شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-10-27 04:07 PM

شاهین عزیز بنده قصد خرده گیری از شما رو نداشتم.فقط عرض کردم این روش روش نا جوانمردانه ای هست و اگر مطلب رو هم خوب بخونید در اون اشاره به شخص خاصی نکردم که باعث رنجش بشه.در ضمن روشهای دیگه که فرمودید ذکر کردم هم اگر توجه کافی کرده باشید فقط جهت تقبیح اون روشها بوده و همراه با ذکر این روشها تاکید کردم که ازشون استفاده نشه.و الا من کوچکتر از اون هستم که بخوام از کسی خرده بگیرم .و هدفمم صرفا انتقال تجربیات ناچیزم به دوستانیه که اطلاعات کمتری دارند.اگر دقت کرده باشی عرض کردم در شمال کشور سارقین ماهی از این روش استفاده میکنن. و واقعا هم بارها دیدم و شنیدم که ازش استفاده میکنن.و نه اشاره ای به شخص شما کردم و نه قصد اون رو داشتم و فکرم نمیکنم از متنی که فرستادم چنین برداشتی بشه کرد که منظورم به شما بوده.شما تجربیات خودتون رو فرستادید و منم تجربیات خودم رو.بهتره کمی در تفسیر مطالب ارسالی دقت نظر بخرج بدیم .و جایی رو که همه حق برابر در استفاده کردن از اون برای انتقال تجربیات به همدیگه دارن رو به مکانی برای خرده گیری های بی مورد و شخصی تبدیل نکنیم.اگر سوئ برداشتی از مطالب من کردید باز هم ازتون معذرت میخوام.Khansariha (8)ضمنا شمال و جنوب قطب ماهیگیری در کشور محسوب میشن.و خیلی از روشها در هر دو منطقه مرسوم هست.ممکنه فقط کمی تفاوت داشته باشند.روش یاد شده در شمال کشور هم سالیان ساله که مرسومه.ولی در سالهای اخیر بخاطر الودگی های زیست محیطی و به دنبال اون کم شدن ناباورانه جمعیت ماهی ها دیگه در مناطق ازاد قابل استفاده نیست .البته خوشبختانه.و بخاطر کم سر و صدا بودن و اون نسبت به تور و یا از دست دادن زمان در صید با طعمه.سارقین در اون تغییراتی انجام دادند.و با پخش کردن طعمه مورد علاقه ماهی های پرورشی در محل مشخص جمعیت ماهی ها رو به انجا هدایت کرده و چند نفری و با استفاده از چوبهای ماهیگیری به نوبت اقدام به پرتاب و جمع کردن نخ میکنن و ظرف مدت کوتاهی و بدون ایجاد کمترین سر و صدا مقدار قابل توجهی از ماهی ها رو صید میکنن.و الا قبل از اینکه این روش کاراییش رو از دست بده در شمال هم به همون شیوه جنوب ازش استفاده میشده.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-10-27 04:28 PM

دوست گرامی منم قصد توهین یا چیز دیگه ای رو داشتم فقط و فقط یک روش رو توضیح دادم ولی شما اول گفتید غیر مفیده،سارقین اسفاده میکنند،ناجوانمردانست!
به نظرت شما بودید بهتون بر نمیخورد؟خب چاقو و اسلحه هم برای خیلی چیزای مفید ساخته شده ولی خیلی ها هم ازش در موارد بد و ناجوانمردانه استفاده میکنند؟!پس باید ممنوع بشه؟یا ساختش تعطیل؟شاید من و شما به ماهیگیری به صورت ورزش نگاه میکنیم ولی خیلیا برای امرار معاش ازش استفاده میکنند پس این قضیه همه جا درست نیست که میگید ناجوانمردانه چون روشی که من گفتم دوتا قلاب داره و 95% قلاب بالایی کارایی داره ومیزان صید هم اگه از روش های متداول کمتر نباشه بیشتر نیست
بهتره دیگه راجبش بحث نکنیم که تاپیک از هدفش خارج میشه و دوستان شاکیKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - AIRKING - 2011-10-28 08:45 AM

واقعا از دوستان عزیز تشکر میکنم.
کلی استفاده کردم.
فقط یه سوال دارم به نظر شما حیف نیست این همه مطلب خوب و مفید و زیبا که با حوصله تایپ شده به خاطر هی سوء تفاهم خیلی خیلی الکی و نامربوط تحت و شعاع قرار بگیره.
من از دو دوست عزیز خواهش میکنم به خاطر حفظ محیط بسیار عالی این تاپیک بحث خودشون رو توی خصوصی ادامه بدن و نذارن که محیط بسیار اموزنده این تاپیک به واسطه بحث های اینچنینی به حاشیه بره.
Khansariha (8)Khansariha (8)
با تشکر

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - shahin - 2011-10-28 11:24 AM

دوستان یکی دیگه از روش های ماهیگیری رو توضیح میدم که مربوط به ماهیه سونگ(بچ،عنزه)
البته همین ابتدا بگم این مطالب تجربیات شخص بنده هست و هر کی میتونه هر برداشتی داشته باشه همونجورم که دوست خوبمون گفت اگه کسی مشکل داشت توی پیام خصوصی من در خدمتمKhansariha (8)
ماهی سونگ بومی مناطقی مثل خوزستان(کارون،کرخه،دز)کهگیلویه وبویراحمد(زهره،نازمکان)،کرمانشاه(گاماسیاب)،لرستان(سیمره)
البته بعضی این رودها ممکنه از یه استان به استان دیگه امتداد داشته باشن مثل گاماسیاب که همون سیمرست و زهره که در آخر به خوزستان و به دریا میریزه،
نام علمی ماهی سونگ Barbus esocinus هست که در عراق،ترکیه،سوریه هم وجود داره
صید ماهی بخاطر سایز و وزنش بسیار اسپرت هست و واقعا لذت خاصی دارهKhansariha (219) من شخصا دوبار تجربه صید این ماهی رو داشتم (10و17 کیلوگرم)
ماهی سونگ فصل خاصی برای صید نداره،ولی قبل از تخم ریزی و ممنوعیت صید معمولا اشتهای زیادی داره(کلا اشتهاش خوبه)
معمولا توی گودالهای روخونه،جایی که آب اکسیژن خوبی داشته باشه پیدا میشه
در اهواز زمستان تا بهار اگه شرایط مناسب باشه ماهی صبور برای تخم ریزی از دریا خودشو تا مناطق بالای رود کارون و دز میرسونه!ماهی سونگ هم علاقه ی خاصی به این نوع ماهی داره و بهترین فصل برای شکارش هم همین موقع است،
روش کارم اینه که یک صبور 20 الی 30 سانتی رو یا ازسمت چپ کمر باز میکنن(شکاف میدن بدون اینکه ماهی دو قسمت بشه و به سرش اسیب برسه) بعد یه قلاب سایز 1،2،3،4 (بستگی به سایز صبور هم داره)از همون شکاف که منتهی به برنش(آب شش)صبور میشه رد میکنن و طوری توی دهن صبور جاساز میکنن که پیدا نباشه و نوک قلاب رو توی چشم چپش قرار میدن،بعد هم دهن و شکاف رو با نخ و سوزن یک بخیه میزنن در آخر هم یا یک گره ساده(اصطلاحا خفت ماهی گیری)نایلون رو به دم صبور میبندن،یا اینکه قلاب و نایلون رو به صورت بخیه ای از سمت چپ و انتهای بدن از زیر پوستش رد میکنن تا برسه به آب شش و از اونجا بازم همون مراحا بالا.
توجه داشته باشین که سایز نایلون بازم بسته به روش داره،صیاد ها معمولا چندتا از این طعمه ها آماده میکنن و با نایلون های سایز 80 به بالا(تا 200)و سرب های سیار از 200 گرم تا نیم کیلو!!!و اونارو به جاهایی که محل عبور یا مکانهایی که میدونن محل شکار این ماهی هست به این نحو که یا در محلی یک میخ فرو میکنند و نایلون را بهش میبندند یا اگر درخت یا ریشه درخت باشه به اون میبندند یا اینکه یک وزنه سنگین به یک طناب بسته و طرف دیگشو یک چوب پنبه بزرگ میبندند و وسط آب میندازند بعد نایلون رو 30 سانت زیر چوب پنبه به طناب میبندند،بعد هم تا فردا منتظر میموننKhansariha (8)
یک روششم اینه که با نایلون سایز 50 به بالا دستی منتظر ماهی میشنKhansariha (399)
البته این ماهی با روده ی مرغ،گنجشک،خون!(لخته شده ی بز)،ماهی های کوچیک دیگه(لتک،شیر،...)،قورباغه هم قابل صیده
وزن این ماهی هم که جز ماهی هاییه که دوران بلوغ سریعی دارن تا 200 کیلو هم میرسه،البته کسی از ماهیگیران حرفه ای اهواز تا 180 کیلو و در منطقه ی ممنوعه دز این ماهی رو صید کرده بود،الان دیگه همچین سایزایی خیلی کم گیر میاد(اگر گیر بیاد!)ولی سالیانی بوده که فکرش آدمو اذیت میکنهKhansariha (219)
الان پشت سد کارون(3و4)وشهید عباسپور،دز،کرخه هنوز همچین هیولاهایی وجود دارهKhansariha (172)
این ماهی بسیار قدرتمند وچموشه و باید حسابی باهاش راه بیاین تا بتونین از آب درش بیارین،برای در اوردنشم وقتی نزدیک شد یا دست توی اب شش میکنن یا اگه سایزش اندازه بود با تور دستی یا اینکه از یه قلاب سایز 2 که به یک دسته جوش داده شده استفاده میکنند(توی دهنش گیر میدن)باید مراقب هم باشین که دست توی برنش کردن هم خطر داره چون قسمت انتهایی گلوش و خود برنش ها استخوان هایی مثل دندان داره!
من داستان های زیادی راجب این ماهی از زبان ماهیگیرای محلی و پدرم شنیدم،میگن قبل از انقلاب ماهی زیر پل سیاه اهواز(دهنه ی بزرگتر یا یوعان جایی که 80% آب رود کارون ازش رد میشده و بخاطر شدت جریان،عمق و موقعیت خطرناکش که چندین نفرو به کام خودش کشیده بهش گرسنه میگفتم)،نزدیک پایه ای که توی آب بوده پیدا میشده که پشت کمرش مثل نهنگ خزه بسته بوده(اینقدر که مسن بوده) و اینقدر بزرگ بوده که کسی موفق به صیدش نشدهKhansariha (290)یا ماهیگیرایی که نایلون هاشونو از ترس بریدن یا رها کردن چون ماهی به این بزرگی واین قدرت ندیدن،خلاصه داستان زیادهKhansariha (256)
سرتونو درد اوردم امیدوارم مفید واقع بشه و کم وکاستیشم ببخشید دیگهKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - meraj-hunter - 2011-10-28 12:17 PM

اینم چند تا عکس از ماهیگیری با تور در رودخانه سیاهرود استان گیلان[تصویر: IMG_3874.jpg]
[تصویر: IMG_3910.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-10-28 02:31 PM

سلام دوستان.جا دا ره قبل از هر چیز از airkingعزیز بابت یاد آوری کلمه سو تفاهم و تلاشی که بدون جهت گیری خاص در برقراری نظم انجام میدن نهایت تشکر و قدر دانی رو داشته باشم.امروز شیوه صید ماهی زرد پر یا (سس)که با فتحه بالای س تلفظ میشه رو براتون توضیح میدم.ماهی زرد پر بیشتر عمرش رو در رودخانه ها و آبهای پر تلاطم میگذرونه و از تیره ماهی های شکارچی هست.دوستان نیمه شمالی کشور به خوبی این ماهی رو میشناسن.چون صید اون واقعاهیجان انگیزه.مشخصه اصلی این ماهی باله های نارنجی رنگ اونه .که بر همین اساس هم نامگذاری شده.بدنی کشیده داره و پوزه ای باریک اندامی مناسب برای حرکت و شکار در ابهای خروشان.وزن این ماهی گاهی به بالای 50 و 60 کیلو گرم هم میرسه . ولی با شرایط بد فعلی دیگه در اون اوزان حتی دیده هم نشده.یه خط میانی از زیر باله کنار ابشش این ماهی تا دم اون کشیده شده که قسمت بالا و پایین بدن اون رو به دو نیمه با رنگهای مختلف تقسیم میکنه.نیمه بالا قهوه ای و در بعضی مناطق طلایی پر رنگ و کدر.نیمه پایینی طلایی کم رنگ که در زیر شکم به زرد متمایل میشه.برای صید این ماهی در رودخانه ها باید از نخ نمره 40 استفاده کنید.بنا به شدت جریان اب از دو یا سه عدد سرب لوله ای که در زیر تورهای ماهیگیری نصب میشه استفاده کنید.ابتده نخ رو از داخل سرب ها عبور داده و به 30 سانت بالاتر از نوک نخ انتقال بدید.سپس از یک سرب گرد که اندازه اون طوری باشه که پس از اتصال از وسط سربهای لوله ای عبور نکنه استفاده کنید.یک تکه کوچک نایلون بین شکاف سرب و نخ قرار بدید تا هنگام فشار دادن و بستن شکاف باعث زدگی نخ نشه.این وضوع رو همیشه مد نظر داشته باشید .بعد از انجام این مراحل و فیکس کردن سربهای لوله ای با سرب گرد در 30 سانتی نوک نخ.از یک قلاب شماره 5 یا 6 ترجیحا سوزنی نروژ استفده کنید. اگر گره دار بلد هستید سعی کنید حتما ازین گره استفاده کنید.اهمیت استفاده از سرب لوله ای در اینه که همراه با جریان اب بدون اینکه در نختون ایجاد گره بکنه گردش میکنه حرکت دورانی سربها که نخ از داخل اونها رد شده باعث حرکت سرب و به دنبال اون طعمه میشه.در واقع شما با این شیوه به دنبال ماهی میگردید. برای طعمه بهتره که از روده مرغ استفاده کنید.15 سانت روده مرغ رو جدا کرده و قسمت بیرونی هلال قلاب رو روی قسمت بیرون روده قرار بدید.توجه داشته باشید قلاب رو مستقیما به داخل روده هدایت نکنید.همونطور که عرض کردم.قسمت هلال قلاب رو روی قسمت بیرونی روده حدودا یک سانت پایین تر از اون قرار بدید.و بعد سعی کنید پوسته بیرونی رو با فشار به همراه قلاب وارد روده کنید.اینجوری روده شما دو لایه و محکم تر میشه و زمان بیشتری روی قلاب می مونه.کار سختی نیست.بعد ازینکه این کارو انجام دادید قلاب رو تا انتها وارد روده کنید از قسمت بالای قلاب نخ رو یک دور دور انگشت اشاره بپیچید طوری که یه حلقه درست بشه سپس انتهای قلاب رو به همراه روده داخل حلقه کرده و محکم کنید اینجوری دیگه طعمه شما با جریان اب به راحتی کنده نمیشه.البته برای صید این ماهی از طعمه هایی مثل میگو .اب دزدک.و غورباغه هم استفاده میشه.ولی بهترینش همون روده مرغ هست.چون خوراک مورد علاقه دیگر ماهی ها هم هست و باهاش ماهی های دیگه هم میتونید صید کنید.و بوی مطبوعی برای ماهی داره .بعد از انجام این مراحل کلاچ رو خلاص کرده و اقدام به پرتاب میکنید.سعی کنید به قسمتهای پشت جاهایی که اب شدت جریان بیشتری داره پرتاب کنید تا آب طعمه شما رو به داخل ابهای خروشان ببره.داخل ابهای خروشان ماهی های خوبی هست.لازم نیست به نوک چوب ماهیگیریتون زنگوله نصب کنید این ماهی بقدری با سرعت به طعمه هجوم میاره که اگر در مراحل اولیه حواستون جمع نباشه و سایز ماهی هم بزرگ همه تشکیلات ماهیگیری شما رو در حمله اول از جا کنده و به داخل اب میکشه.بعد از حمله شما هم باید با کشیدن چوب ماهیگیریتون به خلاف مسیر حرکت ماهی قلاب رو در دهان اون فیکس کنید.البته وقتی که ماهی حمله میکنه ازشدتش باید به سایز تقریبی اون پی ببرید که مستلزم تجربست.چون به عقب کشیدن چوب باید سریع انجام بشه باید قدرت کافی متناسب با سایز ماهی رو بکار ببریدوچون خیلی وقتها ضربه محکم باعث میشه قلاب اندام ماهی رو شکافته و از بدنش خارج بشه.اینها همون نکات احساسی هستن که عرض کردم.و معیار و مقیاسی براشون تعریف نشده که بشه منتقلشون کرد حتما باید تمرین کنید تا تجربه اونو بدست بیارید.برای بیرون کشیدن این ماهی باید حسابی باهاش سر و کله بزنید و برای همینم هست که صیدش واقعا لذت بخشه.امید وارم مفید واقع شده باشه.Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-10-28 03:47 PM

در اینجا لازم میدونم نکته مهمی رو به عرض دوستان برسونم.شاید خیلی از دوستان فکر کنند لوازم و تجهیزات انچانی ماهیگیری دخالت زیادی در موفقیت میتونه داشته باشه.ولی این طرز فکر زیاد هم درست نیست.لوازم و تجهیزاتی هستند که فوق پیشرفته هستند و ممکنه خیلی از اونها در داخل پیدا هم نشه.ولی وسایل کلی مثل چوب ماهیگیری و موتور و برخی لوازم دیگر فقط بعد از به قلاب افتادن ماهیه که کمک بیشتری بهتون میکنه.و با کمک اونها امکان پاره شدن نخ و فرار ماهی و برخی مسایل دیگه که ممکنه باعث بشه شما صیدتون رو از دست بدید رو کاهش میده.شما باید در لوازمی که با ماهی ارتباط مستقیم دارند حساسیت بیشتری بخرج بدید.مثل استفاده از نخ مناسب برای انواع ابها و ماهی ها.طرز بستن انواع سرب شیوه به قلاب زدن انواع طعمه و یادگیری انواع گره ها شناخت انواع ماهی ها و عادات غذایی اونها در فصول مختلف.و......اینها تاثیر بیشتر در موفقیت شما میتونن داشته باشن تا مثلا چوب ماهیگیری و موتور فلان مارک.به نظر من ماهی در زیر اب فقط با نخ قلاب و طعمه سرو کار داره و گرفتار شدنش در قلاب شما به مهارت شما در استفاده از این 3 چیز بستگی داره نه به مارک چوب ماهیگیریتون.البته این مطالب فقط در مورد ماهیگیران اماتوره.و الا صنعت ماهیگیری ورزشی در دنیا پیشرفتهای زیادی داشته که متاسفانه ما از اونها بی بهره هستیم.مطالب بنده با توجه به امکانات موجود در کشور قابل قبول هست.و در واقع ماهیگیری ورزشی در خیلی از نقاط دنیا از حالت تفریحی ورزشی به علمی تفریحی ورزشی تغییر ماهیت داده.با توجه به امکانات و ظرفیتهای موجود ما درمرحله تفریحی اون هستیم.و معدود کسانی هستند که بصورت حرفه ای در ایران ماهیگیری ورزشی انجام میدن.اونها هم کسانی هستند که یابیشتر عمرشون رو در خارج از ایران میگذرونن یا به نوعی در تماس هستند و از امکانات روز بهرمند هستند.پس سعی کنید زیاد در مورد لوازم جانبی حساسیت بخرج ندید.بنده خودم به واسطه چند سال حضور تحصیلی و کاری در استان گیلان با ماهیگیرانی برخورد کردم که از طریق صید با قلاب امرار معاش میکنند.و از حد اقل امکانات فنی برخوردار هستند.چوبهای ماهیگیری اونها از تعداد زیادی لوله های خیزران یا بامبو تشکیل میشه که چند متر نخ رو نوک اون بستن و ازش بعنوان کار امد ترین وسیله در حرفه خودشون استفاده میکنند.ولی کوله باری از تجربیات ارزشمند دارند که واقعا دیدنی و شنیدنیه.صید ماهی هایی با وزن بیش از 150 تا 200 کیلو گرم با همین نخ و قلابهای دستی توسط همین افراد انجام میشده.حتی یکبار با چشمان خودم دیدم که یکی از این ماهیگیرها نوعی ماهی که شمال به اون اسبله میگن و از تیره گربه ماهیان هست رو به وزن تقریبی 150 کیلو و طول بیش از 2:50 با نخ و قرقره دستی صید کرد.شما برای ماهی گیری در ایران یک عدد لوله کاسی و یک چوب ماهیگیری دریایی و یک چوب هم مخصوص لانسه کشی اونم با مارکهای معمولی و مثلا ساخت کره داشته باشید کفایت میکنه.برای اطمینان از موتور میشل فرانسه استفاده کنید.تهیه این لوازم هم هزینه چندان بالایی نداره.و هم در اکثر فروشگاه های ورزشی پیدا میشن.در پایان از دوستان عزیز تقاضا دارم در صورتیکه در نزدیکی محل اقامتشون مکان یا مکانهای مناسبی برای ماهیگیری وجود داره معرفی کنند.خدا رو چه دیدی شاید یه روز مهمونشون شدیمKhansariha (226)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - AIRKING - 2011-10-28 04:59 PM

طرف ما سد درودزن هست که کپور های فوق العاده بزرگی داره ولی من فقط عکساش رو دیدم و موفق به گرفتن خودشون نشدم خخخخ

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - meraj-hunter - 2011-10-28 08:45 PM

واسه زرده پر به عنوان طعمه کالباس خشک دودی فوق العاده جواب میدهKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arash30 - 2011-10-29 09:28 AM

سلام.هیچی دیگه!!!پس حله دیگه!!!واجب شد بسیج بشیم و بیایم سد درود زن به هر ترتیبی شده یکی ازین کپورهای سمج رو صید کنیم.تا دیگه جرات نکنن به ناظم انجمن پا ندن.کاکو airkingفقط شما ادرس بده کاریت نباشه.بگو کجا بیایم؟رامجرد؟کربال؟بیضا؟مرودشت؟Khansariha (8)