شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش مهارتهای تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ (/showthread.php?tid=492)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - ALIANA-54-T06 - 2011-06-17 11:39 AM

سلام دوستان قبلا قولی داده بودم یک توضیحی آموزشی برای طریقه کار کردن با مگسک تفنگ خدمت دوستان عزیز ارائه بدم امیدوارم مفید باشه مخصوصا برای عزیزان تازه کار که تازه به تفنگ و تیراندازی علاقه مند شده اندKhansariha (256)
برای اینکه مطلب جامع و کامل در بیاد ابتدا باید اصول صحیح کار با مگسک و دستگاه نشانه روی را یاد آوری کنم .
تعریف هدفگیری :هدف گيري عبارتست از هم محور بودن ابزار نشانه روي و محل استقرار ديد .
درست مانند اشکال و حالتهای صحیح و غلط زیر (این مهمه)
[تصویر: sightpic-bottompart.gif]
یک تعریف هم از تشکیل خط و تصویر نشانه : هر گاه شکاف درجه و مگسک به وضع صحیح در امتداد شعاع چشم تیرانداز قرار گیرد ٬ خط نشانه بوجود آمده است و شکلی را که چشم تیرانداز می بیند ٬ تصویر خط نشانه گویند .
حالا میرسیم به تنظیمات دستگاه نشانه روی بادیها
ابتدا بگم بعضی بادیها دستگاه نشانه روی هاشون فاقد اصلاح سمت (چپ و راست زدن)هستند و یا ممکنه قابل اصلاح هم نباشند(از نوع ثابت برای مسافتی معین) مانند اینها
[تصویر: Mod_22_1927_1940_.jpg]

و بعضی نیز دستگاه نشانه روی کاملی دارند
[تصویر: rearsight-776113.jpg]
خوب شما ابتدا بايد خطاي چپ و راست را اصلاح كنيد
مثلاً اگر اولين گروه تيرها به سمت چپ هدف خورده ، پس پيچهاي تنظيم دستگاه نشانه روی را در جهتي بچرخانيد كه تيغه متحرك متصل به آن به سمت راست حركت كند . چون ميخواهيد محل اصابت تيرها را به سمت راست جابجا كنيد . (صفحه یا پیچ مدرج شده سمت راست دستگاه براي تنظيم خطاي چپ و راست است ) هرگاه مركز اصابت گروه تيرها با مركز سيبل در يك راستا قرار گرفت ميتوانيد به مرحله بعدي برويد .
[تصویر: RWS_93_94_Rear_RWS_407_27_2004_sight_sm.jpg]

توجه داشته باشيد كه مگسك و نشانه جلو در حدود ۲.۵ سانتيمتر بالاتر از لوله تفنگ قرار دارند.
[تصویر: 25_Improved_1950_1964.jpg][تصویر: 5_Crosman_1077_Front_sight.jpg]

[تصویر: Weihrauch_Micrometer_Complete_HW_2250_re...ht_zm1.jpg]
پيچ مدرج ديگري كه در قسمت بالا و روي دستگاه قرار گرفته براي تنظيم خطاي عمودي است . با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه هاي ساعت محل اصابت ساچمه ها به سيبل به سمت بالا جابجا ميشود .
حالا در فاصله ۹ متري از سيبل بايستيد . در اين فاصله بايد محل اصابت ساچمه ها به سيبل بدون خطاي افقي و در حدود ۲.۵ سانتيمتر پائين هدف تنظيم شود . ديگر تنظيم دستگاه نشانه روی تمام شده است .

حالا اگر در فاصله ۱۸ تا ۳۲ متري از سيبل بايستيد بايد به مركز هدف بزنيد . البته براي ديد بهتر قطر مركز هدف را بزرگتر و در حدود ۲.۵ سانتيمتر بكشيد . توجه داشته باشید در فاصله دورتر ، تير شما به پائين هدف ميخورد . فعلا Khansariha (256)

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - mohsen1982 - 2011-06-17 03:35 PM

بچه ها يه مطلب هم من اضافه كنم . هرجي فاصله مگسك وشكاف درجه از هم بيشترباشه دقت ميره بالاتر مثلا تو بعضي باديها براي فاصله نزديك شكاف درجه روباز ميكنند وبجاش روي ريل دوربين pipe sight ميبندند كه يه دستگاه نشاوري هست بايك روزنه ديد قابل تنظيم .و مگسك هم انواع نازك رو كه مختص pipesight هست ميبندند كه دقت خوبي به تفنگ ميده . يه تجربه هم از خودم درمورد تيراندازي با مگسك بگم اينكه مقع تيراندازي سعي كنيد تا ميتونيد چشمتون رو به اخر سيلندرتفنگ نزديك كنيد درحالي كه گونه تون روقنداق هست يعني فاصله چشم شما باشكاف درجه كمتربشه كه نتيجه بهتري خواهيد گرفت .
من خودم يه مدت تو فكرش بودم شكاف درجه روبازكنم روي ريل دوربين ببندم مثل pipe sight ببينم چي ميشه ولي وصال نداد درضمن اين روش روي لول ثابت خيلي بهترجواب ميده بعلت عدم جابجايي لول نسبت به شكاف درجه

[تصویر: Air_Arms_German_Rear_Sight_AA_19010005_zm1.jpg]

[تصویر: Air_Arms_Imported_Sight_Rear_AA_6213147R_zm.jpg]

[تصویر: Crosman_Front_Sight_Rear_Diopter_CR_G397T_011_zm.jpg]

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - AIRKING - 2011-06-24 11:23 AM

دست شما درد نکنه علی اقا
این وسیله که اقا محسن مطلب راجع بهش نوشتن خیلی جالب و دقیقه و بیشتر برای مسابقات تیر اندازی در 10 متر کار برد داره.در المپیک هم از همین روش نشانه روی استفاده میشه.

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - virgool - 2011-07-01 11:20 PM

استفاده کردیم ممنونKhansariha (48)Khansariha (48)

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - majid1157073 - 2011-07-02 12:20 AM

این پیپ سایتها توبازارهستند؟
ایامیشه اون راروی56 بست؟

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - عبدالرحمن - 2011-07-02 12:26 AM

علی جان ممنون از مطلب مفیدت اینجور مگسک ها رو کجا میشه تهیه کرد ؟ قیمت چقدره ؟

[تصویر: Air_Arms_German_Rear_Sight_AA_19010005_zm1.jpg]

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - ALIANA-54-T06 - 2011-07-02 08:38 AM

(2011-07-02 12:26 AM)عبدالرحمن نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
علی جان ممنون از مطلب مفیدت اینجور مگسک ها رو کجا میشه تهیه کرد ؟ قیمت چقدره ؟

ممنون از شما عبدالرحمن جان
این پیپ سایتها را من تو شرکت زوبین یک نمونه دیده بودم فکر کنم قیمت حدود 70 هزار بود
توی پاساژ نیکان طبقه هم کف (خ فردوسی) هم یکی دوتا نمونه دیدم که قیمت نکردم ولی از ویترینش یک عکسی گرفتم بنظرم اینا قیمتشان کمتر باشه Khansariha (214)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - majid1157073 - 2011-07-04 08:50 PM

ایامیشه اون راروی56 بست؟

--------------------------------------------------------------------------------

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - ALIANA-54-T06 - 2011-07-04 11:43 PM

(2011-07-04 08:50 PM)majid1157073 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ایامیشه اون راروی56 بست؟

--------------------------------------------------------------------------------
نوعی از اون دستگاه های نشانه روی هست که مانند ردداتها خودش یک نشانک هم دارد و جای دوربین بسته میشوند. انها نیازی به مگسک ندارند ولی اکثر اینها که برای مسابقات طراحی شدند نیاز به مگسک دارند که برای 56 بطور اصولی قابل نصب نیست . Khansariha (214)

RE: روش تنظیم و کار با مگسک تفنگ - morteza - 2011-07-09 09:55 AM

علی آقا از شما بعیده جای مگسک وروزنه دید را اشتباه کنید.
علی آقا از شما بعیده که روزنه دید را با مگسک اشتباه بگیرید.