شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-11-27 02:17 PM

دوستان میخواستم تجربیاتم از استفاده از انواع طعمه ها رو بگم(البته تاا ونجا که یادم بیاد)Khansariha (226)

1- خمیر نان(نان تازه که خمیرش کنیم):کپور،بنی،همری،آمور،شیر،شیربت،سونگ،برزم(زردپر)وگتان،سفید رودخانه ای،شلج(نوعی ماهی شکاری شبیه سونگ ولی کوچکتر)
لوتک(شبیه کپور ولی کوچک،سفید)،قزل آلا،بیاح!

2- کرم خاکی:کپور،بنی،همری،شیربت،سونگ،برزم(زردپر)وگتان،سفید رودخانه ای،شلج،لوتک،اسبله

3- روده ی مرغ:شیربت،اسبله،سونگ،شلج،سفید رودخانه ای،شانک

4- سیب زمینی آبپز:کپور،شیربت،برزم و گتان

5- انگور:کپور،برزم و گتان

6- ماهی:سونگ،شیربت،اسبله،مارماهی

7- دل،جگر مرغ:شیربت،سونگ،سفید رودخانه ای

8- گنجشک:سونگ،شیربت

9- قاشقک،لانسه:قزل آلا،شلج

10- ملخ،جیرجیرک و سوسک:شیربت،کپور

11- بویله:کپور

12- سوسیس:قزل آلا،سفید رودخانه ای

13- گوجه:کپور،شیربت

14- هندوانه:شیربت

دوستان تا اونجا که به خاطرم بود انواع طعمه هایی رو که استفاده کردم و ماهی هایی که صید شد رو نوشتم،البته دیگه لاک پشت(معمولی،گوشت خوار)،خرچنگ و.... رو ننوشتم
هر کدوم از این طعمه ها روش خاصی داره و البته بعضی ها هم فصل خاص که اگه وقت کردم واستون قرار میدمKhansariha (8)
مخلصیم،موفق باشیدKhansariha (256)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2011-11-27 02:22 PM

سلام
صدرا جان حرف شما صحیح
اما همونتور که میدونین امروزه صید کپور واسه خودش یه دنیا شده در چندین پست قبلآ به اختصار به بعضی از موضوعاتی که شما گفتین اشاره کردم اما علت اینکه بیشتر وارد جزعیات نشدم اینبود که تهیه این وسایل در ایران کار راحتی نیست مثلا من چند هفتست دنبال نخ بافته شماره 0.20 میگردم هنوز پیدا نکردم یا اینکه چند وقته بازر dam ,cormoran توی بازار پیدا میشه ولی پایه بازر هنوز نیست دیگه وسایل دیگه بماند
درمورد بویله و ریسه هم چندین ریسه به صورت تصویری اموزش داده شد که شامل گره لوازم نصب بویله و ... میشد ولی مشکل اینجاست که شما یا باید از یه بویله دست ساز استفاده کنید که در این حالت باید ماهیان منطقرو به اون عادت بدین یا از بویله اماده استفاده کنید که با اطلاعاتی که من دارم توی اخرین بارهای رسیده بویله از شماره 20 به بالا وارد شده که عملا به ندرت در ایران جواب میده
در مورد مارکهای خوبم صحبت شد ولی مشکل اینجاست که تمام محصولاتشون یا وارد نمیشن یا تک و توک وجود دارن و با قیمت بالا که خرید برای همه مقدور نیست من به هزار مشکل تونستم دوتا چوب akx با چرخش رو بخرم چون به تعداد محدود بعد چندین ماه به بازار اومد و همون روزای اول تموم شد
اگه جسارتی شد شرمنده اما باید اول مطالب جوری پیش میرفت که عامه پسند تر باشه دیگه کم کم میشه حرفه ای تر شد و تخصصی تر بحث کرد
در کل بی صبرانه منتظر پستهای شما هستم
بسم ... شما شروع کن به یاریه خدا همیگی بحثارو پیش میبریم
مخلصیم دادا صدرا بازم شرمندهKhansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-11-27 02:38 PM

hellboy جان من بازر و پایش رو،البته تکی،چند وقت پیش که رفتم خوزستان،آبادان دیدم،من خودم از یه هشدار دهنده خواب که پشت گوش نصب میشه و وقتی سر به پایین خم میشه بوق میزنه،(راهنمایی رانندگی توی جاده داد5000)استفاده میکنم جای بازرKhansariha (48)
نخ ابریشم بافته هم نمیدونم کجا دیدم،یادم اومد بهت میگمKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2011-11-27 02:44 PM

(2011-11-27 02:38 PM)shahin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
hellboy جان من بازر و پایش رو،البته تکی،چند وقت پیش که رفتم خوزستان،آبادان دیدم،من خودم از یه هشدار دهنده خواب که پشت گوش نصب میشه و وقتی سر به پایین خم میشه بوق میزنه،(راهنمایی رانندگی توی جاده داد5000)استفاده میکنم جای بازرKhansariha (48)

مرسی شاهین جان پایه سه تایی میخاستم اونجور که معلومه بار k-carp داره وارد میشه و توی بارش پیدا میشه.
اگه نخ شماره 0.20 پیدا بشه خیلی خوبه برای ریسه میخام الان از نخ فلورو کربن استفاده میکنم مشکل اینجاست توی مناطقی که کف اب سنگ باشه بدرد نمیخوره و اگه بجایی سابیده بشه و روکش فلورو کربن خش بیوفته راحت پاره میشه حتی ماهی 500 گرمی هم میتونه نخ رو پاره کنه
بازم ممنون

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2011-11-27 04:05 PM

(2011-11-27 02:44 PM)hellboy نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-11-27 02:38 PM)shahin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

مرسی شاهین جان پایه سه تایی میخاستم اونجور که معلومه بار k-carp داره وارد میشه و توی بارش پیدا میشه.
اگه نخ شماره 0.20 پیدا بشه خیلی خوبه برای ریسه میخام الان از نخ فلورو کربن استفاده میکنم مشکل اینجاست توی مناطقی که کف اب سنگ باشه بدرد نمیخوره و اگه بجایی سابیده بشه و روکش فلورو کربن خش بیوفته راحت پاره میشه حتی ماهی 500 گرمی هم میتونه نخ رو پاره کنه
بازم ممنون
دوست عزیز من برای همین گفتم تخصصی بشه دیگه.الان من تمام این جنسایی که شما نیاز داری رو اطلا ع دارم.الان آقای خدادادی تو پاساژ پروانه هم بویله ساز 12 16 داره از دینامیت هم نخ براید بافته از شماره .06 تا .40.پایه بازرم 3 تایی داره تکی هم داره.در ضمن لوازم کی کارپم آورده.آقای مقدم هم سوزن قلاب نیش 4 گوش هم آورده.سهرابی خزه هم رنگ برای روی ریسه داره که دیگه شما لازم نیت از فلورو کربن استفاده کنی. راستی پایه 3 تایی کورموران هم هست.مال کی کارپ گرونه.ارزش خرید نداره.

راستی بابت بویله .الان انواع بویله هست. از پودر میکس - طعمه میدانی -بویله پاب آپس رابین رد -بویله مانستر -بویله پاپ آپس اسکوپکس - بویله پاپ آپس تایگر نات - دیپ رابین رد -روغن توت فرنگی - بویله تایگر نات - دیپ تایگرنات -بویله رابین رد - میوه تایگرنات -لیکوئید تایگرنات -اسکوپکس - پلیت تایگرنات

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2011-11-28 02:38 PM

خوب من یکم در مورد این سیستم روده درازی بکنم تا ببینیم به کجا میرسیم.البته کپور تخصص من نیست.دوستان اشتباهاته منو اصلاح کنن.
چوبهای استفاده شده در این سیستم به 2 سیستم تلسکوپی و 2 تیکه و 3 تیکه موجود هست
مزیت چوبهای چند تیکه قدرتشون در پمپاژ ماهی هست.و بالطبع قیمتشون بالاست.طول مناسب برای این چوبها 360 هست.از همه مهم تر وزن پرتاب این چوبهاست که باید حد اقل 50 باشه.و حداکثر 200.
یکی از نکات انتخواب چوب اکشن چوب هست.اکشن شامل عکس العمل چوب در مقابل فشار.
[تصویر: 710fishing_rod_features_a.gif]
برخلاف چوبهای مخصوص قزل و اردک این چوبها باید اکشن در حد moderate باشد تا بتواند از پس جنگ طولانی با ماهی برآید
چوبهای موجود در ایران شامل مارکهای کورموران-دام-کی کارپ و ... میباشد.و چند جنس متفرقه که بعضی هاش کیفیت قابل قبول داره مانند آلبااستار و سیلستار و ...
قیمتها متغیر با توجه به کیفیت -حلقه ها-جنس چوب- مارک- تلسکوپی یا چند تیکه از 40000 هست تا حدودا 350000
دومین وسیله قرقره ماهیگیری هست.3 مدل قرقره برای این سیستم مورد استفاده قرار میگیره.اولین قرقره اسپول ثابت با کلاج جلو هست که متداول ترین قرقره هست.دومین قرقره قرقره اسپول ثابت با کلاج پشت هست
سومین قرقره که مخصوص کپور هست با نام قرقره بایت رانر میباشد که مخصوص سیستم بایت رانر هست که مخصوص صید حرفه ای کپور هست.
در کل مشخصات هر 3 نوع چرخ باید به این قرار باشد.حجم حدود 5000 .این عدد بر روی قرقره های مختلف متفاوت هست.بهترین راه معرفی این هست که اسپول قرقره باید 200 متر نخ .40 رو بر روی خود نگه دارد.
از اجزاء قرقره مهمترین قسمت بلبرینگها هستند.هرچه تعداد بلبرینگ بیشتر باشد چرخ در مقابله با شوک ناشی از نخ سریعتر و روانتر عمل میکند و بالطبع قیمت بیشتری دارد .کیفیت این بلبرینگها نیز بسیار مهم است که باید فولادی و ضد خوردگی باشد
قسمت مهم دیگر کیفیت کمان است .قسمت نخگیر کمان باید از جنس مرغوبی باشد تا کمترین آسیب را به نخ بزند که معمولن از سرامیک میباشدودر مواردی که از نخ براید(بافته) استفاده میشود باید حتما در کاتالوگ قرقره قید شود زیرا این نخ خواصیت خوردگی شدیدی دارد و پس از مدتی خط های ریز و تیزی از خود باقی میگذارد که در صورت استفاده ار نخ منو موجب پارگی میشود.در این موارد از جنس فوجی استفاده میشود.
قسمت مهم دیگر فرم لبه بالایی قرقره است.فرم این لب باید به گونه ای باشد که کمترین مقاومت را در هنگام پرتاب دارا باشد .قوس 15 درجه در لبه بالایی مناسبتریت قوس است
نوع سرعت قرقره نیز بسیار مهم است.بهترین سرعت 5.1 است.یعنی هر 1 دور چرخش دسته 5دور نخ را بدور اسپول میپیچد
مکانیزم قرقره بایت رانر مانند قرقره کلاج پشت است با این تفاوت که قفل مخصوصی تعبیه تا پس از تنظیل کلاج با زدن این ضامن چرخ به حالت آزاد در می آید و در لحظه ضربه در هنگام نوک زدن ماهی با اشاره به دسته قرقره چرخ از حالت آزاد به حالت کلاج تنظیم شده در می
آید
مارکهای مشهور قرقره به این قرار است:شکسپیر-دایوا-شیمانو-ریوبی-میشل-دام-کورموران و یه چند مارک متفرقه مانند توکوشیما و ....

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - ALIANA-54-T06 - 2011-12-04 10:20 AM

(2011-12-04 01:13 AM)shahab1177 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
من آخرین باری که رفتم ماهیگیری ( 15 مهر امسال) بعد از مدتها تونستم یه ماهی نسبتا بزرگ بگیرم . این ماهی وزنش 3 کیلو و قدش 55 سانتیمتر بود. برای گرفتنش از یه طعمه جدید استفاده کردم که هر دوباری که از این طعمه استفاده کردم جواب داده بود . اگه دوست داشته باشین بهتون میگم. عکس هایی رو که گرفتم براتون میذارم.
[تصویر: attachment.php?thumbnail=555][تصویر: attachment.php?thumbnail=554][تصویر: attachment.php?thumbnail=553]

آقا شهاب خیلی خوش آمدید عزیز Khansariha (8)
این پست خودتان را لطفا به اینجا انتقال دهید
واقعا ماهی بزرگی را صید کردید (ایول) Khansariha (256)
محل زیبائی برای ماهیگیری هست (عجب شباهتی به دریاچه سد زاینده رود داره ) بهر حال ممنون میشوم روش کارتون را برای ما هم بگید . Khansariha (214)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahab1177 - 2011-12-05 02:35 AM

(2011-12-04 10:20 AM)ALIANA-54-T06 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-12-04 01:13 AM)shahab1177 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
من آخرین باری که رفتم ماهیگیری ( 15 مهر امسال) بعد از مدتها تونستم یه ماهی نسبتا بزرگ بگیرم . این ماهی وزنش 3 کیلو و قدش 55 سانتیمتر بود. برای گرفتنش از یه طعمه جدید استفاده کردم که هر دوباری که از این طعمه استفاده کردم جواب داده بود . اگه دوست داشته باشین بهتون میگم. عکس هایی رو که گرفتم براتون میذارم.
[تصویر: attachment.php?thumbnail=555][تصویر: attachment.php?thumbnail=554][تصویر: attachment.php?thumbnail=553]

آقا شهاب خیلی خوش آمدید عزیز Khansariha (8)
این پست خودتان را لطفا به اینجا انتقال دهید
واقعا ماهی بزرگی را صید کردید (ایول) Khansariha (256)
محل زیبائی برای ماهیگیری هست (عجب شباهتی به دریاچه سد زاینده رود داره ) بهر حال ممنون میشوم روش کارتون را برای ما هم بگید . Khansariha (214)

ممنون از لطف شما
من این ماهی رو از سد کارده مشهد صید کردم . طعمه ای رو که برای گرفتن این ماهی استفاده کردم از ترکیب بچه ماهی له شده و خمیر (توی مشهد میگن خمیر نان فری) بود. دستورش هم اینجوریه : وقتی رفتین نانوایی به شاطر بگین چونه رو بدون اینکه صافش کنه همونجور گرد بزاره توی فر بعد اونقدر توی فر بچرخه تا روی خمیر یا همان نان بسوزه یا رنگش تیره بشه. وقتی رفتین کنار آب قسمت نرم داخل نان (همون خمیر وسط نان) را با کمی آب خوب ورز بدین . سپس چند تا بچه ماهی (بین 5 تا 10 ) رو از آب بگیرین اونا رو له کنین و با خمیر دوباره ورز بدین. نتیجه درست کردن این خمیر این ماهی بود که فقط 20 دقیقه طول کشید به دام افتاد . البته همونجوری که خودتون میدونین هر سدی شرایط خاص خودشو داره و ذائقه ماهی های سدها با هم فرق می کنه.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-12-07 11:49 AM

با سلام خدمت دوستان.صحبت از خمیر نان فانتزی شد یه مطلبی به ذهنم رسید که شاید مورد استفاده دوستان قرار بگیره.هر چند بی شک اکثریت دوستان این موضوع رو میدونن.معمولا بهترین خمیر برای صید خمیر نان بگت بیات شدست.بهترینش هم نان همبرگر هست چون خمیر بیشتری داره.کافیه چند تا نان همبرتهیه کنید و اول در فضای باز بگذارید تا رطوبتش کاملا گرفته بشه و کپک نزنه.بعد از خشک شدن در یخچال نگهداری بشه بهتره.هر وقت قصد ماهیگیری داشتید بنا به مقدار خمیری که نیاز دارید از بگت های بیات شده بر دارید پوسته رویی رو که خشک شده بتراشید و وسط نان رو با اضافه کردن ترجیحا شیر ورز بدید.بعدش بنا به ذائقه ماهیهای مکان مورد نظر و تجربه شخصیتون طعم دهنده و رنگ بهش اضافه کنید.از مربای توت فرنگی و تمشک گرفته تا هر چیز دیگه که فکر میکنید برای ماهی های اون مکان طعم مناسبی داره.خمیر بیات بعد از عمل اوری حالت ارتجاعی خوبی پیدا میکنه و کش میاد.و با نوک ماهیهای ریز به راحتی از قلاب جدا نمیشه.بنا به تجربه شخصیتون میتونید بهش ارد ذرت و ارد برنج و ارد سویای بو داده شده اضافه کنید.Khansariha (256)Khansariha (70)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-12-07 04:21 PM

سلام دوستان
واسه ی پربار تر شدن این فروم والبته این تاپیک یکی از دوستان خوب رو به این فروم دعوت کردم و امیدوارم بتونیم از تجربیاتش که واقعا کم نظیر هست به
نظر من،استفاده کنیم و امیدوارم ورزش ماهیگیری با فرهنگ سازی بیشتر روز به روز علمی تر بشه در ایرانKhansariha (256)
حالا خودشون تشریف میارن و آشنا میشیم،البته شاید خیلی از دوستان بشناسندKhansariha (8)