شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
موتورهای مخصوص کوه و بیابان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: ورزشهای مرتبط با تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=41)
+--- موضوع: موتورهای مخصوص کوه و بیابان (/showthread.php?tid=705)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - babrkohestan - 2017-01-06 08:49 PM

(2017-01-06 07:48 PM)NEMESIS نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درودKhansariha (8)

جناب برتا به این نکته اشاره کردین به دلیل اینکه میل بادامک در اثر اصطکاک بعد از مدتی باعث لق شدن میل بادامک میشه و این باعث اختلال در عمل باز شدن سوپاپها میشه و هم موتور افت توان داره و هم سر و صدای موتور بیشتر میشه و .... که کاملا درست هست
اما این مشکل از طراحی موتور نیست و خیلی از انجینها همین طرحی هستن و غیر از این قطعه، قطعات دیگری هم به همین شکل توی موتور هست و حتی حساستر و تحت فشار بیشتر مثل اتصالات شاتون به میلنگ به وسیله یاتاقان و همینطور پیستون و گژینپین به وسیله بوش برنجی یا مسی(و در مواردی رولربرینگ) و خیلی جاهای دیگه...

اشکال کار اینجاست که اگه موتور به خوبی نگهداری و سرویس و یا تعمیر نشه همه اینها چون اصطکاک زیادی دارن خیلی زود خراب میشن
من هم انجین ایکس ال تا بحال باز نکردم اما انجینهای دیگه به هر صورتی همه روغنکاری قطعاتشون با روشهایی شبیه به هم انجام میشه که در مواردی خاص (انجینهای خاص) ممکنه قطعاتی باشه که اگه بهشون دقت نشه و جابجا یا برعکس بسته بشه روغن به قطعات نمیرسه و ابن باعث خرابی اون قطعات میشه حتی بیرینگ

دوست عزیز, این در ایکس ال مشکل نیست, ببینید شما هندا 70 مدلش از ایکس ال پایینتر هم وجود داره ولی میل سوپاپ بلرینیگی هست, این عدم بلبرینگی کردن سر سیلندر 125 و 250 ایکس ال بخاطر, کمتر کردن قطعات متحرک و صدای کمتر انجین هست, اگه اگزوز ایکس ال دیده باشید دوتا منبع داره, بخاطر صدای کمتر قربانی کردن بلبرینگ سرسیلندرو, در ضمن دور موتور هم تو ایکس ال خیلی بالاس راحت میاد رو 10.
در هر صورت موتور من الان بلبرینگی هست, دیگه خراب نمیشه ول تو دور بالا صدا داره بلبرینگ, اما این ضعف ایکس ال نیست, و سرسیلندر هم به زودی خراب نمیشه, سالها طول میکشه تا سرسیلندر خراب شده. عمرش همونقدره.

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - BERETA - 2017-01-06 10:02 PM

(2017-01-03 11:40 PM)کوهنورد نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام :
ممنون از راهنمایی هر دوی شما عزیزان Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
نکات ریزی تو این قضیه وجود داره که برای کسی مثل من ، که تا بحال انجین موتور را باز و بسته نکرده ممکنه ایجاد اشکال کنه . من اغلب تعمیرات ماشینم رو خودم انجام میدم و میدونم گاهی یک واشر دو میل بشه یک میل ( چیزی که دوستمون در ارسال بالا اشاره کردن ..) چقدر میتونه باعث سردرگمی و .. و نهایتا بیزاری شخص از اون کار بشه . مثلا همین الان این سوال برام پیش اومد مگه جای میل سوپاپ چقدر گوشت داره یا فضا داره که بشه تراشید بلبرینگ بهش خوراند ؟؟ یا مثلا از کجا میشه فهمید جای پیچ های گیربکس اون ایکس -ال که داری به موتور جدید بخوره که بشه جابجایی انجام داد و............
خلاصه کلام : یه آدم وارد و تعمیرکار ماهر میخواد
راستی مشکل بعدی اینه قیمت یه موتوری که حالا کارت و پلاک موجه داشته باشه + ایکس-الی که سالم باشه و بشه از قطعاتش استفاده کرد چقدره ؟؟ شاید قیمت اینها روی هم از قیمت یک موتور نسبتا بدرد بخور خیلی بیشتر بشه .....
تازه الان صحبتشه تو تهران دیگه موتور های کاربراتوری اجازه تردد نداشته باشند Khansariha (367)
آقا ما اصلا به موتور آفرود فکر بکنیم یا نه !!!!

سلام به همه دوستان کوهنورد عزیز برای تعمیر اگه وارد نیستی باید بدی به یه تعمیر کار حرفه ای که تا حالا چندین موتورو به این شکل جمع کرده باشه اگه بخوای یه اکسل رو به این شکل ببندی حداقل 3 تومن در میاد ولی دیگه موتور دلخواهت میشه و راحتی برای افرود موتور 5 ملیونی به درد نمیخوره سرطانه اندازه یه موتور 15 میلیونی خرج بر میداره با یه لذت خیلی کم اگه میخوای لذت ببری سالها راحت باشی موقع فروشم هر موقع اراده کردی فروش بره حداقل 15 میلیون به بالا بایدهزینه کنی این تجربه شخصی منه چندساله که موتور سوار میشم انواع موتور روهم داشتم غیر از این برای افرود عمل کنی لذت انچنانی نداره و فقط همیشه موتورت باید تعمیرگاه باشه
(2017-01-06 07:48 PM)NEMESIS نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درودKhansariha (8)

جناب برتا به این نکته اشاره کردین به دلیل اینکه میل بادامک در اثر اصطکاک بعد از مدتی باعث لق شدن میل بادامک میشه و این باعث اختلال در عمل باز شدن سوپاپها میشه و هم موتور افت توان داره و هم سر و صدای موتور بیشتر میشه و .... که کاملا درست هست
اما این مشکل از طراحی موتور نیست و خیلی از انجینها همین طرحی هستن و غیر از این قطعه، قطعات دیگری هم به همین شکل توی موتور هست و حتی حساستر و تحت فشار بیشتر مثل اتصالات شاتون به میلنگ به وسیله یاتاقان و همینطور پیستون و گژینپین به وسیله بوش برنجی یا مسی(و در مواردی رولربرینگ) و خیلی جاهای دیگه...

اشکال کار اینجاست که اگه موتور به خوبی نگهداری و سرویس و یا تعمیر نشه همه اینها چون اصطکاک زیادی دارن خیلی زود خراب میشن
من هم انجین ایکس ال تا بحال باز نکردم اما انجینهای دیگه به هر صورتی همه روغنکاری قطعاتشون با روشهایی شبیه به هم انجام میشه که در مواردی خاص (انجینهای خاص) ممکنه قطعاتی باشه که اگه بهشون دقت نشه و جابجا یا برعکس بسته بشه روغن به قطعات نمیرسه و ابن باعث خرابی اون قطعات میشه حتی بیرینگ
مرتضی عزیز بحث تعمیر و نگهداری خیلی مهمه شما بهترین موتور دنیا رو هم داشته باشی ازش مواظبت نکنی خراب میشه بحث طراحی خیلی مهمه مثلا crfx یه میل سوپاپ داره ولی ازبقیه رقباش که دوتا میل سوپاپ دارن سرتره درکل موتورایی مثل اکسل اگه ازشون خوب مواظبت کنی یه عمر موتورن بد مواظبت کنی خراب میشن ولی دیرتر از موتورای دیگه اونم به خاطر کیفیت قطعات داخلی و خارجیشون

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - NEMESIS - 2017-01-06 11:15 PM

[/quote]

دوست عزیز, این در ایکس ال مشکل نیست, ببینید شما هندا 70 مدلش از ایکس ال پایینتر هم وجود داره ولی میل سوپاپ بلرینیگی هست, این عدم بلبرینگی کردن سر سیلندر 125 و 250 ایکس ال بخاطر, کمتر کردن قطعات متحرک و صدای کمتر انجین هست, اگه اگزوز ایکس ال دیده باشید دوتا منبع داره, بخاطر صدای کمتر قربانی کردن بلبرینگ سرسیلندرو, در ضمن دور موتور هم تو ایکس ال خیلی بالاس راحت میاد رو 10.
در هر صورت موتور من الان بلبرینگی هست, دیگه خراب نمیشه ول تو دور بالا صدا داره بلبرینگ, اما این ضعف ایکس ال نیست, و سرسیلندر هم به زودی خراب نمیشه, سالها طول میکشه تا سرسیلندر خراب شده. عمرش همونقدره.
[/quote]

درودKhansariha (8)
بله دوست من
من هم همین رو میگم که اشکال از طراحی نیست و حرفم اینه که عمر موتور بستگی به نگهداری و سرویس موتور داره

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - romin - 2017-01-07 10:01 PM

زمانی . موتور ها ی دو زما نه زیاد بود یادمه 16 سال بیشتر ندا شتم و مجبور شدم خودم موتور رو باز و گیر بکس رو دو پله کنم تا دنده ها رو وا شر کشی کنم . یادمه ی سری شا تون مو تور یا ما ها 175 رو اشتبا هی شا تون آر اس رو ش سوار کردم خیلی شبیح هم هستند ولی دیگه قدرتی ندا شت خخخخخ چون شاتون کمی کوتاه بود پیستون به با لا ترین قسمت کورس نمی رسید و احترا ق کاملی ندا شت . هنوز این یا ماها 175 رو دارم و اویزون کردم تو رو ستا با ک قرمز . یادگاری پدرمه و یک ار اس توو حیا ط که 10 سا له رو شنش نکردم ... یادشون بخیر

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - ln 1 - 2022-09-10 03:15 PM

با سلام. تا قبل از سال 98 حدودا چند سالی بود که از دنیای موتور سیکلت های تریل فاصله گرفته بود، تا اینکه چند ساعت سواری با هوندا crmیکی از دوستان، مجددا خاطرات خوش گذشته را تازه کرد و تصمیم به خرید موتور تریل گرفتم. در بین گزینه های موجود، علی رغم تجربه خوش سال‌های قبل، دیگر ژاپنی های دو زمانه علیرغم شتاب عالی و سادگی تعمیرات جایی نداشتند. ژاپنی های صفر کیلومتر هم بودجه بالایی طلب می‌کرد، این شد که به اصرار دوستان جذب موتورهای مونتاژ داخل شدم. اولین موتورسیکلت خریداری شده فلات 200، بعدی پیشرو و آخر سر هم فلات 250 موسوم به طرح ktm بود. که البته فعلا تقریبا هر سه را فروخته ام. در مورد مزایا و معایب موتورهای داخلی داستان زیاد است ولی تجربیات شخصی ممکن است به دوستان علاقه مند جهت انتخاب صحیح کمک کننده باشد.
در مشهد ما که به نوعی بزرگترین بازار تریل های مونتاژ در ایران است، دو برند فلات و روان، تقریبا در یک سطح و شانه به شانه هم در رقابت هستند.
بچه های افرود بیشتر روان پسند هستند به دلایلی مثل شاسی مناسب، ارتفاع معقول، لوازم یدکی در دسترس و توانایی افرود مناسب نسبت به سایر مونتاژیها
از طرفی فلاتهای 250 مخصوصاً انواع موسوم به ktm که طرحی شبیه به موتورهای ktm دارند، به دلیل حجم بیشتر از روان، شتاب اولیه بهتری دارند و صدای اگزوز زیباتری، ولیکن به دلیل شاسی ضعیف، مناسب افرود نیستند. ضمنا از مدل 94 به بعد با افزودن قطعهٔ ای به نام بالانسر در سر میل لنگ، لرزش و ارتعاش موتور کمتر و لذت سواری بهتری نسبت به نسل‌های قبل خود دارد. لوازم یدکی فلات در بخش انجین و گیربکس نسبت و روان ارزان‌تر و ضعف سرسیلندر روان را هم ندارند. با توجه به اینکه شخصا با هر دو موتور سیکلت سواری کرده ام، سواری فلات را بیشتر می‌پسندم که البته کاملا سلیقه ای و وابسته به فیزیک راکب هم است.
البته فلاتهای 250 در صورت عدم رسیدگی به تابگیری طوقه عقب و نیز تنظیمات زنجیر، مستعد خرابی توپی عقب هم می‌باشند.
در حال حاضر قیمت مدلهای صفر کیلومتر روان حدودا 90 تا 95 و فلات هم 97 تا 105 میباشد، گو اینکه بسیار بالاست ولی در مقابل ژاپنی ها ی 250 پلاک شده که از حدودای 380 شروع شده و در انواع اروپایی مثل هاسکورانا تا 600 هم قیمت دارند، علی رغم کمبودهای بسیار، چندان گزاف نخواهند بود.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - samani - 2022-09-10 05:34 PM

سلام خدمت دوست عزیز و مطالب مفیدشون.من حدود 5 سال هست فلات 250 طرح کی تی ام دارم(بالانسردار).خیلی مشکلی باهاش نداشتم بجز اینکه زیادی سنگین هست و قدرتی انتظار میره رو نداره و سرعتش هم که پایین هست که این مورد طبیعی هست بخاطر کاربری تریل
مشکلی با این موتورسیلکت تو این زمان داشتم شل شدن زنجیر بعد از چند بار بیابون رفتن هست حتی با نو کردن زنجیر و زنجیر 520 اگه اشتباه نکنم و یکبار هم دنده زنجیر جلو رو عوض کردم که دنده هاش کج شده بود.البته من کلا 18 هزار تا باهاش سواری کردم تو این سالها کمک های خیلی نرم و خوبی داره چند بار که تو بیابون تعادلم به هم خورد و زمین خورد بخاطر دسته فرمون بزرگی که داره نه موتور ضربه میخوره و نه راکب ولی گاهی برا بلند کردن موتور تک نفره به مشکل میخوری بخاطر سنگین بودن زیادش.

RE: موتورهای مخصوص کوه و بیابان - ln 1 - 2022-09-11 01:07 PM

با سلام.
در مورد فلات 250 متاسفانه مسئله وزن همیشه مطرح بوده که در این مورد کار خاصی نمیشه انجام داد ولیکن دوستانی بودن که با تعویض طوقه ها و لاستیک، دوشاخ عقب، کتی ها و.. با انواع ژاپنی کمی کاهش وزن و کارایی بیشتر از فلات 250 گرفته اند. در مورد انجین، مهمترین اقدام جهت ارتقا عملکرد موتور، تعویض کاربرات در انواع کاربراتی که عملا تا مدل 95 هستند با نوع pz33 و یا کاربراتورهای دارای پمپ شتاب میباشد و نیز با تعویض شمع، وایر و کانال هوارسان، شاهد افزایش قدرت محسوس خواهید بود.
در مورد شل شدن زنجیر، توجه داشته باشید اگر عمر زنجیر موتور شما به اتمام رسیده حتما مجموعه سه تکه زنجیر و خورشیدی جلو و عقب، توامان تعویض گردند. در صورت تغییر سایز زنجیر از 428 به 520 که اینکار جزو الزامات است.
توجه کنید که خرابی زنجیر کشها، توپی عقب، دوشاخ و از همه مهمتر همراستا نبودن محور چرخ با زنجیر، مهمترین عوامل شل شدن و بریدن زنجیر میباشد.
سنجش همراستایی زنجیر به وسیله ابزار مخصوص این کار امکان پذیر است.