شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Marksman - 2012-07-04 04:00 PM

دوستان خواهش می کنم زود قضاوت نکنید و این قدر سریع محکوم نکنید.
شخصی مثل دکتر صالحی مطمئنا تمام جوانب کارشون رو در نظر می گیرن و اگر هم با تور به ماهیگیری برن می تونن دلیلی منطقی برای این کار ارائه بدن.هیچ روشی به طور مطلق درست یا غلط نیست.ممکنه در بعضی مناطق حتی ماهیگیری با قلاب باعث ضرر به محیط زیست بشه و همونطور که دوست عزیزمون bestpesar گفتن در بعضی نقاط ماهیگیری با تور در صورت رعایت همه نکات مشکلی ایجاد نکنه.
نمی خواستم پستی در این زمینه بذارم ولی دیدم انگار کم کم تاپیک به سمت بیراهه میره.لطفا اجازه بدین تا خود جناب دکتر صالحی بهتر از هر کسی این مسئله رو توضیح بدن.با تشکر.Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - AIRKING - 2012-07-04 06:26 PM

ماهیگیری با تور یا قلاب اگر اصولش رعایت بشه و طبق قانون باشه هیچ ایرادی نداره.
تور از قدیم الایام مورد استفاده ماهیگیران بوده .
به نظرم چیز هایی که در ماهیگیری غیر قانونی و نا جوانمردانه است استفاده از مواد سمی و انفجار و ... هست نه تور.
البته معمولا تور های راه بند که در عرض رودخانه بسته میشن در صورتی که چشمه ها کوچک باشه میتونه ضرر داشته باشه و بهتره از تور در دریاچه ها و مکان های مناسب خودش استفاده بشه و در تور های راه بند ترجیحا از چشمه های بزرگ استفاده بشه.
من از دوستان خواهش دارم زود از کوره در نرنKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Hunter - 2012-07-04 10:40 PM

با سلام....

چه خبر شده اینجا...اگه میدونستم عکسم بداموزی داره و خدایی ناکرده باعث رنجش و ازار کسی میشه اصلا نمیزاشتمش...

اگه به عکس دقت کرده باشید روی گونی تورها نوشته بزرگ یعنی سایز 1 توی استان اصفهان و سایز 9 توی استان خوزستانKhansariha (214)

این تور فقط میتونه ماهی های بزرگ و بالغ را به صید کنه و در ضمن کاربرد بیشترش برای استخرهای پرورش ماهی است.!

دوستانی که سررشته ای از پرورش قزل الا داشته باشند میدونند که در اخر فصل تولید اب حوضچه های سیمانی را تخلیه میکنند و ماهی را از ته استخر جمع اوری میکنند ولی خب این ماله مصرفه مردمه و برای مصرف خودشون سعی میکنند ماهی های بزرگ و بالغ را هفته ای صید کنند و اینجاست که تورهای من به کمک اونا میاد(البته اینم بگم من این تورها را از اداره شیلات شوشتر خریدم)Khansariha (8) چندیدن تن از دوستان بنده پرورش ماهی در طیف وسیع دارند و بنده برای صید کمکشون میکنم...

البته فقط این مورد نیست توی شوشتر رودخانه ای وجود داره به نام (سور) که با هماهنگی های انجام شده توسط یکی از اشنایان بنده دو سالی یکبار از میحط زیست پروانه میگیریم و ماهی (برنده...berendeh) را صید میکنیم....جاهای دیگه ای هم هست که از حوصله انجمن خارجه ولی پایین تر قوانین مربوط به دام و تور را براتون میزارم.

اون تور سفیده هم تور چتریه و جنسش هم از ابریشمه و سوغات بندرعباسه و خیلی سخته باهاش صید کردن ماهی و خلاصه از اون ابی گرم نمیشهKhansariha (214)

اینایی که توی عکس بالایی دیدید نصفه تورهای منهKhansariha (214)

بقیش اینجاست!

[تصویر: 13414289401.jpg]

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست ، دستورالعمل صدور پروانه عادی صید ماهی با تور در سال 1391 از سوی معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با شرایط ذیل اعلام گردید.
۱- شروع فصل صید از تاریخ اول تيرماه لغايت پايان بهمن ماه تعیین می گردد.
۲- زمان صید سه روز آخر هفته (چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه) كه لازم است بر روی پروانه ها روزهای مجاز صید قید گردد.
۳- تور مورد استفاده باید یك رشته تور سالیك با چشمه های چهل میلیمتر به بالا باشد.
بهاي پروانه برای صیادانی كه از این طریق امرار معاش می كنند (حرفه ای) يك ميليون و يكصدهزار ریال و برای صیادان تفریحی (غیر حرفه ای) چهارصد هزار ریال است كه در مقابل ارائه فیش بانكی صادر می گردد.
۵- میزان برداشت ماهی به نام صیاد و در هر روز سی قطعه است.
۶- صید در رودخانه های حفاظت شده، صید آزاد ماهیان و ماهیان غضروفی ممنوع است.

این هم دستورالعمل محیط زیست برای دوستاران طبیعت..

سهیل جان اگر باعث رنجش خاطر شما شدم معذرت میخوام ولی اینو همیشه به یاد داشته باش درک انسانها به مدرک اونا نیست بلکه به انسانیت اوناست....

موفق باشیدKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2012-07-04 11:33 PM

دکتر جان شد مثل جریان اون دوستمون که یه عکس گذاشت توش هزارتا پرنده بودو صورت شکارچیها پیدا نبود!
بعدشم کلی جنجال و از این بحث ها پیش اومد!آخرشم معلوم شد عکس خارجی بوده دوستمون شوخی کرده
شما که خودت اینکاره ای برادر از همون اول اطلاعات کافی رو میزاشتیKhansariha (8)
من شخصا دیدم راجب ماهیگیری فقط گرفتن ماهی نیست،شاید گرفتن ماهی با روش های دیگه خیلی ساده باشه ولی من راهی رو که بیشتر ازش لذت میبرم رو انتخاب کردم
اون قدیم ها برای صیادانی که با تور ماهی میگرفتن قانون این بود که باید حتما تور حرکت کنه و نمیتونستن تور رو جایی ببندند یعنی حالت دام نمیتونست داشته باشه
جلال جان حقیقتا اینقدر صحنه های دردناک در ماهیگیری با تور توی این چند ساله دیدم که تا تور دست کسی میبینم ناخداگاه این ذهنیت بد برام ایجاد میشه!
کلا اونهایی که با قلاب ماهیگیری میکنند با تور اندازان آبشون توی یه جوب نمیرهKhansariha (399) دلیلشم اینه که اکثرا رعایت نمیکنند!

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sh-a - 2012-07-05 11:58 PM

سلام به همه دریا دلان
طبق معمول عصر پنجشنبه بعد از یک هفته کار و تلاش زدیم به دریا . با قایق توپ رفیقمون تشت 23 فوت و موتور یاماها 85 با سرعت به سمت جزیره زیبا و ماهی خیز لارک حرکت کردیم. این دفعه به نقطه ای رفتیم که به زبون محلی میگن گِشِر اِسپرینگی ، یعنی یه جور بوته هایی هست زیر آب مثل فنر میمونه. و مرجان هم زیاد داره. توی جنوب یه ماهی خوش خوراک و خوشگل هست که همیشه قیمتش از اکثر ماهیها بالاتره و گوشت سفید خوشمزه ای داره به نام سرخو یا snapper اگر انگلیسیش رو درست نوشته باشم.
خلاصه تا 12 شب فقط یه سرخو 3 کیلویی گرفته بودیم . عمق آب هم 50 متر بود و کشیدن ماهی سه کیویی + زوری که ماهی میزد و جریان آب و غیره انگار که داری سنگ میاری بالا. دست کش نداشتم تموم دستام له شده بود . شب چراغ قایق رو خاموش کردیم و چون روی قایق صاف هست رو به آسمون دراز کشیدم و دیدم خدایا چقدر ستاره تو این آسمون هست. چقدر پر نور. خواب بودم که دیدم رفیقم داره سر و صدا راه میندازه بلند شدم دیدم یه سرخو بزرگ گرفته دیگه خواب از سرم پریده بود. خلاصه تا صبح ساعت 8 حدود 12 تا گرفتیم و دیگه برگشتیم خونه. عکسهاشم میذارم تا حالشو ببرید .

برای دیدن سایز واقعی روی عکسها کلیک کنید

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

این از یخچال قایق

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

و اینم شاهکار یکی از دوستان در همون نقطه که یک سرخو به وزن 8.5 کیلو میباشد.

بعضی موقع اینقدر ماهی میگیریم که دیگه حس عکس گرفتن نیست .مثلا یک ماه پیش 16 تا ماهی شهری که وزن هر کدوم حدود 1.5 کیلو بود با یک باراکودا 7 کیلویی گرفتم . تازه سیم فلزی باهام نبود وگرنه چند تا باراکودا میگرفتم . دهنش مثل قیچی هست نخ 100 هم که داشته باشی سریع پارش میکنه. این عکسها رو هم میگیرم تا شما ببینید و دورادور لذت ببرید

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - smart.pro - 2012-07-07 07:05 AM

دروود !
اينم 2 تا عكس از منطقه كوهستاني و بسيار زيباي قلعه عسكر كرمان كه بيشتر اين منطقه واسه گردش خوبه نه ماهيگيري‌ !
اين 2 روز تعطيل رو اينجا بوديم ، جاي دوستان خالي.
پايدار باشيد.

[تصویر: 13416320331.jpg]

[تصویر: 13416320332.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - smart.pro - 2012-07-08 02:11 PM

دروود !
دوستان اخیراً یک سد شناسائی کردیم در یک منطقه ناشناخته که با توجه به اطلاعاتی که ازش به دست اوردیم ماهیهای کپور آن هیچکدام زیر 4 کیلو نیستند ، منتها تنها مشکلی که هست اینه که آب این سد همیشه گل آلود هستش.
آیا دوستان راه حلی برای این مشکل سراغ دارند ؟! ( نحوه صید کپور از آب گل آلود ).
لازم به ذکر است که این سد وسعت بسیار زیادی هم داره.
پایدار باشید.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - said - 2012-07-08 02:31 PM

با سلام . دوست عزيز يك سد بزرگ با اب گل آلود و ناشناخته ؟ اگه بعد از ماهي گيري دوست داشتين به ما هم بگين .
ماهيهاي كپور اصولا بيشتر از حس بويايي خود كمك ميگيرند و آب گل آلود براشون فرقي نمي كنه ولي سعي كنيد از طعمه هايي كه عطر و بو دارن استفاده كنيد مانند سبزيجات تازه و معطر . اگه كپورهاش واقعا بزرگ باشند ميتوني از ميوه هاي بو دار و نسبتا سفت استفاده كنيد و بسياري از اين موارد .Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - ALIANA-54-T06 - 2012-07-08 04:20 PM

یک سد و دریاچه گل آلود ؟!!!!!
کمی برایم جالبه شاید در خوزستان بشه چنین جاهای یافت Khansariha (8)
دوستان یادمه قبلا برای گرفتن ماهی های کپور توی رودخانه گل آلود کارون از سیب زمینی آب پز و یا بعضی سبزیجان نیم پز استفاده میکردیم Khansariha (214)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - said - 2012-07-08 04:54 PM

درسته ولي تو خوزستان درياچه گل آلود نداريم رودخونش هم كه از وقتي از سر منشا آبشو بردن داره به سرنوشت زاينده رود دچار ميشه .