شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
راهنمایی برای تعمیر سلاح - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: تعمیرات سلاح و تجهیزات تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=98)
+---- انجمن: تعمیر سلاح (/forumdisplay.php?fid=99)
+---- موضوع: راهنمایی برای تعمیر سلاح (/showthread.php?tid=74)

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - Shooter - 2011-01-20 05:03 PM

سلام آقا مسیح...
اگه منظورتون از زبونه لوله قسمت پلاستیکه . اون قسمت کاملا به لوله وصله و با لوله یکیه.....
میخواستم بدونم چطوری باید اون قسمت پلاستیکی رو از لوله جدا کرد ؟؟؟

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - masih.hunter - 2011-01-20 05:27 PM

سلام شوتر جان ببخشید شما لول سلاحرو باز کنید احتمالا" یا پیچ داره البته تا لول باز نشه پیدا نیست

یا اینکه مثل خیلی سلاحهای دیگه پیم داره که مخفی هست و روش زاج داره باید خوب ببینی تا پیداش کنی و بعد

پینرو در بیاری وزبونه فلزی رو جایگزین کنی البته من پیشنهاد میدم اگه تبهری در این زمینه نداری

به تعمیر کار ماهر بسپریش داداشم .

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - SOHEIL-GUNSMITH - 2011-01-20 11:30 PM

مسیح جان تو صفحه قبل توضیح دادم
کپ و لوله بادلهای قدیمی رو میخوام ببینم میشه زاج زد؟
چون خان لوله حساستر از گلوله زنیه گفتم شاید تو زاج کاری ایراد پیدا کنه
و همچنین سیلندر چون باید با واشر اب بندی باشه گفتم شاید با زاجکاری خوردگی پیدا کنه میزان کمپرس سیلندر بیاد پایین

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - craftsman - 2011-01-20 11:39 PM

سهیل جان
عزیز زاج فرقی نمیکنه که رو تفنگ گلوله زنی باشه یا بادی شما ورقتی روز اول تفنگ نو میخرید لوله و بدنه ش سیاه خوشگله اما بمرور زمان قسمتی از سیلندر که به قنداق میچسبه کمرنگ میشه و فولاد زیرش معلوم میشه.
زاجکاری یه کار حوصله بر و فنیه زاجهایی که تو بازار میبینید و بهترینش بریچوود امریکاییه زاج فوری هستند یعنی زمانی که نیاز باشه فقط قسمتی کوچیک از قطعه رو سیاه کنیم استفاده میشه البته نه اینکه بدرد نخوره اما برای اسلحه بهتره زاج گرم زده بشه که اونم تشکیلات خاص خودشو داره و نمی ارزه که تجهیزاتشو برای فقط یه تفنگ تهیه کنید.بهتره بددی به تعمیرکارایی که کارشون زاجکاریه.زاج در حقیقت قلیا یا همون باز شیمیاییه که با آهن واکنش میده و اونو سیاه میکنه در صورتی که روی استیل و آلومینیوم هیچ تاثیری نداره.در صورتی که بخواید کارتون راه بیفته میتونید از زاجهای فوری که گفتم استفاده کنید.فلز رو سنباده میکشید سفید سفید بشه بعد با تاید یا تینرفوری میشورید و خشکش میکنید (مثلا با سشوار)کمی هم گرم بشه بد نمیشه.زاج رو با پنبه آروم میکشید روی فلز زاج خوب باشه همون لحظه سیاه شدنشو میبینید.بعد باید بزارید خشک بشه بعد با آب سرد میشویید و اگه زنگار قهوه ای داشت با پارچه نرم میکشید روش تا تمیز بشه بعد یه لایه پارافین میزنید روش بهتره بزارید یکی دو روز بمونه.این روش ساده زاجکاریه (خودم از این روش بری سیاه کردن تیغه کارد و چاقوهای فولاد کربنی استفاده میکنم)
زاجکاری بادوام زاجکاری گرمه که قطعه رو تو وان زاج که زیرش مشعل روشنه میخوابونن که این وان توش مخلوطی از مواد مختلفه و برای کسانی که بخوان تعداد زیادی از قطعات رو زاجکاری کنن استفاده میشه مثل تعمیرکارای تفنگ
و بهتره که دو سر لوله و سیلندر رو با چیزی مسدود کنید تا زاج داخل لوله نره
فکر میکنم فایلش رو داشته باشم
سعید جان
از نظر اصولی قرار دادن قطعات پلاستیکی در نقاط تماس اینچنینی اشتباهه در تفنگهای دیانا اگه دقت کنید از ساچمه فولادی استفاده شده
برای باز کردنش هم الان تفنگ دم دستم نیست ولی فکر میکنم یا پین داره یا اینکه خود زبونه لبه ش خار داره در اولین فرصت جوابشو بهت میدم البته اگه دوستان دیگه هم اطلاعات بهتری دارن بگن عالیه

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - SOHEIL-GUNSMITH - 2011-01-23 01:02 AM

جاوید جان

ممنون دوست من خیلی خوب راهنمایی کردی:) فکر میکنم با همون زاج فوری کارم راه بیفته. این زاج فوری هم در صورت تماس با قطعاتی که واشر پلاستیکی دارن ایجاد خوردگی میکنه؟
دوستان موردی اخیرا باهاش برخورد کردم لطفا راهنمایی کنید .
چند روز پیش متوجه شدم یکی از دوستان که یه 350 مگنوم نو داره بنا به توصیه غلط چند نفر که انها هم دقیقا همین کارو کردن برداشته داخل لوله و سیلندر یه عالم روغن ریخته :sتا به اصطلاح تفنگ نرم بشه و حدود یکی - دو بسته هم باش ساچمه زده :s
الان که من متوجه شدم و در مورد دیزلینگ در پیستون براش توضیح دادم حسابی کپ کرده:cool:
الان چه طور ممکنه بدون باز کردن تفنگ روغنها رو خارج کرد؟ و در صورت نیاز از چه روغنی در بازار میشه جهت روانکاری پیستون استفاده کرد؟
آیای صرف سرو ته گذاشتن تفنگ برای خروج روغن از داخل سیلندر کافیه یا بهتره با چیزی مثل نفت داخل سیلندر شستشو بشه بعد دوباره یک قطره روغن مناسب بهش زد؟
منتظر راهنماییتون هستم :)

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - esmaeil1356 - 2011-01-23 08:27 AM

سهيل جان
فكر كنم كامي پستي داشت در خصوص روغنكاري تفنگ ( البته يادم نيست تو اين سايت بود
يا اون سايت ) ولي در خصوص روغنكاري سلاح تا جائي كه من ديدم مسيح يه روغن مخصوص
داشت

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - masih.hunter - 2011-01-23 10:54 AM

سلام سهیل جان افرین به جاوید گل بسیار عالی راهنمای کردند شما میتونید با زاج امریکای مشگلتو هل کنی داداش

من راهشو بهت میگم و قول میدم که با زاج گرم تفاوتی نکنه . زاج گرمو تو اصفهان در حدود 100 هزار تومان هزینه داره

شما در مرحله اول قسمتی رو که می خوای زاج کنی با سمباد نرم نرم یا پوس اب سمباده بزنی تا سفید وسیقلی بشه

بعد با تاید و اب گرم خوب بشوید تا چربی زودای بشه بعد قطعه مورد نظر رو باید با سشوار یا اگه قطعه گوچیکه در مکروفر

بزارید تا کمی داغ بشه بعد با پنبه یا پارچه نخی شروع به زاج کاری میکنیم و میگذاریم تا خوب خشک بشه بعد باید با

اب داغ خوب شسته بشه و با پارچه نخی خشک بشه شما چندین بار این کارو انجام بدید و بعد از گذشت این چندین مرحله

که گفته شد با روغن مخصوص سلاح خوب مالش بدید تا زاج یک دست وزیبا بشه من قول میدم اگه دقیق رعایت کنید مثل

روز اولش بشه . اول زاج امریکای پیشنهاد میشه و بعد زاج تهران و زاج شیراز یا علی
و درضمن مراقب زاج باشید تا با دستتان برخورد نداشته باشه چون خطر ناک هستش .

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - craftsman - 2011-01-23 11:32 AM

با سلام مجدد خدمت همه دوستان گلم
زاج در حقيقت قليا هست و براي كار در محيط وجود يه بطري سركه در كنارتون واجبه براي موقعي كه تصادفا مقداري روي بدن و پوستتون پاشيد.چون سركه بعلت اسيدي بودن قليا رو خنثي ميكنه!قليا و اسيد هردو مواد خورنده هستند خصوصا براي مواد طبيعي مثل چرم و با از بين بردن چربي باعث خشك شدن و ترك برداشتن واشرهاي چرمي ميشن و رو بعضي از واشرهاي لاستيكي و پلاستيكي تاثير مخرب دارن.احتمالا وقتي روغن ترمز رو به دستتون زده باشيد متوجه ميشيد پوست دستتون خشك ميشه يا حتي تايد و پودر رختشويي كه باعث پوسته پوسته شدن دستتون ميشه.
در مورد خالي كردن روغن از داخل تفنگ:لوله رو ميتونيد با فشار دادن يه تيكه پارچه با سنبه از لوله ردش كنيد هربار پارچه رو عوض كنيد لوله تميز ميشه در مورد روغن براي پيستون بنظرم روغنهاي طبيعي گزينه بهتري باشن(مثل روغن مايع يا كانولا )چون برروي مواد پلاستيكي و چرم تاثيري ندارن در مورد مواد مصنوعي پارافين كمترين تاثير منفي رو داره چون كيف و كفشهاي چرمي رو پارافين ميمالن
و براي تخليه روغن سليلندر لوله رو بشكنيد(لوله رو خم كنيد به سمت پايين تا قفلش آزاد بشه مثل همون حالتي كه ميخوايد بدون مسلح كردن تير توش بزاريد)اما مسلح نكنيد و تفنگ رو سرو ته قرار بديد و لوله به زمين برسه و قنداق بالا سعي كنيد سيلندر حالت دقيقا عمودي داشته باشه بزاريد تفنگ تو همين حالت چن ساعتي بمونه اگه بتونيد جلوي آفتاب قرار بديد يا جاي گرم بهتره چون روغن شل ميشه راحتتر بيرون مياد البته با شليك دو بسته تيري كه گفتيد احتمالا نزديك به همه روغن بيرون اومده تا حالا!
در مورد ريختن نفت اكيدا خودداري كنيد.نفت هم چرم رو داغون ميكنه هم انواع زيادي از پلاستيك رو(براي تست يه دستكش لاستيكي كه بناها استفاده ميكنن رو تو نفت بندازيد !!!بزاريد چن ساعت بمونه بعد ميشه مثل دستكش شرك يا هالك يا همون ديو سفيد خدا بيامرز!!!:P

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - SOHEIL-GUNSMITH - 2011-01-23 12:46 PM

خیلی ممنونم از دوستان گلم مسیح و جاوید عزیز بسیار کامل و خوب راهنمایی کردید:)
راستی مسیح جان شما از چه روغنی برای واشر پیستون استفاده میکنید؟
جاوید جان با توجه به حرارن تولید شده در زمان حرکت پیستون و توصیه شما در مورد روغنهای گیاهی
ایا استفاده از روغن مخصوص سرخ کردنی:exclamation: برای تفنگهای مثل مگنوم 350 توصیه میشه و خودش ایجاد دیزلینک نمیکنه؟

RE: راهنمایی برای تعمیر سلاح - craftsman - 2011-01-23 02:31 PM

سهيل جان
روغن طبيعي كه من گفتم فقط در حد يكي دو قطره و اونم فقط براي نرم نگه داشتن واشره و اگه سرپيستون چرم باشه اين روغن به چرم نفوذ ميكنه و اونو نرم نگه ميداره روغن هرنوعي كه باشه اگه به چرم نفوذ كنه باعث نرم شدنش ميشه و اگه روغن زياد مصرف بشه اثر معكوس داره و عمر چرم رو كم ميكنه(علت:روغن وقتي با چرم نفوذ ميكنه فضاي متخلخل داخل چرم رو پر ميكنه مثل اسفنجي كه خيس شده و با ضربه يا فشار چون روغن نميتونه متراكم بشه از بافتهاي چرم با شدت خارج ميشه كه همين خروج با فشار زياد ميتونه پس از چند بار تكرار چرم رو داغون كنه)-ضمنا روغن سرخ كردني همونجور كه ميدونيد حرارت بالاي شعله گاز اونم به مدت زياد رو تحمل ميكنه!!و تاثير منفي برروي قطعات پلاستيكي نداره.
ولي پارافين گزينه بدي نيست
ضمنا اگه ميخوايد واقعا روغن مصنوعي_سنتيتيك_بزنيد به سر پيستون دقت كنيد ازسالونت هايي مثل دبليو دي 40 استفاده نكنيد چون بشدت خورنده هستند.و بجاش از روغنهاي فقط لوبريكنت (روانساز)استفاده كنيد.