شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تجربیات از HATSAN .AT44.10 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاح های بادی (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: محصولات خانواده هاتسات و رنجر HATSAN products (/forumdisplay.php?fid=9)
+---- انجمن: محصولات پی سی پی (PCP) (/forumdisplay.php?fid=83)
+---- موضوع: تجربیات از HATSAN .AT44.10 (/showthread.php?tid=719)

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - dieselpower - 2013-01-05 04:48 AM

سلام امین جون
داداش در مورد برد و برخورد ساچمه با قدرت مناسب توی 100 متر حرفی نیست اما وقتی صحبت از فریز کردن هستش یعنی شما حتما باید kill zone شکار رو مورد اصابت قرار بدی ,این مورد تا 50 متر هم ممکن هست اما توی 100 متر فقط خود شکار رو هدف میگیرند دیگه کسی نمیتونه بگه من تو 100 متر مثلا سر کلاغ رو میزنم البته امکان داره اتفاق بیوفته اما شانسه حالا شما حساب کن یه نسیم آروم هم بوزه حالا این ساچمه توی این 100 متر کجای کلاغ میخوره فریز شدن تو این فاصله بیش از این شانسی هست که یه چیز روتین در نظر گرفته بشه

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - arashne - 2013-01-05 05:13 AM

فاصله که زیاد می شه دو اتفاق می افته. اول افت انرژی پرتابه است که متناسب با ضریب بالستیک کاهش پیدا می کنه و دوم کم شدن دقت تیراندازی به دلیل عیان شدن خطاهای ذاتی اسلحه و ساچمه و همینطور تاثیر بیشتر عوامل محیطی مثل باد, باران یا حتی مه هست.
همونطور که دوستمون گفتند احتمال اینکه نقاط حساس یک پرنده (که حدودا اندازه یه سکه 50 تومنی است) رو در 100 متری (تقریبا اندازه طول یک زمین فوتبال) با تفنگ بادی هدف قرار بدین واقعا کمه و از طرفی هم یک ساچمه کم قدرت شاید فقط با اصابت به خود مغز یا قلب بتونه مرگ آنی ناشی از شوک هیدرواستاتیک ایجاد کنه!
در واقع با یک تناقض حل نشدنی روبرو می شیم. اول اینکه قدرت کم ساچمه نیازمند هدف زنی دقیق برای یک کشتن سریع است و از طرف دیگر فاصله زیاد باعث بروز خطا در هدف گیری می شود!
اصولا برای همین است که در سلاحهای تک تیرانداز مدرن, از گلوله های قوی تری استفاده می کنند که هم خط سیر مستقیمی داشته و دقت را بالا ببرد و هم توانایی کشتن با اصابت به نقاط دورتر از مغز و قلب (مثلا شکم یا ریه) را هم دارا باشد.

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - taktirandaz - 2013-01-05 10:50 PM

بنده در 100 متری کبوتر زده ام ولی کلاغ نه دقتش عالی است با توجه به ساچمه jsb که افت انرژی کمی داره باید بتواند در 100 متری کلاغ را بندازه

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - esmaeelkia - 2013-01-05 10:57 PM

سلام به عزیزان من هاتسان لول بلند دارم از تجربیاتی که با این اسلحه به دست اوردم میتونم بگم ای تی 44 مناسب برای پرنده های زیر 1 کیلو هست مث کبک کلاغ فاخته و اونم تو فاصله های زیر 70 متر اگر به دنبال شکار پرنده هایی مثل قرقاول اردک و امثالهم هستید اوانیکس ها انتخاب مناسب تری هستند.و اگر باز هم شکارتون بزرگتر میشه مثل غاز کبک دری و امثالهم برید سراغ ای ار 6 اونهم نه هر فاصله ای به نظر من از یه تفنگ بادی بیشتر از 80 متر نمیشه انتظار داشت.بیشتر از اون هم دقت میاد پایین هم احتمال زخمی شدن شکار و به دست نیاوردنش زیاده.
اما بحث هدف زنی با شکار خیلی فرق میکنه من با همین هاتسان تو فاصله 93 متر گروپ در حد 3 سانتم میگیرم ولی تو چه شرایطی؟از داخل خونه جای گرم با ساپورت مرتب و هوای افتابی و کاملا بدون وزش باد.خوب مهیا کردن اینها تو شکارگاه امکان پذیر نیست در عوض شما هیجان شکار دارید شرایط باد متغییر فاصله تا هدف نا معلوم و خیلی مسایل دیگه که باعث میشن شکار اینهمه مهیج و غیر قابل پیش بینی باشه.
ولی برای شکار های معمول کشور عزیزمون که اکثرا شامل کبک و کبوتر میشه یه اسلحه 50 ژولی کاملا کار را بندازه.بهتره به جای فکر کردن به ژول به فکر افزایش مهارتمون در تیر اندازی باشیم مخصوصا تمرین تخمبن فاصله و محاسبه افت ساچمه و استفاده از میل دات مناسب همین موارد باعث میشه که شکار با بادی یکی از لذت بخش ترین شکار ها باشه و به تظر من کسی که با بادی کبک رو شکار میکنه کار هنر مندانه ای رو انجام میده تا کسی که با اسپری یک شات گان اقدام به این کار مبکنه.تیغ بررررا

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - aghajoon - 2013-01-05 11:12 PM

دوستان عزیز بحث اینکه امکان فریز شدن کلاغ در فاصله 100 متر و بالاتر شدنیه یا اینکه در این فاصله شکار حتمیه خیلی فرق داره.
مثلا من با 52 از 110 متری کبوتر هد شات کردم ولی اگه 10 تا کبوتر دیگه هم اونجا بود شاید حتی یکی دیگه هم هد شات نمیشد ، پس با این اوصاف من میتونم بگم که 52 از 110 متری کبوتر را فریز میکنه ؟؟ ولی من میتونم بگم که با at44 و تا 45 متری کلاغ فریز میکنم ، چون در شرایط مختلف شکار (باد کم و مه و تخمین مسافت و شیب و ساپورت و ...) از هر 10 تا کلاغ حداقل 8 تا را در این رنج فریز میکنم ، حالا کسی هست که بگه من از هر 10 تا کلاغ که از فاصله 100 یا بالاتر به طرفشون شلیک میکنم 8 تاش فریز میشه ؟
البته بحث شکار هم با هدف زنی خیلی فرق داره ، چون من خودم با at44 و در فاصله 120 متری چند دفعه متوالی یک قوطی کنسرو را میزنم ولی واسه هدف زنی اولا که فاصله را دقیق میدونم و دوما و مهمتر از اون قبل از هدف زنی یه قلق گیری در اون رنج فاصله انجام میدم تا تاثیر باد و زاویه و بقیه عوامل مشخص بشه و سوما در بهترین حالت و پوزیشت تیراندازی و با تمرکز بالا اقدام به تیراندازی میکنم ، حالا برای شکار شما فقط میتونید با رنج فایندر فاصله دقیق را بدست بیارید ولی ارتفاع و باد و موقعیت خورشید و پوزیشن نامناسب را چه کار میکنید ؟
مگه اینکه دوربینی در اختیار داشته باشید که همه این پارامترهای محیطی را محاسبه کنه و در نظر بگیره که البته وجود داره ولی من تا حالا ندیدم کسی چنین دوربینی را روی بادی ببنده (اون هم توی ایران) و باهاش کلاغ فریز کنه خخخخ.
دوست عزیز آقای esmaeelkia l مثل اینکه پست ما همزمان شد(وقتی من تایپ میکردم شما پست زدید ) و جالب اینه که نظرات ما شباهت زیادی داره

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - کوهنورد - 2013-01-06 01:17 AM

حرفهای همه شما عزیزان کاملا صحیح است و علمی ، فقط با اینجای صحبت دوست عزیز اسماعیل کیا موافق نیستم که ساچمه زنی مثل اسپری شکار ها رو جارو میکنه اینو جای دیگه ای هم یک دوست جوان ما گفته بود اگر واقعا اینطور بود که دیگه هیچکس از شکار دست خالی نمیامد یا رقابت در تراپ معنایی نداشت در استفاده صحیح و ماهرانه تفنگ بادی که دوستان به ان اشاره کردند هنر هست و دست مریزاد دارد ولی حقیقتا در گشت زنی در شکار کبک و تیهو غیر از ساچمه زنی که بکار نمیاید مگر کومه نشینی بر ابخور که در مرام هیچکدام از ما نیست .

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - MJAFARZADEH - 2013-01-06 11:50 PM

سلام .سلام کسی درمورد تلمبه فابریک a 44 هاتسان اطلاعاتی داره میخاستم بدونم چند دقیقه باید تلمبه مداوم بزنی تا مخزن تفنگ به فشار استاندارد برسه و وقتی رسید چندتا شلیک یکنواخ40 ژول میتونی داشته باشی

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - nobody2000 - 2013-01-07 12:03 AM

(2013-01-06 11:50 PM)MJAFARZADEH نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام .سلام کسی درمورد تلمبه فابریک a 44 هاتسان اطلاعاتی داره میخاستم بدونم چند دقیقه باید تلمبه مداوم بزنی تا مخزن تفنگ به فشار استاندارد برسه و وقتی رسید چندتا شلیک یکنواخ40 ژول میتونی داشته باشی

سلام دوست عزیز
حالت بهینه فشار مخزن AT44 روی 180 بار هست که تا 105 بار بهتون 3 تا خشاب خوب با تلورانس بسیار کم میده .از 105 بار هم تا 180 بار حدود 5 دقیقه تلمبه زدن میخواد .

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - ghaplan - 2013-01-07 11:55 AM

دوستان سلام ممكنه راهنمايي كنيد اگر دوپايه روي كپسول اي تي بسته بشه ممكنه اشكالي پيش بياد يا نه؟Khansariha (8)

RE: تجربیات از HATSAN .AT44.10 - masih.hunter - 2013-01-07 12:05 PM

نه مشگلی پیش نمیاد . چون لول و سیلندر به قنداق با دو بست محکم متصل شدن .