شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - xoncegame - 2013-03-17 08:37 PM

سلام دوستان.
یه چوب 2 تیکه تو پر fiberglass بطول 220 سانت گرفتم ، برند caperlan ، تیکه دومش با یه مهره بسته میشه که کاملا محکم بشه. بنظر شما چوب خوبیه ؟ واسه ماهیایه سنگین مثلا حدود 10 تا 20 کیلو مناسبه ؟ دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
لینکم سایتش

[تصویر: d3274_17032013235.jpg]

[تصویر: l686_17032013237.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - xoncegame - 2013-03-17 09:31 PM

تیکه دومش اول حدود 4 سانت توی تیکه اول فرو میره بعد یه مهره میاد اتصال رو سفت میکنه که مطمعن شیم جدا نمیشه . طوری که تو سایتش نوشته very strong و unbreakable هست. چرا نمیشه باهاش ماهی سنگین گرفت؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - xoncegame - 2013-03-18 12:24 AM

ممنون بابت راهنماییKhansariha (8) حالا از چوب بگذریم ، بنظرتون نخ اصلی 35 و نخ ریسه 30 بزارم ، یا نخ اصلی 40 و ریسه 30 ؟ برای ماهیا حدودا 1 تا 10 کیلو

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2013-03-18 11:12 AM

دوستان شرمنده اگر کمی به دوستان اعتراض میکنم و نظر خلاف نظر دوستان دارم .
گاهی اوقات اطلاعات روی چوب ها با اونچه در واقعیت وجود داره کمی متفاوت هست .

من تک تک نظر دوستان را در زیر مینویسم و نظر خودم را هم مینویسم :

(2013-03-17 08:37 PM)xoncegame نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان.
یه چوب 2 تیکه تو پر fiberglass بطول 220 سانت گرفتم ، برند caperlan ، تیکه دومش با یه مهره بسته میشه که کاملا محکم بشه. بنظر شما چوب خوبیه ؟ واسه ماهیایه سنگین مثلا حدود 10 تا 20 کیلو مناسبه ؟

دوست عزیز این چوب شما برای ماهی به اون سنگینی که کفتید مناسب هست به شرطی که ماهی را از چوب آویزان نکنید .در مورد اون مهره هم بنظر من خوب هست البته باید دید جنس مهره اش از چی هست مثلا من الان یه چوب 2.4 با مهره فلزی دارم که 5 6 سال هست باهاش در آبهای جنوب ماهیگیری میکنم (سالی 2 3 بار ترولینگ میرم و همیشه هم آب به چوب و مهره میخوره و آبهای جنوب هم که خوراک زنگ زدن هستند) من تاحالا مشکل زنگ زدن نداشتم .در مورد فشار هم فکر نکنم مثلا فشار یه ماهی شیر 8 کیلویی اونم در هنگام ترولینگ و با قایق روشن در حال حرکت کم باشه .معمولا چوب نصفش خم مشه در اثر ضربه ماهی

[/quote]

در ضمن این سایز چوب فقط برای اسپینینگ سبک استفاده میشه یعنی برای مثال لانسه کشی برای قزل و اردک ماهی کوچیک! روی چوب هم خوندم اکشن 30-50 داره که فقط میتونید لانسه یا قاشقک یا لور با این حدود وزن یعنی 30-50 گرم رو پرتاب کنید!
فکر گرفتن ماهی سنگین با این چوب رو از سرتون بیرون کنید همینطور سیستم ماهیگیری انتظاری رو واسه کپور!

راجع به برندشم فکر کنم کره ای باشه، کیفیتشو نمیدونم....
[/quote]

در مورد سایر اگر چوب توخالی 2 تیکه بود حرف شما متین بود و برای قزل خوب بود ولی الان که تو پر هست به هیچ وجه برای لانسه کشی برای قزل و اردک ماهی مناسب نیست .دوست عزیز با چوب تو پر برای قزل و اردک ماهی لانسه نمیکشند .این چوب به درد ماهی سنگین هم میخوره یا ماهی جنگ جو مثل ماهیهای جنوب .البته من برای اسپله هم ازش استفاده میکنم .اتفاقا 2 هفته پیش شبیه این چوب را در فردوسی دیدم .بیشتر به درد ماهیگیری از روی قایق میخوره .مخصوصا به خاظر طول کمش .اون اعداد روش را هم خیلی جدی نگیر البته همه اینا به مهارت ماهیگیر بر میگرده .من از این چوبهای تو پر 3 سایز دارم .

ببین دوست عزیز بطور کلی خدمتتون عرض میکنم .این چوبهای تو پر 3 4 سایز دارند .از 2.2 تا 3.2 هستند .بیشتر برای گرفتن ماهیهای سنگینتر مثل اسپله و یا مثلا ماهیهای جنگ جو آبهای شور استفاده میشند .به دلیل سنگینی به درد لانسه کشی و کلا پرتاب و جمع کردن نمیخورند البته یک استثنا وجود داره و اون هم ماهیگیری در رود ارس هست که این چوب خوراک اونجا هست .جالبه ماهیهای زردپر - ماش و اسپله اونجا رو با قاشقک - ماهی مصنوعی و ... هم میشه گرفت .

در جنوب ایران برای ماهیگیری به روش ترولینگ هم از این چوبها با طول 2.2 تا 2.6 استفاده میشه .چون دارای حلقه های چینی هستند میشه روشون از نخ ابریشمی یا بافته شده هم استفاده کرد .ایرادشون هم برای ترولینگ اینه که ته چوب صاف هست و جای مخصوص برای کمربند ماهیگیری نداره .البته من دادم تراشکار با آلومینیوم برام یکی ساخت .

در مورد نخ بنظر من شما از نخ سایز 40 مرغوب برای نخ اصلی و از 30 یا 35 برای ریسه استفاده کنید .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mhrSB - 2013-03-21 08:57 PM

الان با حدود 150 تومن چی میشه گرفت؟فقط چوب و چرخ چون خودم قلاب و نخ و ... را دارم و بهشون میدم.Khansariha (8)
برای یکی از اشنا ها میخواهم.(بلکه بشه بعدش توی خط سلاح هم بکشونمشون)
حالا نام برند خوب و یا قیمت را بگین زیاد فرقی نمیکنه چون باید بالاخره برم از فردوسی بگیرم.(تازه اونم با اون انصافی که فروشنده ها سر سلاح بادی دارن)Khansariha (367)Khansariha (367)Khansariha (367)
چند سال پیش خودم همه چی خریدم،ولی نمیدونم کیفیتش چه طور باشه و با توجه به این که اون موقع براش زیاد وقت نزاشتم هیچی یادم نیست.(خودمم انقدر اطلاعات ندارم)Khansariha (226)
و الان هم که فقط توی خط سلاح بادی هستم،شاید هم مجبور بشم دوباره ماهیگیری را شروع کنم(چون فصل شکار به پایان رسید)Khansariha (172)Khansariha (172)Khansariha (172)
Khansariha (8)
راستی میشه یه اطلاعاتی بدین که چوب و چرخی که مناسب ماهی های جنوب باشه باید چه خصوصیاتی داشته باشه.
و شرمند وقت زیاد ندارم که بتوانم خود تاپیک را بخوانم و جواب سوالاتم را بگیرم.Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mehranaram - 2013-03-21 09:58 PM

محراب جان برای اولین بار میتونن از چوب های تلسکوپی استفاده کنن.که نمونه های زیادی داره تو رنج قیمت 50 هزار تومان تا 80 هزار تومان هست.
که اندازه 2.70 تا 3/20 هستند. حالا بستگی به خودتون داره چرخ دیگه با کیفیت بالا تر انتخاب کنید.
تا وزن 8 یا 9 کیلو رو تحمل میکنن.
حالا شاید بعضی دوستان بگن کربن دار بگیر ولی در کل اگر موقع کشیدن ماهی تجربه کافی نباشه احتمال شکستن چوب هست .
با این حال شما که میخاید تو جنوب ماهی گیری کنید باید توجه داشت که چوبهایی روی قایق با لب ساحل تفاوت دارن.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mhrSB - 2013-03-21 10:27 PM

(2013-03-21 09:58 PM)mehranaram نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
محراب جان برای اولین بار میتونن از چوب های تلسکوپی استفاده کنن.که نمونه های زیادی داره تو رنج قیمت 50 هزار تومان تا 80 هزار تومان هست.
که اندازه 2.70 تا 3/20 هستند. حالا بستگی به خودتون داره چرخ دیگه با کیفیت بالا تر انتخاب کنید.
تا وزن 8 یا 9 کیلو رو تحمل میکنن.
حالا شاید بعضی دوستان بگن کربن دار بگیر ولی در کل اگر موقع کشیدن ماهی تجربه کافی نباشه احتمال شکستن چوب هست .
با این حال شما که میخاید تو جنوب ماهی گیری کنید باید توجه داشت که چوبهایی روی قایق با لب ساحل تفاوت دارن.

سلام اقا مهران
متشکر دستتون درد نکنه.Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
اتفاقا همین چند لحظه پیش داشتم شوهر خالم را اغفال میکردم بیاد وسایل ماهی گیری بخره و خالم را برای شکار(حالا این همون خاله ای هست که یه بار برای شکار گنجشک داشت منو میکشت)Khansariha (266)Khansariha (266)Khansariha (266)
برای جنوب هم اگه برم به احتمال بالای 90%پیش یکی از دوست های برادرم میرم که از همه لحاظ تکمیل هست و قایق داره و ... فقط میخواستم ببینم اگه لازم شد بخرم باید چه ویژگی هایی داشته باشه.Khansariha (256)
مال ماهیگیری معمولی را دارم ولی نمیدانم چه طور باشه.فقط میدانم طول 4 متر و 20/40 گرم دارم.و یه عدد دیگه که چیزی ازش متوجه نشدم.(tele400)Khansariha (226)Khansariha (226)Khansariha (226)
اما نخ هایی که دارم(به غیر از یکی)المانی و امریکایی هست.
Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mehranaram - 2013-03-21 10:34 PM

سلام محراب جان من تو کیش با همین چوب وچرخ های معمولی کلی ماهی گرفتم . من فقط از محلی های اونجا سوال میکردم چی به قلاب میزنن.
خیلی های دیگه هم بودن که با همین چوب های معمولی به سادگی ماهی میگرفتن. ولی فقط نخ رو عوض کردم چون تو آب شور مقاومتش پایین میاد.

در ضمن انشاءا... که بتونی اغفال کنیشون برای خرید تفنگ که دیگه خودت استادی.

در ضمن انشاءا... که بتونی اغفال کنیشون برای خرید تفنگ که درگه خودت استادی.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mhrSB - 2013-03-21 10:59 PM

(2013-03-21 10:34 PM)mehranaram نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام محراب جان من تو کیش با همین چوب وچرخ های معمولی کلی ماهی گرفتم . من فقط از محلی های اونجا سوال میکردم چی به قلاب میزنن.
خیلی های دیگه هم بودن که با همین چوب های معمولی به سادگی ماهی میگرفتن. ولی فقط نخ رو عوض کردم چون تو آب شور مقاومتش پایین میاد.

در ضمن انشاءا... که بتونی اغفال کنیشون برای خرید تفنگ که دیگه خودت استادی.

سلام اقا مهران
بله یادم بوشهر هم بعد از این که چوب و چرخ و ... را خریدم(البته یه مقداری را قبلش از تهران تهیه کردم و بعدش از قشم)رفتیم پیش لنچ های ماهیگیری برای ماهیگیری که دیدم بچه های محلی ان جا با یه نخ و قلاب و یه قوطی پلاستیکی(به عنوان شناور)به سادگی ماهی میگرفتن و ما با دو تا چوب و چند تا نخ دیگه همین جور علاف بودیم،اخر سر متوجه شدیم اونا کرم داشتن و ما نداشتیم.Khansariha (226)
نخ برای اب شور هم نخ دارم.یه امریکایی 35 و یه المانی 70.
وقتی سر صحبت را باز کردم(با شوهر خالم برای وسایل ماهیگیری)خالم گفت منم تفنگ میخواهم،البته از قبل خیلی برنامه ریزی کرده بودم و حرف زده بودم تا الان که نتیجه دادهKhansariha (256)
واقعا اغفال گر بزرگی هستم(برای بقیه فامیل هم یه سازی زدم که کم کم همه میان میگن بیا یه روز بریم فردوسی خخخخخخخخخخ)Khansariha (266)Khansariha (266)Khansariha (266)
بازم متشکر از راهنمایی که کردین(خودم اطلاعاتم خیلی در زمینه ماهیگیری کم هست)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - xoncegame - 2013-03-22 09:00 PM

سلام دوستان ، نوروزتون پیروز ، سال خوب و خوش و پر از ماهی داشته باشید Khansariha (8)Khansariha (399)

دوستان چند روزه اومدم طرفای سد کارون 1 ، برای اولین باره اومدم این سد ، یه جایی گوشه کنار پیدا کردم و شروع کردم ماهیگیری Khansariha (399) تا ساعت 3 ظهر که فقط ماهی ریزه ها بالای آب رژه میرفتن تو دسته های چندصد تایی . کم کم ماهیا درشت تر اومد و طرفای ساعت 4:30 ظهر هم که سر کله چندتا ماهی بطول 1 متر پیدا شد ، بعضی ها کمتر و بعضی ها هم شاید 1 متر نیم ! طعمه هم دل جگر روده مرغ داشتم ، اول چندتا قالاب کف گذاشتم دیدم فایده نداره بعد با شناور یه قلاب به فاصله 30 سانت از سطح آب آماده کردم(تک و سه شاخ و مپس و ... ) انواع طعمه ها هم امتحان کردم و توی مسیر حرکت ماهی بزرگا گذاشتم ، هر چی ماهی غیر کوچیک ( بزرگتر از 30 سانت) از طرفش رد میشد هیچ محل بهش نمیزاشت Khansariha (367) فقط لب آب ماهی کوچیکا عین مور ملغ میافتادن به جون طعمه . بعد 2 ساعت هر کاری کردم یه ماهی 20 سانتی هم نشد بگیرم Khansariha (399) همین 2 ساعت شاید 30 تا ماهی بزرگتر از نیم متر دیدم روی آب . ماهی متوسط هم که حداقل یه هزار تایی اونجا بود .
مکانش رو توی عکس زیر مشخص کردم
[تصویر: 85095721813900747218.jpg]

کلا نداشتن تجربه ماهیگیری آب شیرین بدجور داره فرصت ها رو از دستم میگیره Khansariha (290) بنظرتون اشکال کار از کجا بود؟