شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - afshen49 - 2012-05-14 02:50 PM

دوستان منم امروز رفتم رودخونه روستامو ن ماهی گیری.ماهی های اینجا به جز کرم هیچی نمی خورن
[تصویر: _1605_1575_.jpg]
[تصویر: _1605_1575_2.jpg]
[تصویر: _1605_1575_3.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arashrezvani - 2012-05-14 04:38 PM

با سلام خدمت دوستان و اساتید
دوستان من یه مشکلی در سیستم کپور گیری دارم که خوشحال می شم کمکم کنین.
من تقریبا تمام ریزه کاری ها رو رعایت میکنم به جز یه چیز
از بازر استفاده نمی کنم .
اگه اسپول چرخ رو باز کنم متوجه بردن نخ توسط ماهی نمی شم(1-اصلا از زنگوله نمیشه استفاده کرد چون نخ آزاده و به چوب فشار نمیاد تا زنگوله صدا کنه. 2-بازر مینی از اقا رضا (خدادادی) تهیه کردم که نخ دوره 2 تا زائده کوچک می پیچه و بازم باید نخ تو وضعیت صفت باشه . در نتیجه بازم فایده ای نداره )
اگر هم اسپول چرخ رو باز نکنم و فقط یه مقدار نخ ازاد بزارم می ترسم که دستگاه در اثر ضربه ماهی بیوفته طوی آب (چون گرون خریدمشون می ترسم :دی )
این مشکل باعث شده که نتونم درست از سیستم انتظاری و ریسه استفاده کنم چون فکر کنم اولین اصل تو این سیستم ازاد بودن نخ و احساس نکردنش توسط ماهی باشه
ممنون میشم یه راه حل جولو روم بزارین (در ضمن چون تازه یه سری هزینه کردم نمی تونم بازر تهیه کنم)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-05-14 08:38 PM

با سلام خدمت دوست تازه وارد.ورودتون رو خوش آمد میگم.دوست عزیز اگر به خود آقا رضا میگفتی راهنماییت میکرد.برای سیستم بایت رانر حتما باید بازر مخصوص خودش باشه.اون بازر هایی که آقا رضا تازه آورده باید به نوعی دیگه استفاده کنی.

شما بازر رو قبل از حلقه اول(حلقه بعد از چرخ) ببند.ریسه باید حتما حتما استوپر باشه.یعنی اجزاء(به چیدمان دقت کن) قلاب-نخ ریسه-هرزه گرد کلمیک-نخ اصلی که روش سرب زیتونی هست و پس از سرب زیتونی سرب پرچی هست.فاصله هرزگرد تا سرب پرچی رو حدود 50 سانت بگیر.بین این دوتا هم که سرب زیتونی هست.
فاصله پایه ها از سطح افقی حدود 40 سانت باشه چون باید نخ بین چرخ و بازرت شکم بده و به زمین نرسه.
وقتی پرتاب رو انجام دادی چوب رو بگذار روی پایه و خلاصی نخ رو بگیر.در اینجا سرب زیتونی میچسبه به هرزگرد.
حالا نخ رو بنداز بین محورهای بازر.بازر باید جوری نسب کنی محوری که به سمت سر چوب هست حالت افقی باشه و مقاومت نکنه.مقاومت از محور پشتی بازر باشه
خوب حالا نخ کشیده و خلاصی نداری.انگشت رو بگذار جلوی بازر و نخ رو بگیر.حالا اسپول رو آزاد کن و تقریبا سعی کن به اندازه طول 50 سانت(همون طول بین هرزگرد و سرب پرچی) نخ رو باز کنی و جلوی اسپول و بازر بصورت شکم رها کنی.حالا حالت بایت رانر رو بزن و منتظر باش.ماهی طعمه رو بگیره طی 50 سانت حرکتش نه فشاری حس میکنه و بازرم داره بوق میزنه و اون نخ شکم دار از لای بازر رد میشه و یک دفعه سرب زیتونی میخوره به سرب پرچی و یه تقه تو دهن ماهی میزنه.ماهی شروع میکنه کشش که ایندفعه چرخ بایت رانر شروع میکنه آزاد کردن تا شما واکنش نشون بدی و تقه اصلی رو بزنی و شروع کنی کلاچ کردن
(2012-05-13 05:44 PM)airking نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام علیکم .
خسته نباشید.
جمعه پیش رو خدا قسمت کنه میخوام برم سد درودزن ماهیگیری.
اونجا کپور داره در حد تیم ملی ولی کپور هایی که من میگریم در حد تیم محلات هم نیستند خخخخخ.
اقا محسن گل یه راهنمایی بفرمایید جهت کسب تجربه.
من معمولا 2 تا قلاب به نخ می بندم و از ریسه استفاده نمیکنم.
طعمه هم خمیر مخلوط با پنبه و زرد چوبه و نمک استفاده میکنم.
نخ هم همیشه سعی کردم از نخ نازک استفاده کنم.
.باز اگر نکاتی هست بفرمایید.
در خصوص کرم و ذرت هم یه بار ذرت استفاده کردم شاید قلاب 1 ساعت تو آب بود ولی هیچ خبری نشد به محض تعویض طعمه با خمیر مثل مور و ملخ ریختن سر قلاب ولی مشکلی که بود این بود که خمیر خیلی راحت از سر قلاب کنده میشه و با نوک سوم رفته بود هر چقدر هم سفت درستش کردم بازم جواب نداد.
در خصوص خمیر و کنده نشدنش هم توضیح بفرمایید ممنون میشم.
Khansariha (8)

جلال جان برای گرفتن اون کپورها سیستم حرفه ای میطلبه.من تو قسمتهای قبل توضیحات لازم رو دادم.
برای خمیرت اشتباهت اینجاست که نمک میزنی.گپور شیرینی جات و پروتئین رو دوست داره.حتی ذرتم بهتر با عسل جوشونده بشه.بجای نمک عسل بزن به خمیرت.پنبه و زردجوبه هم باشه.حالا یه فوت بهت یاد میدم برو اونجا بگیر منم دعا کن.خمیر رو با عسل و زردچوبه و پنبه آغشته کن و حسابی ورز بده.حالا 2 تا تخم مرغ رو تو یه ظرف بشکن و شروع کن هم زدن زرده و سفیده.اونقدر که کف کنه.حالا اینو با مواد قاطی کن.کنار دریاچه که رفتی یه ظرف تن ماهی کوچیک که قبلا تو خاک دفن کردی که بوش بره یا ظرف بدون بوی دیگه رو کمی آب بریز و یه مایعی هست برای تقویت قوای ج......ی(شرمنده نمیشه اسم آورد) رو یکم بریز تو اون آب.یه آتیش کوچولو اون کنار ردیف کن بزار به جوش بیاد.هر بار که خواستی طعمه بزنی یکم خمیر رو بردار دور قلابت گوله کن.ظرف آب داغ رو از آتیش دور کن و یه 10 15 ثانیه کله قلاب رو بکن تو آب جوش.فقط بپا نخ با حرارت آسیب نبینه.فقط اون قسمت خمیر سر قلاب.
حالا اگر تونستی خودت از قلاب جداش کنی بیا از من جایزه بگیر
راستی حتما حتما از ریسه استفاده کن.اونم نزدیک کف .سایز نخ 45 و ریسه 35.قلابتم تند تند عوض کن.این قلابهای بازار بیش از 1 ساعت تو آب دوام نمیاره و تیزیش رو از دست میده.چون با مواد شیمیایی تیز میشن.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arashrezvani - 2012-05-15 12:39 AM

صدرا جان خیلی ممنون از راهنماییت و خوشامدگویی
خیلی خوشحالم که این تاپیک رو پیدا کردم
اقا رضا جای بازر رو به من گفت و من جلوی چرخ می بندمش ولی از این روش که گفتی استفاده نکردم
اجزائ ریسه فکر کنم از نظر کیفیت خوب باشه . نخ دایوا مخصوص کپور . قلاب و نخ بافته و هرزگرد همگی کلمیک هستن فقط چرخ هام بایترانر ندارن چون اینجا و چند جای دیگه خوندم که این چرخ ها به گرد و خاک حساس هستن و من ادم خیلی مرتبی نیستم . نخریدم. چرخ کورموران سی کور و میشل 300 دارم .
ریسه هم استاپر هستش ولی تا حالا به روش شما عمل نکردم
انشاالله اگه تونستم آخر این هفته تست میکنم ولی نخ آزاد پشت بازر فکر کنم به ارومی حرکت کنه و باعث به صدا در اومدن بازر نشه . در ضمن اون نخ شکم کرده با باد از دوره یکی از زائده های بازر ازاد میشه .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - achilles - 2012-05-15 02:14 AM

آقای صدرای عزیز نمک هم مثل باقی مواد دیگه مانند شیرینی ها کربوهیدراتها پروتئین ها و چیزهای دیگه لازمه ولی باید به مقدار کافی زده بشه چون اگه اطلاع داشته باشید کپور بوسیله سبیلهای کوچکی که دور لبش قرار داره موقعی که میخواهد طعمه ای را پیدا کند یا ببلعد تشخیص میدهد دقیقا که چه موادی درون آن وجود دارد و چون کپور ماهی همه چیز خوار و از نوعی هست که چربی زیاد ذخیره میکند دنبال بهترین و مقوی ترین طعمه ها میگردد.
اگه هر یک از دوستان اطلاعات و سوالی راجع به تمامی روشها و طعمه ها و وسایل ماهیگیری خواستند بنده در خدمتم.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - aghajoon - 2012-05-15 06:48 AM

(2012-05-14 08:38 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوست تازه وارد.ورودتون رو خوش آمد میگم.دوست عزیز اگر به خود آقا رضا میگفتی راهنماییت میکرد.برای سیستم بایت رانر حتما باید بازر مخصوص خودش باشه.اون بازر هایی که آقا رضا تازه آورده باید به نوعی دیگه استفاده کنی.

شما بازر رو قبل از حلقه اول(حلقه بعد از چرخ) ببند.ریسه باید حتما حتما استوپر باشه.یعنی اجزاء(به چیدمان دقت کن) قلاب-نخ ریسه-هرزه گرد کلمیک-نخ اصلی که روش سرب زیتونی هست و پس از سرب زیتونی سرب پرچی هست.فاصله هرزگرد تا سرب پرچی رو حدود 50 سانت بگیر.بین این دوتا هم که سرب زیتونی هست.
فاصله پایه ها از سطح افقی حدود 40 سانت باشه چون باید نخ بین چرخ و بازرت شکم بده و به زمین نرسه.
وقتی پرتاب رو انجام دادی چوب رو بگذار روی پایه و خلاصی نخ رو بگیر.در اینجا سرب زیتونی میچسبه به هرزگرد.
حالا نخ رو بنداز بین محورهای بازر.بازر باید جوری نسب کنی محوری که به سمت سر چوب هست حالت افقی باشه و مقاومت نکنه.مقاومت از محور پشتی بازر باشه
خوب حالا نخ کشیده و خلاصی نداری.انگشت رو بگذار جلوی بازر و نخ رو بگیر.حالا اسپول رو آزاد کن و تقریبا سعی کن به اندازه طول 50 سانت(همون طول بین هرزگرد و سرب پرچی) نخ رو باز کنی و جلوی اسپول و بازر بصورت شکم رها کنی.حالا حالت بایت رانر رو بزن و منتظر باش.ماهی طعمه رو بگیره طی 50 سانت حرکتش نه فشاری حس میکنه و بازرم داره بوق میزنه و اون نخ شکم دار از لای بازر رد میشه و یک دفعه سرب زیتونی میخوره به سرب پرچی و یه تقه تو دهن ماهی میزنه.ماهی شروع میکنه کشش که ایندفعه چرخ بایت رانر شروع میکنه آزاد کردن تا شما واکنش نشون بدی و تقه اصلی رو بزنی و شروع کنی کلاچ کردن
(2012-05-13 05:44 PM)airking نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام علیکم .
خسته نباشید.
جمعه پیش رو خدا قسمت کنه میخوام برم سد درودزن ماهیگیری.
اونجا کپور داره در حد تیم ملی ولی کپور هایی که من میگریم در حد تیم محلات هم نیستند خخخخخ.
اقا محسن گل یه راهنمایی بفرمایید جهت کسب تجربه.
من معمولا 2 تا قلاب به نخ می بندم و از ریسه استفاده نمیکنم.
طعمه هم خمیر مخلوط با پنبه و زرد چوبه و نمک استفاده میکنم.
نخ هم همیشه سعی کردم از نخ نازک استفاده کنم.
.باز اگر نکاتی هست بفرمایید.
در خصوص کرم و ذرت هم یه بار ذرت استفاده کردم شاید قلاب 1 ساعت تو آب بود ولی هیچ خبری نشد به محض تعویض طعمه با خمیر مثل مور و ملخ ریختن سر قلاب ولی مشکلی که بود این بود که خمیر خیلی راحت از سر قلاب کنده میشه و با نوک سوم رفته بود هر چقدر هم سفت درستش کردم بازم جواب نداد.
در خصوص خمیر و کنده نشدنش هم توضیح بفرمایید ممنون میشم.
Khansariha (8)

جلال جان برای گرفتن اون کپورها سیستم حرفه ای میطلبه.من تو قسمتهای قبل توضیحات لازم رو دادم.
برای خمیرت اشتباهت اینجاست که نمک میزنی.گپور شیرینی جات و پروتئین رو دوست داره.حتی ذرتم بهتر با عسل جوشونده بشه.بجای نمک عسل بزن به خمیرت.پنبه و زردجوبه هم باشه.حالا یه فوت بهت یاد میدم برو اونجا بگیر منم دعا کن.خمیر رو با عسل و زردچوبه و پنبه آغشته کن و حسابی ورز بده.حالا 2 تا تخم مرغ رو تو یه ظرف بشکن و شروع کن هم زدن زرده و سفیده.اونقدر که کف کنه.حالا اینو با مواد قاطی کن.کنار دریاچه که رفتی یه ظرف تن ماهی کوچیک که قبلا تو خاک دفن کردی که بوش بره یا ظرف بدون بوی دیگه رو کمی آب بریز و یه مایعی هست برای تقویت قوای ج......ی(شرمنده نمیشه اسم آورد) رو یکم بریز تو اون آب.یه آتیش کوچولو اون کنار ردیف کن بزار به جوش بیاد.هر بار که خواستی طعمه بزنی یکم خمیر رو بردار دور قلابت گوله کن.ظرف آب داغ رو از آتیش دور کن و یه 10 15 ثانیه کله قلاب رو بکن تو آب جوش.فقط بپا نخ با حرارت آسیب نبینه.فقط اون قسمت خمیر سر قلاب.
حالا اگر تونستی خودت از قلاب جداش کنی بیا از من جایزه بگیر
راستی حتما حتما از ریسه استفاده کن.اونم نزدیک کف .سایز نخ 45 و ریسه 35.قلابتم تند تند عوض کن.این قلابهای بازار بیش از 1 ساعت تو آب دوام نمیاره و تیزیش رو از دست میده.چون با مواد شیمیایی تیز میشن.

صدرا جان ، این دستور العملی که گفتی دستور پخت کیک بود یا طعمه کپور ؟ ( شوخی ) . من اگه این طعمه را درست کنم احتمالا خودم زودتر از ماهی به قلاب میفتم خخخخ.
حالا جدا از شوخی اون دارویی که گفتی نمیشه اسمش را آورد برای محکم کردن طعمه به دور قلاب یا برای جذب ماهی ؟ خمیری که ما درست میکنیم جدا نمیشه ولی خوب توی سد زاینده رود فقط ماهی های کوچیک میاند سراغش طعمه ما = خمیر نون معمولی یا نون ساندویچی که حسابی ورز داده شده +پنبه+زردچوبه و بعضی از وقتها پودر سیر.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2012-05-15 08:12 AM

سلام
ممنون از دادا صدرا به خاطر توزیحات کاملشون
چندا نکته هم من بگم
اول دادا جلال گل برای استفاده از ذرت اینم امتحان کن ایشالا که جواب بگیری اول ترکیباتی مثل ذرت خورد شده شاهدانه پخته شده بیسکویت که بهتره پتیبور باشه که چسبه زیادی داره یک کنسرو نخود یک تن ماهی رو با هم مخلوط کن با اب خیلی کم که بشه به شکل گلوله های بزرگ درش اورد
بعد در فاصله 30 تا 50 متری یک فضای مناسب رو در نظر بگیر و تا شعاع 5 متر رو از این توپ ها بنداز بعد چهار 5تا ذرت رو به قلاب بکس و در همون محل پرتاب کن مطمئن باش بعد چند ساعت با همین ذرت به راحتی ماهیان خوبی میگیرین
در مورد خمیر هم روش دادا صدرا کاملا کار امده اما اگه از این دارو ندارین به راحتی مقدار زیادی نبات دو با یکم اب بجوشونید تا محلول غلیظی درست بشه بعد قبل پرتاب طعمه رو توی اون فرو ببرید

دادا ارش شما میتونید استاپر های بازر استفاده کنید که دو مزیت داره هم باعث میشه نخ شکم خوبی بندازه و با حرکت نخ راحت بازر به صدا دربیاد هم اینکه اگه ماهی طعمه رو برداره و به سمت شما حرکت کنه بازم بازر صدا بده
تجربه شخصی من اینه که اسپول رو ازاد نمیکنم و فقط کلاج رو خیلی شل میکنم اینجوری هم موقع شک اولیه کارم راحت تره هم وقتی سایز ماهیرو تخمین زدم به اندازه کافی کلاج رو سفت میکنم
امیدوارم مفید باشه
مخلصیم Khansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arashrezvani - 2012-05-15 08:21 AM

دوست عزیز سلام
اون ماده محرک . .. برای جذب ماهی هستش . شما کلا میتونین از اسیدهای آمینه برای جذب ماهی استفاده کنین.
تخم مرغ ها باعث سفت شدن می شن
آقا صدرای گل نحوه درست کردن یه جوشانده رو به شما یاد داد که البته دیگه نیازی به ریسه نداره و ویژگی که داره اینه که دیگه ماهی های کوچک نمی تونن طعمه رو از قلاب جدا کنن.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - aghajoon - 2012-05-15 09:51 AM

سلام بر دوستان و اساتید ماهیگیر
کسی میدونه اسم این ماهی چیه ؟ حدود یک سال پیش اطراف شهرکرد گرفتیم.
[تصویر: 13370624761.jpg]

[تصویر: 13370624762.jpg]

فکر کنم همین ماهی باشه که توی عکس زیر شکار شده :

[تصویر: 13370624763.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2012-05-15 10:01 AM

ماهی شما به نظر زرد پر میاد اما عکس اخر کپوره دادا
مخلصیم Khansariha (48)Khansariha (8)