شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاح ها و تجهیزات نظامی (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- انجمن: تسلیحات سنگین (/forumdisplay.php?fid=20)
+--- موضوع: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 (/showthread.php?tid=579)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - KRALMAGNUM - 2014-09-17 12:05 PM

با سلام. دوستان من با همه این سلاح ها هم تیراندازی داشتم هم بازشون کردم و میدونم چطور کار میکنه به جز ژ3 که اسلحه سازمانی ارتش محسوب میشه و اصلا باش کار نکردم.
و اما بحث کلاش و ژ 3 افتاده ما همیشه همین رو میگیم در درگیریها بهترین سلاح کلاشه تعجب نکنید شاید ژ3 سر باشه اما ژ3 میزنه میکشه کلاش میزنه زخمی میکنه
حالا فکر کنید با دوست صمیمیت کنار هم دارین میجنگید دشمن شما اسلحه کلاش دستشه تیری به دوستتون میخوره زخمی میشه ایا شما نمیرید کمک دوستتون برش گردونید عقب؟؟؟؟
همیشه گفتن کلاش یه نفر رو بزنه 3 نفر باید بره زخمی رو جا ب جا کنه .
ژ 3 میزنه درجا طرف فاتحه.خخخخ
به قول یکی از دوستان کلاش بیمارستان پر کنه. ژ3 قبرستون پر کن
یا علی

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - tavab - 2014-09-17 02:19 PM

سلام

راجع به ژ3 باید در ایران اینگونه حرف زد

ژ3 ایرانی
ژ3 آلمانی

ژ3 قبل از انقلاب
ژ3 بعد از انقلاب

بحث اول همه شون که قطعا همون شرط حرفه ای بودن نظامی هست ..... ژ3 برای ارتش های حرفه ای ساخته شده ، ارتشهای حرفه ای تمیز کردن روزانه سلاح جز ناهار و شام های واجب شان هست ! و بدون اون ، یک نیروی آماتور همچون سربازان وظیفه هستند نه بیشتر ! و حتی شاید بدتر !

کسیکه آموزش حرفه ای دیده اما سلاح ش رو هر روز تمیز نمیکنه در خارج ، قطعا انسان نرمالی محسوب نمیشه !!!

اما یک بحث مهمی که همیشه در همه تالارهای گفتگو فراموش میشه این حقیقت هست که :

صنایع جنگ افزار سازی ایران در زمان شاه با کمک هکلراندکخ شکل گرفت و تا پیروزی انقلاب بیشتر مهندسان آلمانی بالای سر سلاح ژ3 بودند و آلیاژ ساخت و فرمول ساخت و مواد اولیه و همه چیز رو کنترل میکردند

با پیروزی انقلاب اونها هم فراری شدند و در سقوط صنایع جنگ افزار سازی هم متاسفانه به اسم انقلابی گری به بخش نقشه و اسناد و.... حمله شد و بسیاری از مدارک مهم ساخت سلاح همراه با تجهیزات ساخت اسلحه نابود شد .... به مرور بعضی ها میگفتند همانند خرابکاری در صنایع تسلیحات هوایی زیرزمینی ایران که سیا عامل نابودی قفل های مرکزی و.... بود و بعد از سالها در اواسط جنگ کشف رمز شد و انبوهی از قطعات جنگنده تحویل نیروی هوایی شد ... در بحث خرابکاری ها هم گفته میشه عوامل نفوذی حضور داشتند ( اثبات نشده )

به هر صورت بعد انقلاب هم برخی احمق ها میگفتند ما تسلیحات نمیخواهیم و باید بفرستیم بدیم بره که اسم شون رو اینجا نمیارم ولی اعضای دولت موقت بودند .... تا اینکه رهبری گفتند خیر ارتش باید باشه اسلحه هم باید باشه چرا که واعدولهم مستطعتم من قوه ...

ولی اوضاع بدتر از اونی بود که بتواند قضیه را جمع کند و با شروع جنگ تحمیلی تازه ملت فهمیدند حق با کی بود و کی نامرد بی شرف بود و میخواست درب اسلحه سازی ها تخته باشه ...

به سرعت اقدام به ساخت سلاح ژ3 براساس تجارب کارگران و اسناد باقی مانده در صنایع جنگ افزارسازی شد با همون کیفیت خراب و آلیاژها و مواد اولیه نامرغوب ولی مجبور بودیم

الان حجم انبوهی از اون تسلیحات در اختیار سربازان وظیفه و ارتش هست متاسفانه و به دلیل برخی مسایل وقتی هم طرح بهینه سازی این طرح توسط استاد مهرداد نوپوراشرفی انجام شد و حتی نمونه بولپاپ ژ3 و پیشرفته ترش ساخته شد این اقدام گسترده سازی نشد و متاسفانه ما هنوز همون ژ3ها رو داریم

از سوی دیگر هم بسیاری از ژ3 های آلمانی زمان شاه ، به دلیل شلیک بیش از حد مستهلک شدند هرچند اونایی که کمتر شلیک کردند کماکان واقعا حرف اول و آخر رو میزنند

اینا رو گفتم صرفا برای اینکه بگم : ژ3 دوستت داریم چه با گیر چه بی گیر ! ما گیرتیم ! اسیرتیم !

نه جدا از شوخی : ژ3 الهه ای است میان اسلحه ها

مدل ژ3 که در ایران موجود هست از آ1 تا آ 3 هست درحالیکه الان ارتش ترکیه و پاکستان دارند مدل آ6 استفاده میکنند ! اونم در سطح کماندو !!!!

حالا خودتون حساب کنید واقعا میشه به ژ3 هکلراندکخ حرف زد یا میشه به ژ3 ایرانی سخن گفت صرفا که گیرمیکنه ؟ چشمک

یا حق

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - MrParak - 2014-09-17 05:30 PM

آقا سلاح هرچقدر دقیق و قدرتمند باشه ولی اگه گیرکنه بنظرمن به اندازه چوبدستی هم ارزش نداره چون وقتی چوبدستی دستت باشه ازش به اندازه خودش توقع داری ولی از سلاح گرم..... .وقتی جلوی دشمن یا یک موقعیت حساس گیرکنه دیگه دخل صاحب اسلحه اومده و ذیگه نمیتونه از سلاحش خوشش بیاد و بگه ژ3 سالاری.خخخخخ
در ضمن میزان آسیب زدن به بدن و ادوات توسط اسلحه بستگی به خیلی چیزها داره من جمله فاصله دهانه لوله با هدف و نیز شکل و اندازه و وزن و سرعت و جنس مرمی یا گلوله. که اگه با همین کالاشنیکف اگه از فاصله نزدیک به نفر شلیک بشه به همون اندازه ژ3 تخریب خواهد داشت.یا اگه به اندامهای حیاطی شلیک بشه قطعا کشنده خواهد بود.
یکی از هم خدمتی های خودم در ارتش که قبلش پاسدار بود و توی برجک نگهبانی میداد (به گفته خودش) در همون حالت خوابش میبره و میفته روی اسلحش که ژ3 بوده و اسلحه هم شلیک میکنه و تیر دقیقا از توی کتفش رد میشه. جای گلوله را هم به ما نشان داد اما برخلاف گفته بعضی گلوله نه کتفشو کنده بود نه از اونطرف با قطر بیشتری دراومده بود. جاشم خوب شده بود.
ولی کلا ژ3 بخاطر داشتن دقت مناسب و همینطور قدرت مناسب (به علت استفاده از مهمات کالیبر 0.308 وینچستر که برای سلاحهای اسنایپر هم استفاده میشه)وطول لوله مناسب و سیستم نشانه روی جالبش از اسلحه های خوب نامبرده میشه ولی میگم جایگزین داره G36جایگزینشه

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - mhrSB - 2014-09-17 06:06 PM

خوش حالم که داره بحث های خوبی انجام میشه.Khansariha (399)
من یکی از طرف دار های پر و پا قرض ژ3 هستم و 100 البته تعصب خاصی هم روش دارم.این مورد گیر کردن را هم قبلا چند بار توضیح دادم(فکر کنم در تاپیک شب زنده دار ها بوده خخخخ چون قبلا شبا وقت بیشتری داشتم)Khansariha (226)
اما به مواردی که دوستان گرامی greenliving و tavab درباره تنظیف و اصطحلاک گفتن باید این مورد را هم اصافه بکنم که یکی دیگر از عوامل گیر کردن بیش از حد سلاح G3 در ایران همین فشنگ های نامرغوبی هست که به خورد اسلحه بنده خدا میدن.Khansariha (367)Khansariha (367)Khansariha (367)
خرابی،کارکرد بالا و کثیف بودن اسلحه ادم را خیلی خیلی اذیت میکنه ولی این مهمات درب و داغونی که میدن باعث میشه اسلحه زودتر کثیف بشه و بعضا شاهد گیر کردن های عجیبی هم باشیم.Khansariha (172)
حالا اگه یک ژ3 المانی نو را بردارین و ان را تمیز و خوب روغن کاری بکنید و بعد از یک خشاب استاندارد 100 تایی و یا 50 تایی(عکساش را قبلا در تاپیک شب زنده دار ها گذاشتم)روش بزارین و همه فشنگ ها را هم از نوع مرغوب خارجیش و یا دست پر استفاده بکنید شاهد این خواهید بود که در دقت توی ایران کمتر اسلحه ای توانایی رقابت باهاش را داره و اسلحه هم گیر نمیکنه حتی اگه 10 تا خشاب 100 تایی بزنه و مرتب و منظم همه فشنگ هاش را میتوانه با دقت و قدرت خالی بکنه.Khansariha (256)
(2014-09-17 05:30 PM)MrParak نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یکی از هم خدمتی های خودم در ارتش که قبلش پاسدار بود و توی برجک نگهبانی میداد (به گفته خودش) در همون حالت خوابش میبره و میفته روی اسلحش که ژ3 بوده و اسلحه هم شلیک میکنه و تیر دقیقا از توی کتفش رد میشه. جای گلوله را هم به ما نشان داد اما برخلاف گفته بعضی گلوله نه کتفشو کنده بود نه از اونطرف با قطر بیشتری دراومده بود. جاشم خوب شده بود.
فکر کنم این مورد برای این بوده که اسلحه به ایشون خیلی نزدیک بوده و سرعت مرمی بسیار بالا بوده و فرصت نکرده در بدن خوب بچرخه و حفاری بکنه(مثل سوزن رد شده)ولی اگه مثلا در 100 متری میبود مثل مته حفاری میکرد.Khansariha (256)
البته از این نظر برای دوستنون فاصله تفنگ نزدیک بوده باید خدارا شکر کرد وگرنه ممکن بود صدمات بسیار جبران ناپذیری ببینند و یا حتی باعث معلولیت های جسمی بشوند.Khansariha (226)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
در اخر یک نکته را یاد اوری میکنم که مشکلات ژ3 یک مثلث هست که 3 راس ان:
1-عمر بالا و خرابی قطعات
2-تمیز و روغن کاری نشدن اصولی
3-مهمات معیوب

موفق باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
(2014-09-17 05:30 PM)MrParak نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ولی کلا ژ3 بخاطر داشتن دقت مناسب و همینطور قدرت مناسب (به علت استفاده از مهمات کالیبر 0.308 وینچستر که برای سلاحهای اسنایپر هم استفاده میشه)وطول لوله مناسب و سیستم نشانه روی جالبش از اسلحه های خوب نامبرده میشه ولی میگم جایگزین داره G36جایگزینشه
حرف دل منو میزنید.Khansariha (172)Khansariha (172)Khansariha (172)
من با این که خیلی خیلی طرف دار ژ3 هستم ولی به نظرم عمر سلاح ژ3 برای یک سلاح تهاجمی تموم شده.Khansariha (226)
و نوبتش هست که بره در پست های تخصصی مثل:اسنایپر،تیربار چی سبک(با خشاب های دوکاسه ای 100 تایی)،کماندو چند منظوره و ...
و در عوض یک جایگذین خوب و شایسته از همون کارخانه بیاد در خدمت نیرو های ارتش.حالا اگه سلاحی مثل اچ کی 416 و یا جی 36 باشه خوبه ولی اگه بشه از اچ کی 416 استفاده کرد خیلی عالیهKhansariha (256)
پیشنهاد میکنم اگه وقت دارین ارسال شماره 1092 در تاپیک دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
را یک مطالعه بکنید.Khansariha (399)
موفق باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - tavab - 2014-09-17 06:15 PM

سلام

کتابی هست اگر گیرتون بیافته خوبه : هنر تیراندازی ، چاپ نیروی انتظامی !

یک قسمت کتاب رو خیلی قبول دارم اونجا که علمی حرف میزنه راجع به ژول انرژی و سرعت دهانه لوله....

من نمیدونم مقیاس قدرت دوستان چی هست ولی از نظر علمی :

ژ3 سلاحی است که در برد میانگین 250 متر با هشتاد ژول انرژی به راحتی توانایی عبور ازبدن 7 نفر که پشت سر هم قرار گرفتند رو دارد و به سمت مسیر خودش نیز عبور مستقیم میکند !

بله شکی نیست سلاح کالاشنیکف هم در صورتیکه درفاصله بسیار نزدیک تیر بزنی کشندگی داره و حتی بیشتر از ژ3! چرا که ژ3 میزنه و میکند ! و رد می شود ! در حالیکه کالیبر 7.62 کالاشنیکف نهایتا 11 سانتی متر میتواند مستقیم حرکت کند و سپس به صورت چرخشی داخل شکم می چرخد و با پشت مرمی از شکم خارج می شود ( بالستیک گلوله و کالبدشکافی ناشی از اثرات تیرهای مختلف روی نسوج انسانی و شبه انسانی)

اما در اینکه قدرت ژ3 بالاتر هست به خاطر شارژ باروت و طول پوکه و مرمی بهتر و نیز مهمتر از همه انرژی جنبشی و سرعت دهانه لوله بالاتر شکی نداشته باشید !

ژ3 شوخی نداره واقعا !

یا حق

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - key - 2014-09-17 06:56 PM

من دوران خدمت هم با ژ3 و هم کلاشنیکوف زیاد شلیک کردم . تو این سلاح ها هم مثل سلاحهای بادی دقت ارتباط زیادی با کیفیت پرتابه ( ساچمه یا گلوله ) داره . معلومه که فشنگ ایرانی با خارجی تفاوت کیفیت داره . در مورد گیر کردن ژ3 بیشتر به تلورانس بالا تو اندازه قطعات موقع ماشین کاری بر میگرده . افسر میدان تیر حدود 20 تا ژ3 رو ریز کرده بود روانترین قطعات رو انتخاب کرده بود و به هم بسته بود . تفنگش به طرز عجیبی نرم و روان شده بود . البته مسلح شدن به روش مستقیم هم باعث کثیفی بیشتر نسبت به روش غیر مستقیم میشه . به طور کلی من شخصا با ژ3 احساس لذت عجیبی داشتم که اصلا کلاشنیکوف بهم اون احساس رو نمیداد . در مورد نوشته جناب tavab فکر کنم ایشون اشتباه کردن که نوشتن ژ3 هشتاد ژول انرژی داره . این انرژی پی سی پی هستش نه ژ3 . مساله این نیست که از بدن چند نفر رد میشه مهم اینه که چقدر از انرژی رو به هدف منتقل میکنه . اتفاقا الان سعی بر اینه مثل گلوله M16 گلوله طوری ساخته بشه که بعد برخورد به بدن از هم بپاشه تا هم تمام انرژی به بدن منتقل بشه هم اعضا داخلی بیشتری آسیب ببینن .

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - MrParak - 2014-09-17 07:25 PM

کاملا موافقم درمورد اصابت گلوله با کتف هم خدمتیم (در گروه 99 پدافند هوایی پرندک) چون فاصله نزدیک بوده گلوله فقط رد شده.
سلاح MP5هکلر کوخ که یک مسلسل سبک دستی با کالیبر کلت(9میلیمتری)هست هم اکنون در خدمت بعضی عوامل یگان ویژه و واحد حمل پول من دیدم استفاده میشه که عملکرد بسیار خوبی داره ولی سلاح تهاجمی نیست و بیشتر یک سلاح دفاع شخصی و شهریه ولی میشه گفت تغییر یافته همون ژ3 هست.
فکر میکنم عمر اکثر سلاحهای تهاجمی 60000گلوله باشه
درمورد قدرت سلاح هم کاربر tavab درست میفرمایند .البته با اضافه کردن وزن مرمی هم قدرت بیشتر خواهد شد حتی اگر سرعت مرمی کاهش پیدا کنه

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - greenliving - 2014-09-17 07:39 PM

اول تشکر ویژه از تمامی دوستان که به بحث نشستند و اسم همشون رو نمیشه ببرمKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

انگار اینجور تایپیکهای زیر خاکی یک آدم بیکار مثل من میخواد که از زیر خاک بیرون بیارتشKhansariha (6)

1_در مورد نوع مهمات دوست عزیزمون بحق که نکته" اساسی رو بیان کردند
که از قلم افتاده بود.
مهمات خوب مثل غذای خوب میمونه اگر شما مثل ما فقیر فقرا هر روز آب دوغ خیار (دوغراماج) بخورین جون ندارین از کوه بالا برین و
گیر پاچ میکنین حالا یا اول کار یا وسطهای کار....

2_قطعات خوب و با کیفیت که دوست عزیز دیگری اشاره کرد مثل کفش خوب و با کیفیت کوه نوردی میمونه که هر چقدر راه بری خسته ات نمیکنه
اما پوتین سربازی یک یال نرفته تمام پاهات رو زخمی میکنه....

3_تمیزی و تنظیف هم مثل یک قلوه سنگ تو کفش میمونه که هرچقدر هم مهمات خوب..یاقطعات آلمانی خوب باشه کلا قضیه رو برعکس میکنه...

عزیزانی که از کلانچ دفاع میکنند اگر حقیقت امر رو نگاه کنیم هیچ کدوم از این دو تا اسلحه برای عصر حاضر طراحی نشده
ولی باز هم جی 3" یک سر و گردن از ای کی 47 بالاتره......

بحث اینکه کدوم گلوله میکشه و از چند نفر رد میشه رو اگر فاکتور بگیریم که باز هم جی 3 برنده است بحث مهم و اساسی
برد موثر هر سلاحی مطرحه....
حقیر حداقل ماهی یک بار به مرزهای غربی سفر میکنم
و اونچه که به چشم میاد متنفر شدن مرز نشین ها از سلاحهای روسیه.....
تو شرایط برابر در جنگهای امروزی کسی برنده است که زودتر حریف رو از پای در بیاره
و این امر مستلزم:
دقت
قدرت
و برد بیشتره
طی تحولاتی که در کشور همسایه عراق بوجود اومده و قضیه دولت اسلامی عراق و شام"
نظامیان ،جنگجویان و بخصوص اکراد به این نکته پی بردن که روزکار سلاح هایی به مانند
کلاش سر اومده
فکر میکنید در شرایط برابر نبرد
کسی که اسلحه ام 16 داره سریعتر حریف رو هدف قرار میده یا کلاشینکوف
کسی که جی 3 داره برنده است یا کلاشینکوف؟؟؟

اگر از این بحثها بگذریم حالا که غریبه اینجا نیست و بحث خودمونیه
در کل هیچکدوم از این دوتا اسلحه نیاز امروز نیروی مسلح کشور ما رو برطرف
نمیکنه ولی این جنگ داخلی عراق اگر برای هیچکی نون نداشت
برا ما آب داشت...آی اسلحه آلمانی و امریکای و ............
میخواد برسه دست ایران آی کوماندوها و نیروهای ویژه میخوان حال کنن
چون دیگه مال ما و مال عراق نداره که..........بد میگم؟

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - tavab - 2014-09-17 07:47 PM

سلام

نه من نگفتم ژ3 هشتاد ژول داره ... داخل کتاب اشاره کرده بود به این مساله البته من ناقص متن رو نوشته بودم و الان هم دقیقا دسترسی بهش ندارم و همین سبب شد متن رو ناقص بنویسم ، به صورت کلی ژ3 سه هزار ژول انرژی داره که هرچی میره جلوتر ژول انرژی ش کمتر میشه، اما به صورت علمی هشتاد ژول انرژی نیز قابلیت کشندگی دارد

حالا ژ3 در فاصله 250 متری این توانایی رو دارد که بدن انسان رو اونطوری سوراخ کنه

این هم یک آمار جالب :
نقل قول :گلوله ژ3 (147 گرين معادل 9.5 گرم) ضريب بالستيكي معادل 418/ دارد گلوله مدل ام855 (62 گرين معادل 4 گرم) ام16 ضريب بالستيكي304/ دارد.

در ارتفاع 1500 متري از سطح دريا و دماي 21 درجه نتايج بالستيكي كه محاسبه كردم:

ژ3
سرعت در دهانه 820 متر درثانه انرژي 2380 فوت بر پوند

در 300 متري 655 متر سرعت انرژي 1511

در 400 متري 605 متر سرعت انرژي 1285 زمان طي شده 57/ ثانيه

در 500 متري 555 متر سرعت انرژي 1085

در 600 متر 510سرعت انرژي 916

در 700 متر 467 متر سرعت انرژي 770

در 800 متري 430 متر سرعت انرژي 647

در 900 متري 396 متر سرعت 551 انرژي زمان طي شده 1.6 ثانيه(هنوز سرعت گلوله بالاي سرعت صوت است)

حالا من به متن کتاب دسترسی پیدا کنم عین متن رو میزارم

ولی در رابطه با سطح کشندگی بله درست میگید ولی اینجا منظور از قدرت و توان هست .... مرمی گلوله ها امروزه روز طوری ساخته میشن که به محض برخورد به نسوج بدن تغییر شکل سریع داده و به تکه های زیادی تبدیل میشن که باعث میشه در صورت برخورد فرضی به قسمتی همانند شکم حدود 30 سانتی متر دورادور خودشون رو حسابی خطاطی! کنند

یا حق

RE: بیوگرافی کامل سلاح ژ 3 - MrParak - 2014-09-17 07:54 PM

دوست عزیز ام16 هم مثل ژ3 ایرادات اسای داشت و داره که با ام4 جایگزین شده و بسیار موفق و کارآمد از هر لحاظ خودش رو ثابت کرده که در جنگ عراق و افغانستان به اثبات رسیده.
بله درسته عمر استفاده سازمانی از سلاحهای قدیمی مثل ژ3 و آکا47 تموم شده .بخاطر همین هم شرکت های اسلحه سازی بزرگ و معتبر درحال طراحی و ساخت سلاحهای جدید با قابلیت تطبیق بالا(مثل یک پازل یا لگو) هستند.