شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - rezahashemi - 2013-02-18 12:55 AM

با سلام به تمام دوستان با تجربه
یه سوال داشتم.
از کجا میشه فهمید که چوبی که گرفتیم کربن داره؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2013-02-18 03:07 AM

(2013-02-18 12:55 AM)rezahashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام به تمام دوستان با تجربه
یه سوال داشتم.
از کجا میشه فهمید که چوبی که گرفتیم کربن داره؟

معمولا روی چوب ها مینویسه مثلا high Carbon و یه علامت رعد و برق و الکتریسیته رو چوب هست یعنی در هوای طوفانی و رعد و برق از این چوب استفاده نکنید چون رسانا هست و امکان داره مورد اصابت رعد و برق قرار بگیره .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2013-02-18 07:51 AM

سلام دوست من
چوب هاي كربن دار در دو قالب ضربدري و حلقه اي (كه امروزه بيشتر يافت مي شود) موجود هستند، وقتي به چوب نگاه مي كنيد طرحي مثل شيشه كدر مي بينيد كه مانند كرم خاكي حلقه حلقه مي باشد. درصدها كربن ها امروز بسيار پايين است و به ندرت به 40 درصد مي رسد. سعي كنيد از نمايندگي هاي معتبر خريد كنيد چون وقتي از بيرون خريد مي كنيد قسم مي خورند كه 100 درصد كربن است!!!
به كاتالوگ چوب خود نگاه كنيد .. در سايت هاي معتبر نيز كاتالوگ موجود است .. الياف كربن به شكل لايه لايه مي باشد. حسن كربن فقط سبك بودن آن مي باشد وگرنه در اثر فشار سريعتر از فايبرگلاس مي شكند! به همين دليل افرادي اي كه تجربه زيادي با چوب دارند معمولا به سراغ اين چوب ها مي روند.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2013-02-18 01:24 PM

جناب کاویان عزیز کمی با نظرتون مخالفم.البته پیشاپیش از فعالیتتون تو این سایت و وبلاگهای ماهیگیری زنگوله و غیره تشکر میکنم ولی الزاما اطلاعات ارائه شده در این وبلاگها صحیح نیست چون اکثرا ترجمه ای دست و پا شکسته از یک رفرنس اینترنتی هست که کپی پیست شده و بست داده شده.پس استناد کردن بهشون در یک فروم تخصصی باید با بررسی اطلاعات انجام بگیره.
فن آوری کربن چندسالی هست که متداول شده.زمانی که توانستن فیبرهای کربن رو فن آوری کنند و اون هارو بصورت رشته هایی درآورند.فیبرهای کربن رو با رزین مخصوص اپوکسی ترکیب و در ساخت مواد بکار میبرند.حالا اولا اینکه کربن 100%یعنی گرافیت و اونقدر خشک هست که با یک تکون خرد میشه.این ترکیب فیبرهای کربن و رزین اپوکسی به درصد های متفاوت خواص خاصی به ماده میده که اتفاقا امروزه در صنعت لوازم شکار و ماهیگیری کاربرد خوبی داره.از تیرهای کمان تا چوبهای ماهیگیری
در بافت چوبهای کربن دو فن آوری استفاده میشه.یکی رشته های کربن که بصورت بافت ضربدری درون رزین قرار میگیره ویا الیاف کربن که مانند پارچه هایی با نواز نازک هست که بصورت حلقوی در رزین قرار میگیره.
خوب حالا اصل حرف شما که من مخالفم(حسن كربن فقط سبك بودن آن مي باشد وگرنه در اثر فشار سريعتر از فايبرگلاس مي شكند)
بله سبکی یکی از عوامل استفاده از این جنس هست.
ولی کربن در فشار و کشش به مراتب قوی تر از فایبرگلاس هست.فقط در شوک ضعیف تر هست.یعنی شما اگر یک چوب رو به زمین ببندی و با سرعت زیاد اون رو از زاویه افق به مثلا 45 درجه برسونید و این حرکت رو با سرعت و دو یا سه بار پی در پی انجام بدید احتمال شکست چوب بسیار زیاد هست.ولی از این حرکت رو آروم انجام بدید و تا 90 درجه هم برسونید مشکلی نخواهد داشت.این خاصیت بستگی به درصد کربن در چوب هم داره.متاسفانه ما فکر میکنیم درصد بیشتر یعنی بهتر چون هنوز معنی چوب مناسب هر موقعیت رو نمیدونم.البته تقصیر هم نداریم چون چیزی میخریم همه کاره
ولی این چوبها اجازه میدهند ما حساسیت هر چوب رو کنترل کنیم که این کار به شدت به یک ماهیگیری حرفه ای کمک میکنه.
ولی بکار گیری اونها یک هنر هست و اتفاقا نه تنها افراد حرفه ای در تمام دنیا سعی میکنن با ابزار دقیقتر صیدی حرفه ای تر داشته باشند بلکه افراد با تبحر کمتر هم برای فراگیری دقیقتر تکنیک ها و کسب مهارت نیاز به ادوات دقیق دارند تا صید های تصادفی رو به صید های هدفمند تبدیل کنند.متاسفانه من به کرات تو وبلاگها دیدم دوستان وبلاگ نویس چیزهایی مینویسن که نشان از این هست هیچ تحقیقی پشتش نیست.البته عجیبم نیست.با سن 14 15 سال و یک چوب تلسکوپی چینی نمیشه کسی نویسنده وبلاگ ماهیگیری بشه.متاسفانه در ایران میشه.
من مدتی خودم تو اونها فعالیت میکردم ولی زمانی که بزرگانی چون ممتاز و پارسی و فتحی و فخاری و دکتر چغاجردی و مقیمی و غیره نوشتن رو کنار گذاشتند و دور افتاد دست چندتا بچه و اون پدر ماهیگیری(از نامبردنش امتناع میکنم چون میدونم این اسم پدر ماهیگیری برای خیلیا معنی داره)دیگه انگیزه ای برای نوشتن وجود نداشت.فقط اینجا جایی هست که میشه اطلاعات رو به روز و دقیق و مهمتر از همه صحیح به اشتراک گذاشت.
پیشاپیش ورودتونم به جمع دوستانه و البته تخصصی تبریک میگم.

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sh-a - 2013-02-18 06:29 PM

اون ماهی باراکودا Baracoda که تو چند پست قبلی عکسش رو گذاشتم چنان آرواره قوی داره که نگو

دو هفته پیش صبح زود ، وقتی داشتم یک ماهی شهری را می آوردم بالا یهو وسط راه دیدم ماهی که حداقل وزنش یک کیلو نیم بود یهو سبک شد ، گفتم حتما قلاب از دهنش در اومده و وقتی قلاب رو آوردم بالا با این منظره رو برو شدم

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

این ماهی رو اگر با یک چاقوی فوق تیز دو دستی محکم روش فشار بدی عمراً بشه تا وسط هم نصفش کرد ولی شما ببین در یک ثانیه چطور نصف شد

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mayer - 2013-02-18 06:35 PM

بابا این باراکودا عحب ماهی روانی هست Khansariha (133)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2013-02-18 06:54 PM

باراکودا سریعترین ماهی آب شور هست .دندانهاش اونقدر تیز هست که جنوبیها برای پاره کردن تور ازش استفاده میکنند .
در کیش به روش ترولینگ زیاد گرفتم ولی اینکه شما با طعمه ثابت و اونم بدون سیم بکسل صید کردید واقعا برام جالب بود .البته برای ماهیهای جنوب کلا سیم بکسل نیاز هست .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - kavian - 2013-02-19 09:37 AM

(2013-02-18 01:24 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جناب کاویان عزیز کمی با نظرتون مخالفم.البته پیشاپیش از فعالیتتون تو این سایت و وبلاگهای ماهیگیری زنگوله و غیره تشکر میکنم
خوب حالا اصل حرف شما که من مخالفم(حسن كربن فقط سبك بودن آن مي باشد وگرنه در اثر فشار سريعتر از فايبرگلاس مي شكند)
بله سبکی یکی از عوامل استفاده از این جنس هست.

سلام بر صدراي عزيز
با سپاس از اظهارنظرتون و تشكر از بابت تكميل بحث فوق
1) منظور از چوب 100% كربن اين نيست كه كل چوب كامل از كربن خالص باشد، همانطور كه فرموديد نتيجه اين عمل يك چوب بسيار خشك با شكنندگي بسيار بالا مي باشد. منظور درصد كربن در واحد براي هر سطح مقطع از حلقه مذكور مي باشد. اطلاعات ارائه شده از اينجانب، مبتني بر كاتالوگ D.A.M مي باشد نه رفرنس هاي اينترنتي .. البته منابع انگليسي زبان اينترنتي خصوصاً شركت هاي معتبر هم كمابيش مورد استناد مي باشد.
2) در مورد شكنندگي نسبت به فايبرگلاس بايد عرض كنم در چند ماه اول استفاده از چوب حق با شماست و فقط شوك هاي ناگهاني (آنهم به ندرت) مي تواند چوب را خرد نمايد اما بر اساس اطلاعات مكانيك جامدات و وجود نقاط تنش در چوب توليد شده كه با گذشت چند ماه،‌ اين نقاط مستعد شده و با همان ضربات به ظاهر آرام نيز امكان شكنندگي وجود دارد در واقع استفاده از الياف كربن نه تنها به سبكي چوب منجر شده بلكه عمده ترين دليل استفاده از آن كمتر كردن نقاط تنش در چوب مي باشد. در واقع كربن به دليل يكنواختي بيشتر و استحكام پيوندهاي مولكولي در آن، عمده ترين دليل استفاده در وسايل ورزشي مي باشد. متاسفانه اكثر چوب هاي كربني موجود در بازار چيني بوده و تكنولوژي مناسب در استفاده از كربن، رعايت نشده است در نتيجه حتي درصدهاي كربن بالا در اين چوب ها، ارضاء كننده نمي باشد. پيشنهاد من خريد از نمايندگي معتبر مي باشد.
توضيح نقطه تنش: شما وقتي با پاي خود به الواري ضربه مي زنيد، در برخي موارد الوار بجاي اينكه از قسمت ضربه پذير بشكند، از قسمت ديگري خرد مي شود! اين همان تجمع نقاط تنش در آن منطقه مي باشد كه در مورد جامدات صادق است.
3) صدرا جان فعاليت وبلاگ هاي متعدد ماهيگيري حتي نه چندان تخصصي، موجب خرسندي و رشد فرهنگي در اين زمينه مي باشد نبايد فعاليت هاي غيرتخصصي دوستان را رد كنيم، يادمان باشد خود ما نيز يك روز نه چندان دور بسيار مبتدي بوديم و تشنه فراگيري. اظهارنظر غيرتخصصي دوستان در وبلاگ ها نيز فقط موجب ايجاد بحث و تبادل اطلاعات مي باشد، آيا اگر اين دوستمان (كه سوال كربن را مطرح فرمودند)، اگر نپرسيده بودند، آيا تبادل اطلاعات بين من و شما صورت مي گرفت؟ به نظرم هر دو محيط يك محيط تخصصي و غيرتخصصي لازم و ملزوم يكديگرند. تقريباً 90 درصد وبلاگ هاي موجود غيرتخصصي مي باشد و اگر دقت فرمائيد در كليه مباحث مربوطه تبادل اطلاعات صورت مي پذيرد ضمن اينكه هيچ وبلاگ كاملي نيز هنوز مشاهده نكرده ام! در هيچ وبلاگ ايراني و حتي همين فروم، اطلاعات كاملي از ماهيان آب شور و آب شيرين يافت نشد و استناد من فقط به منابع انگليسي زبان مي باشد. در مورد قزل آلاي خال مشكي كه در ايران بوفور يافت مي شود شما، اطلاعات بسيار كمي در منابع انگليسي زبان مي بينيد شايد دليل آن عدم وجود اين نوع قزل در آن منطقه و يا تعداد بسيار كم آن باشد! برعكس در مورد قزل هاي خال قهوه اي كه در ايران بسيار كم مي باشد، در رفرنس هاي خارجي اطلاعات بسيار زيادي در مورد نوع طعمه، محل گشت زني، عمق گشت زني، هوا، زمان و .... موجود است. حال همين اطلاعات جسته و گريخته توسط ساير دوستان به تدريج جمع آوري، ترجمه و در وبلاگ ها قرار مي گيرد، حتي با اين فرض كه ترجمه دقيقي نيز صورت نگيرد، به هر حال خدمت بزرگي به جامعه ماهيگيري است. شخصاً هنگام ترجمه برخي جملات زايد را حذف مي نمايم.

با احترام
كاويان اميني

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - flower - 2013-02-19 10:02 PM

سلام دوستان

برای استفاده از سیم بکسل چه جور باید اون رو به قلاب و نخ ماهیگیری وصل کرد ( منظورم اینه که قلاب باید مستقیم به بکسل وصل شه ؟ )

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2013-02-19 10:22 PM

(2013-02-19 10:02 PM)flower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان

برای استفاده از سیم بکسل چه جور باید اون رو به قلاب و نخ ماهیگیری وصل کرد ( منظورم اینه که قلاب باید مستقیم به بکسل وصل شه ؟ )
دوست عزیزKhansariha (8)
عمومآ برای وصل نخ به بکسل از انواع گره های متعارف ماهیگیری در صورت نیاز با رابط هرزگرد و برای ارتباط قلاب با پایین بکسل از حلقه های فلزی مخصوص این کار استفاده میشه و باید از فروشنده های وسایل ماهیگیری با توجه به وزن وسایز نخ تون تهیه کنید
[تصویر: 89004369-6.JPG]
[تصویر: 1314180069-88702700.jpg]
Khansariha (256)