شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - EssiFisher - 2015-07-05 10:34 AM

امین جان اگر اشتباه نکنم این گونه سد منجیل اورنچ سد شهید رجایی نیست و فرق میکنه و فکر کنم باربل باشه نظر شما و دیگر دوستان چیه؟Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2015-07-05 11:17 AM

کلا این منطقه ازاد هستش چه قبل از سد رودخانه جمال اباد یا گیلوان چه سد منجیل چه بعد سد پل فلزی کلا ازاد هست. من همیشه تو خود سد ماهیگیری میکنم داخل جزیره منجیل یا کنار سد زیر رسوب گیر ها.

(2015-07-05 10:34 AM)EssiFisher نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امین جان اگر اشتباه نکنم این گونه سد منجیل اورنچ سد شهید رجایی نیست و فرق میکنه و فکر کنم باربل باشه نظر شما و دیگر دوستان چیه؟Khansariha (8)

کلا زردپر های هر منطقه رنگاشون فرمشون با منطقه دیگه فرق داره به خاطر اب و نوع منطقه تغذیشون هستش. حالا عکس زردپرای وزن بالای 2کیلو تو پست های قبلی من باید باشه که بیشتر میشه تفاوتشون رو با منطقه های دیگه فهمیدKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2015-07-05 12:11 PM

(2015-06-15 10:13 PM)Mahmoodfisher نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه
در مورد لانسه ها همونطور که خودتون توضیح دادید کاربرد تخصصی داره البته شما برعکس فرمودی لانسه طلایی برای ساعات و شرایط پر نور تره و لانسه پرچمی برای وقتایی که نور کمتره مثلا اول صبح و دم غروب

با سلام
و تشكر از محمود بابت ارائه اطلاعات تخصصي. بي شك ارائه اطلاعات در مورد لانسه با توجه به بحث تقريباً جديدي كه دارد و عدم وجود اطلاعات فراگير در مورد آن، يكي از ارزشمندترين مباحث موجود مي باشد و متعجب هستم چرا دوستان پس از 10 پيج، اين مبحث را ادامه ندادند. يكبار ديگر از ايشان تشكر كرده و مواردي را نيز بنده اضافه مي نمايم.
هيچ قانون قطعي و مكتوبي براي طعمه و صيد قزل خصوصاً با روش اسپنينگ وجود ندارد! برعكس كپورها كه نحوه تغذيه آنها تاحدود زيادي مشخص و قابل پيش بيني مي باشد، قزل ها را نمي توان پيش بيني كرد. بنابراين هيچ قانوني تا به اين لحظه براي قزل هاي درياچه اي بصورت مستدل و قطعي نوشته نشده! اطلاعات معدود و محدود بشر در مورد لانسه قزل نيز اصولا براي رودخانه قابل اجرا مي باشد. همانطور كه مي دانيد قزل ها با اينكه شكارچيان بي فكري هستند و تقريباً به هر چيز جنبنده كوچكي كه نوسانات آن بصورت يك جاندار شبيه سازي شده باشد، حمله مي كند اما علي رغم اين مسئله، چنانچه اين جسم (لانسه) با رنگي براق مثل نقره اي يا طلايي در يك روز آفتابي جلوه نمايد، قطعاً بزرگتر از ساير معمول و چشم قزل را اذيت خواهد كرد و باعث استرس و ترس و فرار ماهي خواهد شد خصوصاً اگر لانسه بصورت مستقيم به طرف قزل حركت نمايد. بنابراين:
قانون طلايي: *** بحث لانسه ها در درياچه و رودخانه دوچيز متفاوت مي باشد ***
1- هيچ قانوني وجود ندارد كه صبح و دم غروب بايد از لانسه پرچمي و بين روز از لانسه نقره اي و طلايي استفاده نمود كمااينكه در بحث فوق خلاف اين مسئله ثابت شد.
2- لانسه اگر بصورت مستقيم به سمت قزل حركت كند، قزل نه تنها به آن حمله نخواهد كرد بلكه معمولا با فاصله كمي از آن دور خواهد شد و حركت اين جسم را بررسي خواهد نمود.
3- بين لانسه هاي موسكا، مپس، بلو فاكس، پنتر مارتين و روستر تيل و ... تفاوتي نمي باشد! آنچه مهم است انتخاب درست سايز لانسه براي درياچه و رودخانه و از همه مهمتر نحوه حركت لانسه مي باشد كه اين مسئله 50 درصد تجربه اي و 50 درصد شانس مي باشد كه چگونه از كنار قزل عبور كند. اگر شانس با شما يار باشد و لانسه شما از كنار قزل بصورتي حركت كند كه گويي در فرار مي باشد، مطمئن باشيد قزل حمله خواهد كرد. نخ لانسه را سعي كنيد توسط ليدري به نخ اصلي متصل نمائيد و جلوتر از آن در فاصله 30 سانتي، سرب كوچكي پرس كنيد تا قزل با ديدن اين صحنه تصور كند، جانوري بدنبال غذاي در حال فرار است و صحنه فوق العاده طبيعي جلوه مي نمايد.
4- افتادن لانسه ته آب فقط براي گرفتن اردك منطقي به نظر مي رسد چراكه با بلند شدن از كف آب و بهم زدن لجن هاي كف، صحنه اي طبيعي براي اردك ماهي خلق و اين شكارچي بي رحم را تحريك به حمله مي نمايد. اما قزل ها هيچ وقت در درياچه به كف آب نمي روند و ساكن نمي شوند. قزل از نسل آزاد ماهي مي باشد و به اين معني است كه اين نوع خانواده هيچ وقت جايي ساكن نمي باشند و مدام در حركت هستند. در ماهي فروشي هايي كه قزل را در جاي كوچكي زنده نگاه مي دارند نيز اين مسئله مصداق دارد و مي بينيد كه در آن مكان كوچك، چگونه حركت مي كنند.
مباحث مربوط به لانسه از زيباترين و مهيج ترين مباحث دنياي ماهيگيري مي باشد كه هنوز تجارب زيادي را مي طلبد. اميدوارم دوستان عزيز در اين بحث جالب شركت نموده و هر يك به نوبه خود تجربه اسپنينگ قزلي را ارائه فرمايند.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lvlahdi - 2015-07-05 02:29 PM

سلام
معرفي سايت هواشناسي :
يه دو هفته اي كه داده هاي اين سايت رو بررسي مي كنم.....تقريبا قابل قبوله.......اميدوارم توبرنامه ريزي هايي كه مي كنيد به دردتون بخوره .(اگه سايت معتبر تري سراغ دارين لطفا معرفي كنيد).
موفق باشيدKhansariha (8)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Mahmoodfisher - 2015-07-06 08:32 PM

(2015-07-05 12:11 PM)kavian نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2015-06-15 10:13 PM)Mahmoodfisher نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه
در مورد لانسه ها همونطور که خودتون توضیح دادید کاربرد تخصصی داره البته شما برعکس فرمودی لانسه طلایی برای ساعات و شرایط پر نور تره و لانسه پرچمی برای وقتایی که نور کمتره مثلا اول صبح و دم غروب

با سلام
و تشكر از محمود بابت ارائه اطلاعات تخصصي. بي شك ارائه اطلاعات در مورد لانسه با توجه به بحث تقريباً جديدي كه دارد و عدم وجود اطلاعات فراگير در مورد آن، يكي از ارزشمندترين مباحث موجود مي باشد و متعجب هستم چرا دوستان پس از 10 پيج، اين مبحث را ادامه ندادند. يكبار ديگر از ايشان تشكر كرده و مواردي را نيز بنده اضافه مي نمايم.
هيچ قانون قطعي و مكتوبي براي طعمه و صيد قزل خصوصاً با روش اسپنينگ وجود ندارد! برعكس كپورها كه نحوه تغذيه آنها تاحدود زيادي مشخص و قابل پيش بيني مي باشد، قزل ها را نمي توان پيش بيني كرد. بنابراين هيچ قانوني تا به اين لحظه براي قزل هاي درياچه اي بصورت مستدل و قطعي نوشته نشده! اطلاعات معدود و محدود بشر در مورد لانسه قزل نيز اصولا براي رودخانه قابل اجرا مي باشد. همانطور كه مي دانيد قزل ها با اينكه شكارچيان بي فكري هستند و تقريباً به هر چيز جنبنده كوچكي كه نوسانات آن بصورت يك جاندار شبيه سازي شده باشد، حمله مي كند اما علي رغم اين مسئله، چنانچه اين جسم (لانسه) با رنگي براق مثل نقره اي يا طلايي در يك روز آفتابي جلوه نمايد، قطعاً بزرگتر از ساير معمول و چشم قزل را اذيت خواهد كرد و باعث استرس و ترس و فرار ماهي خواهد شد خصوصاً اگر لانسه بصورت مستقيم به طرف قزل حركت نمايد. بنابراين:
قانون طلايي: *** بحث لانسه ها در درياچه و رودخانه دوچيز متفاوت مي باشد ***
1- هيچ قانوني وجود ندارد كه صبح و دم غروب بايد از لانسه پرچمي و بين روز از لانسه نقره اي و طلايي استفاده نمود كمااينكه در بحث فوق خلاف اين مسئله ثابت شد.
2- لانسه اگر بصورت مستقيم به سمت قزل حركت كند، قزل نه تنها به آن حمله نخواهد كرد بلكه معمولا با فاصله كمي از آن دور خواهد شد و حركت اين جسم را بررسي خواهد نمود.
3- بين لانسه هاي موسكا، مپس، بلو فاكس، پنتر مارتين و روستر تيل و ... تفاوتي نمي باشد! آنچه مهم است انتخاب درست سايز لانسه براي درياچه و رودخانه و از همه مهمتر نحوه حركت لانسه مي باشد كه اين مسئله 50 درصد تجربه اي و 50 درصد شانس مي باشد كه چگونه از كنار قزل عبور كند. اگر شانس با شما يار باشد و لانسه شما از كنار قزل بصورتي حركت كند كه گويي در فرار مي باشد، مطمئن باشيد قزل حمله خواهد كرد. نخ لانسه را سعي كنيد توسط ليدري به نخ اصلي متصل نمائيد و جلوتر از آن در فاصله 30 سانتي، سرب كوچكي پرس كنيد تا قزل با ديدن اين صحنه تصور كند، جانوري بدنبال غذاي در حال فرار است و صحنه فوق العاده طبيعي جلوه مي نمايد.
4- افتادن لانسه ته آب فقط براي گرفتن اردك منطقي به نظر مي رسد چراكه با بلند شدن از كف آب و بهم زدن لجن هاي كف، صحنه اي طبيعي براي اردك ماهي خلق و اين شكارچي بي رحم را تحريك به حمله مي نمايد. اما قزل ها هيچ وقت در درياچه به كف آب نمي روند و ساكن نمي شوند. قزل از نسل آزاد ماهي مي باشد و به اين معني است كه اين نوع خانواده هيچ وقت جايي ساكن نمي باشند و مدام در حركت هستند. در ماهي فروشي هايي كه قزل را در جاي كوچكي زنده نگاه مي دارند نيز اين مسئله مصداق دارد و مي بينيد كه در آن مكان كوچك، چگونه حركت مي كنند.
مباحث مربوط به لانسه از زيباترين و مهيج ترين مباحث دنياي ماهيگيري مي باشد كه هنوز تجارب زيادي را مي طلبد. اميدوارم دوستان عزيز در اين بحث جالب شركت نموده و هر يك به نوبه خود تجربه اسپنينگ قزلي را ارائه فرمايند.

سلام آقا کاویان عزیز
ابتدا ممنونم از لطف شما بنده درس پس میدم خدمت شما و بقیه اسادید اما با کمال احترام برای به نتیجه رسیدن بحث لانسه ها باید خدمتتون عرض کنم که کاملا با فرمایشات شما مخالفم
باید به عرض برسونم که طرح ها و رنگهای لانسه ها مخصوصا برندهای معروف که اسم بردید بسیار دقیق و آزمایشگاهی تحقیق شده و البته نتیجه انحصاری هست یعنی مثلا لانسه طلایی خالقرمز برند مپس نتیجه تحقیقات و آزمایشات اون شرکت بوده و هیچ برند دیگه ای اجازه کپی را نداره جز شرکتهای غیر قانونی و بیکیفیت که .....
لازمه که عرض کنم تمامی خالها و رنگها و طرحها بر اساس فصلهای سال و ساعات شبانه روز و عادات قزل آلا های هر منطقه طراحی شده و کاملا تخصصی هست کافیه شما با یه دیکشنری یه سر به سایت یکی از همین برندهایی که نام بردی بزنی تا ببینی که چقدر کارشناسی شده هست
راجع به لانسه های طلایی و نقره ای و کلا طرحهای براق خدمتتون عارضم که همونطور فرمودی دارای انعکاس نور در ساعات پرنورتر روز میشه و تداعی کننده بچه انواع ماهیهاست و لانسه های رنگی کپی انواع حشرات و پروانه های نیمه جان هست که باید خیلی تخصصی از روی رنگ و طرح ماهیها و حشرات موجود در محل ماهیگیری انتخاب بشه
اما اونچه که شما باعث ترس و فرار قزل دونستید برق لانسه یا حرکت اون به سمت قزل و یا عللی که فرمودی نیست بلکه استفاده نادرست از طرح و بیربط بودن اون با منطقه و سرعت بیش از حد و پرتاب مستقیم ریسه یا لانسه درست به روی محل استقرار قزل هست
مثلا وقتی برند مپس لانسه پرچمی رو برای اول صبح و دم غروب و لانسه های براق ساعات پرنور طراحی کرده یعنی اینکه اون لانسه طبق تحقیقات بیشترین تحریک رو برای قزل در اون ساعت داره به زبان ساده تر مثلا اول صبح هم میتونه پروانه ای در آب در حال جان دادن باشه و هم میتونه بچه ماهیی در جریانات تند آب بیرمق و خسته شده باشه اما اینجاست که لانسه پرچمی دید و تاثیر بیشتری داره چون نوری وجود نداره که باعث درخشش لانسه براق و جذابیت اون بشه اما لانسه پرچمی بخاطر ترکیب رنگها مخصوصا رنگ فلورسنتش بسیار جذاب هست البته اگه پروانه یا حشره ای با اون طرح و رنگ در اون منطقه وجود داشته باشه
و وقتی شما هر ریسه و هر طعمه ای رو مستقیم به روی محل استقرار قزل پرت کنی باعث فرار اون خواهد شد که هدایت هرنوع ریسه با هر طعمه ای و یا هرنوع لانسه به محل احتمالی قزل تکنیکهای خاصی داره که بعدا در بحثی مربوط عرض خواهم کرد
و اما حرکت لانسه که شما اونرو هم شانسی دونستید که باعث جذب یا فرار قزل بشه باید عرض کنم سرعت و حرکت لانسه در آب مهمترین تخصص کار با لانسه هست یعنی انتخاب طرح و رنگ مناسب ساعت و اکوسیستم منطقه. پرتاب درست و اصولی 50 درصد و حرکت و سرعت درست لانسه 50 درصد لانسه کشی هست لانسه ها علاوه بر طرح ها و رنگهای خودشون دارای صداهای منحصر به فردی هستن و باید با توجه به شدت جریان آب نوع بال و وزن اونها انتخاب بشه برای جریانهای تند بالهای بیضی و کشیده تر و آبهای کندتر باله های پهنتر که اصتلاحهای تجاری خاص خودشو داره(آگلیا)
پس اگر حتی بطور مثال اول صبح رودخانه هراز تهران یا پالنگان کرمانشاه باشی و لانسه سایز 2 پرچمی مپس هم استفاده کی اما لانست آگلیا نباشه امکان حمله قزل پایین میاد و حتی امکان داره قزل با سرعت چرخش بسیار زیاد و حالت حرکت خیلی وحشیانه با صدای خیلی شدید فرار کنه !
پس آقا کاویان عزیز تا همینجا و با همین اطلاعات کم این حقیر میبینیم که چقدر طرحها و رنگها و وزنهای لانسه ها تخصصی هستش و به شانس ربطی نداره و اگه بنده با این مطالب خدمت اساتید این تایپیک جسارت کردم سالهاست که در تمامی رودخانه های کشور عزیزمون صید ورزشی قزل آلا انجام میدم تقریبا پیش نیومده که رودخانه ای برم و صید نکنم و یا رکورد همنوردان از من بیشتر باشه و این مطالب که عرض کردم و یا میکنم دونه به دونه تجارب شخصی خودم هست ونه صرفا فقط یه کپی از سایت یا کتاب دیگه که فقط جوابی داده باشم در جهت اینکه مطالبی صحیح و واقعی به مخاطبان این سایت داده بشه و البته حاضرم نظرات و تجربیات خودم رو عملا در یک برنامه ماهیگیری با هرکسی که به گفته های من شک داره امتحان کنم.
باز هم عرض میکنم تک به تک طعمه های مصنوعی و اسپینر های صید قزل آلا کارشناسی شده هست و طبعا انتخاب اون هم نیاز به کارشناسی و تجربه داره و انتخاب درست تاثیر بیشتری در صید خواهد داشت تا کید میکنم"تاثیر بیشتری" یعنی همه طعمه ها رو کارشناسی شده درست کردن و قزل رو جذب میکنه اما اگه شما درست و بجا و زمان مناسب استفاده کنی و حرکت درس و مختص اون طعمه رو بهش بدی تاثیر بیشتری خواهد داشت و نتیجه بیشتری خواهی گرفت بنده شخصا خودم هرچه این اصول رو بیشتر و دقیقتر رعایت میکنم تعداد قزل بیشتر با وزنهای بیشتر صید میکنم!
شاید خالی از لطف نباشه یه خاطره هم بگم پاییز سال پیش با یکی از شاگردانم و دوستان گلم به منطقه ناغان شهرکرد روستای چهلراز رفته بودیم روخانه ای بسیار بکر و وحشی داره اول صبح یکساعت پیاده روی کردیم که مناطق بکر تر و بالادست رودخانه برسیم که با روشن شدن هوا رسیدیم و من با توجه به فصل پاییز و راهنمایی یکی از دوستان بومی اونجا که در کار با لانسه حرفه ای هم بود با لانسه مشکی خالزرد بلوفاکس شروع کردم و دوستم هم با لانسه پرچمی
رودخانه بسیار زلال جریان و دمای آب بسیار مناسب بود اما تا حدود یک ساعت با امتحان انواع لانسه های معروف هیچ نتیجه ای نگرفتیم دوستم که حسابی کلافه شده بود و نا امیدانه انواع طعمه هارو امتحان میکرد و مدام میگفت جمع کنیم و به رودخانه دیگه ای که اون اطراف بود و.......
من دقایقی کنار آب روی تخته سنگی نشستم تا نفسی تازه کنم و کمی فکر کنم که علت عدم صید چیه؟!
همینطور که نشسته بودم دیدم که اطراف آب در مناطقی پر از تجمع نوعی سنجاقک با رنگهای آبی و سبز زیبا هست که گویا برای تولید مثل تجمع کرده بودن دوستم که وسایل رو جمع کرده بود اما من یاد یه لانسه پشه دار آبی و سبز با طرح سوسکی سبز که از مدتها قبل بی استفاده در جعبه لاسه ام بود افتادم که شباهت زیادی به اون سنجاقکها داشت فکر کردم که فقط باید خیلی آروم اسپنینگش کنم که شباهت زیادی پیدا کنه
برای آخرین بار پرتابی به اوندست رودخانه امجام دادم و خیلی آروم لانسه رو به زیر سنگ بزرگی در نزدیکی خودم در آب هدایت کردم که ناگهان یه قزل رنگینکمان حدوده یک کیلوییی بسیار زیبا به لانسه زد و با هیجان زیاد اونو به داخل چاک دوستم هدایت کردم از اونجا به بعد اونروز با همون لانسه و همونجا موفق به صید 9 رنگینکمان که کوچکترینش حدود 800 گرم بود شدم و دوستم هم با استفاده از ریسه کفخواب قلاب و طعمه طبیعی همون سنجاقکها 5 قزل خیلی زیبا و خوب صید کرد اونروز تجربه ای به تجربه های من مبنی بر بسیاد تخصصی بودن انتخاب لانسه ها اضافه شد
امیدوارم این مطالب در راهنمایی دوستان تازه کار مفید واقع بشه

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2015-07-06 09:56 PM

دوستان در مورد قزل و روش های صیدش تو تاپیک مربوط خودش بحث کنید که دیگران هم بعد ها بتونن راحت استفاده کنن چون بحث بحث تخصوصی هست Khansariha (8)
از وسایل صید خودتونم عکس بزارین خیلی بهتر میشه چون قزل تو هر رودخانه ای نیست اطلاعات صیدش خیلی محدود هستش.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2015-07-07 10:43 AM

(2015-07-06 09:56 PM)amin.faraji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان در مورد قزل و روش های صیدش تو تاپیک مربوط خودش بحث کنید که دیگران هم بعد ها بتونن راحت استفاده کنن چون بحث بحث تخصوصی هست Khansariha (8)
از وسایل صید خودتونم عکس بزارین خیلی بهتر میشه چون قزل تو هر رودخانه ای نیست اطلاعات صیدش خیلی محدود هستش.

با سلام
دوست عزيز متاسفانه تاپيك هاي ديگر در زمينه ماهيگيري معمولا بلااستفاده بوده و استقبالي از آنها نمي شود. تا همين امروز كه شما اين مطلب را فرموديد من ساير تاپيك ها را اصلا نديده بودم و امروز توجهم به آنها جلب شد و هنگامي كه مراجعه نمودم متوجه شدم تعداد بسيار كمي ريپلاي خورده و استقبالي هم نشده و نمي شود. به هر حال حيف است با گفتن اين تذكرات، از ادامه اينگونه مباحث تخصصي كه هر ازگاهي شكل مي گيرد جلوگيري نماييم!
اما ضمن سپاس از محمود عزيز بابت ادامه بحث، به استحضار مي رسانم من تجربه خودم را شخصاً عرض كردم، هيچ اعتقادي به رنگ و طرح لانسه ندارم و نخواهم داشت و با مطالعاتي كه از ساليان پيش در اين خصوص آغاز نموده ام نيز هر روز و هر روز به اين نتيجه مي رسم. اما دلايل:
لانسه ها با پشه ها متفاوت هستند كه بايد از رنگ و شكل شبيه پشه هاي منطقه در فصول و زمان و ساعت خاص استفاده نمائيم. لانسه ها شبيه ساز پروانه، سوسك و ... مي باشند.
اگر قرار بود صبح زود فلان لانسه و ظهر فلان لانسه را بزند، دليل توليد اين همه لانسه با شكل و رنگ و طرح متفاوت چيست؟ آيا براي تنوع جانوران منطقه مي باشد؟ اينها سياست كارخانه هاي توليدكننده مي باشد كه مشتري را دچار سردرگمي نموده و آنها را مجبور مي كنند تا تعداد زيادي از لانسه ها را بخرند با اين تفكر كه هر يك از آنها براي روز و ساعت خاصي مي باشد! اين سياست فروشندگي است كه همينك نيز فراگير شده است و علم آن پس از سالها همينك در ايران بشدت آموزش داده مي شود. تقريباً تمام توليد كننده ها براي فروش بيشتر دست به اينگونه اقدامات مي زنند. چند نمونه لانسه كش حرفه اي برايتان مثال مي زنم كه فقط با يك لانسه كار مي كنند. دو تن از اين دوستان از صاحبان وبلاگ هاي ماهيگيري و با قدمت هستند و فقط در هراز لانسه كشي مي كنند و فقط با يك لانسه! هيچ فرقي هم برايشان ندارد كه چه طرح و رنگ و مدلي باشد! اگر لانسه به صورت شانسي در مسير درستي قرار گيرد شما دست پر خواهيد بود و لاغير! مجدداً تاكيد مي كنم بر شانس. بايد قبول كنيم شانس در ماهيگيري درصدي براي خود قائل مي باشد كه نمي توان از آن صرف نظر كرد. همين كه شما در مكاني ماهيگيري كنيد كه در آن مكان ماهي وجود داشته باشد، اين از شانس شماست! امروزه استفاده از تكنولوژي باعث شده درصد شانس در امور روزمره ما پايين و پايين تر بيايد. مثلاً استفاده از دستگاه Fish Finder باعث مي شود شانس وجود ماهي در منطقه ماهيگيري ما بي معني شود. همينك اسپينر كارهاي عزيز در بهترين حالت، حدود 8 قزل صيد مي كنند دليلش اين است كه آن 8 پرتاب به گونه اي بوده كه بصورت كاملا شانسي (تاكيد مي كنم كاملا شانسي) مسير صحيحي از كنار قزل پيموده و صحنه طبيعي جلوه نموده است. سالهاست كه دوستان در هراز و ساير مكان ها لانسه كشي مي كنند، چه كسي را سراغ داريد كه هر روز حداقل 20 قزل صيد كرده باشد (نه در يك روز خاص بلكه در هر جلسه ماهيگيري)؟؟ سال هاست كه اين دوستان با انواع و اقسام لانسه ها، در حال لانسه كشي هستند و اگر قرار بود رنگ و طرح خاصي را بهتر بزند، پس اين دوستان بايد بعد از اين همه سال تجربه، اينك در هر جلسه ماهيگيري، بالاي 20 قزل صيد كنند! اينها ترفند و تاكتيك بازاريابي است براي فروش و سود بيشتر. شخصا بارها برايم پيش آمده در يك ساعت با 3 مدل لانسه، سه قزل گرفته ام و همين ثابت مي كند رنگ و طرح، مطرح و ملاك نيست، قزل ها اگر بخواهند بزنند (گرسنه باشند، تحريك شوند و ....) مطمئن باشيد به هر طرح و رنگي مي زنند! قزل ها هميشه بر اثر گرسنگي حمله نمي كنند بلكه ماهيان شكارچي از روي غريزه و خوي تهاجم حتي در حالت سيري، از قلمرو خود محافظت مي كنند و به طعمه حمله مي كنند نه براي خوردن، بلكه براي گاز گرفتن. بنابراين اگر احساس كنند موجودي وارد قلمرو آنها شده برايشان فرقي نمي كند كه چه رنگي و چه طرحي و چه شكلي باشد، اگر احساس كنند زورشان به آن غريبه مي چربد، به آن حمله مي كنند.
اما در مورد درياچه، مثالي از رازي مي زنم. اكثر ماهيگيراني كه به رازي مي روند و لانسه كشي مي كنند، در وسط روز از مپس پرچمي استفاده مي كنند. بنظرتان دليلش چيست؟ اين فقط بحث رواني است كه برخي بصورت سرنگي به دوستان ماهيگير تزريق كرده اند كه پرچمي را بهتر مي زند. روزي را فراموش نمي كنم كه تعداد زيادي لانسه كش و همه پرچمي بدست، در كنار هم لانسه كشي مي كرديم در حالي كه من در كنار آنها از بلوفاكس بدنه قرمز پولك آبي استفاده كردم و يكي از درشت ترين قزل ها را گرفتم و نمونه اين مثال ها زياد است. همانطور كه عرض كردم هيچ قاعده و قانوني براي قزل نمي توانيم متصور شويم خصوصاً قزل هاي رنگين كمان در ايران كه معمولا پرورشي هستند (حتي در هراز).
من هم مثل شما و تمام لانسه كش هاي عزيز، بالاي 20 مدل لانسه با طرح هاي متنوع دارم اما هر بار كه مي روم فقط 3 تا را با خود مي برم آنهم براي اينكه اگر 2 تاي ديگر گير كرد و يا به هر نحوي از دست رفت، از بقيه استفاده كنم.
شخصاً وقتي 2 سال پيش شروع به نوشتن مقاله اي در اين باب نمودم (در وبلاگ زنگوله قرار دادم) اعتقاد زيادي به رنگ و طرح داشتم و با جديت و علاقه سايت هاي خارجي را زير و رو مي كردم. جالب اينكه در هر سايتي براي هر زماني از روز يك رنگ و طرح را معرفي كرده بود كه اگر خواستيد با سند و مدرك ارائه خواهم نمود! همين سايت اصلي شركت مپس را اگر نگاه كنيد براي قزل چند مدل اسپينر معرفي كرده اما در هيچ كجا نگفته براي چه زماني چه رنگ و طرحي را بايد استفاده نمود. در مورد صداها و فركانس ها و سيگنال هاي ارسال شده و توابع سينوسي و غيره كه در سايت مپس به آن پرداخته شده همه جنبه عوام فريبي و درشت نمايي داشته با اين نيت كه ذهن مشتري را درگير اين مسئله نمايند كه كارشناسان شركت دائم در حال تحقيق و بررسي هستند و كار بزرگي انجام مي دهند. چه كسي مي تواند خود را جاي قزل جا زده و بداند كه سيگنال صداي ارسال شده توسط يك بچه ماهي در گوش قزل چگونه مي باشد و نمودار حركتي آن چيست؟!!!‌ اما در مورد نور؛ جالب اينكه در اكثر همان سايت ها اين نكته عنوان شده كه ماهي ها بدليل نداشتن پلك، نور بين روز آنها را اذيت كرده و معمولاً خلاف جهت نور و زير سرپناه استراحت مي كنند و پولك هاي براق در نور روز معمولاً سايز را حدود 2 برابر بزرگتر جلوه مي دهند. به هر حال هر كسي معمولا با اتكا به تجارب قبلي خود اظهارنظر مي كند و همانطور كه عرض كردم هيچ قاعده و قانوني براي قزل آنهم قزل ايراني و آنهم رنگين كمان پرورشي ايراني نمي توان متصور بود و هرآنچه مي گوييم و مي نويسيم صرفاً مشاهدات ما مي باشد در حالي كه براي سايرين ممكن است عكس آن مصداق داشته باشد.
جمع بندي نهايي من از اين مبحث اين است:
اگر قرار بود رنگ و طرح خاصي در زمان هاي خاصي جواب بدهد، پس لانسه كش هاي ما كه ساليان سال با پشتكار اين كار را انجام مي دهند، بايد در هر برنامه ماهيگيري خود حداقل 20 قزل صيد كنند، پس چرا اينگونه نيست؟ (خارج از بحث هاي خاص مثل آب گل آلود، آلودگي آب، درجه بالا يا بسيار پايين آب و .... منظور در يك شرايط ايده آل است)
از ساير دوستان هم خواهشمند است در اين بحث شركت كنند تا در نهايت به جمع بندي كلي برسيم.
و ذكر يك نكته در انتها: هميشه از اصطكاك بين دو انديشه، انديشه جديدي متولد مي شود بنابراين بحث بين من و محمود صرفاً پيام آور يك تجربه جديد براي دوستان مي باشد حال اگر تعداد افراد و تجاربشان را نيز اضافه كنيم قطعاً نتيجه بسيار سودمندي خواهيم گرفت.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2015-07-07 11:21 AM

درسته ولی این تاپیک 288 صفحه هست مطالب امروز شما فقط برای یکی دو روز در این تاپیک دیده میشه بعد بین این همه مطلب دیگه کسی که بخاد در مورد سبک فلای اطلاعاتشو بالا ببره تو یه تاپیک 300 صفحه ای دنبال مطلب نمیگرده برای همین گفتم تو تاپیک مربوطه ادامه داده بشه که دوستانی که علاقه دارن بتونن استفاده کنن این صفحه هم چون عمومی هست لایک خورش زیاد هست نه به خاطر توجه بیشتر چون این سبک تخصوصی و محدود هست 90 درصد دوستان حتی نخونده لایک میکنن مطمن باشید.
خود بنده چند وقتی هست که دوست دارم اطلاعات خودم رو در این سبک بالا ببرم ولی تو سایت خودمون اطلاعات زیادی پیدا نکردم چون پخش بودن تا اینکه از طریق وبلاگ خونی تونستم یکمی اطلاعات خودم رو بالا ببرم.Khansariha (8)
سوال خودم این هست در سبک فلای به جز ماهی های ازاد ماهی دیگه هم میشه صید کرد؟ مثال استفاده در سد منجیل ممنون.

ماهیگیری و تجربیات دوستان - ehsan2700 - 2015-07-07 12:06 PM

سلام به همه سروران گرامي
جسارتا جهت اطلاع مجوز ماهيگيري را در استان اصفهان از ديروز شروع كردند
در زير تصوير به پيوست فرستاده شد
دوستاني كه تمايل دارند بايد مراجعه كنند به آدرس ميدان لاله ، اداره پست ميدان لاله جنب اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان
با تشكر از همگي

[تصویر: 4ae9edb20f5bd1109ac15a4035214253.jpg]

Sent from my iPad using Tapatalk

ماهیگیری و تجربیات دوستان - ehsan2700 - 2015-07-07 04:13 PM

ظاهرا عكس مشكل داره دوباره ميفرستم[تصویر: cf6b7fdeabb5f3b249606b4031e3aad2.jpg]

Sent from my iPad using Tapatalk