شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2014-05-07 11:00 AM

دادا عکس رو حتما میزارم مشکل الان اینه اپلود سنتر انجمن یه مدت واسه من بالا نمیاد
واسه بستر جلبکی اگه بویله شناور باشه بهتره یعنی از بستر بالا بیاد واسه اینکار یا میتونید توی ترکیبات بویله از رنده شده چوب پنبه طبیعی که به عنوان درب بعضی بتریها استفاده میشه استفاده کنی یا بویلرو با شناور بویله یا یه تیکه فوم شناور کنی.
منظور از سایز بویله همون اندازه بویلست 16 تغریبا اندازه یک نخوده
منظور از شناور کردن بویله هم همون ریسه بویلرو با بویله شناور درست کن بعد روی نخ اصله نزدیک هرزه گرد یک سرب زیتونی کوچیک بعد سرب اصلی بصورت ازاد بهد 30 سانت بعد یک سرب زیتونی دیگه البته ابزار شرکتی هم برای سرب متحرک موجوده که عکساشو بعد میزارم فقط اگه بتونید بجای سرب خودتون با سنگ رنگ بستر وزنه درست کنید خیلی بهتره

اینم چنتا عکس برای تکمیل ماجرا در زمن عکس چند نخ معروف ریسه کپور هم میزارم تا سایز نخ رو ببینید
[تصویر: 46858856037271070537.jpg]
[تصویر: 76020267926600384567.jpg]
[تصویر: 98658175526268310383.jpg]
[تصویر: 70560739556409744031.jpg]
[تصویر: 81484833883456227065.jpg]
[تصویر: 23839878532179843391.jpg]
[تصویر: 02306765832230414294.jpg]
[تصویر: 97699499073962612631.jpg]
[تصویر: 06752174489036557549.jpg]
[تصویر: 02175526076620280797.jpg]
[تصویر: 48805974288800536469.jpg]
[تصویر: 54843084664605509394.jpg]
[تصویر: 31070709995516107492.jpg]

[تصویر: 94414886408625499156.jpg]
[تصویر: 23912954499017026600.jpg]
[تصویر: 34686937092741801639.jpg]
[تصویر: 07502486106613803618.jpg]
[تصویر: 54110666787931570882.jpg]
[تصویر: 72351342351673994363.jpg]
[تصویر: 15578363000955791009.jpg]
[تصویر: 22046692100907112826.jpg]
[تصویر: 88268271860274691159.jpg]

مخلصیمKhansariha (8)Khansariha (48)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2014-05-07 11:27 AM

(2014-05-07 10:43 AM)hellboy نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کاویان عزیز مثلا کجا امکان پذیر نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کی گفته نخ 016 برای کپور ضعیفه شما تا حالا نخ ریسه کپور بالای 016 دیدین که بمنم نشون بدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کی گفنه با نخ 016 نمیشه ماهی بالای 2 کیلو گرفت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بعد میشه بگین نخ فلورو کربن اصولا برای چه سیستمی و چه نوع ماهی ساخته شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
در مورد بحث اخر من اون روش رو نفی نکردم اما گفتم بهترین روش نیست و قطعا روش هایی هستند که به مراتب بهتر عمل میکنند
در مورد ساخت بویله اون هم با جزعیات اصلا عملی نیست چون هر بویله برای مکان خاص شرایط خاص و ................ دیگه ساخته میشه من روی بویله های اماده بحث کردم نه دست ساز
-----------------------------
1- مثل جاهايي كه درختچه هاي 1 متر به بالا دارد! مثل رودخانه
2- والا اگر هم بشه جز نوادر روزگاره كه كسي با نخ 0/16 مونو، كپور بالاي 2 كيلو رو به راحتي بياره بيرون
3- اينو ديگه كم لطفي مي كنيد! در مورد قدرت بينايي كپور حتماً بهتر و بيشتر از من اطلاعات داريد.
نخ فلوروكربن بيشتر براي ماهياني چون قزل توليد مي شود نه كپور! كپورها قوه بينايي ضعيفي دارند و وجود نخ تا سايز 0/45 رو زياد متوجه نمي شوند و وقتي هم متوجه مي شوند كه قلاب كار خود را كرده است! همانطور كه حتماً مي دانيد نخ هاي فلوروكربن در نوركم نتيجه معكوس مي دهد و كاملاً‌مشخص مي گردد:
Fluorocarbon lines are highly visible under low light conditions, so stick with mono lines for night fishing.
منبع: سايت ca.answers.yahoo.com
بنابراين اين نخ را براي اعماق آب كه نور كمي وجود دارد (مخصوص كپور) بكار نمي برند! گو اينكه بكاربردنش دليل بر عدم موفقيت نيست!
در ريسورس ها و منابع خارجي زبان به كرات در اين مورد صحبت شده و حتما شركت هاي لانسه ساز مثل mepps و bluefox نيز به اين نكته اشاره كرده اند كه لانسه را همراه با نخ فلوروكربن استفاده نمايند.
بكار بردن بويله نياز به صرف وقت زيادي مي باشد! 1- بويله بايد حتماً به كپور منطقه شناسانده شود كه اين امر نيازمند 2 حالت مي باشد: يا بايد مدام در آن منطقه ماهيگيري كنيد تا اين طعمه را آرام آرام به ماهيان منطقه بشناسانيد و يا بايد كمپ بزنيد و حداقل 1 روز قبل آنجا باشيد و خوب طعمه پاشي كنيد در غير اينصورت بكار بردن بويله اشتباه محض و فقط وقت تلف كردن مي باشد (گو اينكه امكان زدن ماهي هم وجود دارد اما به ندرت)
كدام يك از ما شرايط فوق را داريم؟؟ اكثرا شهرنشين هستند و هرازگاهي اقدام به ماهيگيري در مناطق بكر مي كنيم و نهايتا مي توانيم 2 شب كنار آب باشيم و كمپي برپا كنيم نه بيشتر! بنابراين بايد ريسه اي انتخاب كنيم كه در همان لحظات كم، بهترين بازدهي را داشته باشد. در اينكه كپورهاي سايز را فقط مي توان با بويله صيد كرد بحثي و شكي نيست گو اينكه ساخت بويله فقط با صرف وقت، انرژي و هزينه و دست و پنجه نرم كردن با برخي مشكلات ديگر (مانند غرغر همسر و ...) امكان پذير مي باشد.
كدام يك از دوستان تابحال توانسته است با نخ سايز 0/16 مونو، كپور چندكيلويي بگيرد؟ لطفاً ريپلاي بزند تا ما هم از اين خواب غفلت بيدار شويم.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - rkh.hunter - 2014-05-07 11:27 AM

(2014-05-07 11:00 AM)hellboy نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دادا عکس رو حتما میزارم مشکل الان اینه اپلود سنتر انجمن یه مدت واسه من بالا نمیاد
واسه بستر جلبکی اگه بویله شناور باشه بهتره یعنی از بستر بالا بیاد واسه اینکار یا میتونید توی ترکیبات بویله از رنده شده چوب پنبه طبیعی که به عنوان درب بعضی بتریها استفاده میشه استفاده کنی یا بویلرو با شناور بویله یا یه تیکه فوم شناور کنی.
منظور از سایز بویله همون اندازه بویلست 16 تغریبا اندازه یک نخوده
منظور از شناور کردن بویله هم همون ریسه بویلرو با بویله شناور درست کن بعد روی نخ اصله نزدیک هرزه گرد یک سرب زیتونی کوچیک بعد سرب اصلی بصورت ازاد بهد 30 سانت بعد یک سرب زیتونی دیگه البته ابزار شرکتی هم برای سرب متحرک موجوده که عکساشو بعد میزارم فقط اگه بتونید بجای سرب خودتون با سنگ رنگ بستر وزنه درست کنید خیلی بهتره

سلام منم از بوله استفاده کردم اما تا بحال موفق نبودم. حتما یه جای کارم میلنگه خودم خبر ندارم یا ماهیا به این نوع طعمه عادت ندارن خخخخخخ
یه مطلبی خوانده بودم که مکانهایی از سنگ بستر رودخانه بجای سرب استفاده میشه که ماهی گیری ورزشی زیاده و هر ماهی حد اقل یک بار به قلاب افتاده و سرب رو دیده چون کپور حیوان باهوشیه شما اگه کپوری به قلاب بیوفته و از دستون فرار کنه یا رها سازی کنید اون کپور بسته به سنش از یک روز تا یک هفته غذا نمیخوره و از اون به بعد خیلی محتاط تر رفتار میکنه

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2014-05-07 11:51 AM

(2014-05-07 11:27 AM)rkh.hunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ماهی حد اقل یک بار به قلاب افتاده و سرب رو دیده چون کپور حیوان باهوشیه شما اگه کپوری به قلاب بیوفته و از دستون فرار کنه یا رها سازی کنید اون کپور بسته به سنش از یک روز تا یک هفته غذا نمیخوره و از اون به بعد خیلی محتاط تر رفتار میکنه

----------------------------

سلام دوست من
البته اين مورد در خارج مصداق داره كه Catch & Release به درستي اجرا ميشه نه در ايران. بنابراين كپورهاي ايراني زياد متوجه سرب و نخ و قلاب نميشن مگر اينكه در عمق كم باشه و برق بزنه!

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - rkh.hunter - 2014-05-07 10:12 PM

كدام يك از دوستان تابحال توانسته است با نخ سايز 0/16 مونو، كپور چندكيلويي بگيرد؟ لطفاً ريپلاي بزند تا ما هم از اين خواب غفلت بيدار شويم.
----------------------------------------------------
[/quote]

سلام دوست عزیز
چرا امکانش وجو د نداره ؟! همه چیز بسته به مهارت ماهیگیره, من خودم بارها برای گرفتن اسلک و کولی با قلاب ده فرانسه و نخ گوشوار 0/14 و نخ اصلی 0/25 نشسته بودم ,که ماهی سفید یک کیلو به بالا گرفتم کسانی هم که ماهی سفید گرفتن میدونن که قوی تر و سرسخت تر از کپور هست Khansariha (214)Khansariha (48)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - fly - 2014-05-08 07:27 AM

(2014-05-07 10:12 PM)rkh.hunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
----------------------------------------------------

سلام دوست عزیز
چرا امکانش وجو د نداره ؟! همه چیز بسته به مهارت ماهیگیره, من خودم بارها برای گرفتن اسلک و کولی با قلاب ده فرانسه و نخ گوشوار 0/14 و نخ اصلی 0/25 نشسته بودم ,که ماهی سفید یک کیلو به بالا گرفتم کسانی هم که ماهی سفید گرفتن میدونن که قوی تر و سرسخت تر از کپور هست Khansariha (214)Khansariha (48)
[/quote]

سلام
منم قبول دارم ماهيگير داريم تا ماهيگير
طرف فكر ميكنه تا ماهي زد بايد بوكسلش كني بياريش بيرون در صورتي كه حتي يك ماهي يك كيلويي هم ميتونه يك نخ سايز0.30 را پاره كنه به راحتي
ولي طرف كه حرفه اي و كاربلد باشه ميدونه يك ماهي بزرگ را چگونه بايد خسته كرد و بيرون كشيد

(2014-05-07 09:09 AM)shekarmi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام جناب hellboy ظاهرا با این تفاصیل که در بالا بیان میکنید نباید جرات کنیم طرح جدیدی ایده جدیدی در اختیار کاربران و دوستان قرار بدیم خوب باشد ظاهرا این تاپیک هم در انحصار در اومد ...... در حال حاضر با توجه به این که در اثر خشکسالی اکثر رودخونه ها در تابستان خشک میشن نسل ماهی داره از بین میره و فقط بچه ماهیها میمونن !!! پس تنها در سد ها که آب زیاد است ماهی مجال زندگی داره اون هم با اجازه شما شیلات تعاونی راه میندازه و تا انجایی توان دارن با تور های 400 متری ماهی ها رو جمع میکنن و ..... حالا شما چه انتظاری داری که طعمه بویله ای که میگی جواب بده !!!!!!!!!! بله در کشورهایی که تور و اقلام صیادی ممنوعه خشکسالی نداره کسی ماهی رو برا خوردن نمیگیره ( بگیر و رها کن )آنقدر تراکم ماهی سنگین زیاده که طعمه ای مثل بویله جواب میده ... موفق باشید Khansariha (8)

كاملا با اين بحث در مورد بويله اقاي shekarmi موافقم و تشكر ميكنم

راستي جناب shekarmi جريان سد سليمانشاه چيست ؟
هرسال حدود يك كيلومتر اب پشت سد را براي پركردن سد بعدي (كامياران) خالي ميكنن يا بخاطر خشكسالي اخير هستش
امسال عيد انجا بودم و نيمي از اب سد را در تعطيلات نوروز براي اب گيري سد گاوشان كامياران خالي كرد بودن با اين اوضا معلومه كه ماهي بزرگ تو سد وجود نداره
چون از محلي ها كه پرسيدم ميگفتند بودي ميديدي كه چه ماهياني از سد خارج و در تور گير ميكردند حتي راضي نبودن كه انها را به سد بازگردانند يا رها كنند كه به سد بعدي بروند
البته فرهنگ اين مملكت همين قدره وقتي خود عوامل اين كار را ميكنند انتظار نبايد داشت طرف هيچگونه ماهي را رها سازي كند

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - arsallann - 2014-05-08 10:50 AM

درود به دوستان
کسی از دوستان آشنایی با سد گتوند داره که چه نوع طعمه و چه روشی باید استفاده کرد؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2014-05-08 11:33 AM

سلام
جناب فلای عزیز دقیق نفهمیدم در مورد چه قسمت بویله شما هم موافقید اگه اینجوری که شما میگید پس منکه چند ساله فقط با بویله صید میکنم دیگه نباید برم ماهیگیری
برای اینکه یه وقط فریم انحصاری نشه یا خدای نکرده فکر نکنم اینجا مال منه تنها دیگه توی این بحث ها شرکت نمیکنم که یه وقط اطلاعات غلط به دوستان نداده باشم
همگی موفق باشید و سربلند
یا علیKhansariha (8)Khansariha (48)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2014-05-08 12:09 PM

علیرضا جان چرا ناراحت شدی برادر.با اینکه من ارادت خاصی به کاربر فلای که همون دوست عزیزم آرین هست دارم ولی با گفته های علیرضا جان موافقم.دوستان ماهیگیری 2 روش داره.یا سنتی یا تخصصی.معمولا تا به امروز دیدم صید سنتی همیشه موفق بوده ولی حد و مرز داشته.داستان از یه جایی شروع میشه که شما دنبال ماهی هدف هستید.اینجا دیگه روش سنتی جواب نمیده.شما باید اول از همه ماهیگیری بلد باشید یعنی به روش بیرون کشیدن یک ماهی سنگین اشراف کامل داشته باشید.ولی این کافی نیست.شما جمیع مواردی که باعث صید میشه رو بدونید.استفاده از ریسه و قلاب مناسب.شناخت بستر.شناخت محیط.شناخت تغذیه ماهی.روش دست یابی به طعمه طلایی.و خیلی از مواردی که شاید حتی تصورش رو نکنید.جمله ای علیرضا گفت که برام جلب توجه کرد در مورد قلاب که گفت براق یا مات باشه.شاید شما بگید چقدر باید حساسیت داشت.عرض کنم قضیه از این هم حساس تر هست.چندین سال پیش من میرفتم سد 15 خرداد.با دوستی میرفتم که ماهیگیر حرفه ای بود و من خیلی چیزها ازش یاد گرفتم.دقیقا سیستم رو شبیه اون میبستم.از یک نخ.یک ریسه.یک بویله.ولی همیشه اون میگرفت ولی قلاب من که 2 متر با اون فاصله داشت نمیگرفت.یک روز دیگه غرورم رو شکستم گفتم بابا راستش رو بگو ببینم چیکار میکنی.گفت منتظر این بودم غرورت رو کنار بگذاری بپرسی بهت بگم.اولین مورد قلاب هست.آب این سد خوردنده هست.من قلابم رو (اون موقع )دونه ای 7000 میخرم ولی تو یک بسته 10 تایی رو 5000 میخری.قلابت بعد یک مدت کوتاه کند میشه و وقتی ماهی میزنه به قلاب نمیوفته.ولی مال من تا 6 7 ساعت تیز هست و دقت بکنی هر بارم که ریسه رو بیرون میکشم که بویله رو شاژ کنم قلاب رو هم عوض میکنم.دومین نکته هر بار که میخوام به بویله ها دست بزنم و به قلاب بکشم دستم رو گل میمالم تا بوی دستم بره.وای تو ریسه رو میگذاری تو دهنت تا خم نشی رو زمین ببندی.سوم پایه چوب من از پلاستیک هست.مال تو فلزی هست.وقتی فلزی هست یعنی ارتعاش حرکت ما کنار ساحل رو به چوب منتقل میکنه.حالا بیا از پایه من استفاده کن.و اینم قلاب خوب.امتحان کن.برام باور کردنی نبود که اولین صید سنگینم تو اون سد که نزدیکه 8 کیلو بود رو بعد از 2 ساعت تجربه کردم.غرور رو کنار بگذاریم و از هم یاد بگیریم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2014-05-08 12:24 PM

علی جان من محسنم اینقد دیر به دیر میای اسمم یادت رفته
همیشه جانب داری از یک روش یعنی محدود شدن یعنی همیشه یه جور ماهی گرفتن همیشه فرار از یادگیری و ............
تا وقتی که ما یاد نگیریم حتی جهت وزش باد سرعت باد درجه حرارت اب و چیزایی مثل این حتی از نوع و مارک چوب و چرخ و ریسه مهمتره به موفقیت نمیرسیم یکسال پیش با بودن شما شایان عذیذ و شاهینو چنتا دیگه از بچه ها این تاپیک داشت عالی پیش میرفت خودم کلی چیز یاد گرفتم اما الان داره ......................
بیخیال شاید شما و دیگر دوستان کار درستی کردین و خودتون رو کنار کشیدین همیشه فکر میکردم دوستانیکه مطالباین تاپیک رو میخونن چون عاشق ماهیگیرین سعی دارن به حفظ گونه های مختلف کمک کنن اما وقتی میبینم بی صبرانه دنبال روشی هستند که اگه صیدیم داشته باشه تمام بدن ماهی تیکه تیکه شده با چندین قلاب دیگه دلیلی نمیبینم که بخام پیزی یاد بدم که نسل ماهی منقرز بشه که سالهای بعد خودم دیگه نتونم ماهی بگیرم
من و شما عضو سایتهای دیگه هم بودیم بخاطر مساعلی شبیح به این بیخیال اونا شدیم اینجا هم دیگهبرای من همون حکم رو داره بیخیال از شما و دیگر دوستان بابت روزهای خوبی که اینجا با هم داشتیم ممنوم
یا علی