شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نخجیر 3 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي گلوله زني ( گلنگدني ) (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- موضوع: نخجیر 3 (/showthread.php?tid=439)

RE: نخجیر 3 - مهدى١٣٦١ - 2015-05-08 09:55 AM

دوست محترم ، والا من تو اين زمانه فهميدم نبايد با كسى بحث كرد ، الان ايشون ميگن ميخوره به هدف و راضين ، خداروشكر ، پس لذتش و ببره ، در مورد اينكه ١٣٠ رو بهتر ميزنه ، اتفاقا تفنگ منم ١٣٠ رو بهتر ميزد ولى نه اينكه درست بزنه ، كمتر از ور ميخورد ، ولى بازم دقيقا سوراخ نميكرد ، مشكل داشت ، نسبت به ١٥٠ بهتر بود ، وگرنه با اينكه كاليبر ٢٧٠ بود ، سوراخى كه تو سيبل تو ٢٥ متر إيجاد ميكرد ، خيلى بزرگترو گشادتر از سرگلوله برنو بود ، مشكل كاملا مشهود بود ، اين دوست شما ميگه ميزنه در چه فاصله ايى رو ميگه ؟؟؟؟ببرش تو ٢٠٠ متر و ٣٠٠ متر سيبل بكار اگه زد من تو كتاب ركورد گينس ميدم شماره و مشخصات تفنگ ايشون رو به عنوان تفنگ هزاره سوم ثبت كنن ، بله تفنگ منم ميزد ولى تو ٢٥ متر اونم هردفعه يكجاى كارتن نه اينكه خال ، اصلا همچين حرفى تمام قوانين فيزيك رو ميبره زير سوال !!!! اقا رضا جعفرى استاد گلم نميدونم اينجا بود يا سايت ديگه در باره حركت پرتابه و بالستيك توضيحات بسيار ارزشمند و كاملى دادن ، اينها همه براساس علم فيزيك هست ، به حرف من و شما نوعى نيست كه ، به نظر من اگه ايشون راضيه و اصرار به دقت داره ، خداروشكر پس مشكلى باقى نمئ مونه

RE: نخجیر 3 - hossein1haghighi - 2015-05-08 11:25 AM

حق با شماست ،به توصیه شما نباید بحث کرد شاید طرف فکر بکنه خبریه ،اگه خوب میزنه مبارکش باشه،دوستی داشتم که میگفت با 7/62 روسی ،فشنگ 8 میزنه وعالی جواب میده قران وپیر پیغمبرم قسم میخورد ،بعضی از ادما به صرف اینکع از یه طایفه هستن که قدیمیاشون اهل اسلحه بودن یک حرفای بی سر وته یی میزنن که ادم شاخ در میاره ،طرف میگه با برنو سه کیلومتر شکار زده ،یکی میگه با ،270 توی 500 متر سیم کارتو میزنم ،اصلا سیم کارت اونجا دیده میشه ،حالا طرف تو 500 متر گروپ 5 تایش سیم کارته ،فقط باید این فرمایشات رو شنید وتازه تصدیقم کرد ،وگرنه. باید واسه جنگ جهانی سوم اماده شد،بنده خودم زیاد با اسلحه سر وکار داشتم از همه فرمش جنگی، شکاری،وادمای خیلی با مهارت واستعداد خدا داده. روبرو شدم که کارای خارق العاده کردن اما با تفنگ سالم ودر برد موثر اسلحه مورد استفاده شون دوستی داشتم با کلانشیکف دو هدف که همزمان توی هوا پرتاب میکردم میزد ،لیمو ترشو با کلت توی هوا میزد ،با نگاه کردن درون اینه هدفو پشت سرش میزد،اما نمیتونست 500 متر گروپ 5 تای از سیم کارت بگیره ،

RE: نخجیر 3 - کوهنورد - 2015-05-08 01:55 PM

با سلام :
اگر اجازه بدید بنده یک مطلبی رو اضافه کنم . در مورد تفنگهای خان پهن ، من هم یکی دو مورد رو دیدم که که میگفتند بعضی از فشنگها رو خوب نمیزنه (خصوصا خارجی که همه ازش انتظار دقت بهتر دارن ) در همین انجمن هم یکی از دوستان مطلب گذاشته بود که تفنگش (خان پهن)با سرگلوله سیرا اصلا سازگار نیست .
بنظرم باید به یک نکته توجه کرد : خان پهن ، شاید برای شلیک هزاران گلوله ، در یک شکل و وزن و شارژ و....... گزینه خوبی بوده و کمترین استهلاک و بیشترین دقت نسبی رو فراهم میکرده ولی امروزه وقتی سرگلوله های تجاری را با آن شلیک میکنیم در بعضی از طرخها عملکرد درستی نداشته باشد . یادمان باشد فشنگی که در ژ3 استفاده میشود از بدو ورود این سلاح تا امروز بدون هیچ تغییری در طراحی کماکان با همان وزن و شکل و نوک و دم و بالانس و.......... تولید شده .شاید اگر مرمی را در این سلاح عوض کنیم آنقدر تغییر رفتار ببینیم که افسانه ژ3 به تراژدی تبدیل شود !!!!!!!!!!!!!
یکی میگفت ببینید سلاحتان با چه سرگلوله ای و چه شارژی سازگار است همیشه آنرا بکار ببرید . بنظرم حرف خیلی خوبی اومد که حتی در مورد تفنگ بادی هم صدق میکند .در مورد پرواز انواع پرتابه هم باید بگم برخلاف تصورم مرمی فقط حول محور طولی خود دوران ندارد و در بعضی از طرحها ، گاها حرکاتی مانند ارتعاش در حول محور عرضی هم دیده میشود . برای فهم بهتر ، میتونم دقیقا به حرکت زمین اشاره کنم در حین گردش وضعی ، حرکت انتقالی نیز دارد . یک دیاگرام در این زمینه وجود دارد که به محض پیدا کردن برایتان میگذارم .
با عرض پوزش بابت کلمات دست و پا شکسته .Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: نخجیر 3 - asman - 2015-05-08 03:16 PM

جسارتا منم یه مطلبی اضافه کنم دقت یه سلاح (کاری به دوربین ندارم) به عوامل زیادی مربوطه پیرو فرمایش کامران جان -وقتی یه سلاح دقیق زن ساخته میشه کلیه عوامل دقیق ساخته میشن وهرکدوم برای اون کار تعریف میشن و قطعات بعدی نیز بر اساس قطعه قبلی وبعدی طراحی میشن مثلا طول لول جنس لول تعدادخان گام خان گوشت یا ضخامت لول برای موضوع ارتعاش وتحمل فشارو1000عامل دیگه نوع و وزن وشکل مرمی استفاده شده در این سلاح نوع پوکه طول پوکه مقدار باروت جنس باروت اگه سلاح گلنگدنی باشه که نه اگه نیمه یا تمام اتوماتیک باشه مقدار گاز برگشتی نه زیاد باشه که گاز اصراف بشه نه کم باشه که تفنگ خودکار مسلح نشه وهزاران عامل ریز ودرشت دیگه دست به دست هم میدن تا یه سلاح دقیق زن باشه ////پرحرفی کردم ببخشید

RE: نخجیر 3 - sajadm - 2015-05-08 11:43 PM

من فک میکردم خان پهنها استهلاک بیشتری دارن

RE: نخجیر 3 - asman - 2015-05-09 06:21 AM

به نظر بنده لولی که خان پهنه چون سطح درگیری وسایش مرمی باخانها بیشتره دقتش بیشتره و بخاطر طول عمر بیشتر خان حفظ دقت بیشتری رو طی زمان به خود اختصاص میده وبه اصطلاح لول دیرتر گشاد میشه ودر لولی که خان ریزه سطح درگیری وسایش کمتره وبه عبارتی پهنای خان کمه وزودتر خان از بین میره واصطلاحا میگن لول گشاد کرده یه مثال ما مرمی رو اگه یه سوهان در نظر بگیریم این سوهان خان ریزو که پهنای کمتری دارند رو زودتر از خان پهن که پهنای بیشتری دارند رو ازبین میبره(به عبارت دیگر از ارتفاع خان کم میشه ومرمی توی لول لق میشه وباعث افت دقت وقدرت مرمی میشه ) ناگفته نماند این در حالی است که هردولول فوق از نظر الیاژ وجنس یکی باشند//

RE: نخجیر 3 - nimrooz - 2015-05-09 08:01 AM

سلام بر استید محترم...تعداد شلیکهای که میشه با لولهای نخجیر 3 در دو کالیبر 8.57 و 270 با دقت قابل قبول انجام داد حدودا چند شلیک میشه ؟

RE: نخجیر 3 - hossein1haghighi - 2015-05-09 02:29 PM

منظور شما طول عمر لوله؟
خدمت شما عرض کنم متاسفانه اسلحه های تولید در ایران هیچگونه اطلاعاتی تحت این عناوین ندارن یا نمیدن،منتها برای کالیبر 270 در خارج 5000 فشنگ میباشد از 8/57 اطلاعات دقیقی ندارم ولی شاید مثلا 7000 فشنگ باشد البته کالیبر هشت به علت گشاد تر بودن فرسایش کمتر است وگاز باروت فشار کمتری به لول ایجاد میکند وسریع تر از لول خارج میشود حالا هر چه دهانه لول طبق کالیبر تنگ تر شود فرسایش سریع تر است مثلا 243 از 270 سریعتر فرسایش خان پدید می اید بنده خودم 8/57 داشتم که سال 81 خریدم وچند ماه پیش فروختم که همون سال 81 لولشو تعویض کردم هشتصد فشنگ ،،mm باهاش زدم ،300 تا سیلر بولت ،سالی دویست عدد عشایری شما اصلا بگیر سه هزار عشایری چون یه وقت دوستان از خودشون فشنگ میوردن تیر مینداختن هنوزم دقتش عالی بود البته تیر اندازی پشت سرهم تا دونه دونه زدن خیلی فرق میکنه بنده گاهی پیش میومد ظرف یک ساعت سی فشنگ میزدم گاهی هم ماهی ده تا نمیزدم ،فک کنم با شرایط تیراندازی سالی صد تا دویست عدد فشنگ لول تا 5000 تیر عیب نمیکنه البته بعضی ها میگن دویستو هفتاد تا 1500 فشنگ جواب میده بنده بعید میدونم با این مقدار فشنگ لول از دقت خارج بشه

RE: نخجیر 3 - nimrooz - 2015-05-09 03:37 PM

بسیاررررر عالی دوست من ،حالا میدونم عملی انجام شده
فشنگهای که شما استفاده کردید فشنگهای قوی کالیبر 8 هستند ...بنابراین احساس میکنم که با فشنگهای عشایری که ما برا تفریح و تمرین استفاده میکنیم عمر لول خیلی بیشتر میشه

RE: نخجیر 3 - hossein1haghighi - 2015-05-10 11:42 PM

اتفاقا فشنگای خارجی درسته قوی تر هستن اما لول با این فشنگا عمر بیشتری داره تا مرمی های عشایری چون فرم ایرودینامیک بهتری داره وهنگام در گیر شدن با خانها اصطکاک بطور مساوی بین خانها تقسیم میشه به همین خاطره که خط سیر بهتری دارن
یعنی اگه لول 270 با 3000 فشنگ فیوجی کار میکنه با مهام ایرانی 2000 عدد فشنگ جواب میده ،فشنگای ایرانی به نظر بنده صدا ولگد بیشتری دارن یعنی من اینطور حس میکنم ،اما برد کمتر ،صرفنظر از دقتشون
دوستان جدای از اینکه تفنگ از اهن وفولاد وچوپ وغیره تشکیل شده دقت کردین که از اخلاق خاصی برخورداره واحساس داره ،یه وقت بهت حال میده یه وقت حالتو میگیره ،یه روز که هوا خوبه شما هم شارژید میرید مثلا تنظیم دوربین با فشنگ درجه یک ،انوقت ده پونزده فشنگ میزنین انوفت بازم انطور که دلت میخواد تنظیم نمیشه ،یه روز دیگه. با دوفشنگ تنظیم میشه ،یه وقت به هر چی میزنی نمیخوره یه وقت دیگه از شما رابین هود زمانه میسازه،سالها پیش با برنو رفتم شکار ،ظهر تابستون کنار چشمه اب ،زیر سایه درخت کف دره نشسته بودیم اتیش روشن کرده بودیم چای دودی درست کنیم یهو دیدم یه قوچ پنج ساله از دیواره روبرو داره کف دره رو دید میزنه ،با رنج فایندر فاصله رو نگاه کردم 141 متر بود ،تفنگو مسلح کردم یه تخته سنگ سفید در دوسه متری من قرار داشت ،به ارومی خودمو به تخته سنگ رسوندم ،کوله پشتی روی سنگ گذاشتم وتفنگو روی اون قرار دادم ،اماده ماشه کشیدن شدم ،ناگفته نماند مناطق ما در اون سالها حفاظت شده نبود ومحیط بان نداشت وشکار چی زیاد داشت به همین علت شکار منطقه ما خیلی تر وفرز وباهوش ونااروم پا به فرار ن،که با کوچکترین اشتباهی بع رمیدن اون منتهی میشد ،خلاصه ماشه رو کشیدم سفیر گلوله توی دره پیچید اما قوچ تکون نخورد ،خیلی سریع دسته رو کشیدم وفشنگ دومو اماده شلیک کردم ام قوچ بدون هیچ حرکتی ثابت ایستاده بود فشنگ دومو زدم بازم نخورد ،وقوچ هنوز ثابت ایستاده بود تا پنج فشنگ که شلیک کردم وخشاب خالی شد قوچ بی حرکت ایستاده بود ،به دوستم که در چند قدمی نشسته بود صدا زدم قطار فشنگو بنداز اونم اینکارو انجام داد فشنگ شیشمو از قطار برداشتم وتفنگو مسلح کردم ونشانه روی کردم قبل از اینکه ماشه رو بچکونم قوچ به ارومی از بالای دیواره به پشت اون رفت،وموفق به زدنش نشدم دوستان هر کدام نظری دادن واز اونجا که به تیراندازی بنده اطمینان داشتن اجماع نظرات بر این بود که دوربین تنظیم نیست،به همین خاطر یکی از دوستان رفت جایی که قوچ ایستاده بود هم برای چک کردن زخمی شدن قوچ هم یه بشقاب یکبار مصرف همراه برد تا سیبل هدف شود توی همون فاصله 141 متر که هیچ اثار از خون دیده نشد ومن به همون بشقاب تیر انداختم درست وسط بشقاب خورد،و روزی هم بوده که هر تیری انداختم مایه سربلندی شده