شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ماهیگیری و تجربیات دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: ماهیگیری (/forumdisplay.php?fid=101)
+---- انجمن: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/forumdisplay.php?fid=107)
+---- موضوع: ماهیگیری و تجربیات دوستان (/showthread.php?tid=444)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - alborzshop - 2012-10-03 09:07 PM

جاي تاسفه كه بايد اينچنين جرياناتي پيش بياد Khansariha (367)
با اين اوصاف ديگه حرفي باقي نميمونه . وقتي مسئولين برگزاري اين جنايات را ميكنند واي به حال ..... ! Khansariha (290)
.........

ارادتمند دوستان / باقر

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - sadra9496 - 2012-10-03 10:28 PM

(2012-10-02 09:50 PM)alborzshop نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه دوستان
راستش مي خوام براي اولين بار برم انزلي واسه اردك ماهي ولي نه تجربه اين كارو دارم نه ميدونم كجا محل خوبيه.
اگه دوستان در مورد بهترين طعمه ، محل و زمان اردك گيري اطلاعات دارن منو راهنمايي كنن.
قبل از اين تجربه قزل گيري ، كپور ، زردك ، سوف و ... را داشتم و خيلي دوست دارم اردك را هم تجربه كنم.

ممنون
جناب زارع عرض سلام
خوب من تا اونجا که اطلاعاتم اجازه میده راهنمایی میکنم
برای صید این ماهی نیاز به ادوات مخصوصی هست که اون رو از بقیه صید ها متمایز میکنه
برای صید اردک ماهی شما نیاز به یک چوب قوی و پر دارید به طول 180 با دسته ای بلند که بتونید ماهی رو پمپ کنید
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

چرخ مناسب چرخی هست که از کلاج سالم برخوردار باشه و قسمت نخ گیر کمان دارای بلبرینگ باشه.ترجیحا چرخ ضد خوردگی باشه چون معمولا آبی که این ماهی در اون وجود داره دارای خورندگی بالایی هست.اندازه 4000 5000 مناسب هست
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

برای نخ توصیه شخصی استفاده از نخ براید هست .چون در این صید شما نیاز به پرتاب بلند ندارید و وزن زیاد طعمه باعث باز شدن راحت تر نخ براید از روی اسپول میشه.در حالی که در صید قزل استفاده از نخ براید به علت پرتاب کوتاه تر نسبت به نخ منو توصیه نمیشه

به علت دندانهای این ماهی استفاده از پیش بند یا همون لیدر الزامی هست .

برای طعمه شما میتونید از دو سیستم طعمه زنده و یا طبیعی و طعمه مصنوعی استفاده کنید
برای طعمه زنده که بهترین اون قورباغه هست میتونید یک قلاب سایز 02 رو یه قسمت تهتانی اون بزنید.فقط بصورتی که به ستون فقرات آسیب نزنه.
برای ماهی زنده شما باید قلاب رو بر عکس بصورتی که دهنه قلاب رو به دم ماهی باشه درون ستون فقراتش بزنید.علت این هست که ماهی نباید حرکت طبیعی داشته باشه بلکه طبق عادت تغزیه اردک طعمه باید مصدوم باشه تا جلب توجه کنه

بهترین طعمه قاشقک و لوری هست که اثری معجزه آسا داره.

خوب حالا روش صید:برای صید این ماهی بهترین نقاط میان نی های کنار ساحل هست.طبق یک اصل بهترین نقطه برای صید جایی هست که نمیتونید طعمه رو انداخته و جمع کنید و به نی ها و خزه ها گیر میکنه و همین نکته کلیدی و مهارت شخص ماهیگیر هست
خوب برای صید شما باید یک پرتاب دقیق به میان نی ها انجام بدید.سر چوب بر خلاف لانسه کشی باید بالا باشه.ولی روش جمع کردن در این نوع ماهیگیری حرف اول رو میزنه.بر خلاف لانسه کشی که باید لانسه ممتد کشیده بشه در این صید باید جمع کردن مقطع با حرکات کشیشی سریع و آروم بدون تبعیت از ریتم خاص و شل و سفت کردن بدون ریتم نخ هست که برای ماهی تداعی کننده حیوانی زخمی هست که برای رسیدن به ساحل تقلا میکنه.اردک ماهی بر خلاف قزل دنبال طعمه نمیکنه بلکه در لابلای نی ها مستقر میشه و با یک حرکت انفجاری از زیر به طعمه مریض حمله میکنه.
توصیه:تا لحظه آخر و حتی خروج طعمه تا 30 40 سانتی روی آب هم انتظار حمله برق آسای این ماهی رو داشته باشید که با یک جهش از آب به بیرون میپره و طعمه رو میقاپه.پس همیشه آماده باشید.
نکته کلیدی در صید این ماهی این هست زمانی اردک ماهی حمله میکنه که یک حرکت تحریک آمیز از طعمه داشته باشه.پس تمام مهارت برای صید تولید این حرکت تحریک آمیز هست
پس از حمله این ماهی بر خلاف قزل حرکات اکروباتیک پی در پی نداره بلکه بر عکس با یک حرکت آکروباتیک سنگین و با استفاده از وزن خودش فشار بسیار سنگین رو به چوب میاره که تنها راه مبارزه کلاچ و مبارزه سنگین با این ماهی هست
سعی کنید همیشه سر ماهی بالای آب باشه و با حرکات چپ و راست به سر چوب تعادل ماهی بر هم زده بشه

هشدار:دندان این ماهی توانایی قطع کردن و یا آسیب زدن جدی به انگشتان شما رو داره.پس استفاده از پنس برای خروج قلاب و دستکش برای گرفتن این ماهی الزامی هست

بهترین فصل در شهریور و مهر ماه هست.بهترین زمان طلوع خورشید و غروب خورشید هست.
مکانهای صید این ماهی در بهترین جا دریاچه اوان هست که جناب حسنی(کاربر اسکندر)تجربه یک صید تروفه اردک ماهی رو ازش داشتند و میتونن بهتر توضیح بدهند
مکانهای دیگه دریاچه ولشت هست و مرداب انزلی.مرداب چاف.آستارا
متاسفانه صید بی رویه محلی ها و آلودگی این تالاب ها حیات این ماهی رو هم به خطر انداخته و در سالهای جدید شاهد کاهش جمعیت چشمگیری بودیم.
این چکیده ای از تجربه من بود.امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - alborzshop - 2012-10-04 12:02 AM

استاد عزيز علي آقا
ممنون از راهنماييت Khansariha (8)Khansariha (48)Khansariha (8)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - DAGGER - 2012-10-04 01:42 AM

سلام دوست عزیز آقا البرزKhansariha (8)
اگه قابل بدو نید یه چند تا راهنمایی برای صید اردک ماهی تو انزلی براتون دارم

برای صید اردک ماهی یا به قول محلی ها شوک باید بری مرداب سمت سنگاچین انزلی یا آبکنار و انتهای پیل علی باغ هم بد نیست ولی صید این ماهی خیلی متغیر محیطی داره که به شرایط آب وهوا بستگی داره مثلآ توی این فصل وقتی شرایط فوق جوره حتی توی بعضی از جاهای بلوار وکناره موج شکن هم شکار میشه بهترین وقت زمانیه که باد ملایم شمال غربی(دشتوا) برای شروع طوفان میوزه و نیزار ها رو حرکت میده و تاکید میکنم بارون هم بیاد این دیگه عالیه ماهی های کوچکتر رو آشفته میکنه وبرای طعمه اگه این شرایط رو که برای شما نوشتم مهیا بود از پلاک یا به قول شما قاشقک استفاده کن طعمه های کرمی ژله ای هم بد نیستن و حتما برای ارتباط از بکسل سیمی 15الی20 سانتی بهش بزن چون بزرگاش مثل ماهی باراکودا دندون دارن وبراحتی نخ رو پاره میگنن
ابته اگه گیرت بیاد چون نسلش خیلی کم شده! وبعد در بره آدم حالش ....Khansariha (367)
و اگر این حالت آ ب وهوا نبود بصورت انتظاری وبا طعمه زنده که عمومآ ماهی سیمپرک یا سرخ پر(یا غورباغه) هستش با قلاب vmcنمره 10 ونخ .20وکرم یا خمیر میگیری وبا دو سه تا قلاب نروژی پشت خاردار1;2;3یا هرنوعی نو این مایه ها ونخ نمره حد اقل .45 جنس خوب یه شاخه خوشکل درست میکنی و با شناور (LOT) منتظر هیولا میمونی سعی کن ماهی طعمه زنده بمونه از کیلکا هم میتونی برای طعمه استفاده کنین چون توی اب از دور برق میزنه وبوی تندی داره
قانون اول وآخر شوک هم اینه: اگه شوک ریز گرفتی جاتو عوض کن چون اونجا مطمعنن دیگه شوک بزرگ نیست برای اینکه اینا همنوع خوارن!؟
امیدوارم بدردتون بخوره وموفق باشید
با سپاسKhansariha (399)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - darkman - 2012-10-04 02:53 AM

دوستان میشه از مدیریت بخوایم یه قسمت تخصصی رو به ماهیگیری اختصاص بدن که مثلا یه قسمت ماهیگیری کپور یه جا اردک ماهی یه جا اسبله یه جا قزل یه جا فلای و به همین صورت اختصاصی روی ماهیگیری کار کنیم؟
برای یه آدم ناشی مثل من به خدا این اطلاعاتتون واقعا مفید هست
حیف اساتیدی مثل شما هست که اطلاعاتتون داره حروم میشه و بی استفاده مونده
مثلا یه گروه اصلی باشه مثل ماهیگیری بعد زیر شاخه پیدا کنه؟

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - eskandar - 2012-10-07 01:58 PM

با تشكر از دوستاني كه درباره صيد اردك ماهي توضيح داده بودن . يكي دو مورد رو قابل توجه هست و اينكه اصولا اين ماهي زير علفها و لابلاي ني ها هست به همين دليل حتما از نخ خوب ترجيحا برايد استفاده كنيد تا كمترين ماهي و قاشقك رو از دست بدين.ميشه گفت تو اكثر پرتابها با گير كردن جلبك و علف و ... روبرو ميشين كه اگه نختون ضعيف باشه از ماهيگيري سير ميشيد. من فقط با استفاده از طعمه مصنوعي اردك ماهي گرفتم و خيلي لذت بخشه .آخرين برنامه هم پنج شنبه گذشته در منطقه چاف (نزديك لاهيجان) بود كه با همراهي دوست خوبم دكتر فضايلي صورت گرفت و بزرگترين ماهي كه صيد شد 47 سانت بود . در مورد چوب و چرخ براي اردك ماهي با توجه به اينكه اردك ماهي هاي خيلي بزرگ ديگه كم پيدا ميشه يك چوب با اكشن متوسط وطول 240-300 متر به راحتي كارتون رو راه مياندازه و براي چرخ هم يك چرخ 3000 مرغوب كفايت ميكنه .اگر از طعمه هاي مصنوعي استفاده ميكنيد قاشقك نقره اي كلاسيك و قاشقكهايي بارنگ نارنجي .پرچمي . قرمز . سبز حتما تو وسايلتون داشته باشيد.
موفق باشيد

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - alborzshop - 2012-10-07 03:34 PM

ممنون از همه دوستان عزيز
دانگر عزيز،اسكندر عزيز و علي آقا كه استاد ما هستند و ديگر دوستان هم كه اطلاعات دادند. Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (48)

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - lockal - 2012-10-17 09:18 PM

سلام
دوستان من میخوام برم سد 15 خرداد دلیجان
یکی از دوستان که اینجا ماهیگیری کرده توضیح بده توی آبان شب اونجا خوبه برای مایگیری ؟؟؟؟
طعمه پاش چی استفده کنم؟
طعمه چی اسفاده کنم
روش بستن بویله هم ممنون میشم یکی کامل توضیح بده

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - said - 2012-10-17 10:11 PM

با سلام . دوست عزيز در مورد توضيحاتي كه خواستين قبلا در تاپيك مربوطه صحبت شده و ميتونيد به اونها مراجعه كنيد در ضمن نمي خوام نااميدتون كنم اما بعلت كم آبي و محدود كردن منطقه نزديك سد براي ماهيگيري و نيزار شدن اطراف اون احتمالا چيز خاصي نصيبتون نميشه . مخلص شم

RE: ماهیگیری و تجربیات دوستان - nobody2000 - 2012-10-22 10:53 PM

بزرگترین ماهی قزل آلا که جلو خودم با لانسه صید شد وزنش 7.400 کیلو بود و در کردستان صید شد