شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نخجیر 3 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي گلوله زني ( گلنگدني ) (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- موضوع: نخجیر 3 (/showthread.php?tid=439)

RE: نخجیر 3 - Homansalam - 2016-06-18 07:40 PM

برس سیمی کشیدم باز هم از زنگ زدگیش یک مقداری ماند به جز شلیک چه راه دیگه ای هست . راه حل دیگه داره؟ممنونم.

RE: نخجیر 3 - hossein1haghighi - 2016-06-18 08:12 PM

راه دیگه ای نداره ،چون شما با اسپری جرم گیر قوی تنظیف کردی نرفته سیمم کشیدی نرفته فقط اصطکاک شدید میتونه زنگ زدگی رو اگر عمیق نباشه و سطحی و جزیی حذف کنه،اما شما نگران نباش این در اون حدی نیست که اسیب زده باشه و دقت رو پایین بیاره با چند شلیک محو میشه و دوباه خانها صیقلی میشن.

حسین حقیقی

چرا زنگ زده سلاح جای مرطوبی بوده؟زیر بارون بودین؟

حسین حقیقی

RE: نخجیر 3 - Homansalam - 2016-06-18 09:46 PM

بسیار ممنونم از راهنمایی شما
نه جاش هم خشک بوده 2ماه بود که روغنش نزده بودم یکی بار هم با الکول طبی لولش رو پاک کردم فکر کنم مال اون باشه همچنین بایک پارچه لول میکردم داخل سر لولش که خاک نکشه دقیقا جای اون پارچه دچار زنگ زدگی خفیف شده چون نگاه توی لوله میکنی معلوم نیست ولی با چراغ قوه نگاه میکنی مشخصه متاسفانه جواز حملش هم هنوز نیومده که برم شلیک کنم 4 ماهه که میگن 45 روز دیگه میاد.

RE: نخجیر 3 - Colt - 2016-06-18 09:59 PM

(2016-06-18 09:46 PM)Homansalam نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نه جاش هم خشک بوده 2ماه بود که روغنش نزده بودم یکی بار هم با الکول طبی لولش رو پاک کردم فکر کنم مال اون باشه همچنین بایک پارچه لول میکردم داخل سر لولش که خاک نکشه دقیقا جای اون پارچه دچار زنگ زدگی خفیف شده چون نگاه توی لوله میکنی معلوم نیست ولی با چراغ قوه نگاه میکنی مشخصه متاسفانه جواز حملش هم هنوز نیومده که برم شلیک کنم 4 ماهه که میگن 45 روز دیگه میاد.

دوست عزيز الكل طبي در بهترين حالت داراي يك درصد آب هستش كه بعد ار تبخير الكل آب باقي ميمونه و بايد بعد از تميز كردن با الكل حتما داخل لول خشك بشه طوري كه مطمئن باشيد رطوبتي داخل لول باقي نمانده. مورد بعدي چرا سر لول رو مي بنديد ؟؟؟ اجازه بديد هوا جريان داشته باشه
هرگز داخل لول فوت نكنيد چون فوت كردن باعت انتقال حجم زيادي رطوبت به داخل لول ميشه

RE: نخجیر 3 - asman - 2016-06-18 10:15 PM

(2016-06-18 09:46 PM)Homansalam نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

منتظر جواز نباشید سلاح رو ببرید یه جای دور افتاده وخالی از سکنه و چندتا تیر بزنید واز پیچیدن صداش در کوه وکمر لذت ببرید
به جان خودم
با ادم حرف میزنه

RE: نخجیر 3 - hoomanb - 2016-06-19 03:49 PM

(2016-06-18 10:15 PM)asman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

منتظر جواز نباشید سلاح رو ببرید یه جای دور افتاده وخالی از سکنه و چندتا تیر بزنید واز پیچیدن صداش در کوه وکمر لذت ببرید
به جان خودم
با ادم حرف میزنه

Khansariha (156)Khansariha (156)Khansariha (319)Khansariha (172)ج

RE: نخجیر 3 - ajelouda - 2016-06-28 02:03 AM

درباره کالیبر 7.92 (تفنگ گلوله زنی برنو)

با عرض سلام
امروز مقالات تیراندازی رو مطالعه میکردم به مطلبی از مهندس عبدالعلی یزدانی در مجله شکار و طبیعت(شماره 97) برخوردم که مطالعش خالی از لطف نیست:

آیا کالیبر 7.92 همان 8.57 است؟
در رابطه با تطابق کالیبر 7.92 که در هیچ جای دنیا غیر از کشور ما سابقه و پیشینه ندارد با کالیبر 8.57 معروف به برنو(8.57 ماوزر مدل 98)؛ باید گفت که ما دو کالیبر داریم که در ظاهر هر دو 8.57 هستند اما در کاتالوگهای معتبر تفاوت آنها بدین صورت بیان شده:
1.‏ ‏8.57‎ I or J‏ ‏
2.‏ ‏8.57‎ S or IS or JS‏ ‏
قطر گلوله اولی یعنی 8.57‎ I‏ برابر 318/. اینج یعنی 8/077 میلیمتر و قطر گلوله دومی یعنی 8.57‎ S‏ برابر 323/. اینج یعنی 8/204 میلیمتر است!
به عبارتی اولی کالیبری قدیمی است که بیشتر قبل از سال 1898 میلادی شناخته شده و دیگر تولید نمیشود؛ دومی کالیبری است که از سال 1898به بعد استفاده شده است
در ابتدا تفنگهای ماوزر 98 در کارخانه ماوزر آلمان ساخته شد و حدود سالهای 1317 ارتش ایران نیز همین مدل را به عنوان سلاح سازمانی سفارش داد
اینگونه که از تحقیقات برمی آید نوشتن و حک شدن عدد 7.92 بر روی برنو با هیچ یک از دو کالیبر ذکر شده همخوانی ندارد ومیتواند دلیل دیگری داشته باشد!
بنابراین عدد 7.92 حک شده روی سلاح نه اندازه ای نزدیک به گلوله های دو کالیبر دارد و نه نزدیک به قطر داخلی لوله است(برجستگی خان تا خان)؛ با توجه به مطالعه چند ده کتاب و مدرک موجود در کتابخانه ام( منظور مهندس عبدالعلی یزدانی هست بچه ها اشتباه نشه من تحقیق نکردما!) و مذاکره با چند نفر از صاحب نظران میتوان گفت که 7.92 به طور قطع نشان دهنده یک نوع از کالیبر سلاح نیست بنابراین برنوها یا کالیبر 8.57‎ S‏ هستند یا 8.57‎ I‏ درنتیجه اگر شما خواننده محترم نسبت به کالیبر واقعی تفنگ خود شک دارید و نمیدانید تفنگتان کدام نوع هست یک روش ساده وجود دارد که تا حدود زیادی میتوانید تشخیص دهید کالیبر تفنگتان کدام است
آزمایش:
یه گلوله از کالیبر 06-30 یا 308 وینچستر را فراهم کنید قطر گلوله آن 7.85 است خوب حالا آن را از سر لوله تفنگی که درمورد S‏ یا I‏ بودن آن شک دارید وارد کنید؛ لزومی نداره گلوله رو رها کنید که تمام طول لوله رو طی کنه بلکه لوله تفنگ رو به سمت پایین بگیرید و سعی کنید گلوله مزبور رو به داخل لوله هدایت کنید(از سر لوله تفنگ وارد کنید)؛
خوب اگه گلوله راحت از لوله رد شد به احتمال زیاد کالیبر تفنگ 8.57‎ S‏ یا همان 8.57 ماوزر 98 است؛
میتوان برای تکمیل آزمایش و تشخیص دو کالیبر از هم اگر پوکه شلیک شده از تفنگ رو داریم گلوله 06-30 یا 308 رو از گلوی پوکه وارد میکنیم اگه راحت رد شد به طور قطع کالیبر تفنگ 8.57‎ S‏ است؛ اگه نتونستیم گلوله رو وارد پوکه کنیم به احتمال قوی کالیبر تفنگتان 8.57‎ I‏ یا 8.57‎ J‏ است؛
خوب بچه ها سرتون رو درد نیارم مطالب بالا رو گفتم تا به نتیجه زیر برسیم:
پس فهمیدیم که فشنگهای 8.57‎ S‏ کمی قطورتر از فشنگهای 8.57‎ I‏ هستند و با توجه به اینکه فشنگهای سهمیه که صنایع دفاع تولید میکنه از نوع 8.57‎ S‏ هستش و قطورتر اگه این فشنگ رو توی تفنگهای 8.57‎ I‏ بذاریم خطرناک بوده و حتی شاید لوله تفنگ بترکه! اگرم هیچ کدوم از اینا اتفاق نیفته یا خان تفنگو داغون میکنه یا تفنگ پرت و پلا میزنه ؛
(2016-06-28 02:03 AM)ajelouda نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درباره کالیبر 7.92 (تفنگ گلوله زنی برنو)

با عرض سلام
امروز مقالات تیراندازی رو مطالعه میکردم به مطلبی از مهندس عبدالعلی یزدانی در مجله شکار و طبیعت(شماره 97) برخوردم که مطالعش خالی از لطف نیست:

آیا کالیبر 7.92 همان 8.57 است؟
در رابطه با تطابق کالیبر 7.92 که در هیچ جای دنیا غیر از کشور ما سابقه و پیشینه ندارد با کالیبر 8.57 معروف به برنو(8.57 ماوزر مدل 98)؛ باید گفت که ما دو کالیبر داریم که در ظاهر هر دو 8.57 هستند اما در کاتالوگهای معتبر تفاوت آنها بدین صورت بیان شده:
1.‏ ‏8.57‎ I or J‏ ‏
2.‏ ‏8.57‎ S or IS or JS‏ ‏
قطر گلوله اولی یعنی 8.57‎ I‏ برابر 318/. اینج یعنی 8/077 میلیمتر و قطر گلوله دومی یعنی 8.57‎ S‏ برابر 323/. اینج یعنی 8/204 میلیمتر است!
به عبارتی اولی کالیبری قدیمی است که بیشتر قبل از سال 1898 میلادی شناخته شده و دیگر تولید نمیشود؛ دومی کالیبری است که از سال 1898به بعد استفاده شده است
در ابتدا تفنگهای ماوزر 98 در کارخانه ماوزر آلمان ساخته شد و حدود سالهای 1317 ارتش ایران نیز همین مدل را به عنوان سلاح سازمانی سفارش داد
اینگونه که از تحقیقات برمی آید نوشتن و حک شدن عدد 7.92 بر روی برنو با هیچ یک از دو کالیبر ذکر شده همخوانی ندارد ومیتواند دلیل دیگری داشته باشد!
بنابراین عدد 7.92 حک شده روی سلاح نه اندازه ای نزدیک به گلوله های دو کالیبر دارد و نه نزدیک به قطر داخلی لوله است(برجستگی خان تا خان)؛ با توجه به مطالعه چند ده کتاب و مدرک موجود در کتابخانه ام( منظور مهندس عبدالعلی یزدانی هست بچه ها اشتباه نشه من تحقیق نکردما!) و مذاکره با چند نفر از صاحب نظران میتوان گفت که 7.92 به طور قطع نشان دهنده یک نوع از کالیبر سلاح نیست بنابراین برنوها یا کالیبر 8.57‎ S‏ هستند یا 8.57‎ I‏ درنتیجه اگر شما خواننده محترم نسبت به کالیبر واقعی تفنگ خود شک دارید و نمیدانید تفنگتان کدام نوع هست یک روش ساده وجود دارد که تا حدود زیادی میتوانید تشخیص دهید کالیبر تفنگتان کدام است
آزمایش:
یه گلوله از کالیبر 06-30 یا 308 وینچستر را فراهم کنید قطر گلوله آن 7.85 است خوب حالا آن را از سر لوله تفنگی که درمورد S‏ یا I‏ بودن آن شک دارید وارد کنید؛ لزومی نداره گلوله رو رها کنید که تمام طول لوله رو طی کنه بلکه لوله تفنگ رو به سمت پایین بگیرید و سعی کنید گلوله مزبور رو به داخل لوله هدایت کنید(از سر لوله تفنگ وارد کنید)؛
خوب اگه گلوله راحت از لوله رد شد به احتمال زیاد کالیبر تفنگ 8.57‎ S‏ یا همان 8.57 ماوزر 98 است؛
میتوان برای تکمیل آزمایش و تشخیص دو کالیبر از هم اگر پوکه شلیک شده از تفنگ رو داریم گلوله 06-30 یا 308 رو از گلوی پوکه وارد میکنیم اگه راحت رد شد به طور قطع کالیبر تفنگ 8.57‎ S‏ است؛ اگه نتونستیم گلوله رو وارد پوکه کنیم به احتمال قوی کالیبر تفنگتان 8.57‎ I‏ یا 8.57‎ J‏ است؛
خوب بچه ها سرتون رو درد نیارم مطالب بالا رو گفتم تا به نتیجه زیر برسیم:
پس فهمیدیم که فشنگهای 8.57‎ S‏ کمی قطورتر از فشنگهای 8.57‎ I‏ هستند و با توجه به اینکه فشنگهای سهمیه که صنایع دفاع تولید میکنه از نوع 8.57‎ S‏ هستش و قطورتر اگه این فشنگ رو توی تفنگهای 8.57‎ I‏ بذاریم خطرناک بوده و حتی شاید لوله تفنگ بترکه! اگرم هیچ کدوم از اینا اتفاق نیفته یا خان تفنگو داغون میکنه یا تفنگ پرت و پلا میزنه ؛

تفنگ نخجیر 3 کالیبر 8.57 همان 8.57 s , js, isاست یا 8.57 i ,j , mm ?
و آیا کالیبر باریک ه است یا قطور تره ؟
ممنون

RE: نخجیر 3 - hoomanb - 2016-07-08 11:27 PM

[تصویر: IMG-1221.jpg]

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اینم اسلحه بنده ، عکس تقدیم به دوستان گرامی علی الخصوص استاد حقیقی عزیز که با اطلاعات دقیق خیلی به بنده کمک کردند.

نخجیر 3 - Siavashshami - 2016-07-08 11:30 PM

مبارک باشه ایشالله حسابی لذتشو ببرید
چندوقتیه که تاپیک نخجیر ۳خبری نیست

فرستاده شده از HUAWEI G700-U10ِ من با Tapatalk

[تصویر: 14680082198991.jpg]
اینم اسلحه بنده

RE: نخجیر 3 - jonoobi - 2016-07-09 04:50 AM

اسلحه ها بسیار زیبا هستن ان شاالله سالم باشیدو به خوبی ازشون استفاده کنید

ما منتظر گروپهای نخجیری تون هستیمKhansariha (8)