شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-06-11 01:04 PM

مهاجر عزیز پیرو صحبتهای دوستمون هل بوی من هم چند نکته رو اضافه کنم
لوازم پشه استانداردهای خاصی داره و تعریف شده هست
برای هر نوع ماهی و سایز باید چوب مخصوصش رو داشته باشی
متداول ایران چوب 5-6 مخصوص قزل
چوب 7-8 مخصوص اردک
این اعداد معرف قدرت چوب در پرتاب نخ مناسب هست.5-6 یعنی چوب توانایی پرتاب هم نخ 5 و هم نخ 6 رو داره
چرخ هم باید با همین عدد باشه.علتش وزن چرخ هست که با این چوب تعادل لازم برای پرتاب رو برقرار میکنه

تو ایران من پیشنهاد ست فلای 5-6 رو میکنم.چون بجز قزل موارد محیطی امکان صید گونه های دیگرو نمیده

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - prosniper - 2012-06-11 02:12 PM

(2012-06-10 04:25 PM)prosniper نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
رنگ و طعم بویله برای 15 خرداد تو این فصل چی خوبه؟

کسی تجربه نداره

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mohajr - 2012-06-11 06:07 PM

(2012-06-11 01:04 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مهاجر عزیز پیرو صحبتهای دوستمون هل بوی من هم چند نکته رو اضافه کنم
لوازم پشه استانداردهای خاصی داره و تعریف شده هست
برای هر نوع ماهی و سایز باید چوب مخصوصش رو داشته باشی
متداول ایران چوب 5-6 مخصوص قزل
چوب 7-8 مخصوص اردک
این اعداد معرف قدرت چوب در پرتاب نخ مناسب هست.5-6 یعنی چوب توانایی پرتاب هم نخ 5 و هم نخ 6 رو داره
چرخ هم باید با همین عدد باشه.علتش وزن چرخ هست که با این چوب تعادل لازم برای پرتاب رو برقرار میکنه

تو ایران من پیشنهاد ست فلای 5-6 رو میکنم.چون بجز قزل موارد محیطی امکان صید گونه های دیگرو نمیده
بله من هم برای قزل میخواهم منظورم هم همین هست که این چرخ برای چه ماهی هست که گفتم شماره چنده ؟
و از کجا میشه فهمید 5-6 هست

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-06-11 08:32 PM

روش نوشته میشه عزیز.الان وزنش رو تو قسمت بالا 219 گرم زده که چرخ سنگین هست.و مطمئنن چرخ 7-8 هست.به نظر آب شورم هست.ولی مطمئن سایز پایینترم داره.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2012-06-12 09:31 AM

سلام
میبینم بحث زیبای فلای داره پر رنگ میشه چند نکته اصاصی رو میگم
در بازار چوب ها از قیمت 40تا 50 هزار تومان شروع می شود تا دو میلیون تومان که البته برای این که شما یک چوب در حد معمول ویک چوب نرمال که بتوانید تا زمان حرفه ای شدنتان از آن استفاده کنید باید چیزی حدود 70 هزار تومان تا 200هزار تومان برای چوب هزینه کنید.
رنج قیمتی چرخ ها هم برای شروع از بیست و پنج تا سی چهل هزار تومان است البته قیمت های بالاتری از چرخ ها موجود است ولی شما می توانید با سی هزار تومان صاحب یک چرخ آلمینیومی با کیفیت کرموران شوید.زیرا هزینه کردن بسیار در چرخ ها کارایی چرخ را عوض نمی کند چرخ پشه معمولا برای برای جمع کردن ماهی و یا در پایان ماهی گیری برای جمع کردن نخ بیشترین کاربرد را دارد آن دسته از دوستانی که فلای کار کردن بیشتر بر این امر واقفند
برای تهیه نخ پشه حدود 20تا 30هزارتومان باید هزینه کرد آن طور که من متوجه شدم در حالت استاندارد نخ هایی با رنگ روشن(زرد ،نارنجی،سبز فسفری و...) شناورمی باشند و هرچه رنگ نخ ها تیره تر می شود نخ ها زیر ابی می شوند
متراژ نخ های پشه از 27 تا 30 متر (در حالت استاندارد) تجاوز نمی کند حال شما فکر کنید در رود خانه مشغول ماهی گیری هستید یک ماهی بزرگ می زند نخ را با خود می برد و این 27 متر نخ پشه شما تمام می شود و دیگر نمی توان به ماهی کلاج داد و نمی توان که کل نخ را ،نخ پشه بست زیرا دو تکه می شود و نیاز به این کارهم نیست شما در این جا به یک بک لاین(back line) نیاز دارید جنس بک لاین با نخ های معمولی نایلونی متفاوت است وجنسی تقریبا همانند نخ های براید است ولی یک مقدار قطور تر
متراژ نخ های بک لاین معمولا بیش از 50 متر نیست که شما فقط به نصف این مقدار احتیاج دارید زیرا تمام این 50متر بعلاوه نخ پشه در چرخ جا نمی شود
اگر شما می خواهید نخ شما سالیان سال کار کند وهمانند روز اول باشد بعد از هر برنامه ماهیگیری نخ پشه را از روی چرخ باز کرده و در ظرف آب قرار دهید سه یا چهار قطره مایع ظرف شویی داخل ظرف ریخته و خوب نخ را چنگ بزنید تا تمام رسوبات از روی نخ خارج شود حال آب ظرف را خالی کرده و این بار به آب ظرف نرم کننده اضافه کنید و خوب نخ را در آن قوطه ور کنید حال یک دستمال نرم را در دست گرفته و نخ را خشک کرده و از ظرف خارج کنید.
چیز دیگری که مورد نیاز است نخ لیدر می باشد که این نخ در انتها با ضخامت بیشتر و همین طور به تدریج از ضخامت آن کاسته می شود این نخ حدودا 5000تا 9000 تومان قیمت دارد و یک نخ نایاونی نا مرئی است که البته برای افراد مبتدی توصیه نمی شود زیرا افراد مبتدی به هنگام پرتابممکن است که نخ را پاره کنند راه حل این موضوع این است که شما از دو سایز متفاوت از نخ استفاده کنید نخ لیدر شما باید هم اندازه چوب شما باشد
نکته دیگر این است که اگر از گره لوپ برای اتصال این دو نخ استفاده کنید به هنگام پاره شدن فقط وفقط آن نخ 60 سانتی متری شما پاره می شود ودیگر نیازی به تعویض کامل نخ لیدر نمی باشد.

در ذیل برای یافتن بهترین وزن چوب جدول راهنمایی در نظر گرفته شده است:

Wt. 1-3

قزل آلای کوچک، Panfish یا دیگر گونه های کوچک ماهی
Wt. 4

Panfish و قزل آلاهای سایز نسبتأ کوچک

Wt. 5-6

قزل آلای متوسط، سوف یا Bass کوچک

Wt. 7-8

ماهی آزاد، قزل آلای بزرگ، سوف یا باس بزرگ و قزل آلای پولادسر

Wt. 9-14

ماهی های آزاد بزرگ، Tarpon و بطورکل دیگر گونه های آب شور
اکشن یا عملکرد چوب پشه:

تند، متوسط و کند سه دسته اصلی مورد استفاده جهت توصیف عملکرد چوب ماهیگیری در شرایط بهره برداری هستند.

اکشن تند یا Fast Action:

بیشتر این چوبها در نزدیکی نوک سفت و سخت می باشند. برخی از مشخصات چوبهای اکشن تند به شرح ذیل می باشند:

نکات مثبت : برای پرتابهای بلندتر، شرایط جوی با وزش باد، ماهیهای بزرگتر و پرتاب پشه های بزرگتر.

نکات منفی : استفاده برای مبتدیان دشوارتر است. برای ماهیان کوچک مناسب نیست. در رودها و جویبارها که نیاز به پرتابهای کوتاه دارد، مناسب نمی باشد.

اکشن کند یا Slow Action:

این چوبها بسیار انعطاف پذیرند. در ذیل نظر موافقین و مخالفین چوب پشه اکشن کند را بررسی می نماییم:
نکات مثبت : برای پرتابهای کوتاه در جویبارها و دیگر محیطهای تنگ و باریک مناسب است. با به دام افتادن ماهی کوچک، احساس صید ماهی بزرگ را دارد. برای پرتابهای دقیق کوتاه مورد استفاده پشه های کوچک جهت صید ماهیان کوچک مفید است.

نکات منفی : برای پرتابهای بلند، شرایط جوی توأم با باد و ماهی های بزرگ سخت و دشوار است.

اکشن متوسط یا Medium Action:

این چوبها انعطاف پذیری معتدلی دارند و شاید بیشتر چوبهای پشه از این دسته باشند. در ذیل مشخصات چوب پشه اکشن متوسط را ملاحظه می فرمایید:

نکات مثبت : در بیشتر حالات و وضعیتهای ماهیگیری و گونه های ماهی خوب عمل می کند. برای ماهیگیران مبتدی با روش پشه جهت شروع به یادگیری مناسب می باشد و وضعیت راحت و آسانی را فراهم می کند.

نکات منفی : به خوبی یک چوب اکشن تند برای وضعیت بادخیزی، پرتابهای بلند، ماهی و پشه های بزرگ و یا به خوبی یک چوب اکشن کند برای ماهیهای کوچکتر و پرتابهای دقیق کوتاه نمی باشد.

نتیجه : یک چوب اکشن متوسط بهترین انتخاب برای ماهیگیر مبتدی است. مگر در شرایط ویژه که ایجاب می کند از چوب پشه اکشن کند یا تند استفاده شود. همچون ماهیگیری جهت صید یک آزاد ماهی بزرگ یا در سواحل بادخیز آب شور که حتمأ می بایست از چوب اکشن تند استفاده نمود و یا ماهیگیری در رودی کم عرض یا جویبار برای صید ماهی کوچک که ایجاب می کند از چوب اکشن کند استفاده شود.

طول چوب های پشه:

بیشتر چوبهای متعارف ماهیگیری به روش پشه 210 ، 240 یا 270 سانتیمتر طول دارند. چوبهای کوتاهتر مناسبتر برای پرتابهای کوتاه و جایی که محیط اطراف ایجاد اشکال در پرتاب می نماید، مورد استفاده قرار می گیرند. (مانند ماهیگیری در مجاورت درختان و گیاهان) در حالیکه چوبهای بلندتر شما را قادر به پرتابهای بلندتر می نماید.
امیدوارم مفید بوده باشه
مخلصیم Khansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mohajr - 2012-06-12 02:06 PM

ممنون .
فقط ببینید این را پیدا کردم . یک نمونش سایز 4.5.6 هست و نمونه ی دیگه 6.7.8 حالا من نمونه ی اول را انتخاب کردم فقط من چیزی در مورد چرخش نمیدونم . میخواستم بدونم خوب هست یا نه ؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - choliche - 2012-06-12 09:47 PM

دوستان یه راهنمای لطفن جواب بدید برای کپور5/ تا 10 کیلویی چه چرخ وچوب و نخی نیازه من تو ماهیگیری با قلاب تجربه ندارم با تشکر

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2012-06-13 08:54 AM

سلام مهاجر عزیز این چرخ چرخ خوبیه اما من نمیدونم با چه قیمتی برای شما تموم میشه اما به نظرم برای سیستم فلای چرخ نیازی به هزینه اضافی نداره و اگه اختلاف قیمت رو صرف یک چوب با کیفیت کنی خیلی بهتره چون چرخ کار خاصیرو انجام نمیده من خودم یک چرخ چینی دارم که فلزی هم نیست و کامل ازش راضیم.
دوست من چولیچه نمیدونم تا چقد میخواین هزینه کنید اما پیشنهاد میدم اگه برای کپور میخواین اونم با این وزن از مارکای خوب بگیرین که واستون درد سر ساز نشه به قول یکی از دوستان حرفه ای من یک ماهیگیره خوب با هر چوبی میتونه ماهیرو صید کنه اما با چه قیمتی.
چوب و چرخ نا مناسب برای کپور موقع کلاج دادن یا جمع کردن و پمپ کردن مشکل ساز میشه و خسته کنندست کاش یه حدود بوجه میدادین خیلی بهتر بود اما در کل چوب مخصوص کپور تله از 80 به بالا و چوب چند تکه از 110 به بالا که اگه مشکل حمل ندارین پیشنهاد من یک چوب 2تکه و اگه مشکل ساز میشه براتون 3تکه و با طول تقریبیه 3.60
چرخ هم با سیستم بایت رانر از 50 به بالا و با سیستم ورم شفت از 120 به بالا
چوب و چرخ من مارک کورمورانه مدل akx هست که فکر کونم چوب حدود 110 و چرخ حدود 140 باشه من که کامل ازش راضیم و به راحتی کپور 14 کیلو باهاش گرفتم
اما نخ مارک خوب زیاده از توپی 6000 تومن تا 16000 تومن که سامورایی و مدل های کارپ کورموران نخ های خوبی هستند با متراژ بالا و سایز 30 تا 40 مناسبه
نخ لیدر هم میخواین که بهتره بافته باشه که توپ اونا کمه و حدود 10000 به بالا موجوده و سایز 20 مناسبه
سوالی باشه در خدمتم
مخلصیمKhansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mohajr - 2012-06-13 09:17 AM

داداش هلبوی این نوشته هم 4 را داره هم 5 را داره هم 6 . یعنی یه چرخ و سه تا از این ها که نخ را روشون میبندیم یا یکی هست و این شماره ها را شامل میشه ؟
من مهرداد هستم Khansariha (214)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2012-06-13 09:29 AM

مهرداد عزیز من چرخ فلای ندیدم که اسپول اضافه داشته باشه اونم دو تا احتمالا یک چرخ هست که گنجایش سه نخ رو داره اما خرید چرخ به نوع چوب هم مربوطه چون باید بالانس حفظبشه تا پرتاب خوب باشه
من محسن هستم داداKhansariha (48)Khansariha (8)