شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاح های بادی (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: سایر محصولات پی سی پی(PCP) (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- موضوع: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp (/showthread.php?tid=480)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - هادی - 2011-08-27 11:39 AM

باسلام به دوستان

بنده به پیشنهاد اقا سهیل گل گلاب این ازمایش را انجام داده و نتیجه را به دوستان

اولا وقتی شما میگید بافشار 200 پر شود چه هوا و چه ازت هیچ فرقی نمیکند مثل اینکه لاستیک پراید با لاستیک خاور هردو بطور مثال باید فشار انها روی 32 باشد البته که باید لاستیک خاور خیلی باد شود تا به فشار 32 برسد چون حجم ان بیشتر و لاستیک پراید حجم ان کمتر ولی فشار یکی است پس حجم را با فشار قاطی نکنیم

اما اینکه مولکول ازت بزرگتر است درسته ولی توجه داشته باشید باز حجم یکی ولی تعداد مولکول فرق میکنه در یک فضای معین

بنده در ازمایشگاه کارخانه کوچکی 50 سی سی از گاز ازت را در دستگاه فشار که برای تست اکسیژن کویلهای مسی انجام میدهندتا 1200 بار تحت فشار گذاشته و هیچ گونه تعغییر در رنگ گاز مشاهده نشد و حتی با تابیدن نور ابی در تاریکی به ان مخزن که ایا تمایل برای میعان شدن داره یا نه هیچ چیزی دیده نشد

و طبق گفته مهندس ازمایشگاه گاز خنثی است و چگالی ان با هوا خیلی تفاوت نمیکند و کمی بیشتر و سنگین تر از هوا است و این را هم بگم که تمایلی باز با ترکیب شدن با هوا را نداشت و از ناخالصی های که در هوا دیده میشه و ذراتی هستند جامد و معلق در هوا که از هر پیتلری میتوانند رد شوند به نام فیون که در ریه میمانند و باعث سرطان ریه میشوند از پیتلر های هوا رد شده و میتوانند از رگلاتورها هم رد شوند و اما ازت به دلیل بزرگ بودن مولکولها این ذرات را به خود نمیپذیرد

توجه داشته باشید که ازت یک عنصر گازی است و هوا یک ترکیب است پس علاوه بر هوا گازهای دیگری هم وارد مخزن میشوند

بنده با وایرخ 100 ازت استفاده میکنم و بسیار راضی و چون وایرخ تفنگ دقت است میبایست در ان تغییری ایجاد شود ولی بنده هیچ تغییری در دقت ان مشاهده نکردم

اما بحث هوا کاملا برگ عوض شد

50 سیسی در این فشار کاملا ذرات نم و حالت شبنم در این مخزن دیده شد و حتی هوای که وارد کردیم شفافیت ازت را نداشت و با تابیدن نور ابی و قرمز در تاریکی کاملا نا خالصی در ان مشاهده میشد و پس از بیرون اوردن بنده بادست کاملا ذرات نم را احساس کردم

اما ازت زیر این فشار کاهش دمای محسوسی داشت و شروع به سرد شدن کرد
شما اگر در اپاراتی ها هم بروید بعداز بیرون اوردن لاستیک دست خود را وارد لاستیک کنید رطوبت را احساس میکنید

این ازمایش بنده بود و طبق گفته سهیل عزیز میبایست عکس بگیرم ولی دیر شده و بعد از انجام ان یادم امد عکس میگرفتم و در سایت میزاشتم بهتر بود

حال تصمیم با دوستان است چه هوا چه ازت

ارادت به تمام بزرگان Khansariha (8)

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - Marksman - 2011-08-27 12:12 PM

(2011-06-14 01:15 AM)amir74 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اگه تجهیزات باشه شاید بشه دوتا گاز هوا و نیتروژن با هم قاطی کنید اونوقت فشار بدید تو مخزن پی سی پی.
یه سوال این پی سی پی رطوبت می گیره دیواره مخزن خیس می شه با گاز مخصوصی خشک می کنن یا باز می کنن تمیز می کنن؟باز کردنش راحته؟
دوستان من تا حالا با pcp کار نکردم و تجربه ای از این نوع تفنگ ندارم ولی یه مطلبی رو فراموش نکنین هوایی که ما تنفس میکنیم چهار پنجم از نیتروژن تشکیل شده و یک پنجم دیگه هم بطور عمده اکسیژن ومقدار کمی گازهای دیگه(آرگون،هلیم،نئون،CO2،بخار آب و...)است.در ضمن نیتروژن تو تفنگهای گاز پیستون داره استفاده می شه. در ضمن چگالی نیتروژن 1.25g/L و چگالی هوا 1.2 یعنی اختلاف زیادی ندارن. ولی ممکنه تو کمپرس پذیری با هم اختلاف داشته باشن.

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - هادی - 2011-08-27 12:24 PM

نه توی کمپرس و انتقال در یک لحظه هم تفاوت ندارند چون چگالی تقریبا یکی است و حجم این مخزن pcp ها زیاد نیست که تفاوت احساس بشه

ممنون از شماKhansariha (8)

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - Marksman - 2011-08-27 01:00 PM

آقا هادی شما تو مرجع مطمئنی خوندید که مولکول ازت(همون نیتروژن) اندازه بزرگتری داره؟ نسبت به مولکول کدوم گاز؟ بنده با اطلاعاتی که از شیمی دارم نسبت به این قضیه شک دارم.اگر نسبت به اکسیژن می فرمایید که باید عرض کنم اکسیژن با عدد اتمی 8 نسبت به نیتروزن با عدد اتمی 7 و ساختار مولکولی مشابه دو اتمی برای هر دو گاز مولکول بزرگتری داره نسبت به هوا هم که اساسا مقایسه بی معنی است چون ساختار اصلی هوا که مخلوطی از انواع گازها (تاکید میکنم "مخلوط" نه ترکیب) و ذرات معلق هست باز نیتروژنه(بیش از 70 درصد) و اصولا ما چیزی به نام مولکول هوا نداریم که بخوایم با نیتروژن مقایسه کنیم.تنها مرجع مقایسه به نظر من همون چگالی و تراکم پذیری باید باشه که چگالی تفاوت معنی داری نشون نمیده و در مورد تراکم پذیری باید آزمایش بشه.
ارادتمند همه دوستان Khansariha (48)
آقا من همین الان چک کردم ودیدم که فاکتور تراکم پذیری برای نیتروزن و اکسیزن وهوای خشک تقریبا برابر است . پس تنها برتری نیتروزن به فرمایش دوست عزیزمون آقا هادی می تونه خلوص نیتروژن باشه و عاری بودن اون از ذرات معلق که می تونن روند انتقال یکنواخت انرزی ذخیره شده در اثر تراکم رو تغییر بدن.البته این یک تئوریه و اگه دوستان نظر کامل تری دارن خوشحال میشم بدونم.
ارادتمند همه دوستان Khansariha (48)

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - SOHEIL-GUNSMITH - 2011-08-27 02:31 PM

در ابتدا تشکر ویژ] میکنم از هادی عزیز که زحمت این تست رو کشیدند
خب میعان در فشارهای بالا در هو کاملا امرب قابل پیش بینی بود که دیدیم در این ازمایش هم رخداد
و همونطور که قبلا هم گفتم خود من در مراکز تست کپسولهای هوای فشرده دیدم که داخل این کپسولها بعد از چند سال به علت تجمع رطوبت کاملا میپوسه
داخل مخازن اوانیکس رو هم که باز کردم دیدم که یه نوع روغنزدند تا این پوسیدگی دیرتر اتفاق بیفته اما قطعا اتفاق خواهد افتاد به مرور زمان

در خصوص مطلب دوست عزیزم ganymede74
هم باید بگم که این بزرگتر بودن مولکولهای نیتروژن نسبت به سایر مولکولهای موجود در هوا رو یکی از دوستان در همین تاپیک با استناد به مطلب مندرج در سایت پیرامید گفتهه بودند
و با توضیحاتی که شما الان دادید فکر میکنم این موضوع هم رد بشه
من تا الان هیچ دلیلی مبنی بر نامناسب بودن نیتروژن به جای هوا ی تنفسی پیدا نکردم به جز اینکه نیتروژن کمی گرونتر هست
که این گرونی هم به سلامت موندن تفنگ میارزه

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - Shooter2Bt65 - 2011-08-27 02:41 PM

با تشکر از همه دوستان
به نظر شما چقد طول میکشه کپسول تفنگ بر اثر این رطوبت از داخل بپوسه وایا راهی هست که از این امر جلوگیری بکنه.لطفا راهنمایی بفرمایید .من که نه میتونم نیتروژن تزریق کنم نه ازت .

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - Zebel khan - 2011-08-27 03:13 PM

سلام به دوستان واساتید گرام
تو کدوم مراکز میتونن این کپسول ها رو با گاز نیتروزن تا 250 بار پرکنند؟ تهران وحومه البته. من یه کپسول 12 kg دارم و تا حالا با هوا پر کردم.
دوستان ی راهنمایی کنندKhansariha (214)

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - baqeri - 2011-08-27 03:55 PM

سلام و درود برهمه
دوستان 80% هوای موجود در اطراف ما را ازت تشکیل داده و از هوا هم خیلی خالص تره و در اسلحه های PCP خیلی خوب جواب میده.
شرکت اخوان کلانتری واقع در جاده قدیم کرج 13500 تومان شارژ میکنه تا فشار 250 بارKhansariha (399)

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - masih.hunter - 2011-08-27 04:28 PM

(2011-08-27 02:41 PM)Shooter2Bt65 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با تشکر از همه دوستان
به نظر شما چقد طول میکشه کپسول تفنگ بر اثر این رطوبت از داخل بپوسه وایا راهی هست که از این امر جلوگیری بکنه.لطفا راهنمایی بفرمایید .من که نه میتونم نیتروژن تزریق کنم نه ازت .

تمام اسلحه های پی سی پی از نوعی روغن مخصوص در مخازن اسلحه ها استفاده میکنند

ولی شما برای اینکه اسوده خاطر بشید میتونید هر 1 سال 1 بار سیلندر اسلحه رو باز کنید

و اگه جای اکسید شده زنگار زدای کنید و از روغنی که داخل موتر یخچال استفاده

میشه یا روغن سیلیکن استفاده کنید . ولی 100./ اگه مخزن 1 سال یک بار برسی بشه

هیچ موقعه دچار مشگل نمیشه یا حق . Khansariha (8)

RE: استفاده از نیتروژن جهت شارژ pcp - sorena - 2011-08-27 06:09 PM

کندور تلمبه داره