شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن (/showthread.php?tid=41)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - ALIANA-54-T06 - 2012-01-26 12:02 PM

(2012-01-25 11:34 PM)severus snape نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان یه چیزی که برام مشکل شده اینه که تنظیم توی زاویه های تند رو به بالا مثل روی ستون یا درخت بلند با مستقیم فرق میکنه کسی اطلاعی از حد و حدود این نداره؟؟؟
شاهین جان همانطور که خود شما هم خوب میدونید هر ساچمه ای یک رفتاری موقع شلیک از نظر افت پروازی از خودش بجا میگذارد و این نقطه ضعف تمامی نرم افزارهاست که هیچگاه نمیتوانند بطور دقیق این اختلاف افتها را بطور واقعی نشان دهند .
مثلا نرم افزار چیرگان که جزو بهترین نرم افزارهاست باز از تشخیص دقیق این اختلاف افتی بین ساچمه ها عاجز هست و مثلا نمیداند یا نمیتواند رفتار دقیق ساچمه باراکودا را با جی اس بی یا پرومگنوم در نوع اسلحه شما بدست آورد .
برای همین در شرایط زاویه دار شدن لوله باز ممکنه دقیق نقطه یابی نکند .
البته در اینکه شما از این نرم افزارها محاسبه نمودار تراجکتوری و جداول افت را حاصل میکنید را کاری ندارم منظورم اینه که در عمل و تجربه ممکنه شما نتیجه ای دیگه ای را روی بلندی درخت و دیوار ببینید که با جداول و نمودار داده شده توسط نرم افزار متفاوت باشد و بنظر من هیچ چیزی جای تستهای عملی و تجربی شما را نمیگیرد .
این مقدمه را گفتم تا بگم مقدار این اختلاف و بالا زدن ساچمه ها در شرایط زاویه دار شدن شلیک (چه رو به پائین و چه رو به بالا)‌ از اختلاف یک میل شرو میشود و تا نهایت 3 تا 4 برابر فاصله ارتفاعی دوربین شما از لوله در زاویه 90 درجه میرسد .
این اختلاف و بالا زدن در زاویه 90 درجه شاید حدود 12 تا 24 سانتی بشود (در حد فاصله بین دو صفر دوربین ) تمام این موضوع هم فقط بخاطر از بین رفتن منحنی و بدست آمدن یک تراجکتوری کاملا صاف در 90 درجه میباشد.
در ضمن شاهین جان اگر میخواهی با چیرگان حساب کنی اطلاعات و داده های
1-وزن ساچمه
2-سرعت ساچمه
3-BC ساچمه (بدست آمده در تفنگ شما)
4-ارتفاع پایه دوربین (خط دید تا خط تیر)
5-صفر دوربین و کیلزون مدنظر شما
6-زاویه شلیک (یک یا چند زاویه نمونه )
7-زوم دوربین
اینها را میبایست داشته باشید تا توسط نرم افزار چیرگان جدول و نمودار مربوطه قابل دریافت شود. Khansariha (214)

برای علاقه مندان به پیگیری این موضوع به کمک این دو عکس نمایشی توضیحی میدم

[تصویر: 0.jpg]
در اینجا زاویه شلیک صفر است (تفنگ کاملا افقی)‌ و در فاصله ای معین دوربین هم صفر میباشد در نتیجه بعلاوه دوربین (+) با نقطه برخورد ساچمه (x) کاملا منطبق هستند .

[تصویر: 60.jpg]
اما در اینجا و در همان فاصله اگر هدفی را در زاویه 60 درجه بخواهیم بزنیم (صرف نظر از متغیر بودن هدف) نقطه برخورد و کیل زون (دایره سبزO) حدود چند سانتی بالاتر از هدف مینشیند .

[تصویر: 54.jpg]
البته برای زدن چنین هدفی شما باید حدود و مقدار بالا زدن ساچمه را بدانید تا شلیک شما موفقیت آمیز باشد . فعلا Khansariha (256)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - aminbest - 2012-01-28 06:30 PM

با سلام خدمت همه اساتید عزیز
من به تازگی یه مشکل برام پیش اومده که با راهنمایی های شما انشاءالله حل بشه
من یه دیانا 350 با دوربین دیانا دارم که اونو در فاصله 40 متری صفر کرده و بدون هیچ مشکلی باهاش تیر اندازی میکنم و در حالت مستقیم و افقی کامل و حتی رو به پایین بدون هیچ مشکلی هدف رو مورد اصابت قرار میده ولی تو همین فاصله رو به بالا،چپ میزنه 2،3 بار هم امتحان کردم ولی همینطوریه حتی تو فاصله بیشتر تا 60 متر هم امتحان کردم در حالت مستقیم دقیقا وسط هدف رو میزنه ولی باز رو به بالا،چپ میزنه میخواستم منو راهنمایی کنید.

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - severus snape - 2012-01-28 06:43 PM

ممنون علی آقا از توضیحات خوبتون دوربین سواروسکی با قیمت 4 ملیون مثل چیری گان وزن ساچمه و جدول افتشو بهش میدی و فاصله صفر وزنی تفنگ از تراز توربین خودش تشخیص میده که شما تفنگ رو با توجه به نقطه ای که دست گرفتین توی چه ضاویه ای قرار دادین مثلا 45 درجه رو به بالا خودش چون فاصله یاب داره فاصله رو هم تشخیص میده و با توجه به ضاویه نقطه برخورد رو کمی پایین تر از مرکز تنظیم دوربین مشخص میکنه اما برای ساچمه سبک بادی فکر نمی کنم و بلد هم نیستم که چه طور میشه این اطلاعات رو واردش کرد با چیری گان هم کار نکردم کلا میخوام بدونم چیریگن هم پیشبینی اینو داره؟؟

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - ALIANA-54-T06 - 2012-01-28 08:56 PM

aminbest جان این موضوع به چپ زدن بنظرم دو احتمال براش متصور هست اول اینکه کمی عادت در دست گرفتن شما یعنی تفنگ رو به بالا رفتن از تراز خارج میشه و همانطور که دوستان میدونند اگر موقع شلیک تراز نباشه ساچمه کمی به چپ یا راست میره (اگر لازم شد برای توضیح بیشتر تصاویر مربوطه را ارائه خواهم کرد ) و دوم اینکه به نوع رفتار ساچمه بر میگرده بعضی ساچمه ها در اختلاف سرعت به چپ یا راست منحرف میشوند و با توجه به اینکه در مسیر رو به بالا سرعت ساچمه کاهش بیشتری پیدا میکند احتمال به چپ رفتن محتمل میشود .Khansariha (214)
(2012-01-28 06:43 PM)severus snape نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون علی آقا از توضیحات خوبتون دوربین سواروسکی با قیمت 4 ملیون ...........
اما برای ساچمه سبک بادی فکر نمی کنم و بلد هم نیستم که چه طور میشه این اطلاعات رو واردش کرد با چیری گان هم کار نکردم کلا میخوام بدونم چیریگن هم پیشبینی اینو داره؟؟
شاهین جان برنامه محاسباتی چیرگان فعلا جزو بهترینهای برنامه برای تفنگهای بادی میباشد و شما کافیه اون اطلاعاتی که گفتم را بهش بدید براحتی انواع نمودارهای ساچمه را چه پروازی (تراجکتوری) و دیگر جداول مربوطه را بشما نشان میدهد (برنامه چیرگان و دفترچه راهنما قبلا ارائه شده) . البته اگر همه اطلاعات را ندارید باز مهم نیست از سایتهای مشابه که دارند قابل دریافت هست حداقل فقط بگید با چه تفنگی و چه نوع ساچمه ای قصد تست دارید . Khansariha (214)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - severus snape - 2012-01-28 10:58 PM

مرسی دیانا 56 یا 54 ساچمه پرو مگنم 5.5 فاصله 30 متر با زاویه مثلا 60 درجه به بالا پایه دوربین هم درست نمیدونم چند سانت تا مرکز شعاع لوله فرق میکنه لئو پولد یک تیکه دوربین هم سنتر پوینت با قطر عدسی جلو 42Khansariha (8)
کلا میخوام بدونم برای شلیک تو این ضاویه باید تفنگ رو توی چه فاصله ای بدون زاویه صفر کرد و صفر اول و دومشKhansariha (8)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - ALIANA-54-T06 - 2012-01-31 09:43 AM

(2012-01-28 10:58 PM)severus snape نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی دیانا 56 یا 54 ساچمه پرو مگنم 5.5 فاصله 30 متر با زاویه مثلا 60 درجه به بالا پایه دوربین هم درست نمیدونم چند سانت تا مرکز شعاع لوله فرق میکنه لئو پولد یک تیکه دوربین هم سنتر پوینت با قطر عدسی جلو 42Khansariha (8)
کلا میخوام بدونم برای شلیک تو این ضاویه باید تفنگ رو توی چه فاصله ای بدون زاویه صفر کرد و صفر اول و دومشKhansariha (8)
خب شاهین جان ببخشید اگر دیر جواب دادم Khansariha (8)
این نمودار تراجکتوری برای ساچمه پرومگنوم بصورت کامل همراه جدول تیر از فاصله 0 تا 60 یاردی خدمت شما در ضمن اینم بگم سرعت این ساچمه را بر اساس کرنو تفنگ خودم قرار دادم (حد متوسط تفنگ کار کرده)
با کیلزون 1 اینچ نهایتا صفر دوم و مناسب را 30.5 یارد نمایش میده (حدود 28 متر) و صفر اول را حدود 14 یارد(12.5متر) در ضمن کیلزون را اگر بیشتر از 1 اینچ بگیریم مثلا 1.5 (مناسب شکار بزرگتر) که در اینصورت کمی مانور کار و PBR بیشتر میشود . Khansariha (214)
نمایش کامل در حالت نرمال (بدون زاویه شلیک)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

جدول فواصل روی ریتیکل دوربین شما (زوم 8X)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

حداکثر برد این پرومگنوم 261 یارد در زاویه 21 درجه بدست میاد
[تصویر: 21.jpg]

خب بعد از اطلاعات اولیه حالا میرسیم به زاویه شلیک
این نمودار را برای زاویه شلیک 60 درجه ارائه میدهد (تراجکتوری نقطه چین شده) که در 30 یاردی حدود 2 اینچ (5 سانت) ساچمه پرو مگنوم بالاتر میزند. Khansariha (256)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - ALIANA-54-T06 - 2012-02-01 12:08 PM

پاسخ این پست را به اینجا انتقال دادم
(2012-01-31 11:06 PM)repsol نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اساتید محترم سایت آیا این درسته که میگن دوربین های لیپرز در زوم پائین کیفیت دید خوبی رو ارائه نمی دن؟
یکی از دوستان میگفت مثل اینه که از داخل لوله خودکار داری نگاه میکنی...!!!Khansariha (226)
خب ظاهرا این دوستتون اول باید طریقه نگاه کردن خودش را به دوربین تصحیح کند چون هر دوربینی را که بصورت ناقص چشم را از سنتر و مرکز کانونی و فاصله مناسبش بردارید ، دید کامل و باز تصویر از بین میرود و باصطلاح لوله ای دیده میشود .
بهرصورت دوست من این موضوع صحت ندارد و بدانید که بهترین و شفاف ترین تصویر با حداقل زوم برای هر دوربینی تعریف و محیا میباشد. Khansariha (214)
اینم جهت اطلاع
[تصویر: M107_firing.gif]

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - repsol - 2012-02-02 11:11 PM

بسیار بسیار ممنون بابت راهنماییتKhansariha (8)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - msh - 2012-02-03 02:21 AM

یک دوربین نورکونیا 32*4 زوم ثابت واسه وایرخ 80 گرفتم تقریبا 4 ماه پیش به قیمت 45 چوق بعد از 2 هفته سیم بالا منهدم شد. 2 هفته پیش هم کلا ریتایکل از جاش در اومد!
بردم واسه تعمیر که بعلاوه که کرمانشاه گیر نیومد تعمیرکارم گفت 20 تومن می گیرم درستش میکنم. تصمیم گرفتم یک لیپرز واسش بگیرم که آقا سهراب عزیز امروز زحمتشو کشیدن.
البته امروز دست به آچار شدم و درستش کردم که تو تاپیک تعمیرات توضیحاتو خدمتون عرض میکنم.
[تصویر: norconia.jpg]
[تصویر: reticle2.jpg]

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - rezashirali - 2012-02-03 05:31 PM

به نظر شما برای تفنگی مثل 350 مگنوم با اون لگد سنگین از دوربین استفاده بشه یا نه؟ اگه دوربین رو توصیه می کنید چه دوربینی؟