شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نخجیر 3 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي گلوله زني ( گلنگدني ) (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- موضوع: نخجیر 3 (/showthread.php?tid=439)

RE: نخجیر 3 - dieselpower - 2014-12-19 09:40 PM

سلام داداش
اونی که از عکسها پیداست اصل هستند
اون سر سربی که کمی تغییر شکل داده تقریبا توی تمام فشنگهای وینچستر که من دیدم این قضیه مشهود بوده حالا دلیلش حمل نامناسب یا چیز دیگه ای هست نمیدونم

RE: نخجیر 3 - flower - 2014-12-19 09:58 PM

ممنون آقا کیوان بابت راهنمایی / به نظر شما این تغییر شکل تو مرمی تو دقت هم اثر میزاره یا نه / البته فاصله هم حدود فکر کنم 250 - 300 متری . فکر میکنم چون دوستم میگفت تو این فاصله دوربین رو صفر کرده

RE: نخجیر 3 - Intervention - 2014-12-20 11:38 PM

اگر اشتباه نکنم چاشنی فشنگهای وینچستراز نوع باکسر است و بخاطر جنس و متریال باکیفیت ان برای ریلودینگ بسیار عالیست
به نظر من یکی از بهترین مرمی ها از نظر دقت مرمی 140 گرین اس اس تی است که کیفیت وفرم عالی ان در نمای ظاهر هم پیداست
اما مرمی های نوک سربی مثل سیرا برای شکار بهتر عمل میکنند

RE: نخجیر 3 - dieselpower - 2014-12-21 12:00 AM

(2014-12-19 09:58 PM)flower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون آقا کیوان بابت راهنمایی / به نظر شما این تغییر شکل تو مرمی تو دقت هم اثر میزاره یا نه / البته فاصله هم حدود فکر کنم 250 - 300 متری . فکر میکنم چون دوستم میگفت تو این فاصله دوربین رو صفر کرده
خواهش میکنم داداش
راستش نمیدونم من فیوچی استفاده میکنم.
نمیتونه بی تاثیر باشه از طرفی هم بالانس بودن خود مرمی خیلی مهمتر از این سر سربی هست .دوستانی که استفاده کردن باید نظر بدن

RE: نخجیر 3 - FMJ - 2014-12-22 07:02 PM

با سلام و درود خالصانه به تمامی اعضای محترم و اساتید گرامی
بنده حقیر به تازگی با لطف خداونگار طبیعت و البته اجازه ی مدیران محترم و شما عزیزان عضو انجمن شدم.
منسوب به بزرگان است که : هرکس قدر کلمه ای به من بیاموزد , مرا تا آخر عمر بنده ی خویش نموده است.
از آنجا که مدت مدیدی ست البته بصورت مهمان نوشته های دوستان را مطالعه میکنم لذا اینجانب بنده ی حقیر تمام شما عزیزان تا ابد خواهم بود.
قصدم فقط عرض سلام و کسب اجازه از تمام اعضای محترم بود ...[/b]

RE: نخجیر 3 - FMJ - 2014-12-22 10:04 PM

[/ به نظر شما این تغییر شکل تو مرمی تو دقت هم اثر میزاره یا نه / البته فاصله هم حدود فکر کنم 250 - 300 متری . فکر میکنم چون دوستم میگفت تو این فاصله دوربین رو صفر کرده
[/quote]

اگر باین مساله بخوایم از دیدگاه یک قانون کلی بپردازیم ـ خیر تاثیری نداره
باین دلیل که وقتی مرمی از منطقه ی پرش وارد ابتدای لوله میشه دمای اون حدی ست که سرب ذوب میشه و ... پس قاعدتا این مساله نبایست تاثیری در حرکت مرمی داشته باشه.
اما
در دنیای پر تلاطم و رقابت کارخانه های مهمات سازی و مقیاس های دقیق تر باین مساله نیز پرداخته شده
بعنوان مثال هورنادی برای مرمی های سافت پوینت ابتدا روکشی را بعنوان محافظ روی سرب مرمی از داخل تا خارج آن قرار داد که پس از تایید آزمایش این اثر ونیز فاکتورهای دیگه منجر به تولید نسل جدید مرمی های شکاری این برند شد.
یا سری جدید مرمی های شکاری کارخانه ی سییرا که از آلیاژ سربی با دمای ذوب بالاتر و مقاومتر برای این مساله استفاده نموده است...
حالا ما میتونیم فشنگهای شکاری sp دردسترس خودمون که دچار این مساله شدن رو کاری کنیم تا بالستیک بهتری داشته باشن ؟؟؟؟؟....
بله
اما ابتدا می بایست خواست مطلوب نظر و عمل خودمونو از تیراندازی و بالستیک بهتر واسه خودمون تعیین کنیم
و در اینجا تنها کاری که میتوان انجام داد اینه که با تراش و سایش منظم سرب مرمی آسیب دیده رو به شکل فابریک آن درآورد.
برای این کار هم می توان از سمباده نرم با دست بصورت چرخشی نوک سربی مرمی رو شکل داد. دقت: غیر از سرب بقیه نقاط مرمی ساییده نشود.
در آسیب های شدیدتر درصورتیکه به هیچ وجه سرب نوک مرمی شکل پذیر نبود میتوان آنرا به کل از روی مرمی برچید.
دوستانی که این مساله واسشون زیاد حایز اهمیته میتون از مرمی های هالوپوینت استفاده کنن که این مشکلو نداره و بالستیک بهتر وقدرت تخریب مناسبی داره.
نکته ی دیگری که دراین موردبنظر بنده میرسه اینه که عامل موثر و مهم دیگه ای در تغییرشکل پس از شلیک مرمی های سافت پوینت نقش داره و آن گام خان اسلحه ست که بدلیل تناقض اثر فاکتورهای آن کمتر مورد بررسی قرار میگیره.
باین صورت که در لوله هایی با طول مساوی اونیکه گام بلندتری داره بدلیل اثردهی کمتر بر مرمی آسیب کمتری بآن میزند لذا میبایست مرمی بالستیک بهتری دارا باشه ولی همین گام بلندتر و اثرگذاری کمتر خان لوله بر مرمی کیفیت بالستیک اونو میاره پایین... .
نکته ی پایانی اینکه : ابتدا از مهمات خود با دقت زیاد نگهداری کنیم تا آسیب نبینه
رفع آسیب های این چنینی نیز نیازمند مطالعه -مشورت با افراد خبره و همپنین رعااااااااااااااایت شدییییییییییییید نکات ایمنی ست.
و دیگه اینکه دم همه ی شما گرم ...

RE: نخجیر 3 - Intervention - 2014-12-23 10:38 AM

دوست عزیز ورود شما را به انجمن به نوبه خود تبریک می گویم
واما در زمان شلیک و پس از خروج مرمی از دهانه لوله چیزی به اسم ذوب شدن سر مرمی یا هیچ قسمت دیگری در ان وجود ندارد و مرمی ابدا ذوب نمیشود.
انچه که باعث روکش مسی کردن مرمی ها شد اصطحکاک شدید بدنه مرمی با جدار لوله در سرعتهای بالاتر از
500m/s
می باشدکه مرمی به مرور در لوله رسوب میکند و به علت ذوب شدن جدار مرمی در حد دهم میلیمتر هنگام خروج از دهانه لوله مسیر مستقیم را طی نکرده و با انحراف خارج شده و حدس انکه به کجا برخورد میکند تقریبا غیر ممکن می شود.
در مورد مرمی های وینچستر که دفرمگی در سر مرمی وجود دارد چون برای شکار طراحی شده اندو همانطور که اقا کیوان نیز اشاره کردند مسائل مربوط به تقسیم وزن و فرم کلی رعایت شده در فاصله مورد نظر جهت شکار که بین 200 تا 400 متره انقدر دقت خواهد داشت که به نتیجه مطلوب منتهی شود اما به هر عنوان این قضیه بر دقت اثر گذار خواهد بود.
در مورد مرمی های هورنادی که اینجانب اشاره کردم قسمت لاکی در سر مرمی در ابتدا باعث شکافت هوا و دقت و نفوذ بسیار بیشتر در بافت نرم می شوداما پس از برخورد با بافت سخت مثل استخوانهای شکار به سرعت از هم گسیخته شده و مرمی حالت هالوپوینت پیدا کرده و قارچی شکل شده و انرژی را بهتر منتقل میکند
اما به هر حال تجربه شکارچیان اینه که مرمی های هورنادی در اغلب موارد بدن شکار را مثل سوزن سوراخ کرده و شکار از پای نمی افتد و مرمی های نوک سربی بهتر عمل میکنند اما هورنادی ها در مسافت بالا بهتر عمل می کنند

(2014-12-19 09:58 PM)flower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به هر حال دوست عزیز اگر بتوانی یک گروپ با سه فشنگ در حالت درازکش با ساپورت در 100 متری بگیری نتیجه مشخص میشود
بهترین و معروف ترین اسلحه ها ی جهان با بهترین مارکهای فشنگ که بعضی اوقات نقشش از خود اسلحه نیز بیشتر است گروپ یک سانت در این فاصله میدهند

RE: نخجیر 3 - peisaz - 2014-12-23 11:07 AM

با سلام وتشکر از مطالب دوستان
مرمیهای تمام سربی عموما برای یرعتهای کمتر از 400 متر بر ثانیه استفاده میشود و اگر بخواهیم در سرعتهای بالاتر هم از مرمی سربی استفاده کنیم باید از گس چک استفاده بشه. اابته این مساله شامل افرادی میشه که خودشان مرمی میسازند. به نظرم بهتره اینگونه مسایل به تاپیک فشنگهای گلوله زن منتقل بشه

RE: نخجیر 3 - guilanshekar - 2014-12-23 12:22 PM

گس چک چیست؟

RE: نخجیر 3 - FMJ - 2014-12-23 01:51 PM

باتشکر از نکات ذکر شده ی دوستان
البته عذرمیخوام که منظورمو نتونستم با کلمات مناسبتر بیان کنم
مواردی هم که ذکرفرمودید تماما صحیح اند.

در 99% موارد سرب بیرون زده ی مرمی های sp پس از شلیک بعلت دما و سرعت زیاد ذوب میشه وتنها علتی که کارخانه های مهمات سازی این مقدار کم از سرب رو بیرون از جاکت مرمی قرار دادن اینه که طبق قوانین دینامیکی پس از برخورد مرمی به جسم هدف مابقی سرب داخلی رو بصورت کروی بیرون کشیده وهمون شکل قارچی معروف و مخرب رو بوجود بیاره.
حالا دوستان اگه آزمایش کنند میبینند که اگه سرب نوک مرمی رو بچینن پس از شلیک اون شکل کروی کاملو پیدا نمی کنه.
اگه بتونم عکس مرمی های آزمایش شدمو بگیرم اینجا میذارم