شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-11-24 01:25 PM

[size=small]سلام
helhboy عزیز؟ممنون از بابت عکسهات.کم پیدایید دادا؟
کمتر زیارتتو میکنیم؟راستش منم دیدم هیچ خبری نیست و تقریبا فعالیت به صفر رسیه.دیگه دل ودماغشو نداشتم که مطلب بنویسم.الانم اومده بودم یه سری بزنم دیدم شما اومدی.گفتم یه احوال پرسی و عرض ادبی بکنم. حالا که اومدم بهتره مطلب کوتاهی در مورد اسبله ماهی که در موردش کمتر صحبت کردیم بکنم.اسبله ماهی در واقع از گربه ماهیان بزرگ بحساب میاد.خواستگاه اون از شرق اروپا و اروپای مرکزی گرفته تا اسیای شرقی و جنوب شرقی هم ادامه پیدا میکنه.وزن این ماهی در شرایط مساعد زیستی به 300 کیلو گرم و طول اون هم حد اکثر به 5 متر میرسه.اسبله در مناطق مختلف کشورمون اسامی مختلفی داره.در حال حاضر بهترین زیستگاه این ماهی رود مرزی ارس و سد ارس هست. این ماهی بیشتر دراوزان 20 تا 50 کیلو گرم صید میشه.و دیگه صیدش در وزنهای بیش از 150 کیلو گرم یه رویاست.اسبله از ماهیان شب شکاره.وبیشر به دنبال طعمه های زخمی میگرده.گاهی اوقات هم از لاشه حیوانات مرده تغذیه میکنه.تقربا همه چیز خواره.حتی از فضولات حیوانی هم ممکنه تغذیه بکنه.در استانهای شمالی داستانهای زیادی در مورد حمله اسبله به قایق ماهیگیران و احشام و طیور هنگام عبور از عرض رودخانه ها نقل میشه.در یک مورد خودم از یکی از ماهیگیران محلی شنیدم که در منطقه ای به نام پسی خان در مخزن پشت سد داخل قایق مشغول تور اندازی بوده که یک لحظه چیزی محکم به کمرش برخورد میکنه و بالغ بر 5 متر به جلو پرتابش میکنه. و بعد ازینکه به داخل اب میفته دو بار متوالی مورد حمله حیوون قرار میگیره.و اگر قایق مجاور فورا به کمکش نمیمود قطعا توست اسبله غرق و خورده میشده.به گفته خودش شدت ضربه ای که به کمرش وارد شده بود به حدی بوده که تا دو هفته زمین گیرش کرده بود.بجز رود ارس.سد منجیل سر شاخه های قزل اوزن در زنجان رود اترک در گلستان تجن و بهنمیر در مازندران از زیستگاه های اسبله بشمار میرن.البته در گذشته های نه چندان دور رودخانه فریدون کنار پر اهمیت ترین زیستگاه اسبله بوده.تالاب امیر کلایه و انزلی نیز از زیستگاه های پر اهمیت اسبله به شمار میرن.از اونجایی که این ماهی شب شکار هست
سعی کنید در شبهای بسیار تاریک که مهتابی هم نباشه اقدام به صید کنید.چون اینجوری میدان دید ماهی و به دنبال اون قدرت مانورش کاهش پیدا میکنه و در این جور مواقع به طعمه های زخمی و نیمه جون و لاشه ها بیشتر توجه میکنه.و احتمال اینکه سراغ قلاب شما بیاد هم بیشتره.این ماهی در فصول گرم سال تغذیه خوبی داره و صیدش هم درین فصول موفقیت امیز تره.از اونجایی که اسبله بواسطه جثه بزرگش از قدرت بالایی هم برخورداره در مواجهه با قلاب شما باید از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشید.و از چرخهای نیمه سریع با گنجایش بیش از 150 متر نخ شماره 50 استفاده کنید.قلاب مورد استفادتون هم از نوع دهان گشاد باشه بهتره و نمره اون هم 1 و 2 و 01 باشه خوبه.اسبله بزرگترین ماهی اب شیرین در دنیاست.پس هنگام مواجهه با اون خیلی مراقب باشید.و در آخر این مطلب رو هم خدمت دوسان عرض کنم که پوست این ماهی دارای پوشش فلس یا پولک نیست.و اکثر علمای دینی خوردن اسبله رو مجاز نمیدونن.سلامت و تندرست باشید.Khansariha (8)Khansariha (256)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-11-24 05:00 PM

با سلام خدمت دوستان عزیزKhansariha (8) به خصوص اقا آرش و Hellboy
یه توضیح تکمیلی راجب فرمایشات آقا آرش عزیز بدم
من شخصا اسبله زیاد صید کردم اسم محلیش در خوزستان(اهواز)یریه(yerieh)هست
یجورایی مشتری ماهیگیرانیه که قصد صید سونگ یا شیربت را دارند و یجورایی مزاحمi چون با شامه ی قوی که داره خیلی زود اگه توی منطقه باشه پیداش میشه
البته بخاطر شکل بدنش یجورایی تنبله و بیشتر توی قسمت های کم جریان یا بدون جریان استراحت میکنه،لای سنگها و گل و لای،به فیلم مستند هم دیدم از کسانی که با دست این ماهی رو توی شکاف سنگها صید میکردند که طرف ماهی کشیده بودش زیرو خلاصه دستش تیکه پاره شده بود!
لب های استخونی داره با هزاران خار ریزه درهم که مثل برس سیمی خیلی ریز هستند و بعضی وقتا طعمه لای اونها گیر میکنه و اصلا قلاب وارد لبش نمیشه
که با یک حرکت رها میشه،از پوستش هم برای ساز های ضربی استفاده میکنند(محلی ها)،گوشتشم با اینکه حرامه خاصیت دارویی برای اگزما و حساسیت های پوستی داره
همونجور که ارش جان گفتند با خیلی طعمه ها صید میشه ولی ماهی،روده ی مرغ،جگر،کرم خاکی و کلا طعمه های گوشتی و بودار بهتر جواب میده
در خوزستان خیلی زیاد پیدا میشه،کارون،کرخه(منبعشه)،البته رامشیر(خلف آباد)هم منبعشه،شاید با هر طعمه ای یکی بشه گرفت(عید امسال توی دوساعت ده تا)
صیدش بسیار اسپرته،یبار یکی گرفتم که 15 دقیقه ای داشتم باهاش کلنجار میرفتم و خوشحال بودم که سونگ بالای بیست کیلوست ولی وقتی دیدمش Khansariha (172)
یه عکس هم میزارم که گفته ی اقا ارش رو باور کنید که به هر چیزی حمله میکنه
[تصویر: ljwmbx.jpg]
خب میبینید که توپ بسکتبااااال توی دهنشه!!!
[تصویر: ord7wt.jpg]
[تصویر: klbvfo.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-11-25 01:07 PM

شاهین خان سلام عرض شد قربان.چه عجب اقا؟بلا خره بعد از مدتها یادی از ما کردی؟از مطالب ارزشمندت خبلی استفاده کردم..و یکی دو تا سوال به ذهنم رسید.اول اینکه اسبله هایی که در جنوب صید میشن میانگین وزن و طولشون چنده؟چون خوو دوم اینکه تراکم جمعیتشون بیشتر در کدوم یکی از رودها و تالابهای جنوب کشور مشاهده میشه؟ همونطور که میدونید این ماهی رفتار خاصی داره.و شاید به جرات بشه گفت از همه ماهیهای اب شیرین با هوش تره.به واسطه همین خصوصیتش رود خانهیی با بستر خاص رو برای زندگی انتخاب میکنه.در شمال که اینطوره.مثلا دو رودخانه که در پایین دست به هم متصل میشن.در یکیشون اسبله وجود داره ولی در اون یکی یا پیدا نمیشه یا اگرم بشه خیلی کم.یه مطلب دیگه هم در مورد هوش اسبله خدمت دوستان عرض کنم.اسبله اینقدر باهوشه که گفته میشه میتونه خاطرات گذشتشو بیاد بیاره.مثلا اگر شما یک اسبله رو در مکانی محصور بندازید و با قلاب و با طعمه غورباغه اقدام به صیدش کنید.در صورتیکه به طعمه شما حمله کرده و گرفتار بشه.و پس از صید شما دوباره ازادش کنید.و برای بار دوم با طعمه غورباغه اقدام به صید کنید اگر روزها هم انتظار بکشید دیگه به سراغ طعمه شما نخواهد اومد.چون یکبار با خوردن غورباغه گرفتار شده ازون پس به خوردش حساسیت نشون میده.در واقه باید گفت اسبله با اون سر و شکل عجیبش یکی از خارق العاده ترین ماهی های آب شیرینه.راستی دیشب اینجا نیم متر برف باریده جای دوستان شکارچی جدا خالیه..
Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2011-11-26 11:01 AM

sسلام به شاهین و ارش عزیز
بابا دمتون گرم به این میگن مرجع کامل ماهیگیری داریم میزنیم رو دست سایتهای ماهیگیری ایول
مخلصیمKhansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-11-26 12:18 PM

سلام چاکرمKhansariha (8)
در مورد جمعیت توی خوزستان هم تا اونجا که من دیدم از بام دز(شاخه دز که وارد کارون میشه)گرفته تا کرخه(بازم با کانال وصله به کارون)خود کارون،حتی توی کانال های فرعی که واسه آبیاری یا آبرسانی هستند هم پیدا میشه،کرخه که واقعا زیاد داره،کارون جدیدا بخاطر صید ماهی با برق کلا ماهی ها دارن نابود میشن!رود جراحی هم واقعا زیاد داره،البته یکبار هم بتوند که آبش شوره(نزدیکای مسجد سلیمان)یدونه دیدم که مرده بود!کلا خیلی فراوونه و اونجور که من میدونم توی آبهای گرم بیشتر پیدا میشه تا آبهای سرد
از نظر زیستی هم واقعا خودشو وقف میده و شاید توی فیلم های مستند دیده باشید که در خشکسالی تا وقتی بارون بیاد توی چاله گل ولای هم میتونه زنده بمونه،حتی وقتی چاله ی گل خشک میشه میتونه توی خشکی حرکت کنه و به چاله ی بعدی برسه!!!واقعا موجود سگ جونیهKhansariha (290)
راجب اندازه ،باید بگم اسبله بلوغ سریعی داره چون شکاریه، اندازه هم من از 30 سانت دیدم و گرفتم تا بالای یک متر،پدرم یکروز نزدیک های ویس یکی گرفته بود تخمینی گفتن بالای 30 کیلو!ودوتا ماهیگیر روس که اونجا برای اسبله مشغول بودند صفا کردند و بردندKhansariha (399) ولی در کل بین 2 تا 20 کیلو زیاده
در کل پیشنهاد من به دوستان علاقه مند به ماهیگیری اینه که حتما به استان خوزستان واسه ی ماهیگیری بروند که به قدری مکان برای ماهیگیری داره و البته ماهی که فکرش رو هم نمیشه کرد!از سرچشمه های کارون که شمردنی نیستند تا دریا و از دز و کرخه تا جراحی و زهره و سدهای بسیار زیاد!پیشنهاد من اوایل اسفند به بعد یا اواخر مهر تا اواخر آذره (همش بخاطر آب و هوا)Khansariha (219)
فکر میکنم تجربه ی کشیده شدن تا لب آب یا شکستن چوب! یا بریدن ناگهانی نخ 80!! توسط یه سونگ 30 کیلویی یا کلنجار رفتن با یه شیربت 7 یا 8 کیلویی هر ماهیگیری رو قلقلک میدهKhansariha (214) البته این یکی دیگه به ندرت پیش میاد ولی دیدن کوسه که تا نزدیکی های دز!!! از دریا میاد هم خالی از لطف نیست
راستی اینجا هم دیشب کلی برف اومد ولی امان از افتاب صبح!
مخلصیمKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2011-11-26 03:29 PM

به به عجب تاپیکی.از آشنایی دوستان خوشحالم.از عکسها کلی لذت بردم.خاطرات من رو زنده کردید.من مدتها با سایت های ماهیگیری همکاری داشتم ولی متاسفانه مسیر این دوستان عوض شد و شروع به رقابت و تخریب هم کردن.امیدوارم این اتفاق اینجا نیوفته.چون تصمیم گرفتم حجمه اطلاعات رو بریزم اینجا چون واقعا با بچه هاش حال کردم.واقعا خالص و با معرفت هستن.خوب بهتره هدفمند شروع کنیم به آموزش.دوستان نظرات و ایدهاشون رو بدن تا به یه نتیجه گیری برسیم و شروع کنیم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2011-11-26 04:05 PM

سردار عزیز خوش امدین
این جمع دوستانه استوار تر از اینه که مشکلی واسش پیش بیاد و همه دوستان دست به دست هم دادیم تا یک مکان خوب برای دوست داران این رشته ورزشی فراهم کنیم
حضور شما و دیگر دوستان این گرمی و اتحاد رو بیشتر میکنه.
همونتور که شما و دیگر دوستان میدونید ماهیگیری دیگه صرفا یک تفریح نیست و به یک ورزش علمی تبدیل شده و ما با علم روز دنیا خیلی فاصله داریم و تنها وسیلمون استفاده از تجربیات دیگرانه که خوشبختانه اینجا میشه از تجربیات هم استفاده کنیم.
چند وقتی میشه که به لطف اطلاعات دوستانی مثل ارش و شاهین و دیگر دوستان عزیز هر روز این تاپیک پر بارتر از قبل میشه و این باعث سر بلندیه که دوستان در تمام زمینه ها دانش دارن و بی هیچ چشم داشتی در اختیار بقیه قرار میدن .
منم مثل سردار عزیز و خیلی دیگه از دوستان در سایتهای مختلف ماهیگیری عضو بودم و اینرو به یقین میگم این تاپیکه امروز جزء بهترین مراجع ماهیگیری محسوب میشه و به لطف دوستان سعی میکنیم اولین باشیم.
مخلص تمام بچه های خوب سایتKhansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2011-11-27 01:46 AM

بله دوست عزیز من این موضوع رو تو این چند وقت متوجه شدم.البته اسم کاربری من صدرا هست.و اسم اصلی من علی.در خدمت تمام دوستای گل هستم.تا اونجا که چیزی بلد باشم کوتاهی نمیکنم.نظرم این بود کمی منسجم تر جلو بریم.یه موضوع رو باز و در موردش توضیح بدیم تا دوستایی که نیاز به اطلاعات دارن کامل در جریان قرار بگیرن.موضوع رو هم میگذاریم به رای جمع.نظر بدن تا شروع کنیم.از خرید وسایل و جنس تا طعمه ها تا روشهای صید و ...

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-11-27 09:17 AM

خدمت همگی دوستان سلام عرض میکنم.مقدم اقا صدرای عزیز رو هم خوش امد میگم.امید وارم از مطالب و تجربیات شما بهرمند بشم.همون طور که مشاهده فرمودید این تاپیک بدون مدیریت فرد خاصی و اینقدر روان بصورت اتوماتیک وار داره بکار خودش ادمه میده.به نظرمن عامل اصلیش هم همون نبودن مدیرت خاص و خط دهنده به دیگر اعضاست.و همین مسئله باعث شده که هر کسی وارد تاپیک میشه احساس کنه یکی از اعضاست و خیلی راحت مثل اعضای قدیمی تر نظر میده مطلب میگذاره و همه ازش تشکر میکنن.البته نه فقط این تاپیک.بلکه کلیه تاپیک های این سایت همین خصوصیات رو دارا هستن.پس بهتره اجازه بدیم به همین منوال ادامه پیدا کنه.و کما فی سابق هر کدوم از دوستان مطلبی به نظرشون میاد که در کمک به دیگران مفید واقع میشه فورا بیان کنه.البته با هدف مند شدن بحثها موافقم.ولی اینکه به به بحث موضوعیت بدیم رو زیاد قبول ندارم.چون ممکنه یه دوستی در یک مورد خاص تجربه کافی داشته باشند. که با موضوع در حال بحث هیچ ارتباطی نداره.باید کلی معطل بمونن تا بتونن تجربیات خودشون رو منتقل بکنن.البته ازین مطالب خدایی نکرده سو برداشت نشه.بنده هم یکی از تازه واردین هستم.و همانند دیگردوستان هر مطلبی به ذهنم رسیده که فکر میکردم ممکنه مفید باشه اینجاقرار دادم.فکر میکنم همین جمع خودمونی با همین شیوه حفظ بشه و مطالب دوستان بدون محدودیت قابل ارجاع باشه بهتره و همواره این صمیمیت حفظ خواهد شد.از همه اعضا بابت قرار دادن این مطالب در تاپیک عذر خواهی میکنم.البته در حال حاضر اسم این تاپیک ماهیگیری و تجربیات دوستان هست.که کلیات رو در بر میگیره.و اگر دوستان موافق هستند در مورد موضوع خاصی بحث بشه اقدام به ایجاد تاپیک جیدی با موضوعت خاص میکنیم..در واقع من که حیفم میاد این تاپیک شکل و مسیر فعلی خودش رو ازدست بده.از دوستان عزیز خواهشمندم در این مورد نظر بدن.باز هم ورود دوست عزیزمون صدرا رو خوش آمد میگم.با تشکرKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2011-11-27 01:50 PM

سلام دوست گرامی.من نظر شمارو با دیده منت میپذیرم.والا من قصدم اصلا این نبود که مدریتی بشه.من کوچیک همه بچه های گل اینجا هستم.علت اینکه اینو گفتم این بود که دیدم مطالب کلی گفته میشه.کلیات همیشه هست ولی ریز کاری ها نیست.مثلا الان همه طرز تهیه بویله رو گفتن.ولی برای نصبش انواع راه ها هست که گفته نشد.اصلا در مورد سیستم مخصوصش که باید به طریق بایت رانر باشه صحبت نشد.در مورد چوبش.چرخش.نخش.خاصیت حلقه ها.زوایای قرار گیری چوب.کیسه پی وی ای.نوع سوزن قلاب از نظر کیفیت شکل حلال و فرم سر سوزن .نوع گره.انواع ریسه های مخصوص این روش.انواع سربهای مورد استفاده.وسایل جانبی مثل بازر و نوع کوک کردن سیستم با بازر به طرز صحیح.اصلا چه مارکهایی الان واسه اینا وجود داره .کجاها دارن.قیمتهاش.با توجه به قیمتها کدوم جنس برای خریدارزش داره.منظور من این بود یه مطلب اینجوری از طرف دوستان مطرح بشه و همه در موردش نظر بدن و تجربیاتشون رو بگن.خدای نکرده قصدم این نبود روند تاپیک رو تغییر بدم.اگه جسارتی کردم از همه دوستان عذر خواهی میکنم