شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - hellboy - 2013-05-02 12:51 PM

سلام علیرضا جان
دادا من کرم رو تا 6 ماه هم نگهداشتم واسه این کار یه ظرف بزرگ در دار لازمه که شبیح این فیبرای جای یخ باشه عالیه پرش کنیذ تیکه روزنامه یا کاغذ کاهی یکم نمشکنید بعد کرمارو توش بریزید وهرچند روز هم مرطوبش کنید هم یه سر بهشون بزنید اگه بتونید کف ظرف هم یکم پهن دامداری بریزید باعث میشه بوی کرم تغییر کنه و جلب ماهی بیشتر بشه
مخلصیم داداKhansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mohajr - 2013-05-02 04:15 PM

سلام دوستان عزیز .
همونطور که دوستان گفتن میشه کرم را داخل ظرفی نگه داشت . مثلا من خودم یه ظرف ماستی را بر داشتم و چند سوراخ ریز زیر ظرف و چند تا به بدنه ی ظرف زدم و مقداری خاک ریختم داخلش و کرم ها را داخل اون میریزم و نگه میدارم . یه چیز دیگه ای هم بگم که شما وقتی یه کرم را میگیرید میتونید اون را نصف کنید و بزارید داخل ظرف اینجوری کرم ها بیشتر میشن و زود تر رشد میکنند .
برای گرفتن کرم در تابستان هم یه راهکار بگم . همون طور که در تابستان خاک خشک میشود کرم ها هم به زیر خاک میرود و بیرون اوردن ان ها سخت میشه ولی اگه شما یه منطقه ای از خاک را اب بریزید البته به مقداری که اب تا 10 یا 15 سانتی متری خاک فرو بره بعد یک تکه چوب روی ان منطقه بگذارید بعد از چند روز وقتی چوب را بر دارید کرم ها به چوب کسبیده اند و ان منطقه را اگر بکنید کرم های زیادی میتونید جمع کنید البته اگر مقداری اشغال مرغ بریزید زیر چوب بهتره .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2013-05-02 09:47 PM

دوستان Khansariha (8)

در رابطه با نگهداري كرم خاكي :
نگهداري كرم خاكي داخل ظرف كوچيك سوراخدار ممكنه و كار سختي نيست ولي به مرور كرمها ضعيف و باريك و رنگ پريده ميشن و به قلاب زدنشون كه سخت ميشه هيچ رو قلاب و خصوصآ توي آب تند دوام نميارن و ضمنا ماهيها هم عموما به طرف بهترين طعمه جلب ميشن و در صورتي كه ماهيگيراي ديگه طعمه بهتري داشته باشن رغبتي به طعمه ضعيف شما نشون نميدن براي داشتن طعمه خوب ودائمي بدون ريسك مثل باز كردن درب قوطي كرم و مواجه شدن با يه توده كرم مرده متعفن بدبو كه بد ترين كابوس يه ماهيگير در شروع كار هست ميتونيد يه پرورشگاه كوچولو بسازين كه با كمي تجربه بصورت دائمي براتو ن ميمونه
اگر گوشه باغچه يا داخل ظرف نسبتا بزرگي كه زياد عميق نباشه ( چون كرمها تو محيط عادي و مرطوب به عمق خاك نميرند ) تبادل هوا هم داشته باشه و زيرشو هم با ميخ داغ سوراخ ايجاد كرده باشين و توي مكاني كه سايه و خنك باشه مقداري خاك نرم با كود برگ ( كمپوست) و خيلي كم اضافه هاي سبزيجات دور ريختني رو ريز كنيد ( مثل پوست سيب زميني برگ كاهو و پوست هويج و...) و اينهارو يه طرف ظرف بريزيد و روشم با كمي خاك بپوشونيد و خاك رو فشرده نكنيد سپس كرمها رو در اون قرار بدين تجزيه ملايمي ايجاد ميشه ( تجزيه زياد باعث بالا رفتن دما و ايجاد گاز مضر ميشه و كرمها رو فراري ميده) پس از مدتي كرمها تكثير و فراوان ميشند البته اين كرمها صورتي رنگ هستند و زياد مطلوب ماهيها نيستن خخخ
چون بو ي تند نميدند و بايد براي قرمز شدن و بوي تندشون يكمي پهن گاوي كهنه بهش اضافه كنيد اين ميشه يه پرورشگاه دائمي كه هميشه به طعمه تازه دسترسي داريد اگر هم اين كارو گوشه باغچه خونه انجام بدين نگران فرار كرمها نباشيد چون محيطي از اين بهتر رو پيدا نميكنن كه برن اونجا و شايدم شما بعد ازدياد جمعيت از دستشون فرار كنين!

اين روشي رو زماني كه مهاجرت فصلي كپور ها تو منطقه ما شروع ميشد براي كپور گيري ودسترسي به طعمه دائمي استفاده ميكردم كه البته مهاجرت فصلي كپورها هم مدتهاست به تاريخ پيوسته !!!
Khansariha (214)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - smart - 2013-05-04 04:02 PM

باسلام خدمت دوستان عزیز من Khansariha (48)
من چند روزه توی دریا (ساحل) ماهیگیری می کنم و اکثر ماهی هایی که باید صید کنم یا به قلاب گیر نمی کنند و یا تا نیمه راه میان و بعد رها میشن!!قلابهام سایز 1 و 0.3 نروژ هست و چوبهام 3/6و 4/5 و نخم 0.45 و طعمه ام تکه های بریده شده ماهی های کوچکه.
راستش بخواید از هر 10 کشش ماهی فقط 2 تاش صید می کنم و این امر از روحیه شکارم کم کرده و دپرس شدم. در هنگام کشش ضربه های نسبتا محکمی می زنم که از دید خودم بر اساس تجربه چند ساله ام در رودخانه،همه ضربه های به موقع و بی نقصی هستند.
سرانجام به این نتیجه رسیدم که از اساتید و دوستانم در سایت کمک بگیرم و مشکلم رفع کنم.
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. با تشکر Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2013-05-04 08:07 PM

(2013-05-04 04:02 PM)smart نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من چند روزه توی دریا (ساحل) ماهیگیری می کنم و اکثر ماهی هایی که باید صید کنم یا به قلاب گیر نمی کنند و یا تا نیمه راه میان و بعد رها میشن!!قلابهام سایز 1 و 0.3 نروژ هست و چوبهام 3/6و 4/5 و نخم 0.45 و طعمه ام تکه های بریده شده ماهی های کوچکه.
راستش بخواید از هر 10 کشش ماهی فقط 2 تاش صید می کنم و این امر از روحیه شکارم کم کرده و دپرس شدم. در هنگام کشش ضربه های نسبتا محکمی می زنم که از دید خودم بر اساس تجربه چند ساله ام در رودخانه،همه ضربه های به موقع و بی نقصی هستند.
سرانجام به این نتیجه رسیدم که از اساتید و دوستانم در سایت کمک بگیرم و مشکلم رفع کنم.

دوست عزیز دریای شمال ماهیگیری میکنید یاجنوب ؟چون تکه ماهی میزنید باید جنوب باشه .کدوم شهر و بیشتر چه ماهیهایی به قلاب می افته ؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2013-05-04 08:37 PM

(2013-05-04 04:02 PM)smart نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
محمد جان Khansariha (8)
وقتي ماهي نوك ميزنه و قلاب رو به دهن ميگيره و شما ضربه رو ميزنيد با توجه به اكشن چو بتون و مسافتي كه قلاب از محل ضربه داره نيرو به قلاب وارد ميشه و به دهن ماهي گير ميكنه بقيه اش ميشه نيروي كشش ماهي و نيرويي كه شما وارد ميكنين اونهم بستگي به مسافت و ضريب قرقره ماهيگيري و كشش چوب كه اگه اينها باهم يه نسبت درستي نداشته باشن و خصوصآ اندازه و نوع قلاب هم مزيد بر علته و عمومآ بزرگي و كوچكي اون از حد نرمال هم اين مشكل رو دو چندان ميكنه
يه آناليزي بكن و توضيح بيشتري بده كه بهتر راهنمايي كنيم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - smart - 2013-05-05 09:21 AM

با سلام به دوستان و اساتید من ازجمله آقا بهروز! عزیزKhansariha (48)
من توی دریای جنوب ماهیگیری می کنم و چون تازه اومدم جنوب(محل کارم اینجاست) از نوع ماهی ها اطلاعی ندارم و حتی نمیدونم چه طعمه ای برای چه ماهی هست. با این وضع شدیدا به طعمه من حمله می کنند و ماهیگیر های اطرافم مگس می پرونن!!! دیشب یه ماهی ازبس نخم کشید خودش اومد روسطح آب و من از صداش فهمیدم که قلاب منه(چون داشتم ماهی قطعه می کردم سرم پایین بود) با این وضع بازهم به قلابم گیر نکرد!!!!بعضی وقت ها ازبس محکم می کشند سر چوبم به آب نزدیک میشه و حدود 3 ثانیه در همون حالت می مونه و هی ضربه می زنه!!!!! و سرانجام روی یکی از همین ضربهایی که زدم چوب آلبای رنگینکمانم از تیکه 4ام شکست(قبلا هم شکسته بود تیکش عوض کرده بودم چون از بقیه تیکه ها بلندتر بود احتمال شکستنش میدادم)!!حالا قصد دارم چوب توپر بخرم و ایشالا فرداشب میخرمش(فی=145تومن).راستی یه خرچنگ دریایی صید کردم خیلی قشنگه به زودی عکسش میذارم روسایت.
باز هم از همه دوستان تشکر می کنم که بیشتر کمکم کنند چون هر شب که از دریا میام دپرسم!!!!
ار همتون ممنونم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - old.hunter - 2013-05-05 10:38 AM

smart عزيز
زدن طعمه هم به قلاب مهمه
پيشنهاد مي كنم شما يك بار از روده مرغ هم استفاده بكنيد(كه شب قبلش فريزري شده باشه)
طعمه رو به قلاب كه مي زنيد نبايد مازاد داشته باشه
و چندين بار از قلاب رد كنيد جوري كه ماهي نوك به طعمه مي زنه
نتونه طعمه رو از قلاب جدا كنه
مي دوني كه اول ماهي هاي كوچك دور طعمه جمع مي شن و بعد
ماهي بزرگ حمله مي كنه به طعمه
البته من بيشتر براي گرفتن ماهي شانك روده باريك مرغ مي زنم خيلي خوب جواب ميده
ماهي كوچك شانك كه طولش 10 الي 15 سانت طولش هست نوكي به قلاب مي زنه
كه ماهي كپور كيلو و نيمي نمي زنه
پس يك بار امتحان كنيد تا سايز ماهي ها دستتون بياد قلاب كوچكتر استفاده كنيد
من احتمال ميدم ماهي ها كوچكتر هستن Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2013-05-05 11:32 AM

(2013-05-05 09:21 AM)smart نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام به دوستان و اساتید من ازجمله آقا بهروز! عزیزKhansariha (48)
من توی دریای جنوب ماهیگیری می کنم و چون تازه اومدم جنوب(محل کارم اینجاست) از نوع ماهی ها اطلاعی ندارم و حتی نمیدونم چه طعمه ای برای چه ماهی هست. با این وضع شدیدا به طعمه من حمله می کنند و ماهیگیر های اطرافم مگس می پرونن!!! دیشب یه ماهی ازبس نخم کشید خودش اومد روسطح آب و من از صداش فهمیدم که قلاب منه(چون داشتم ماهی قطعه می کردم سرم پایین بود) با این وضع بازهم به قلابم گیر نکرد!!!!بعضی وقت ها ازبس محکم می کشند سر چوبم به آب نزدیک میشه و حدود 3 ثانیه در همون حالت می مونه و هی ضربه می زنه!!!!! و سرانجام روی یکی از همین ضربهایی که زدم چوب آلبای رنگینکمانم از تیکه 4ام شکست(قبلا هم شکسته بود تیکش عوض کرده بودم چون از بقیه تیکه ها بلندتر بود احتمال شکستنش میدادم)!!حالا قصد دارم چوب توپر بخرم و ایشالا فرداشب میخرمش(فی=145تومن).راستی یه خرچنگ دریایی صید کردم خیلی قشنگه به زودی عکسش میذارم روسایت.
باز هم از همه دوستان تشکر می کنم که بیشتر کمکم کنند چون هر شب که از دریا میام دپرسم!!!!
ار همتون ممنونم
اقا پس تو ميخواي فقط ماهي بگيري و چه ماهي ميخواي بگيري برا خودتم معلوم نيست؟!... خو ب همين اتفاقات پيش مياد بعد از مدتي كه سرو كله زدي برنامه ريزي ميكني كه چه ماهي رو بگيري اونوقت سايز د قيق نخ و نمره قلاب و اكشن چوب نوع قرقره ماهيگيري و دست آخر طعمه خوب براي اون ماهي دست مياد و ديگه درهم ماهيگيري نميكنيKhansariha (219)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - saramon - 2013-05-05 12:14 PM

سلام خدمت اساتید گرامی
من کل این تاپیک رو از اول خوندم و حدود یک هفته وقت گذاشتم اما برای کسی مثل من که هیچی از ماهیگیری نمیدونه یک مقدار گیج کننده هست این اعداد و ارقام و انواع مختلف چوب و چرخ و نخ و ....
سوالم اینه
من یک ست ماهیگیری میخوام که حدود 500 تومن در بیاد و چوبش تلسکوپی باشه و آماتوری و فقط جهت آشنایی با ماهیگیری
ازش استفاده کنم و یک میانگینی باشه بین گونه های مختلف و روش های مختلف ماهیگیری
ممنونKhansariha (8)