شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - flower - 2013-02-19 11:39 PM

ممنون از راهنماییتون یعنی اینکه بکسل باید به قسمت هرزگرد وصل بشه و قلاب رو به گیره وصل کنیم ؟همین که چشم قلاب رو داخل گیره بزاریم و گیره رو ببندیم کافیه ؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2013-02-19 11:40 PM

(2013-02-19 10:02 PM)flower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان

برای استفاده از سیم بکسل چه جور باید اون رو به قلاب و نخ ماهیگیری وصل کرد ( منظورم اینه که قلاب باید مستقیم به بکسل وصل شه ؟ )

دوست عزیز چک کنید که سیم بکسل شما از چه مدلی هست .کلا 2 مدل داریم :

1- مدل آماده که معمولا هر دوسرش هرزه کرد داره و یه سمتش هرزه گرد کامل به غلاف هست که مثلا برای قلاب بزرگ میتونید مستقیم رون را به قلاب بزنید یا از حلقه استفاده کنید .

2- مدل فله یا به اصطلاح متری که معمولا در این روش سیم بکسل بصورت متری اول خریداری میشه و بعد به 2 صورت عمل میشه :

معمولا سیم بکسل ها بصورت Coated و دارای روکش پلاستیکی هستند .روش ساده اینه که سیم بکسل را از چشم قلاب رد میکنید و یک گره میحکم میزنید و بعد کمی سیم بکسل را دور نخ میپیچید و یک فندک یا کبریت میگیرید و اون پلاستیک آب میشه و گره و سیم بکسل را در خودش میگیره و بعد فوت میکنید و با انگشت میگیرید تا کامل به هم بچسبه البته بهتره یک بار از نزدیک کسی که بلد هست این کار را بکنه و شما یاد بگیرید .من معمولا از این روش برای ماهیهای سبکتر و سیم بکسل سبک تر استفاده میکنم مثلا اردک ماهی و یا ماهیهای معمولی جنوب مثل شهری و ....

برای سیم بکسل ضخیم و برای ماهیهای بزرگ جنوب یا برای ترولینگ باید از بست و آچار مخصوص استفاده کرد .بستها تیکه های کوچک آلومینیوم یا فولادی مثل لوله آنتن کوچک هستند و آچار هم مثل امبردست هست .اگر لازم بود بگید از تک تک موارد براتون عکس بگیرم و بزارم .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - flower - 2013-02-19 11:44 PM

اگر لطف کنید ممنون میشم . من سیم متری میخرم و 10 سانت 10 سانت قیچی میکنم . بعد یه طرف بکسل رو با پرچ مخصوص بکسل پرچ میکنم و قسمت دیگه رو یه قلاب بهش اضافه میکنم و بعد پرچ میکنم . این درست هست ؟
این عکس دوم که آقای dagger عزیز گذاشتن تو این صفحه و تو بسته بندی هست چیه ؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2013-02-20 12:10 AM

(2013-02-19 11:44 PM)flower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اگر لطف کنید ممنون میشم . من سیم متری میخرم و 10 سانت 10 سانت قیچی میکنم . بعد یه طرف بکسل رو با پرچ مخصوص بکسل پرچ میکنم و قسمت دیگه رو یه قلاب بهش اضافه میکنم و بعد پرچ میکنم . این درست هست ؟

سلام
دوست عزیز کارتون درست هست البته بستکی به نوع سیم بکسل و نوع ماهی هم داره .مثلا برای اردک ماهی نیازی به پرچ دوباره نیست و با همون فندک و کره مشکل حل میشه و بهتره سیم بکسل را کمی درازتر بگیرید مثلا 20 سانت چون معمولا ماهیها کمی حساس هستند و فرار میکنند و بعضی ماهیها هم همین 10 سانت یا بیشتر هم وارد دهانشون میکنند .مثلا من برای ترولینگ جنوب از سیم بکسل 40 50 سانتی استفاده میکنم .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2013-02-20 12:31 AM

(2013-02-19 11:44 PM)flower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز
اگر به بکسل متری و پرچ کن اون دسترسی دارید روش تون درسته واشکالی نداره ولی برای پیشگیری از فر خوردن نخ در اثر کشش چرخ ماهیگیری و گردش پروانه در آب از هرزگرد در قسمت بالا استفاده کنید و میتونید مستقیم بکسل رو به قلاب ارتباط بدید ولی در صورت اثر آب شور و از بین رفتن تیزی قلاب باید بکسل رو هم کنار بزارید ولی اگر از حلقه های ارتباطی که عکسشو گزاشتم و با فلش قرمز مشخص کردم استفاده کنید دچار مشگل نمیشید و عملکرد و قابلیت انععطاف پذیری بالاایی به امکانات ماهیگیری تون میده
در ضمن برای ماهیهای قوی و خشن نیز میتونید بجای بکسل از الکترود استیل جوش آرگن نمره 0.5 یا 1 میلیمتر بسته به وزن ماهی اونرو بسازید مثل پایینی توی عکس
(ببخشید که کیفیت عکس پایینه)
[تصویر: 13613075371.jpg]

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2013-02-20 09:39 AM

(2012-07-19 01:15 PM)said نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
معرفی ماهی کاراس
نام خانواده: کپورماهیان(Cyprinidae)
نام علمی: Carassius auratus
نام انگلیسی: Silver crucian carp
نام فارسی: کاراس
نام محلی: اُشینی
پراکنش: گونه غیر بومی که وارد آبهای ایران وخوزستان شده است

با سلام و تشكر از سعيد عزيز
در تكميل توضيحات فوق عرض كنم كه اين ماهي را به اشتباه كپورچه مي نامند، با اينكه از يك خانواده هستند اما كاراس ها در واقع همان ماهيان قرمز هستند با رنگ نقره اي .. تفاوت آنها با كپورها: 1) سبيلك ندارند 2) ماكزيمم طول آنها 30 سانت مي باشد
جز ماهيان انگلي محسوب شده و متاسفانه در اكثر درياچه هايي كه توجهي به آنها نمي شود، موجود بوده و شديداً تكثير مي شوند، با قزل آلا همزيستي مسالمت آميز نداشته و بعضاً براي آنها توليد بيماري مي نمايند. كاراس ها خوراكي نبوده و مانند كپورها طعمي لجني با گوشتي بسيار نرم و از هم گسيخته دارند .. شخصاً ديده ام كه فقط در شمال مي خورند (بصورت كبابي) كه بدليل عدم اطلاعات علمي در مورد اين گونه مي باشد. توضيحات بيشتر:

كاراس
با نام Prussian Carp يا Carassius gibelio ويا Carassius auratus gibelio شناخته مي شود. از خانواده Cyprinidae بوده كه اين خانواده شامل گونه هاي مختلفي از جمله معروف ترين آنها كه كپورهاي معمولي مي باشد. كاراس جز گونه هاي متوسط اين خانواده مي باشد و در بهترين شرايط كه بندرت به آن مي رسد 500 گرم و با طول نهايتاً 30 سانتي متر. معمولاً نقره اي هستند گرچه رنگ هاي ديگري نيز به ندرت ديده شده است ولي نزديك ترين رنگ و نوع به كاراس، ماهي GoldFish كه از همان خانواده نيز مي باشد با رنگ طلايي برنزي مي باشد همچنين ماهي قرمز حوض. زيستگاه اصلي اين گونه در آسيا مي باشد. در آب هاي راكد و رودخانه هاي آرام در اروپا و آسيا ساكن مي باشند. خوراك جالبي نداشته و بيشتر جنبه ماهيگيري ورزشي دارد. بسيار مقاوم در برابر سرما و گرما، در حالت طبيعي و نرمال به اكثر طعمه ها مي زند ولي در حالت ترس و اسارت و يا مكان كوچك، معمولاً‌ تا يك هفته غذا نمي خورد.
معمولاً با سيستم شناور و يا كف خواب انشعابي و يا تكنيك آنتني (قلاب خوابيده در كف و شناور بالاتر از آب)

با احترام
كاويان اميني

Prussian carp, Crucian Carp
(Carassius Auratius Gibelio)
The Prussian carp became one of the most widespread fish of Croatian waters. It came to these areas in the late 70s of the last century.
Its homeland is China, from where it spread to the waters of the wider area of East Asia and Siberia. It was brought to the European part of the USSR in 1948, after which it spread fast to the east; from an almost unknown fish species it became an invasive species with a large population.
Its population is growing ever since, at the expense of Crucian carp, with whom it can breed, and the common carp is at risk as well. There is no closed season on the Prussian carp, because of the large population.
The average weight for hunting is 300 – 500 g, but occasionally Prussian carps of 2-3 kg can be caught.
The Prussian carp is a fish of the bottom where it feeds on plants and animals. It owns its distribution to special characteristics; resilience to the unfavourable conditions (low oxygen in the water, high temperature changes).
It is capable of surviving in freezing waters, and it can bury itself in the ground, like Crucian carp, and survive a complete lake or pond draught.
Habitat and Behaviour
The Prussian carp prefers standing waters with lots of aquatic vegetation. Aquatic plants are its natural shelter from the various enemies, and this environment is also very rich in food. In waters with less aquatic vegetation the Prussian carp stays away from the shore in the depth and on the bottom. Apart from the freshwaters, the Prussian carp can be found in brackish waters (Adriatic Basin Rivers).
Feeding
The Prussian carp is an omnivore. It feeds mostly on invertebrates which it finds on the bottom and aquatic vegetation. During the winter it stops feeding and starts hibernating. Beside the food it finds in its environment it will eat everything that is thrown in the water: bread, corn, wheat, worms, maggots…
The Prussian carp feeds on the bottom, which is where it should be hunted. Firstly, it is necessary to find a shoal, according to the bubbles that appear on the water surface. In the morning and in the evening they come closer to the shore and feed on coastal plants, during the day they should be looked for away from the shore in the depth

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2013-02-20 10:26 AM

(2013-02-20 09:39 AM)kavian نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-07-19 01:15 PM)said نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
معرفی ماهی کاراس
نام خانواده: کپورماهیان(Cyprinidae)
نام علمی: Carassius auratus
نام انگلیسی: Silver crucian carp
نام فارسی: کاراس
نام محلی: اُشینی
پراکنش: گونه غیر بومی که وارد آبهای ایران وخوزستان شده است

با سلام و تشكر از سعيد عزيز
در تكميل توضيحات فوق عرض كنم كه اين ماهي را به اشتباه كپورچه مي نامند، با اينكه از يك خانواده هستند اما كاراس ها در واقع همان ماهيان قرمز هستند با رنگ نقره اي .. تفاوت آنها با كپورها: 1) سبيلك ندارند 2) ماكزيمم طول آنها 30 سانت مي باشد
جز ماهيان انگلي محسوب شده و متاسفانه در اكثر درياچه هايي كه توجهي به آنها نمي شود، موجود بوده و شديداً تكثير مي شوند، با قزل آلا همزيستي مسالمت آميز نداشته و بعضاً براي آنها توليد بيماري مي نمايند. كاراس ها خوراكي نبوده و مانند كپورها طعمي لجني با گوشتي بسيار نرم و از هم گسيخته دارند .. شخصاً ديده ام كه فقط در شمال مي خورند (بصورت كبابي) كه بدليل عدم اطلاعات علمي در مورد اين گونه مي باشد. توضيحات بيشتر:

كاراس
با نام Prussian Carp يا Carassius gibelio ويا Carassius auratus gibelio شناخته مي شود. از خانواده Cyprinidae بوده كه اين خانواده شامل گونه هاي مختلفي از جمله معروف ترين آنها كه كپورهاي معمولي مي باشد. كاراس جز گونه هاي متوسط اين خانواده مي باشد و در بهترين شرايط كه بندرت به آن مي رسد 500 گرم و با طول نهايتاً 30 سانتي متر. معمولاً نقره اي هستند گرچه رنگ هاي ديگري نيز به ندرت ديده شده است ولي نزديك ترين رنگ و نوع به كاراس، ماهي GoldFish كه از همان خانواده نيز مي باشد با رنگ طلايي برنزي مي باشد همچنين ماهي قرمز حوض. زيستگاه اصلي اين گونه در آسيا مي باشد. در آب هاي راكد و رودخانه هاي آرام در اروپا و آسيا ساكن مي باشند. خوراك جالبي نداشته و بيشتر جنبه ماهيگيري ورزشي دارد. بسيار مقاوم در برابر سرما و گرما، در حالت طبيعي و نرمال به اكثر طعمه ها مي زند ولي در حالت ترس و اسارت و يا مكان كوچك، معمولاً‌ تا يك هفته غذا نمي خورد.
معمولاً با سيستم شناور و يا كف خواب انشعابي و يا تكنيك آنتني (قلاب خوابيده در كف و شناور بالاتر از آب)

با احترام
كاويان اميني

Prussian carp, Crucian Carp
(Carassius Auratius Gibelio)
The Prussian carp became one of the most widespread fish of Croatian waters. It came to these areas in the late 70s of the last century.
Its homeland is China, from where it spread to the waters of the wider area of East Asia and Siberia. It was brought to the European part of the USSR in 1948, after which it spread fast to the east; from an almost unknown fish species it became an invasive species with a large population.
Its population is growing ever since, at the expense of Crucian carp, with whom it can breed, and the common carp is at risk as well. There is no closed season on the Prussian carp, because of the large population.
The average weight for hunting is 300 – 500 g, but occasionally Prussian carps of 2-3 kg can be caught.
The Prussian carp is a fish of the bottom where it feeds on plants and animals. It owns its distribution to special characteristics; resilience to the unfavourable conditions (low oxygen in the water, high temperature changes).
It is capable of surviving in freezing waters, and it can bury itself in the ground, like Crucian carp, and survive a complete lake or pond draught.
Habitat and Behaviour
The Prussian carp prefers standing waters with lots of aquatic vegetation. Aquatic plants are its natural shelter from the various enemies, and this environment is also very rich in food. In waters with less aquatic vegetation the Prussian carp stays away from the shore in the depth and on the bottom. Apart from the freshwaters, the Prussian carp can be found in brackish waters (Adriatic Basin Rivers).
Feeding
The Prussian carp is an omnivore. It feeds mostly on invertebrates which it finds on the bottom and aquatic vegetation. During the winter it stops feeding and starts hibernating. Beside the food it finds in its environment it will eat everything that is thrown in the water: bread, corn, wheat, worms, maggots…
The Prussian carp feeds on the bottom, which is where it should be hunted. Firstly, it is necessary to find a shoal, according to the bubbles that appear on the water surface. In the morning and in the evening they come closer to the shore and feed on coastal plants, during the day they should be looked for away from the shore in the depth

دوست عزيز بسيار ممنون از توضيحات علمي و بجاي شما
يكي از عوامل كمتر شدن نسل ماهي در آبهاي شيرين كشور خصوصآ شمال ورود بدون تحقيقات وشتابزده اين ماهي( كپور كاراس) بوده كه شخصآ و به عينا اونرو شاهد هستم چون هم بچه ماهيخواره و هم از تخم ماهي ها ي ديگر تغذيه ميكنه و رقابت شديدي در زنجيره غذايي با ساير آبزيان داره و زلد ولد سريع هم مزيد بر علته
و بيشتر اونرو با سر شيبدار و پوزه نوك تيز و بدن پهن و باريك ميشه شناخت
ضمنا بدليل بد بو بودن گوشتش و وارفتن اون هنگام طبخ ارزش غذايي نداره و داراي انگل هاي آبي هم هست و عمومآ افراد مطلع اونرو براي مصرف صيد نميكنن
[تصویر: 135b.jpg]
با تشكرKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2013-02-23 10:47 AM

ماگوت

روزهاي زيادي را با كليه لوازم و تجهيزات جهت صيد قزل با آنهمه هزينه در خريد انواع خميرهاي بركلي، نخ هاي فلروكربن درجه يك، قلاب هاي درجه يك فرانسوي و نروژي و ... طي كرديم، در برخي مكان ها شاهد بودم كه افرادي با تجهيزات اندك و ابتدايي موفق تر از تيم ما عمل مي كردند، رازشان فقط يك چيز بود: ماگوت!
واقعيت اين است كه خميرهاي بركلي همه وقت و در همه مكان ها، جواب نمي دهد؛ قزل هاي خال سياه رودخانه هاي فيروزكوه به ندرت به خميرهاي بركلي جواب مي دهند، اما كرم خاكي و ماگوت همه وقت و همه جا طعمه ايست به قول دوستان بين المللي. نتيجه تجربه ما در رودخانه هاي فيروزكوه با انواع و اقسام خميرهاي بركلي بسيار نااميدكننده بود. همانطور كه مي دانيد خميرهاي بركلي بيشتر براي قزل هاي رنگين كمان و خال قهوه اي و سالمون ها ساخته شده اند، اما در ايران بجز رودخانه هراز، بيشتر قزل هاي موجود، خال سياه هستند و خال سياه ها هم كمابيش از خميرهاي بركلي استقبال مي كنند اما نه آنچنان كه بايد و شايد! اما امكان ندارد قزل آلايي بدون شرايط استرس و شك و هراس (مانند تغيير مكان، ازدحام جمعيت، ارتشعات ناشي از لرزش زمين و ...)، از كنار كرم خاكي يا ماگوت عبور كند و به آن نزند حتي اگر گرسنه نباشد، قزل آلا ماهي كنجكاوي است و همين كنجكاويش كار دستش مي دهد و به همين جهت اسپينرها بهترين تحريك كننده آنها هستند و قزل سير نيز از روي كنجكاوي اسپينر را گاز مي گيرد اما اسپينر را همه جا نمي توان استفاده كرد.
هرگز فراموش نمي كنم روزي را كه در ارم بودم، با بركلي و نوع خاصي كه در ايران ناياب شده بود، 4 عدد گرفتم و فردي كه از ماگوت هاي مگس استفاده مي كرد، 12 عدد در 4 ساعت! پيشتر نيز راجع به مسابقه بين بركلي زرد و سبز در ارم، در وبلاگ ابي فيشر مطلبي قرار داده بودم.
از آن روز بود كه تمام سعي و تلاش خود را در جهت تكثير و پرورش ماگوت نمودم. حاصل تجربه زير است كه بدون كم و كاستي خدمت سروران گرامي ارائه مي نمايم.
نقطع شروع و منبع اول و اصلي اينترنت بود، در كل منابع فارسي زبان متاسفانه فقط 2 نوع پرورش ماگوت بود كه هر دو ايراد داشت و ايراد اساسي هم همان فوت كوزه گري بود كه در آنها قيد نشده بود كه البته سهواً و نه عمداً. درست مانند روش عمل آوري ذرت تخميري براي كپور كه متاسفانه در 2 منبع قيد شده بود كه هر دو اشتباه بودند و خودم شخصاً با سعي و تلاش و آزمون و خطا موفق به عمل آوري صحيح آن شدم و در همان 2 سايت در كامنت هاي مقاله اصلي ارائه نمودم. برگرديم به ماگوت، منبع اول كه چيزي دربرنداشت بناچار صبر كردم تا در روزهاي بعد آن ماهيگير را ببينم، صحبت هاي ايشان نيز نتيجه اي دربر نداشت و آموزش ايشان نيز ناكام ماند، اما چون مصرانه اين قضيه را دنبال مي كردم، بر ادامه راه پافشاري كردم و اينبار خودم شخصاً دست به كار شده و با تغييراتي كه در 2 آموزش قبل دادم، نتيجه درخشاني گرفتم، اين مقدمه را خدمت عزيزان عرض كردم كه بدانند براي همين چند سطر آموزشي كه ارائه مي شود، ‌چه مراحلي را طي كردم. خوشحال مي شوم دوستان عزيز نظرات خود را بيان نموده تا از برآيند نظرات دوستان، به كليت واحدي برسيم.
1) عمل آوري ماگوت در تهران و در شرايط زندگي شهري و آپارتمان نشيني:
الف) تكه اي گوشت با خون آن را براي مدت 1 روز زير آفتاب قرار دهيد، بهتر است از قطعات بدن پرنده مرده و يا ماهي كوچك شكم باز استفاده كنيد، كلاً از هرچيزي كه مگس ها يا زنبورها از آن استقبال مي كنند. از جگر مرغ نيز مي توان استفاده نمود اما اگر آغشته به خون باشد، بهتر جواب مي دهد. قراردادن تكه گوشت زير آفتاب به اين دليل است كه مگس ها بر روي آن تخم گذاري نمايند، سپس تكه گوشت را در كيسه فريزر سوراخ دار قرار داده و زير خاك دفن نمائيد، خاك مربوطه بايد دائماً مرطوب بوده و بهتر است جنس آن رس باشد پس از 2 هفته محتويات را خارج كردن و دقيقا با همان وضعيت درون قوطي شيرخشك قرار دهيد. درب قوطي را سوراخ كنيد تا مقداري هوا در آن جريان يابد (تعداد سوراخ ها ريز ولي زياد باشد) به خاطر داشته باشيد ماگوت ها زياد اكسيژن نياز ندارند. اگر ماگوت ها از مگس باشند، اندازه آنها نهايتاً 1 سانت خواهد شد و پس از رسيدن به اين اندازه، مي توانيد آنها را به عنوان طعمه استفاده كنيد، آنها را بصورت 4 عددي با قلاب بسيار ريز و ظريف از قسمت انتهايي (قسمت كلفت) و از لبه بالايي كه مقدار سفت مي باشد رد كنيد چون در غير اينصورت اگر قلاب از بدن وارد شود، شيره سفيدرنگي بيرون پاشيده و كرم در عرض چند دقيقه خواهد مرد، زنده ماندن و تكان خوردن ماگوت در آب توجه ماهي مهاجمي چون قزل را به سرعت جلب مي نمايد، نكته كليدي: استفاده از نخ 0.16 (اصطلاحا و به اشتباه 16 مي گويند) و قلاب ريز و سرب چاكدار بسيار ريز در 5 سانتي بالاي آن باعث مي شود كرم ها در آب به خوبي با امواج زير آب تكان خورده و قلاب زياد مورد شك ماهي قرار نگيرد. قزل ماگوت ها را با وسط دهان خود گاز مي گيرد و همانجاست كه قلاب ريز وارد عمل مي شود. بخاطر داشته باشيد نحوه برخورد قزل با خميرهاي بركلي (اشتباهاً بريكلي مي گويند) متفاوت است و معمولاً آنرا مي بلعد، قزل عادت دارد هرچيز زنده اي را گاز بگيرد و قطعاً در برخي موارد اثر آنرا بر روي كرم خاكي كه زودتر از موعد مقرر پس از نوك زدن از آب بيرون كشيده ايد، ديده ايد.
ب) تعداد 5 عدد از ماگوت ها را از فردي گرفته و تكثير كنيد (اين روش بهتر و سريعتر جواب مي دهد) بخاطر داشته باشيد ماگوت هاي زنبور و خرمگس از همه بهتر و بزرگتر مي باشند.
2) عمل آوري ماگوت در شرايط روستايي:
بهترين حالت پرورش ماگوت، استفاده از اين مناطق بكر و طبيعي مي باشد، 4 يا 5 عدد كله مرغي كه تازه بريده شده است را به مدت 2 ساعت الي 1 روز جلوي آفتاب گذاشته و آنها را درون پلاستيك سوراخ دار قرار داده و در خاك دفن مي نمائيم، پس از 2 هفته ماگوت هاي 2 سانتي خواهيد داشت، آنها قوي تر بوده و شرايط سرماي درون قوطي و انباري را بهتر تحمل مي كنند و ديرتر مي ميرند، در آب جلوه بهتري داشته و بوي قوي تري نيز براي جلب ماهي خواهد داشت. دقت كنيد؛ تعداد كله مرغ ها در تكثير و اندازه ماگوت ها بسيار مهم است، 4 يا 5 عدد عالي است. در اين حالت بوي متصاعد شده پس از استخراج از خاك، غيرقابل تحمل مي باشد بنابراين استفاده از ماسك را فراموش نكنيد و يا پس از جدا كردن ماگوت ها، آنها را شسته و سپس درون قوطي قرار دهيد. براي استفاده از اين نوع ماگوت به عنوان طعمه، دو عدد روي قلاب كافيست.

نكات كليدي:
هر زمان كه زنبور يا خرمگسي را پيدا كرديد، آنرا درون قوطي قرار دهيد (مرده يا زنده تفاوتي ندارد) خرمگس بسيار عالي جواب مي دهد.
درون قوطي شيرخشك فقط ماگوت ها، يك كيسه فريزر سوراخ و جگر مرغ باشد و نه چيز ديگر. از خاك اره استفاده نكنيد و اگر استفاده مي كنيد بايد سريعاً آنها با خاك اره جديد تعويض نمائيد، ماگوت ها پس از تكثير، محيط بسيار مرطوب و لزجي را ايجاد مي كنند كه مشكلي براي خودشان ندارد اما وجود خاك اره باعث مي شود خاكي خيس توليد شود كه براي شرايط زندگي آنها در درازمدت جالب نيست، استفاده از خاك اره و تعويض مرتب آن، فقط براي نگهداري بلند مدت توصيه مي شود.
قلاب هاي ظريف و مخصوص ماگوت با قيمت بيشتري ارائه مي شوند، استفاده از آنها درصد صيد را بالا مي برد اما براي قزل هاي پرورشي كه چندان دقيق نيستند، مهم نيست. قزل هاي پرورشي به دليل زندگي در شرايط بسيار امن و همراه انسان، به ندرت احساس ترس و استرس دارند مگر در شرايط شك و هراس كه در بالا توضيح داده شد.
بهترين غذاي آنها درون قوطي، جگر مرغ مي باشد، يك قطعه جگر 5 سانتي براي 3 هفته و براي 30 عدد ماگوت، كافيست.
گرما باعث مي شود ماگوت ها به مگس تبديل شوند. سرما نيز باعث مي شود سياه شده و بميرند. بنابراين مكان آنها نبايد گرم و نبايد سرد باشد، هواي معتدل كه كمي به خنكي بزند، بهترين و ايده آل ترين هواست. اين هوا در فروردين قابل دستيابي است، بنابراين در شرايط شبيه سازي در انباري و در زمستان، بايد دور قوطي ها را كمي بپوشانيد تا سرماي زياد در زمستان آنها را از بين نبرد.
در استفاده از رنگ غذايي دقت كنيد كه تاريخ مصرف آن نگذشته باشد و رنگ غذايي را براي قوطي اول استفاده نكنيد؛ پس از برداشتن تعدادي از ماگوت ها و قراردادن آنها در قوطي ديگر، اين عمل را انجام دهيد چون ممكن است كل ماگوت ها را از بين ببريد.
ماگوت ها را مي توانيد در هر فصلي استفاده كنيد خصوصاً براي كپورها كه قدرت خاص بويايي آنها باعث مي شود سريعاً به سمت ماگوت ها كشيده شوند، اين طعمه در ارديبهشت و خرداد براي كپورها عالي جواب مي دهد، اين زمان، زماني است كه آنها بدليل تغيير شرايط دماي هوا، از كف درياچه فاصله گرفته و تقريباً به وسط آب مي آيند و طعمه بايد در اين قسمت از آب ارائه شود. تعداد ماگوت ها براي كپورها بهتر است بيشتر باشد.
هنگام به قلاب كشيدن ماگوت ها بهتر است از دستكش هاي لاتكس استفاده كنيد و يا درست به محض به قلاب كشيدن قبل از دست زدن به هرچيز ابتدا دست خود را بشوئيد (ترجيحاً با صابون هاي كفي مسافرتي). ماگوت ها، كرم هايي انگلي هستند و مراقب باشيد با دست زخمي از آنها استفاده نكنيد.
تجربه من شخصاً نشان مي دهد قزل هاي خال سياه در طعمه هاي طبيعي، به رنگ هاي زرد و سبز بيشتر تمايل نشان مي دهند، بنابراين اگر از رنگ هاي غذايي استفاده مي كنيد، بيشتر از زرد استفاده كنيد.

با احترام
كاويان اميني
اسفند 91

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2013-03-05 11:13 AM

اسپينر

بطوركلي طعمه ها شامل دو دسته مي باشند؛ Natural Baits يا طعمه هاي طبيعي و Artificial Baits يا طعمه هاي مصنوعي كه اسپينرها (با نام هاي لانسه، پرك، پروانه) نيز جزء دسته دوم مي باشند.
هنگام جمع كردن اسپينر بايد بنا به نوع تيغه و شرايط آب اقدام نمود ولي در كل بهتر است آهسته جمع شود (1). در برخي منابع ذكر شده پس از 1 الي 2 متر جابجايي، سعي كنيد 2 ثانيه مكث كنيد تا طعمه مجدد به زير آب برود و اين روال را ادامه دهيد. توجه شود كه سرعت كشيدن لانسه ها بايد از قاشقك ها كندتر باشد ولي حركت دادن آن بايد با ظرافت بيشتري نسبت به قاشقك ها انجام شود. قاشك ها تداعي كننده يك ماهي بيمار هستند كه اصطلاحاً در حال تلوتلو خوردن مي باشد.
گو اينكه هرگز به قطعيت نمي توان در مورد رنگ لانسه ها اظهارنظر كرد اما طبق تجربه و منابع اينترنت، در آب هاي آرام و شفاف بهتر است از رنگ هاي سياه، برنجي لكه دار و مسي با اندازه 1 تا 3 استفاده شود، در آب هاي با جريان معمولي با وضوح ديد حدود 1 متر، از رنگ هاي قرمز، زرد، نارنجي، سبز، آبي و مشكي و اندازه 3 و 4 استفاده شود و براي آب هاي با جريان تندتر از رنگ طلايي، نقره اي با اندازه 4 و 5 استفاده شود، البته اين فرمول بيشتر براي استيل هد (نوع بزرگي از خانواده آزادماهيان شبيه قزل) كاربرد دارد. (2) دقت كنيد كه در آب هاي سرد سرعت ارائه طعمه را كمتر كنيد. خانواده آزادماهيان علاقه زيادي به مخفي شدن در لابلاي سنگ ها و صخره ها دارند بنابراين سعي كنيد در حوالي اين قسمت ها لانسه كشي كنيد و مراقب باشيد تا لانسه خود را از دست ندهيد و اگر پرتاب دقيقا در منطقه حمله آنها باشد، شك نكنيد كه حمله صورت خواهد گرفت. به شرطي كه لانسه خود را به نحو صحيحي حركت دهيد. به دليل اهميت موضوع مجدداً تاكيد مي كنم كه در آب هاي آرام و شفاف از لانسه سايز كوچكتر استفاده كنيد تا 1) نور تيغه آن، طعمه را بزرگتر از اندازه نشان نداده و 2) ظرافت بيشتر شده و لقمه مناسبي بنظر مي رسد. بخاطر داشته باشيد حتما از هرزگرد ريز استفاده كنيد تا هنگام پرتاب سه شاخ اسپينر كمتر به نخ و هرزگرد گير كند.
برخلاف آنچه بسياري از افراد مي گويند، توجه داشته باشيد كه بهترين زمان صيد قزل در زمستان در گرم ترين ساعت روز يعني 10 صبح تا 2 بعدازظهر مي باشد (3)، چه بسيار افرادي را ديده ام كه در زمستان براي صيد صبحگاهي قزل، سعي مي كنند با هم رقابت كنند و از روي سروكول همديگر بالا بروند و مكان را ملك شخصي خود مي دانند، جالب اينكه در بين آنها افراد محترم و مسني نيز وجود دارند كه شايد ايشان هم مثل اكثر ماهيگيران تصور مي كنند تكنيك هاي زمستاني و صيدهاي دم صبح و دم غروب هم مانند تابستان است!! و درست برعكس آن، در زمستان، افرادي را ديده ام كه سرظهر بدون عجله و با صبر و شكيبايي خاصي، بساط خود را پهن مي كنند و ساندويچي ميل مي كنند (عجب صفايي دارد صرف ساندويچ هاي ميان وعده در ماهيگيري خصوصاً با دست پخت همسر گرامي) و جالبتر اينكه بدون استرس و هيجان بيش از حد، يكي پس از ديگري صيد مي كنند و به قول آقاي صبوري در كتاب معروفش با گفتن خداروشكر راهي منزل مي شوند.
درست است كه ماهيان خونسرد هستند و دماي بدن خود را با محيط سازگار مي كنند اما اين باعث نمي شود قانون فيزيك را زيرپا بگذاريم، سرما اگر بيش از حد باشد، تحرك را از هرجنبنده اي خواهد گرفت حتي ماهيان. قزل نيز جز ماهيان سردآبي است اما سرماي بيش از حد آب، فقط قزل هايي را به جنب و جوش وا مي دارد كه غذاي مناسبي نيافته اند و تقريباً گرسنه هستند يا محيط زندگيشان فاقد منابع غذايي زيادي است. به همين علت در زمستان، ساعتهايي كه ذكر شد (10 صبح الي 2 بعدازظهر) بهترين زمان براي صيد قزل مي باشد كه درواقع بهترين درجه آب براي قزل ها مي باشد. در پرانتز عرض كنم كه همينك حدود 10 روز است كه درجه هواي تهران را در سايت بصورت لحظه اي چك مي كنم و نتيجه آن: بيشترين دماي هوا در ساعت 4 بعدازظهر مي باشد و بازهم در ادامه توضيحات دوستمون ابراهيم (يادش بخير وبلاگ خوبي داشت) در مورد اينكه آب رساناي خوبي براي انتقال گرما نيست، هنگام بالا رفتن ناگهاني درجه هوا، تغيير ناگهاني در عمق آب رخ نمي دهد و فقط سطح بالايي آب با درجه هوا تطبيق سريعتري مي يابد (نه خيلي سريع).
برگرديم به رنگ تيغه هاي لانسه ها؛‌ نام بردن دقيق يك رنگ براي يك نوع ماهي اشتباه بزرگي است! رنگ تيغه هاي لانسه بايد در وهله اول با تجربه و سپس با نوع ماهي، شرايط محيط، دماي محيط، رنگ آب و از همه مهمتر موجودات درون آن مطابق باشد. تيغه هاي لانسه به چند نوع تقسيم بندي مي گردند، مهم ترين و مرسوم ترين آنها عبارتند از Willow Leaf (برگ بيد)، Colorado، Indiana، French و Inline. هركدام سرعت خاصي دارند و تحت زاويه خاصي مي چرخند، البته با كمي دستكاري در حلقه اتصال و حتي لبه هاي تيغه نيز مي توانيد تغييراتي در حالت چرخش پديد آوريد ولي هنگامي اين عمل را انجام دهيد كه لانسه شما آسيب ديده باشد يا به شكل مطلوب اوليه جوابگو نباشد. به خاطر داشته باشيد هرچه عمق تيغه يا Depth of Cup بيشتر باشد، سرعت چرخش نيز بيشتر خواهد شد. مثلاً در برگ بيدي ها 2 نوع تيغه با 2 سرعت چرخش وجود دارد؛ يكي تقريباً مسطح و ديگري عميق كه تفاوتشان در سرعت چرخش مي باشد.
برگ بيدي ها؛ عموماً براي اردك ماهي، Bass (نوعي ماهي خاردار دريايي) و كلاً ماهيان شكارچي بزرگ استفاده مي شود، چرخش اين تيغه با زاويه 30 درجه، بسيار سريع است و بايد سريع كشيده شود، ديد خوب از كناره ها، ديد ضعيف از جلو و عقب، با صداي ويبره كافي (البته در مورد برگ بيدي هاي بدون ويبراتور)، با فركانس صداي بالا، مقاومت كم در برابر آب و جهت مناطق عميق كاربرد دارد البته اين وحي منزل نيست و در مناطق كم عمق نيز كاربرد دارد، اين تيغه بيشتر براي آب هاي نسبتاً روشن كاربرد دارد و بهترين استفاده آن در مناطقي با پوشش گياهي زياد مي باشد.
تيغه كلرادو Colorado؛ كمي كندتر از برگ بيدي ها مي چرخد، اين تيغه در آب صدايي مانند شلپ شلپ ايجاد مي كند، مقاومت آن در برابر آب بيشتر است (4) اين تيغه در آب هاي كم عمق، آب هاي تاريك و كثيف، شب ها و آب هاي سرد و آرام كاربرد دارد با زاويه اي 60 درجه و با صداي ويبره زياد كه باعث مي شود ماهيان از فواصل دورتر آنرا تشخيص دهند، سرعت چرخش كم، با ديدي ضعيف از كناره ها توسط ماهي، با ديدي خوب از جلو و عقب و با فركانس صداي كم ارائه مي شود، بهتر است آنرا با سرعت كمتري بكشيد (5) در روش هاي ترولينگ يا كشيدن توسط قايق نيز بيشتر استفاده مي شود.
تيغه هاي اينديانا Indiana؛ چيزي مابين اين دو تيغه عمل مي كند؛ در عمق متوسط، چرخش با زاويه 45 درجه حول محور، ديد از طرفين نسبتاً خوب، ديد از جلو و عقب نسبتاً خوب، مقاومت متوسط در برابر آب، صداي ويبره متوسط، سرعت چرخش متوسط و با فركانس صداي متوسط. به اين تيغه همه كاره مي گويند.
تيغه هاي French كه در بازار ايران معمول تر و بيشتر يافت مي شوند داراي چنين صفاتي مي باشند: كاربرد در آب هاي كم عمق و رودخانه ها، چرخش با زاويه 45 درجه حول محور، ديد از كليه جهات نسبتاً خوب، مقاومت كم در مقابل آب، صداي ويبره ضعيف، چرخش سريع تيغه و با فركانس صداي توليدي متوسط.

دو تيغه ها:
اگر در مناطقي با پوشش گياهي ماهيگيري مي كنيد، استفاده از تركيب 2 تيغه برگ بيدي و يا تركيب يك تيغه كلرادو و يك تيغه برگ بيدي، فوق العاده جواب خواهد داد.
اگر آب منطقه، سياه و يا كمي كثيف است، از تركيب يك تيغه كلرادو و سپس برگ بيدي و يا از تركيب 2 تيغه كلرادو استفاده كنيد (6).

قانون كلي: در آب هاي تيره از تيغه هاي پرصدا و در آب هاي شفاف از تيغه هاي با انعكاس نور زيادتر استفاده كنيد.
تيغه هاي تخت يا با تحدب كمتر را آهسته تر بكشيد (7).
در مورد رنگ پولك يا تيغه لانسه هيچ وقت نمي توان با قطعيت كامل اظهارنظر نمود اما آنچه قطعي است اينكه سه رنگ طلايي، نقره اي و مسي را هميشه همراه داشته باشيد. از تيغه هاي مسي براي آب هاي گلي استفاده كنيد.
جهت اطلاعات بيشتر در مورد فركانس صداهاي ناشي از چرخش تيغه ها در زير آب، به سايت mepps.com مراجعه فرمائيد.
برندهاي معروف توليد اسپينر: Panther Martins, Rooster Tails, Blue Fox, Mepps
ساير اطلاعاتي كه ارائه نشده است در سايت ها و وبلاگها موجود است.
در نهايت: در رودخانه ها از French و Colorado و در درياچه ها از Willow Leaf استفاده كنيد.

منابع:
(1) steelheader.net
(2) همان منبع
(3) iowadnr.gov/Fishing
(4) bassfishingandcatching.com
(5) canadian-fish-and-fishing-tackle.com
(6) lunkerlure.com
(7) b4bfishing.com.au

با احترام
كاويان اميني
اسفند 91

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - khashayar - 2013-03-05 12:13 PM

دوستان من خیلی به ماهیگیری علاقه دارم اما با توجه به اینکه هر سال فقط تابستونا یا عید نوروز میریم مسافرت من از فکرش اومدم بیرون.
ما احتمالا این عید بریم چابهار به نظرتون راهی است که بشه ماهی گیری کرد.یه روش ساده و ارزون شاید رفتیم اینجا
Khansariha (226)
[تصویر: c466p.jpg]