شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lockal - 2012-04-23 07:02 PM

از بویله بند استفاده کردم
روش اون هم از شبکه پاسیون پسکا یاد گرفتم (شبکه ایتالیایی ماهواره)
اون ماهی هم که من گفتم دیدم یه تکون که خوردم غیبش زد خیلی تیز بود

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-04-23 07:52 PM

دوست گلم در ماهیگیری و شکار یک سری قوانین نانوشته وجود داره که تو هیچ رفرنسی نمیشه پیداشون کرد و دقیقا همین نکات درصد موفقیت رو افزایش میده
متاسفانه تجربه هم ثابت کرده هیچ ماهیگیر و شکارچی در مورد محل صیدو شکار-روش و سیستم خودش راست نمیگه.

ولی با اینکه میدونم اگر من بگم به مذاق بعضی از اساتید خوش نمیاد و داستان درست میشه ولی به چند نمونش اشاره میکنم تا دستت بیاد تا چه حد کار باید ظریف انجام بشه

1)اولین نکته در استفاده از بویله با فرض اینکه شما از سیستم کامل بایت رانر استفاده میکنی میگم زاویه چوبت نسبت به زمین هست.باید سر چوب نسبت به افق شیب -10 درجه داشته باشه تا مقاومت نخ به حداقل خودش برسه
2)قلاب مورد استفادت باید مناسب بویلت باشه.تقریبا باید وزن قلابت با بویلت برابر باشه.علتشم در موارد بعد میگم
3)تو 15 خرداد حتما باید از قلاب ضد خوردگی استفاده کنی چون آبش سخت هست و قلابت بعد از یه تایمی کند میشه چون تمام این قلابها با مواد شیمیایی تیز میشن
4)قلابت باید مخصوص کپور باشه و حتما بویله بند باشه.
5)برای مونتاژ ریسه باید از نخ پیش بند کارپ که حالت گیاهان دریایی داره استفاده کنی و وقتی از پک بازش میکنی به هیچ عنوان با دست تمیز بهش دست نزن
حتما کنار سد این مونتاژ رو انجام بده و قبل دست زدن دستت رو به گل کنار آب آغشته کن
6)برای اتصال از یه هرزگرد کولمیک اصل استفاده کن(علتشم اینه که تمامی هرزه گردهای تو بازار گوی و میله سر تخت شده توش هستند که اگر تحت کشش نباشن درست نمیچرخن بجز کلمیک که یه گوی تو گوی دیگه هست.موقع پرتاب وقتی ریسه میشینه شما تا جایی سفت میکنی که شکم نخ رو بگیری و وقتی سفت شد نگه میداری.دقیقا همین موقع هست که ارزش این هرزه گرد مشخص میشه چون اگر معمولی باشه شاید خوب عمل نکنه و قلاب پهلو به پهلو بویله بشه ولی با کلمیک دقیقا قلاب کف میخوابه و بویله بالا قرار میگیره)
7)سربت باید از نوع کارپ کارابین دار باشه که با یه کشش خفیف به سمت عقب جدا بشه
خود هرزه گرد نقشه ترمز بایت رانر رو انجام میده
8)برای بستن قلاب به هیچ عنوان با دست تمیز نبند یا با دندون نخ رو نکش کلا هر گونه تماس با پنس و دست گل آلود باشه
9)برای مونتاژ قلاب و بویله نخ رو به قلاب جوری گره بزن که نخ اضافه 2 دور روی اشک قسمت اضافه قلاب کپور بشینه
سپس یه پد بویله به رنگ بویله رو به قطر نصف قطر بویله با قیچی میبری سوراخ میکنی و از نخ عبور میدی سپس نخ رو از بویله عبور میدید و با استاپر بویله متوقف میکنی.این کار موجب میشه چون وزن قلاب و بویله یکیه قلاب تو گل بمونه و بویله به اندازه 1.5 سانت از کف گل بالا بیاد.دست گل آلود و پنس فراموش نشه
10) هر بویله ای میگیری از همون جنس طعمه میدانی هم بگیر.باید حتما طعمه پاشی انجام بشه ولی قبل پرتاب یه توری پی وی ای رو از طعمه میدانی پر میکنی و قلاب و بویله رو وسطش میگذاری و درش رو با نخ پی وی ای میبندی
پس از 10 دقیقه این توری و نخ تو آب حل میشه.و فقط طعمه میدانی با بویله و قلاب میمونه
و .............

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lockal - 2012-04-23 08:01 PM

توضیحات خوبی بود

اینایی که میگی درست ولی کلا توی لتیان بویله جواب نمیده

در ضمن شما میتونی یه کلیپ آموزشی تهیه کنی و یا اینکه عکس از لوازمی که برای بستن بویله هست بزاری اینجا
خیلی بهتره اینطوری

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-04-23 08:03 PM

دوست عزیز من فقط موارد رو تو سد 15 خرداد گفتم.لتیان با اون کپورچه های انگلی جای ماهیگیری نیست تا بشه در موردش صحبت کرد

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lockal - 2012-04-23 08:17 PM

بله لتیان الان اینطوری شده
4 5 سال پیش اینطوری نبود
توی همین لتیان کپورهای خوابیده که فکرشم به سرت نمیزنه چون خودم به چشم خودم دیدم
من تجربه ماهیگیری توی سد 15 خرداد رو نداشتم
این مطلب رو هم که گفتم بویله جواب نداد لتیان بود

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - diyana56 - 2012-04-24 04:17 PM

سلام به اساتيد ماهيگير.براي صيد قزل تو آب گل آلود از چه طعمه اي ميشه استفاده كرد؟
امير.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lockal - 2012-04-24 04:52 PM

توی آب گل آلود کلا نمیشه قزل گرفت
ولی چون توی آب گل آلود چشم قزل کار نمیکنه سگ ماهی بهترین گزینه هست چون بوی زیادی داره تست کن نتیجرو هم اعلام کن

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mohajr - 2012-04-24 04:53 PM

داداش تو اب گل الود امکان گرفتن قزل خیلی کمه حالا شما از هر طعمه ای که استفاده کنی .
من تا حالا تو اب گل الود قزل نگرفتم چون تو اب گل الود طعمه را درست نمیبینن . و به سمتش نمیان

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-04-24 05:24 PM

امیر جان شما که خودت استادی ما دیگه چیو بگیم
lockal جان سگ ماهی برای آب گل آلود مناسب نیست.و طعمه غالب برای آب گل آلود کرم هست
علت اونم بر میگرده به رفتار تغزیه قزل آلا و روش استفاده از طعمه ها

قزل رفتار خاصی برای تغزیه داره.کلا قزل بجز زمانهای تولید مثل حالت قلمرویی داره و چاله خوابه.چاله آب هایی که بر اثر چرخش آب و تولید اکسیژن ایجاد شدن مثلا پشت یک سنگ نقاط بسیار خوب برای خوابیدن قزل هست.روش شکارش به این صورت که رو به جریان تو کف چاله میخوابه و وقتی طعمه از روی سرش عبور میکنه بلند میشه میزنه و دوباره تو همون چاله آب میخوابه.نهایت شعاع مانورش زیر 2 متر هست.
این حالت زمانی هست که در آب از دید مناسبی برخوردار باشه.در صورتی که دید نداشته باشه چون احتمال داره پس از بلند شدن در شدت جریان نتونه به چالش برگرده کلا از تو چاله حرکت نمیکنه و منتظر طعمه هایی میمونه که جریان چرخشی وارد چاله میکنه
حالا روش استفاده از طعمه سگ ماهی به این صورت هست که پس از پرتاب سعی در این هست که طعمه نزدیک کف با حالت طبیعی از روی چاله ها عبور کنه.در این حالت ماهی از جا خواب بلند میشه و میزنه
ولی در آب گل آلود استفاده از کرم موثرتر هست.در روش استفاده از کرم شما لازم نیست حرکت طبیعی به کرم بدید.پس باید به عبور کرم از رو چاله بسنده نکنی و طعمه رو توی چاله بخوابونی.کاری که با سگ ماهی نمیشه کرد.با کرم میشه برای هر چاله جداگانه پرتاب داشت.از بالا دست اجازه بدی کرم بخوابه تو چاله.چند حرکت خفیف قزل رو وادار به واکنش میکنه.واکنشی به شعاع حرکتی زیر 20 سانت.البته اینا برای قزل خال قرمز بود.رنگین کمان زندگی گروهی داره و کلا سیستمش متفاوته.امیر جان چون منظورش خال قرمز هست من این توضیح رو عرض کردم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lockal - 2012-04-24 06:15 PM

من پارسال توی آب گل آلود توی رودخونه کرج همین فصل بود
لانسه-کرم-و ماگوت رو تست کردم جواب نداد البته زیاد زیاد گل آلود نبود لانسرو فقط 3 4 بار پرتاب کردم و کلا بیخبال شدم
و کرم خاکی هم یکی از لانسر هام از صبح تا بعد از ظهر نزدیک 2 3 تا سنگ بزرگ انداختم نشد(البته یه پیر مرده بغل ما بود با کرم یه خال قرمز کوچیک گرفت)
ولی با سگ ماهی تونستم توی آب گل آلود از صبح ساعت 6 صبح تا 4 بعد از ظهر 1 دونه بگیرم اونم فقط سگ ماهی جواب داد