شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Marksman - 2012-11-17 02:37 PM

از دیدگاه شرعی این ماهی به دلیل نداشتن فلس حرام محسوب میشه.ولی یکی از پر طرفدارترین صیدها به عنوان تروفه و ماهی اسپرت محسوب میشه.Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2012-11-17 02:45 PM

(2012-11-17 02:04 PM)kavehatm نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا اين ماهي ها كه گرفتيد اسمش چي هست ؟ خيلي شكل گربه ماهيه .
فكر نمي كردم رود ارس ماهي هاي به اين بزرگي داشته باشه .

دوست عزیز رود ارس گربه ماهیهای بسیار بزرگی تا سایر 3 متر و بیشتر هم داره .
من بزرگترینی که دیدم 67 کیلو وزن داشت .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - شکارگر - 2012-11-17 03:02 PM

با سلام

" اسبله یا گربه ماهی ( Silurus glanis ) شاخص ترین ماهی ارس به شمار رفته و به طور معمول هدف شماره یک اکثر ماهیگیران ورزشی بوده و از این رو تجهیزات صیدشان متناسب با این غول ماهی آبهای شیرین است. ارس بی شک بهشت اسبله هاست و تمامی شرایط و فاکتورهای زیستی مورد نیاز آنها را دارد. حوزه آبخیز دریای خزر و رودهای منتهی به آن زیستگاه اسبله است، ولی شاید بتوان گفت که در بین تمامی آنها رود ارس جایگاه ویژه ای دارد. اسبله گونه ای همه چیز خوار یا به تعبیر بهتر لاشه خوار ( Scavenger ) معرفی شده و لایروب زیستی اکوسیستم های آبی است. اما به علت جریان تند آبی در ارس و احتمالا نبود گونه شکارچی هم جثه و رغیب، اسبله ها بیشتر طبع شکارچی ( predator ) یافته و به طعمه های زنده حمله می کنند. طی چند روز آزمایش انواع طعمه در اوائل پاییز مشخص شد که ماهی زنده و قاشقک بالاترین راندمان صید را دارد و استفاده از طعمه های گوشتی و غیر زنده در مرتبه دوم قرار می گیرد. استفاده از چوب های کوتاه و توپر با اکشن بالا، چرخ مقاوم مخصوص صید ماهیان سنگین با نخ بافته و همچنین بهره گیری از لیدر به علت وجود دندان های بسیار زیاد و تیز در دهان این ماهی، از تجهیزات اولیه صید اسبله در ارس به شمار میروند. رکورد صید ثبت شده این ماهی در جهان نمونه ای با وزن 165 کیلوگرم در رود دانوب کشور رومانی و یک نمونه 143 کیلوگرمی در رود پو کشور ایتالیا است. در منابع مکتوب نیز یک نمونه صید شده در سال 1830 میلادی در رودخانه اودر آلمان با وزنی معادل 400 کیلوگرم و همچینین یک نمونه 432 کیلوگرمی در رود آمودریا در کشور ازبکستان که به سال 1910 صید گردیده به چشم میخورد. اطلاعات پراکنده ای نیز از صید نمونه های بالای 150 کیلوگرم در ایران از رود زرینه رود موجود است که سحت و سقم مسئله نیاز به بررسی بیشتر دارد. "

البته این متن مقاله ای هست در مورد ماهیگیری در ارس که انشالله در شماره های آتی مجله شکار و طبیعت چاپ میشه، گفتم اگه سوالی در مورد این ماهی وجود داره، اینجا برای دوستان خوبم در این سایت توضیح بدم.
[تصویر: 55065818791057484853.jpg]
تیغ براKhansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - Marksman - 2012-11-17 03:22 PM

به به استاد بهنام عزیز...Khansariha (8)Khansariha (8)

آقا متاسفانه تو مملکت ما چیزی به نام ثبت رکورد و این حرفا وجود نداشته و تازگیها مد شده.ولی من از پدرم و بزرگترهای دیگه شنیدم که حدود 50 سال پیش یه اسبله تو یکی از شاخه های سفیدرود صید شده بود که مسئول قتل چند تا بچه بود.همین قدر که گفته می شد تو شکمش کفش یکی از بچه ها رو پیدا کردن.Khansariha (226)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - mohkam - 2012-11-17 03:29 PM

اینجا تو اهواز هم فصل زمستون گربه ماهی زیاد هست و به زبون محلی بهش میگن یریه..و گوشتش هم میگن حرام نیست و مکروه! بهترین طعمه هم تیکه ماهی لوتک یا طعمه های گوشتی دیگست.به نظر بهترین بخش گرفتنش ضربه های محکمیه که صدای زنگوله رو چوب ماهیگیری رو بلند میکنه و تا طعمه رو کامل نخوره بیخیال نمیشه!

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - adam - 2012-11-22 10:41 PM

دوستان سلام. این در کل دومین پستیه که من میذارم.علتش هم اینه که قرار بود 7 ماه پیش یه چوب و چرخ بخرم که به دلایلی نشد و امروز دیگه رفتم خریدم.
تو بازر که قیمتها ایه مقدار بالا رفته بود(چی بالا نرفته).کل بودجه ی من واسه چوب و چرخ و نخ و یه لانسه حدود 100 تومان بود.که دقیقا با خریدی که کردم و تخفیف که گرفتم همین قدر شد.حالا میخواستم مارک اون چیزایی که خریدم رو بهتون بگم لطفا بهم بگید خوبه یا نه.چوب کروکودیل دو تکه تو پر به طول 1.80 و اکشن 30 تا 60 گرم.به قیمت 45(قیمتی که خودش گفت).چرخ توکوشیما مدل el 1002 با 2 بل بیرینگ به قیمت 50 تومان.این لوازم رو واسه قزل خریدم.البته میدونم که اکشن چوب زیاده ولی چاره ای نداشتم چون به غیر از این مدل چوب یه البا استار بود به قیمت 65 تومان که البته 2.10 متر بود.و بقیه چوبها بالای 100 تومان.چوب کروکدیل هم اکشن کمتر از این نداشت.به چندتا مغازه دار سر زدم همشون خیلی تعریف این چوب رو کردند.خیلی هم خم میشه و انگار از جنس فایبر گلاس هست.
دو تا از این چوب و قرقره خریدم.الان که به یکیشون نگاه کردم دیدم یکی از حلقه هاش یه عیبی داره.به این صورت که اون چسبی که روی نخ پیچیده شده دور حلقه هست ترک خورده و یه تکه ایش افتاده که باعث شده نخ زیرش پیدا بشه.به نظر شما چه طوری باید تعمیرش کنم؟چسب قطری ای خوبه؟چون فردا ممکنه برم ماهیگیری.لطفا سریع کمکم کنید.ممنونKhansariha (146)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2012-11-22 10:59 PM

(2012-11-22 10:41 PM)adam نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان سلام. این در کل دومین پستیه که من میذارم.علتش هم اینه که قرار بود 7 ماه پیش یه چوب و چرخ بخرم که به دلایلی نشد و امروز دیگه رفتم خریدم.
تو بازر که قیمتها ایه مقدار بالا رفته بود(چی بالا نرفته).کل بودجه ی من واسه چوب و چرخ و نخ و یه لانسه حدود 100 تومان بود.که دقیقا با خریدی که کردم و تخفیف که گرفتم همین قدر شد.حالا میخواستم مارک اون چیزایی که خریدم رو بهتون بگم لطفا بهم بگید خوبه یا نه.چوب کروکودیل دو تکه تو پر به طول 1.80 و اکشن 30 تا 60 گرم.به قیمت 45(قیمتی که خودش گفت).چرخ توکوشیما مدل el 1002 با 2 بل بیرینگ به قیمت 50 تومان.این لوازم رو واسه قزل خریدم.البته میدونم که اکشن چوب زیاده ولی چاره ای نداشتم چون به غیر از این مدل چوب یه البا استار بود به قیمت 65 تومان که البته 2.10 متر بود.و بقیه چوبها بالای 100 تومان.چوب کروکدیل هم اکشن کمتر از این نداشت.به چندتا مغازه دار سر زدم همشون خیلی تعریف این چوب رو کردند.خیلی هم خم میشه و انگار از جنس فایبر گلاس هست.
دو تا از این چوب و قرقره خریدم.الان که به یکیشون نگاه کردم دیدم یکی از حلقه هاش یه عیبی داره.به این صورت که اون چسبی که روی نخ پیچیده شده دور حلقه هست ترک خورده و یه تکه ایش افتاده که باعث شده نخ زیرش پیدا بشه.به نظر شما چه طوری باید تعمیرش کنم؟چسب قطری ای خوبه؟چون فردا ممکنه برم ماهیگیری.لطفا سریع کمکم کنید.ممنونKhansariha (146)
سلام رفیق عزیزKhansariha (8)
یه عکسی از محل آسیب دیده بزار بهتر میشه راهنمایی کرد

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2012-11-22 11:15 PM

(2012-11-22 10:41 PM)adam نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام دوست عزیز
اون تکه ای که جدا شده یه تکه از اپوکسی بوده و مشکل نداره و همون چسب 123 کارش را انجام میده .
دوست عزیز من از چوب شما هم دارم ولی به هیچ وجه برای قزل آلا استفاده نمیکنم بلکه فقط برای ماهیگیری سنگین مثل جنوب و یا رود ارس برای اسپله از آن استفاده میکنم .

اگر میخوای قزال را مثلا در دریاچه و با کرم بگیرید شاید بشه بزور استفاده اش کرد ولی برای لانسه کشی که اطلا و فاجعه هست و بعد از 5 دقیقه منصرف میشید .

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - adam - 2012-11-22 11:25 PM

(2012-11-22 11:15 PM)nobody2000 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام دوست عزیز
اون تکه ای که جدا شده یه تکه از اپوکسی بوده و مشکل نداره و همون چسب 123 کارش را انجام میده .
دوست عزیز من از چوب شما هم دارم ولی به هیچ وجه برای قزل آلا استفاده نمیکنم بلکه فقط برای ماهیگیری سنگین مثل جنوب و یا رود ارس برای اسپله از آن استفاده میکنم .

اگر میخوای قزال را مثلا در دریاچه و با کرم بگیرید شاید بشه بزور استفاده اش کرد ولی برای لانسه کشی که اطلا و فاجعه هست و بعد از 5 دقیقه منصرف میشید .

ممنون از جوابتون.

میشه بدونم چرا خوب نیست؟؟آخه هم یکی از دوستام هم فروشنده این رو پیشنهاد دادن.
میشه بیشتر توضیح بدین که چرا مناسب نیست؟به خاطر اکشنش؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2012-11-23 12:14 AM

ببین دوست عزیز
ماهیگیری قزل آلا به 3 صورت هست :

1- کف خواب با کرم که هر چوبی حتی چوبهای بلند و بقول معروف کپوری هم میشه استفاده کرد .
2-ماهیگیریی با لانسه که در این مدل وزن چوب بسیار مهم هست چون باید هی پرت کنی و بکشی و دست بسیار خسته میشه و وزن بسیار بسیار مهم هست.در این مدل طول چوب - اکشن و سایز نخ هم مهم هست .
3-ماهیگیری با پشه که یا با چوب پشه هست یا با چوب لانسه کشی

در لانسه کشی خود لانسه و سایر نخ هم بسیار مهم هست

الان نخ و چوب شما برای ماهیگیری با کرم یا خمیر جواب میده ولی برای لانسه کشی اصلا .Khansariha (399)