شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2014-03-28 10:22 AM

درمورد یخچال امین آقا هم باید بگم که عالیه (شوخی) چون زردپر زود می میره و از جمله ماهیایی هست که نیاز به اکسیژن زیادی داره. باز کپور بگید یه چیزی. البته زردپر واقعأ ماهی قوی هست.
در مورد تخم داشتن ماهی هم آره یکیش تخم داشت که بنده خیلی بابتش ناراحتمKhansariha (8)

[/quote]

عمده ترین ماهی سد منجیل زردپر هست من از اون موقع که ماهیگیری شروع کردم اولین ماهی که به خاطر صید کردن زیادش شناختم زردپر بوده از 6 سالگی یادمه با دایم ماهیگری میرفتم از همون بچگی تیزی این ماهی با سخت جون بودنش برام جای سوال بود مثال. وقتی ماهیگری میرفتم ماهی که میگرفتم داخل یه کیسه جمع میکردم کنار اب میذاشتم وقتی ماهی که در میاوردم میگرفتم دستم که نگاه کنم زردپری که از دستم سر میخورد میوفتاد تو اب این جت در میرفت ولی کپور اینجوری نبود اصلا یا قزل که از همه ماهی ها شل تر سریع هم میمره، در کل بین ماهی های که همیشه میگرم میارم خونه همیشه زردپر ها زنده هستن مابقی ماهی ها مرده، زنده موندن طولانی زردپر. به مدت طولانی هم بارها برام اتفاق افتاده،شایدم برای شرایط اب این منطقه باشه که این اثر گذاشته!

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hoossein - 2014-03-30 10:13 PM

سلام دوستان عزیز
وقته همه گیتون بخیر
من خیلی عاشق ماهی گیری هستم ولی تا الان فرصتی پیش نیومده بود تا از این تفریح جذاب لذت ببرم
ولی الان دیگه شکر خدا وقتش پیش اومده می خواستم از دوستان راهنمایی کنند که چه چوب و چرخی مناسب کاره من هستش و چقدر برام هزینه بر می داره
این جایی که من می خوام برم ماهی گیری سد طالقان الموت سد کرج و گهگداری هم شمال کشور هستش
ممنون میشم اساتید راهنمایی کنند

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kingzax - 2014-03-30 11:18 PM

سلام
امین جان زردپر و نژاد کپور از یه نژاد نیستند؟؟؟
در مورد قزل آلا بنظر من خیلی جون سخته. مگه زردپر چقدر میتونه زنده بمونه که میگی قزل آلا زود میمیره؟

یه خاطره بگم از سد طالقان
یکی از دوستان یه آدرس به ما داد و ما رفتیم برای ماهیگیری. شناختی هم در مورد محل ماهیگیری نداشتیم.
ازغروب روز قبل طعمه پاشی کردیم و فردا از صبح زود 5 تا قلاب انداختیم که تا غروب فقط 4 تا خرچنگ و یه ماهی کوچیک گرفتیم 3 تا ریسه هم از دست دادیم.
دست از پا درازتر برگشتیم و بعدا فعمیدیم جایی که ما رفته بودیم اشتباه بود و از قدیم یه چند تا خونه و یه مسجد مانند زیر آب بود. ما باید اونطرف سد میرفتیم.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mayer - 2014-03-30 11:27 PM

سلام من هم تجربه گرفتن انواع ماهیان رو دارم کپور جان سخت ترین ماهی است که تا حالا دیدم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - amin.faraji - 2014-03-31 12:04 AM

سد منجیل قزل نداره فقط یک سریع پرورشی ریختن تو سد که تا 2 سال تو منجیل قزل بود ولی بعد دیگه نابود شدن چون اب منجیل گرم هست. من خودم 13 تا از این قزل تونستم بگیرم که همشون بعد 20 دقیقه بعد صید مردن خیلی هم ماهی کندی هست به صورتی که از دستت سر بخوره بیوفته تو اب تا به خودش بیاد فرار کنه میتونی راحت بگیری ولی زردپر دیگه از دستت بیوفته تو اب هرگز نمیشه گرفت چون این موشک غیب میشه.
تجربه من از ماهیگری بیشتر تو زمینه زردپر و کپور هست چون رکورد این ماهیا تو سد منجیل هستش. الان واقعا تعجب میکنم میگین کپور جون سخت تر از زردپر هست!
الان رودخونه جمال اباد منجیل هر روز زردپر میزنه خودتون میتونید بیاین تست کنین،

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kingzax - 2014-03-31 12:31 AM

امین جان به این دلیل من با قزل مقایسه کردم چون همین قزل های پرورشی و من وقتی میخرم بدم میاد با چوب بزن تو سرش میگم بذارن تو سبد برام تا خودش جون بده. معمولا بعد از 1 ساعت که میام هنوز زندن.
در مورد رودخونه ای هم پشتک و وارویی میزنه موقع گیر کردن که بیا و ببین معروفه که میگن حتما بزنید تو سرش وگرنه فرار میکنه. ولی زرد پر زنده و راسیتش تا حالا از نزدیک ندیدم.به همین خاطر فکر میکردم با کپور هم خانواده باشه.
کپور معروفیتش به تیز هوشی و روش آزاد کردن قلاب از دهنشه.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - smart - 2014-03-31 07:42 AM

دوستان سلامKhansariha (8)
برای شما هم پیش اومده که در هنگام خسته کردن ماهی برای بالا کشیدن اگه نخ شل کنید ماهی قلاب از دهنش درباره و فرار کنه؟من بصورت تجربی به این نتیجه رسیدم حالا چقدش صحت داره گفتم از شما نظر بخوامKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2014-03-31 08:52 AM

سلام
در جواب دوستان اینو بگم که هر ماهی اگر در مکان طبیعی رشدش باشه بسیار مقاومه و به راحتی نمیشه اون رو از اب گرفت و تا مدتها هم جون داره بیرون اب اینکه بگین کدوم ماهی جون سخته خیلی قطعی نیست مثلا قزلی که دادا امین میگه در مکان طبیعی پرورش نکرده کمبود اکسیژن و گرمای اب ماهیرو ضعیف میکنه پس هم کند میشه هم زود میمیره همین اطفاق برای کپور در فصل سرد سال میوفته و بقیه هم همینتور
کسانی که تجربه صید قزل خال قرمز رو دارن مثل علی اقای گول اینرو خوب میدونن که خال قرمز 500 گرمی در رودخانه ای مثل تنگه نگار به اندازه یک کپور 5 کیلویی مقاومت میکنه و تا ساعت ها هم زنده میمونه
یکی از سخت جون ترین ماهیانی که من دیدم ماهی اموره بعضی وقتا برای بقا جوری میجنگه که ادم شگفت زده میشه
در مورد اینکه قلاب از دهن ماهی خارج نشه با چند نکترو رعایت کنید
1.شوک اولیه با چوب جوریکه قلاب درست توی دهن ماهی فیکس بشه اگه شوک اولیه زیاد باشه قلاب نیمه توی دهن فرومیره گیره فیکس توی گوشت جا نمیگیره و خارج میشه اگرم شوک زیاد باشه لب ماهیرو پاره میکنه و ماهی فرار میکنه
2.اسپول چرخ رو باید درست تنضیم کنید ازادی اسپول باید جوری باشه که ماهی موقع فرار اول سر چوب رو خم کنه بعد اسپول ازاد بچرخه اگه اسپول خیلی ازاد باشه هم ماهی دیر خسته میشه هم امکان درومدن قلاب بالا میره
3.سر چوب رو باید بر اساس موانع احتمالی زاویه بدین چوب باید بالا گرفته بشه تا ماهی زیاد به بستر نزدیک نشه که نخ به سنگ گیر کنه و ماهی فرار کنه
4.میزان وزنه باید توری انتخواب بشه که اولا قدرت انتفال نیرو برای دادن شوک رو داشته باشه و خیلی زیاد نباشه که شوک بیش از حد ایجاد کنه
5.نخ نباید خیلی شل باشه تا در هنگام شوک دادن نیروی شما صرف گرفتن شلی نخ نشه
ماهیان مهاجم معمولا خودشون کار شوک رو انجام میدن چون به طعمه حمله میکنن و این باعث میشه که قلاب توی دهن فیکس بشه اما ماهیان دیگه باید اول یه شک داده بشه
مخلصیمببخشید خیلی حرف زدم نوکرمKhansariha (8)Khansariha (48)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - ali123 - 2014-03-31 11:22 AM

[quotemart' pid='188119' dateline='1396239140']
دوستان سلامKhansariha (8)
برای شما هم پیش اومده که در هنگام خسته کردن ماهی برای بالا کشیدن اگه نخ شل کنید ماهی قلاب از دهنش درباره و فرار کنه؟من بصورت تجربی به این نتیجه رسیدم حالا چقدش صحت داره گفتم از شما نظر بخوامKhansariha (8)
[/quote]
سلام دوست من
من تجربه این کارو دارم. حدود دو سال پیش تقریبا انتهای رودخونه سیاه درویشان ( قسمتی که به اونجا نهنگ روگا میگن)
برای گرفتن امور رفته بودیم . از نخ بافت شماره 35 و قلاب 01 پایه کوتاه فرانسه استفاده کردم. حدود یک ساعت بعد از رسیدن یه ماهی امور گرفتم و یه نیم ساعتی هم طول کشید تا ماهی رو خسته کنم .ماهی کنار قایق روی سطح اب تقریبا بی حرکت خوابیده بود.ماهی بزرگی بود و میتونم بگم اندازه پام بود . همینکه خم شدم تا ماهی رو با دستم بگیرم ( اخه به خاطر بزرگیش توی چاک جا نمیشد) ماهی فرار کرد . بعدش که به قلاب نگاه کردم دیدم که به خاطر فشار زیادی که به اون اومده خم شده و وقتی که من خم شدم تا ماهی رو بگیرم یه مقدار نخ شل شده و قلاب که حالت خودشو از دست داده بود از دهن ماهی در اومده.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - smart - 2014-03-31 12:11 PM

منظور من قلاب سالم بود و ماهی هم گنده نباشه