شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - garin - 2015-07-07 04:21 PM

با سلام
جای امیدواری داره پروانه صید دادن که امسال پروانه شکار صادر بشه

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Mahmoodfisher - 2015-07-07 07:40 PM

(2015-07-07 11:21 AM)amin.faraji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درسته ولی این تاپیک 288 صفحه هست مطالب امروز شما فقط برای یکی دو روز در این تاپیک دیده میشه بعد بین این همه مطلب دیگه کسی که بخاد در مورد سبک فلای اطلاعاتشو بالا ببره تو یه تاپیک 300 صفحه ای دنبال مطلب نمیگرده برای همین گفتم تو تاپیک مربوطه ادامه داده بشه که دوستانی که علاقه دارن بتونن استفاده کنن این صفحه هم چون عمومی هست لایک خورش زیاد هست نه به خاطر توجه بیشتر چون این سبک تخصوصی و محدود هست 90 درصد دوستان حتی نخونده لایک میکنن مطمن باشید.
خود بنده چند وقتی هست که دوست دارم اطلاعات خودم رو در این سبک بالا ببرم ولی تو سایت خودمون اطلاعات زیادی پیدا نکردم چون پخش بودن تا اینکه از طریق وبلاگ خونی تونستم یکمی اطلاعات خودم رو بالا ببرم.Khansariha (8)
سوال خودم این هست در سبک فلای به جز ماهی های ازاد ماهی دیگه هم میشه صید کرد؟ مثال استفاده در سد منجیل ممنون.
سلام دوست عزیز
بله فلای سبکیس از ماهیگیریست که برای صید همه انواع ماهیها کارآمد و بسیار جذاب هست فقط باید جایی که برای صید میرید امکان فلای داشته باشه
موفق باشی

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2015-07-07 08:19 PM

ممنون محمود جان از جوابت
من تقریبا از 6 سالگی ماهیگیری کردم 18 سالی هست که این کارو ادامه دادم الانم با 4تا لانسرو یه کاسی ماهیگیری میکنم تو سد منجیل خوب هم ماهیگیری میکنم تو هر صیدم چند وقتی هست سبک فلای رو دنبال میکنم بحث های شما هم باعث شد بیشتر به این سمت کشیده بشم سد منجیل 4سال پیش توش قزل هم پیدا میشد بتو یه دوره ماهیگیری تونستم با کاسی طعمه بچه ماهی کولی 13 تا صید کنم ولی بعد اون سال دیگه خبری نشد از قزل تا اینکه امسال یکی از دوستان صید کرد در کل خیلی کم هستش. صید من بیشتر یعنی 90 درصد ماهی زردپر هستش و گاهی وقت ها هم با کاسی کولی میگیرم
حالا سوال من این هست با سیستم پشه فلای کلا تو این سد به کار من میاد؟ چون خیلی علاقه دارم استفاده کنم ازش ممنون Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Mahmoodfisher - 2015-07-07 08:53 PM

(2015-07-07 08:19 PM)amin.faraji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون محمود جان از جوابت
من تقریبا از 6 سالگی ماهیگیری کردم 18 سالی هست که این کارو ادامه دادم الانم با 4تا لانسرو یه کاسی ماهیگیری میکنم تو سد منجیل خوب هم ماهیگیری میکنم تو هر صیدم چند وقتی هست سبک فلای رو دنبال میکنم بحث های شما هم باعث شد بیشتر به این سمت کشیده بشم سد منجیل 4سال پیش توش قزل هم پیدا میشد بتو یه دوره ماهیگیری تونستم با کاسی طعمه بچه ماهی کولی 13 تا صید کنم ولی بعد اون سال دیگه خبری نشد از قزل تا اینکه امسال یکی از دوستان صید کرد در کل خیلی کم هستش. صید من بیشتر یعنی 90 درصد ماهی زردپر هستش و گاهی وقت ها هم با کاسی کولی میگیرم
حالا سوال من این هست با سیستم پشه فلای کلا تو این سد به کار من میاد؟ چون خیلی علاقه دارم استفاده کنم ازش ممنون Khansariha (8)

آره امین جان تجهیزات فلای رو تهیه کن اما قبلش راجع به حشرات اطراف اونجا حسابی تقیق کن تا وقت خرید پشه های مربوطه بدونی چه پشه هایی بخری میتونی لب آب بری و ببینی چه حشره بالغ یا لاروی زیاده و یا از اونم مطمئنتر اینکه چنتا از ماهیهای صید شده رو کالبدشکافی کنی و در معدشون ببینی بیشتر از چه حشره ای تغذیه کردن
و توجه داشه باش که فلای در منجیل بخاطر وجود بادهای شدید و مداوم مهارت بالایی میخواد پس اگه شروع کردی بعد مدتی دلسرد و خسته نشی و ادامه بدی تا به مهارت لازم و کافی دست پیدا کنی
موفق باشی

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2015-07-07 09:09 PM

ممنون بعد اینکه زردپر کف خوار هستش به پشه رو اب فکر نکنم بزنه درسته؟ البته اینجا کولی خیلی هست تا حشره ای رو اب میوفته کولی ها...
سوال بعدیم این هست که برای لانسه هم از چرخ فلای استفاده میشه؟ و اینکه لانسه چون 3شاخ هست اینجا چون سخره ای هست قلاب زیاد گیر میکنه فکر نکنم از لانسه بتونم استفاده کنم و اینکه لانسه فقط برای قزل هست یا اینکه میشه برای زردپر هم استفاده کرد؟
در مورد خرید چوب چرخ تو خصوصی راهنمای میگیرم تشکر بازمKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Mahmoodfisher - 2015-07-07 09:46 PM

(2015-07-07 10:43 AM)kavian نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2015-07-06 09:56 PM)amin.faraji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان در مورد قزل و روش های صیدش تو تاپیک مربوط خودش بحث کنید که دیگران هم بعد ها بتونن راحت استفاده کنن چون بحث بحث تخصوصی هست Khansariha (8)
از وسایل صید خودتونم عکس بزارین خیلی بهتر میشه چون قزل تو هر رودخانه ای نیست اطلاعات صیدش خیلی محدود هستش.

با سلام
دوست عزيز متاسفانه تاپيك هاي ديگر در زمينه ماهيگيري معمولا بلااستفاده بوده و استقبالي از آنها نمي شود. تا همين امروز كه شما اين مطلب را فرموديد من ساير تاپيك ها را اصلا نديده بودم و امروز توجهم به آنها جلب شد و هنگامي كه مراجعه نمودم متوجه شدم تعداد بسيار كمي ريپلاي خورده و استقبالي هم نشده و نمي شود. به هر حال حيف است با گفتن اين تذكرات، از ادامه اينگونه مباحث تخصصي كه هر ازگاهي شكل مي گيرد جلوگيري نماييم!
اما ضمن سپاس از محمود عزيز بابت ادامه بحث، به استحضار مي رسانم من تجربه خودم را شخصاً عرض كردم، هيچ اعتقادي به رنگ و طرح لانسه ندارم و نخواهم داشت و با مطالعاتي كه از ساليان پيش در اين خصوص آغاز نموده ام نيز هر روز و هر روز به اين نتيجه مي رسم. اما دلايل:
لانسه ها با پشه ها متفاوت هستند كه بايد از رنگ و شكل شبيه پشه هاي منطقه در فصول و زمان و ساعت خاص استفاده نمائيم. لانسه ها شبيه ساز پروانه، سوسك و ... مي باشند.
اگر قرار بود صبح زود فلان لانسه و ظهر فلان لانسه را بزند، دليل توليد اين همه لانسه با شكل و رنگ و طرح متفاوت چيست؟ آيا براي تنوع جانوران منطقه مي باشد؟ اينها سياست كارخانه هاي توليدكننده مي باشد كه مشتري را دچار سردرگمي نموده و آنها را مجبور مي كنند تا تعداد زيادي از لانسه ها را بخرند با اين تفكر كه هر يك از آنها براي روز و ساعت خاصي مي باشد! اين سياست فروشندگي است كه همينك نيز فراگير شده است و علم آن پس از سالها همينك در ايران بشدت آموزش داده مي شود. تقريباً تمام توليد كننده ها براي فروش بيشتر دست به اينگونه اقدامات مي زنند. چند نمونه لانسه كش حرفه اي برايتان مثال مي زنم كه فقط با يك لانسه كار مي كنند. دو تن از اين دوستان از صاحبان وبلاگ هاي ماهيگيري و با قدمت هستند و فقط در هراز لانسه كشي مي كنند و فقط با يك لانسه! هيچ فرقي هم برايشان ندارد كه چه طرح و رنگ و مدلي باشد! اگر لانسه به صورت شانسي در مسير درستي قرار گيرد شما دست پر خواهيد بود و لاغير! مجدداً تاكيد مي كنم بر شانس. بايد قبول كنيم شانس در ماهيگيري درصدي براي خود قائل مي باشد كه نمي توان از آن صرف نظر كرد. همين كه شما در مكاني ماهيگيري كنيد كه در آن مكان ماهي وجود داشته باشد، اين از شانس شماست! امروزه استفاده از تكنولوژي باعث شده درصد شانس در امور روزمره ما پايين و پايين تر بيايد. مثلاً استفاده از دستگاه Fish Finder باعث مي شود شانس وجود ماهي در منطقه ماهيگيري ما بي معني شود. همينك اسپينر كارهاي عزيز در بهترين حالت، حدود 8 قزل صيد مي كنند دليلش اين است كه آن 8 پرتاب به گونه اي بوده كه بصورت كاملا شانسي (تاكيد مي كنم كاملا شانسي) مسير صحيحي از كنار قزل پيموده و صحنه طبيعي جلوه نموده است. سالهاست كه دوستان در هراز و ساير مكان ها لانسه كشي مي كنند، چه كسي را سراغ داريد كه هر روز حداقل 20 قزل صيد كرده باشد (نه در يك روز خاص بلكه در هر جلسه ماهيگيري)؟؟ سال هاست كه اين دوستان با انواع و اقسام لانسه ها، در حال لانسه كشي هستند و اگر قرار بود رنگ و طرح خاصي را بهتر بزند، پس اين دوستان بايد بعد از اين همه سال تجربه، اينك در هر جلسه ماهيگيري، بالاي 20 قزل صيد كنند! اينها ترفند و تاكتيك بازاريابي است براي فروش و سود بيشتر. شخصا بارها برايم پيش آمده در يك ساعت با 3 مدل لانسه، سه قزل گرفته ام و همين ثابت مي كند رنگ و طرح، مطرح و ملاك نيست، قزل ها اگر بخواهند بزنند (گرسنه باشند، تحريك شوند و ....) مطمئن باشيد به هر طرح و رنگي مي زنند! قزل ها هميشه بر اثر گرسنگي حمله نمي كنند بلكه ماهيان شكارچي از روي غريزه و خوي تهاجم حتي در حالت سيري، از قلمرو خود محافظت مي كنند و به طعمه حمله مي كنند نه براي خوردن، بلكه براي گاز گرفتن. بنابراين اگر احساس كنند موجودي وارد قلمرو آنها شده برايشان فرقي نمي كند كه چه رنگي و چه طرحي و چه شكلي باشد، اگر احساس كنند زورشان به آن غريبه مي چربد، به آن حمله مي كنند.
اما در مورد درياچه، مثالي از رازي مي زنم. اكثر ماهيگيراني كه به رازي مي روند و لانسه كشي مي كنند، در وسط روز از مپس پرچمي استفاده مي كنند. بنظرتان دليلش چيست؟ اين فقط بحث رواني است كه برخي بصورت سرنگي به دوستان ماهيگير تزريق كرده اند كه پرچمي را بهتر مي زند. روزي را فراموش نمي كنم كه تعداد زيادي لانسه كش و همه پرچمي بدست، در كنار هم لانسه كشي مي كرديم در حالي كه من در كنار آنها از بلوفاكس بدنه قرمز پولك آبي استفاده كردم و يكي از درشت ترين قزل ها را گرفتم و نمونه اين مثال ها زياد است. همانطور كه عرض كردم هيچ قاعده و قانوني براي قزل نمي توانيم متصور شويم خصوصاً قزل هاي رنگين كمان در ايران كه معمولا پرورشي هستند (حتي در هراز).
من هم مثل شما و تمام لانسه كش هاي عزيز، بالاي 20 مدل لانسه با طرح هاي متنوع دارم اما هر بار كه مي روم فقط 3 تا را با خود مي برم آنهم براي اينكه اگر 2 تاي ديگر گير كرد و يا به هر نحوي از دست رفت، از بقيه استفاده كنم.
شخصاً وقتي 2 سال پيش شروع به نوشتن مقاله اي در اين باب نمودم (در وبلاگ زنگوله قرار دادم) اعتقاد زيادي به رنگ و طرح داشتم و با جديت و علاقه سايت هاي خارجي را زير و رو مي كردم. جالب اينكه در هر سايتي براي هر زماني از روز يك رنگ و طرح را معرفي كرده بود كه اگر خواستيد با سند و مدرك ارائه خواهم نمود! همين سايت اصلي شركت مپس را اگر نگاه كنيد براي قزل چند مدل اسپينر معرفي كرده اما در هيچ كجا نگفته براي چه زماني چه رنگ و طرحي را بايد استفاده نمود. در مورد صداها و فركانس ها و سيگنال هاي ارسال شده و توابع سينوسي و غيره كه در سايت مپس به آن پرداخته شده همه جنبه عوام فريبي و درشت نمايي داشته با اين نيت كه ذهن مشتري را درگير اين مسئله نمايند كه كارشناسان شركت دائم در حال تحقيق و بررسي هستند و كار بزرگي انجام مي دهند. چه كسي مي تواند خود را جاي قزل جا زده و بداند كه سيگنال صداي ارسال شده توسط يك بچه ماهي در گوش قزل چگونه مي باشد و نمودار حركتي آن چيست؟!!!‌ اما در مورد نور؛ جالب اينكه در اكثر همان سايت ها اين نكته عنوان شده كه ماهي ها بدليل نداشتن پلك، نور بين روز آنها را اذيت كرده و معمولاً خلاف جهت نور و زير سرپناه استراحت مي كنند و پولك هاي براق در نور روز معمولاً سايز را حدود 2 برابر بزرگتر جلوه مي دهند. به هر حال هر كسي معمولا با اتكا به تجارب قبلي خود اظهارنظر مي كند و همانطور كه عرض كردم هيچ قاعده و قانوني براي قزل آنهم قزل ايراني و آنهم رنگين كمان پرورشي ايراني نمي توان متصور بود و هرآنچه مي گوييم و مي نويسيم صرفاً مشاهدات ما مي باشد در حالي كه براي سايرين ممكن است عكس آن مصداق داشته باشد.
جمع بندي نهايي من از اين مبحث اين است:
اگر قرار بود رنگ و طرح خاصي در زمان هاي خاصي جواب بدهد، پس لانسه كش هاي ما كه ساليان سال با پشتكار اين كار را انجام مي دهند، بايد در هر برنامه ماهيگيري خود حداقل 20 قزل صيد كنند، پس چرا اينگونه نيست؟ (خارج از بحث هاي خاص مثل آب گل آلود، آلودگي آب، درجه بالا يا بسيار پايين آب و .... منظور در يك شرايط ايده آل است)
از ساير دوستان هم خواهشمند است در اين بحث شركت كنند تا در نهايت به جمع بندي كلي برسيم.
و ذكر يك نكته در انتها: هميشه از اصطكاك بين دو انديشه، انديشه جديدي متولد مي شود بنابراين بحث بين من و محمود صرفاً پيام آور يك تجربه جديد براي دوستان مي باشد حال اگر تعداد افراد و تجاربشان را نيز اضافه كنيم قطعاً نتيجه بسيار سودمندي خواهيم گرفت.

سلام و درود به همه دوستان گلم مخصوصا آقا کاویان عزیز تشکر میکنم که انقدر پیگیر هستن و ادامه این مبحث قطعا برای جمعی از دوستان تازه کار مفید خواهد بود اما از اونجا که ما در قبال تجارب و دانسته های خودمون مسئولیم و هر فرد آگاهی وظیفه اش یاد دادن هست بنده حقیر وظیفه خودم میدونم تا تجارب و آموخته هام رو در این زمینه به بحث بگزارم و همونطور که آقا کاویان فرمودن هدف اینه که از داخل این بحث نتیجه مفیدی برای دوستان حاصل بشه
ابتدا عرض کنم که بله بنده هم موافقم که شرکتها مخصوصا بعضی از فروشنده های داخلی ما با تبلیغات و اطلاعات بسیار غلط فقط به نیت فروش بیشتر اطلاعاتی فریب دهنده و غلط به مشتری میدن اما اگه جواب قبلی بنده رو بدقت بخونید کاملا واضحه اما بنده لازم میبینم که شفافتر این بحث رو ادامه بدم و نتیجه گیری رو بعهده مخاطبین عزیز میگزارم تا بهترین نتیجه رو عملا و لب آب بگیرن
اولا در مورد دریاچه رازی به قزل های دریاچه هایی از این دست مثل ارم عسل ویا بخشهایی از رودخانه هراز و..... که قزلهاش پرورشی هستن نمیشه استناد و نتیجه گیری کرد و باید طعمه ها و دستورات عملکردیشون در رودخانه های بکر و قزلهای وحشی تست و نتیجه گیری بشه
دوما بنده توضیح دادم که "تمتمی لانسه ها و طعمه های اسپینر ویا بویله ها طراحی و ساخته شدن که بیشترین تاثیر در تحریک و جذب قزل رو داشته باشن اما!حرف بنده و بسیاری از اساتید اینه که اگر هر طرح و وزن و رنگی با توجه به مکان فصل و ساعت مناسب و سفارش برند سازنده استفاده بشه نتیجه بهتری خواهد داشت"پعنی بطور مثال اگر شما ساعت پرنور در یک مکان بکر با لانسه پرچمی مپس دو عدد قزل صید کردی اگکر از لانسه های براق مثل طلایی خالقرمز یا مسی استفاده میکردی چهارتا صید داشتی و استفاده درست از طرح و رنگ لانسه یعنی "نتیجه بهتر"
سوما کاویان جان بنده همیشه با وسواس زیاد و با توجه به ساعات و فصول سال از لانسه های متنوعی استفاده میکنم و اکثرا خودم و همنوردانی که پیروی میکنناتفاقا تعداد صیدی بیش از 20 قزل که اشاره کردید داریم به این عکسها که همین تازگی صید شدن توجه کنید که هم سفید رودخانه ای هست و هم قزل البته اونروز تا غروب حدود 40 ماهی صید شد که ماهیهای زیر 800 گرم همگی رهاسازی شدن و باقی مانده اتفاقا 20 تایی میشن
[تصویر: Mahmoodfisher-3-.jpg]
[تصویر: 16.jpg]
ویا این قزلها که چندماه پیش در یک عصر و در چند ساعت صید کردم 34 تا بودن که 15 عدد از اونها که زیر 800.900 گرم بودن رهاسازی کردم و 19 قطعه باقی موندن به اندازه اونها دقت کنید تا حدود وزنشون باورپزیر بشه
[تصویر: 44.jpg]
[تصویر: 555.jpg]
پیش اومده که در طول یک روز همنوردانم بخاطر استفاده نابجا از لانسه ها 5 یا 6 قزل صید کردن اما بنده در همون روز و در همون رودخانه با بی اعتقادی به "شانس"در ماهیگیری و با رعایت اصول لانسه کشی و استفاده از تجارب و آگاهی های خودم و انتخاب لانسه های مناسب حدود 60 قزل صید کردم که حتما عکشرو پیدا میکنم و میزارم تا باورتون بشه که ماهیگیری شانس نیست و اطلاعات و تجارب دقیقی میخواد حتی نحوه پرتاب و جمع کردن لانسه دقت و مهارت خیلی بالایی میخواد اینکه هم شما باید بتونید امروز صبح که برای صید قزل لب رودخانه ای میرید تشخیص بدید که عواملی امکان تغذیه قزل و صید شمارو کم یا زیاد میکنه و باید امروز کجای رودخانه و در چه سطحی دنبال قزل بگردید هم ربطی به شانس نداره
قزل آلا(وحشی و نه پرورشی!)عادات سلیقه ها و ذاعقه های خیلی خیلی حساس و خاصی داره که ما هرچه بیشتر بدونیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت و این هیچ ربطی به شانس نداره تاکید میکنم "نتیجه بهتری"مثلا دید بسیار قویی داره یعنی اینکه اگه شما لباسی همرنگ حاشیه رودخانه نپوشی امکان داره چنتایی قزل صید کنی اما اگه استتار رو رعایت کنی تعداد صیدت دو برابر خواهد شد!
در پایان امیدوارم که این بحث مفید بوده باشه بنده خودم رو موظف و لازم دیدم تا تجارب و دونسته های خودم رو بگم و به اندازه کافی توضیح دادم و جایی برای شبه نمیمونه و ادامه بیش از این بحث رو بیفایده میبینم و فایده ای هم برای مخاطبین نخواهد داشت حالا اگه شما آقا کاویان عزیز اسرار دارید که از روشها و سیستمهای خودتون استفاده کنید مختارید و صاحب نظر اما قطعا یک روزی یاد عرایض بنده می افتید و با امتحان نتیجه بهتری خواهید گرفت ضمن اینکه حاظرم تا در یک برنامه ماهیگیری روشهامونو به آزمایش بگزاریم شاید شما یا من به اشتباهمون پی ببریم
در هرصورت براتون آرزوی سلامتی و همیبشه صیدی پربار دارم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - aminhunt - 2015-07-08 01:48 AM

سلام به همه دوستان و اساتید ماهیگیری. اول تشکر میکنم از دوستان بابت اینکه با حوصله سوالات تازه کارهایی مثل منو جواب میدن
دوستان دو تا سوال دارم. اولیش اینه که کرم خاکی درشت و سرحال برای کپور و بقیه ماهی های سد طعمه خوبی هست یا نه
سوال دوم اینکه من ریسه کف خواب به کار میبرم. معمولا پرتاب های خوب و دوری دارم. منتها نمیدونم ریسه تا چه عمقی باید پایین بره. سرب رو انتها میبندم. باید عمق خاصی در نظر گرفت یا همین پرتاب کافیه و تا هرجا هم رفت ایرادی نداره؟ سوال دومم یه کم پیچیده بود!!!!
ممنون از همه دوستان گل انجمن که وقت میزارن. خوش باشید...

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2015-07-08 09:58 AM

سلام دادا در مورد سد من تجربه خودم رو میگم برای کپور کرم و لواش نیم پز که به صورت نیم پز پخته شده بعد چند تا میکنیم و به قلاب میزنیم حالا حالاها از قلاب در نمیاد. این دوتا. طعمه رو من استفاده میکنم خوب میزنه ولی ریسه خوشه ای رو بهتر از اینا میزنه.
در مورد عمق باید تست کنی چند پرتاپ اول رو بلند بنداز اگه جواب نداد همینجوری متراژ رو بیار پایین تا اونجای که بیشتر از همه ماهی نوک میزنه.
ریسه هم از زمین نوع منطقه ای که ماهیگیری میکنین انتخاب کن انواع ریسه کپور تو نت هستش.
تو این فصل صبح زود ساعت 5یا6 خیلی خوب میزنه امتحان کن حتما دست پر برمیگردین

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Mahmoodfisher - 2015-07-08 11:01 AM

(2015-07-07 09:09 PM)amin.faraji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون بعد اینکه زردپر کف خوار هستش به پشه رو اب فکر نکنم بزنه درسته؟ البته اینجا کولی خیلی هست تا حشره ای رو اب میوفته کولی ها...
سوال بعدیم این هست که برای لانسه هم از چرخ فلای استفاده میشه؟ و اینکه لانسه چون 3شاخ هست اینجا چون سخره ای هست قلاب زیاد گیر میکنه فکر نکنم از لانسه بتونم استفاده کنم و اینکه لانسه فقط برای قزل هست یا اینکه میشه برای زردپر هم استفاده کرد؟
در مورد خرید چوب چرخ تو خصوصی راهنمای میگیرم تشکر بازمKhansariha (8)

امین جان امروزه در کشورهای پیشرفته تمتم ماهی هارو با فلای صید میکنن و در فلای هم نخ و ریسه ها و اسپینرهایی وجود داره که در عمقی از آب شناور میمونه یا کف آب میخوابه فلای فقط مختص روی آب نیست
اما برای لانسه اگرهم بشه از چرخ فلای استفاده کنی بسیار اذیت میکنه و بهتره برای هر سیستمی از تجهیزات خودش استفاده کنی چرا که یه تغییر کوچیک توی تجهیزاتت تمتم تمرکز و محاسباتت رو بهم میزنه و نتیجه نخواهی گرفت
وراجع به سه شاخ بودن لانسه.خب 90% جاهایی که دنبال قزل میگردیم سخره ای هست و در لانسه کشی کلا احتمال گیر کردن زیاده و این شما هستی که با تمرین و بالا بردن مهارتت باید درست لانسه بکشی که هم پرتابهایی دقیق و درست داشته باشی و هم عمق رو حس کنی و لانسه رو در عمق مناسب و با سرعت مناسب بحرکت در بیاری یه چیزی بین اینکه نه لانست به کف برسه نه سرعتش زیاد باشه و به روی آب بیاد و باعث فرار قزل بشه.البته در نظر داشته باش که اگه برای سد میخوای استفاده کنی لانسه های آگلیا 24 گرمی(باله پهن و سنگینتر) به پرتابهای دورتر و حرکت طبیعیتر کمک خواهد کرد
من خودم چند باری با لانسه های پشه دار طرح قهوه ای و کرم هم قزل هم سفید و هم زردپر سید کردم اما برای زردپر طعمه های طبیعی(برای سد منجیل تکه های گوشتی کالبس که هم خیلی بودار و جذاب هست هم به قلاب خوب میمونه) و ریسه های کف خواب بهترین روش هست
من در خدمتم موفق باشیKhansariha (8)
(2015-07-08 01:48 AM)aminhunt نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه دوستان و اساتید ماهیگیری. اول تشکر میکنم از دوستان بابت اینکه با حوصله سوالات تازه کارهایی مثل منو جواب میدن
دوستان دو تا سوال دارم. اولیش اینه که کرم خاکی درشت و سرحال برای کپور و بقیه ماهی های سد طعمه خوبی هست یا نه
سوال دوم اینکه من ریسه کف خواب به کار میبرم. معمولا پرتاب های خوب و دوری دارم. منتها نمیدونم ریسه تا چه عمقی باید پایین بره. سرب رو انتها میبندم. باید عمق خاصی در نظر گرفت یا همین پرتاب کافیه و تا هرجا هم رفت ایرادی نداره؟ سوال دومم یه کم پیچیده بود!!!!
ممنون از همه دوستان گل انجمن که وقت میزارن. خوش باشید...

سلام آقا امین
اولا که شما تاج سری داداش و خودت استادی ما هم درس پس میدیم خدمت شما و بقیه دوستان
دوما باید عرض کنم کرم خاکی برای اکثر ماهی ها عمومیت داره و پیشنهاد میکنم که همیشه در برنامه هات همراهت باشه اما توصیه میکنم برای صید کپور در سد بهترین طعمه انواع بویله ها اما با توجه به فصل و محل ماهیگیریت باید ذاعقه کپورهای اونجارو بدست بیاری که در همین تایپیک هم مفصل بحث شده و میتونی اطلاعات زیادی از بویله ها و روش ساخت یا طعمهاشون و خریدش در بازار بدست بیاری
اما سوال دومت امین جان اگه از "کف خواب" استفاده میکنی که دیگه دست شما نیست تا چه عمقی پایین بره؟!
یعنی وقتی سیستمتا کف خوابه ریست تا رسیدن به کف آب پایین خواهد رفت اما اگه منظورت اینه که چقدر دورتر پرتاب کنی باید بگم کلا راجع به کپور هرچه دور تر پرتاب کنی و جاهای عمیقتر احتمال صید کپورهای درشتر بالا میره جز مواقعی که کپور اقدام به تغذیه از روی سطح میکنه که باید اونجا از شناور استفاده کنی تا ریست روی سطح بمونه فقط این اصل همیشه یادت بمونه محیطی که ذیست خوابیده باید دور از سروصدا و رفت و آمد باشه حتی کپورهای بالای 1 یا 2 کیلو به لرزش راه رفتن شما لب آب حساسن و به طعمع شما نمیزنن و بدون صدای آروم صحبت کردن شما از طریق نخ ماهیگیریت مثل سیم تلفن به محل خواب ریست منتقل و پخش میشه!
پس بعد از انتخاب بویله مناسب سکوت و بکر بودن منطقه خیلی مهمه
ضمنا وقتی به دریاچه یا سد میری ابتدا ببین جهت باد امواج رو به کدوم سمت ساحل هدایت میکنه و اونجا مستقر شو چون ماهیها بدنبال امواج به سمتی میرن که باد و امواج غذاهای روسی سطح آب رو اونجا میبرن!
امیدوارم صید خوبی داشته باشی

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - AIRKING - 2015-07-08 12:02 PM

با سلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات و عزاداری هاتون
من فقط مطالب دوستان میخونم و لذت میبرم و البته تجربیات نظری خودم اضافه میکنم.
یه سوال.
با قایق های بادی مرسوم که جدیدا هم زیاد شده امکان گرفتن ماهی های بزرگتر توی دریاچه سد ها هست .به نظرم میاد به جای زحمت پرتاب های بلند که عموما تا فاصله های 50 تا 70 متر(حداکثر) استفاده از قایق بهتر باشه.
میخواستم نظر دوستان و متخصص ماهیگیری رو تو این زمینه بدونم.Khansariha (8)