شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن (/showthread.php?tid=41)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - garshasb - 2015-10-02 11:39 PM

(2015-10-02 11:19 PM)RAK نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
به پیشنهاد دوستان یک دوربین هاوک با مشخصات زیر به قیمت 750000تومان خریدم برای پی سی پی
نکته ای که توجه من را به خودش جلب کرده اینه که با تغیر زوم دوربین نقاط میل دات تغییر مینه یعنی اینکه یک میلدات دز زوم سه با زوم دوازده فرق میکنه نمیدونم دوربینهای که ما با اونا کار کردیم اینجوری نبودند چرا این مدل اینطوری هست
ایا تمامی مدلهای هاوک این شکلی هستند یا نه
دوستانی که تجربه استفاده دارند لطفا نظر بدن
نکته دوم اینه که پارالکس وظیفه ای جز ایجاد دید بهتر و وضوح بهتر داره یا خیر

درود
مبارک باشه جناب rak
دوست عزیز دوربینهای معروف به ffp و زوم ثابت هستند که همیشه ارزش میلدات حفظ میشه و مثلا میل دات اول یک سانت پایین خال هست.
شما وقتی با زوم 3x هدف رو میبینید میل دات اول شما مثلا یکسانت از مرکز فاصله داره، حالا وقتی زوم میکنید تصویر چند برابر بزرگتر میشه و دیگه میلدات اول در فاصله یک سانتی نیست و فاصله کمتری با مرکز ریتکل داره،
دلیل این موضوع بزرگتر شدن هدف یا به اصطلاح زوم، و تغیر نکردن اندازه میلداتها هست، اگر از شاخصی در هدف استفاده کنید و اندازش رو حدس بزنید چند برابر شده قادر به محاسبه ارزش جدید میلدات خواهید بود.
مثلا اگر شاخص دوبرابر شده بود ارزش میلدات نصف میشه ،
منظورم زوم 2x نیست به اشتباه ما میگیم بزرگنمایی ، مثلا زوم ۲۴ هدف ۲۴ برابر نمیشه درواقع عدد 24x نزدیک بینی هست نه ۲۴ برابر بزرگنمایی.
جناب صلحی
اقای عمادی بودن خطای پارالکس در دوربینهای ارزون رو تعمیم دادن به جابجایی صفر در زومهای مختلف که این غلطه،
پارالکس انواع مختلفی داره گاهی دوربینها بقدری دقیق هستند که تا درست پشتش قرار نگیری تصویر قابل رویت نیست. نوع دیگر پارالکس فاصله هست که مد نظر اکثر دوستان هست.

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - s.solhi - 2015-10-02 11:56 PM

بله محمد عزیز صفر با تغییر زوم جابجا نمیشه به دلیلی که خودتون توضیح دادین و خطای پارالکس و تصحیح پارالکس که در واقع فوکوس مجموعه عدسی ها به منظور دستیابی به وضوح حداکثر هستش دو بحث جداست

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - s.solhi - 2015-10-03 11:00 AM

(2015-10-02 11:56 PM)s.solhi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بله محمد عزیز صفر با تغییر زوم جابجا نمیشه به دلیلی که خودتون توضیح دادین و خطای پارالکس و تصحیح پارالکس که در واقع فوکوس مجموعه عدسی ها به منظور دستیابی به وضوح حداکثر هستش دو بحث جداست
که البته تصحیح پارالکس صحیح خطای پارالکس رو هم کاهش میده ولی مقداری خطای پارالکس در اثر ساختار اپتیکی دوربین ایجاد میشه که در دوربینهای ارزان با تصحیح پارالکس برطرف نخواهد شد

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - amiremadi - 2015-10-03 11:12 AM

جناب گرشاسب عزیز
این مورد را که در دوربینهای ارزان و بیکیفیت ، صفر دوربین با تغییر زوم جابجا میشه را خودم عملا تست کردم.
اگر دوربین را روی یک گیره ببندید به طوریکه اصلا تکان نخورد کافیست مثلا در زوم 16 نقطه وسط رتایکل را در روی هدف مثلا در 30 متری علامتگذاری کنید و سپس زوم دوربین را به 4 تغییر بدید.
خواهید دید که نقطه مرکز رتایکل دوربین نسبت به اون نقطه ای که روی هدف علامتگذاری کرده اید ، جابجا میشود.
این مورد در دوربینهای سنترپوینت و لیپرز و حتی لبو(در لبو به مقدار بسیار ناچیز) قابل مشاهده هست.
آقا کیوان کاربری DIESELPOWER تجربه بسیار بیشتری در این زمینه دارند.
این موردی را که بنده گفتم ایشون تایید خواهند کرد.
حالا اگر مثلا در زوم 16 و فاصله 30 متری ،پارالکس دوربین روی 10 متر باشد و علامت را روی هدف بزنید ، و سپس پارالکس را روی 30 متر بیاورید خواهید دید که محل علامت یا تغییر خاصی ندارد یا بسیار ناچیزتر از مقدار جابجایی در تغییر زوم خواهد بود.
ولی در دوربینهای با کیفیت مثل هاوک و وکتور و فرانت و زایس و لئوپولد و زاواروسکی و .... این مشکل وجود ندارد.

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - garshasb - 2015-10-03 12:41 PM

اقا عمادی دوست بزرگوار
دوربینی که با تغیر زوم ، صفر ، جابجا میشه یعنی با بالا بردن زوم لوله یا سیلندر داخلی دوربین هم جابجا میشه، اگه همچین موردی تو دوربین پیش بیاد واقعا بهش دیگه دوربین نمیشه گفت و اسباب بازیه.
میدونستم این دوربینای ارزون خطا زیاد دارن ولی این خطا شورشو در خواهد اوردKhansariha (367)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - صادق قرنجیکی - 2015-10-03 02:03 PM

(2015-10-02 11:19 PM)RAK نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
به پیشنهاد دوستان یک دوربین هاوک با مشخصات زیر به قیمت 750000تومان خریدم برای پی سی پی
نکته ای که توجه من را به خودش جلب کرده اینه که با تغیر زوم دوربین نقاط میل دات تغییر مینه یعنی اینکه یک میلدات دز زوم سه با زوم دوازده فرق میکنه نمیدونم دوربینهای که ما با اونا کار کردیم اینجوری نبودند چرا این مدل اینطوری هست
ایا تمامی مدلهای هاوک این شکلی هستند یا نه
دوستانی که تجربه استفاده دارند لطفا نظر بدن
نکته دوم اینه که پارالکس وظیفه ای جز ایجاد دید بهتر و وضوح بهتر داره یا خیر
[تصویر: WP-20151002-032.jpg]
[تصویر: WP-20151002-028.jpg]
[تصویر: WP-20151002-024.jpg]

من مدل سایدویندر 8.5-25*42. این برند رد دارم. صفر دوربین رو زوم 16 انجام بدم و بعد با زوم 25 شلیک کنم . نقطه برخورد تغییری نمی کنه.

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - royall - 2015-10-03 02:31 PM

دوست عزیز جناب راک اینطور که من متوجه شدم مشکل از دوربین نیست
قطعا ارزش یک میل دات در زوم 3 با ارزش یک میلدات در زوم 12 برابری نمیکنه ..... ارزش میل دات در زوم های مختلف با هم برابر نیست به همین جهت هم هست که دوربین های اف اف پی تولید شده اند

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - hunter extreme - 2015-10-03 03:24 PM

سلام Khansariha (8)

ببینید دوستان دوربین های میلدات که زوم تا 16 دارند اکثرا (99%) زوم معیار آن ها 10x میباشد یعنی میلدات تو این زوم کالیبره شده و دوربین های میلدات زوم 20 و بالاتر تو 20x کالیبره میشه

واکثر دوربین ها با جابه جا کردن زوم ارزش ان تغییر میکنه در مورد دوربینهای هاوک هم این مساله صدق میکنه مثلا اگر شما یه دوربین هاوک 20x رو بیارید روی زوم 10 گام میلدات دو برابر میشه برای درک بهتر در نرم افزار chairgun از قسمت tools گزینه Reticle رو انتخاب کنید

و انواع Reticle رو میتوانید ببینید و نوشته درچه زومی کالیبره شده با انتخاب یکی از انها و تغییر زوم ازقسمت magnification به این مساله پی میبرید.ولی اینکه دوربینی با تغییر زوم صفر تغییر کنه دوربین مشکل داره

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - vakil - 2015-10-24 02:43 PM

سلام دوستان عزیز
تا مبلغ دو میلیون تومان چه دوربینی برای گلوله زن 270 نخجیر 3 پیشنهاد میکنید
البته برای شروع کار و تمرین
ممنون

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - vakil - 2015-10-24 09:40 PM

سوال بعدی اینکه بین دو دوربین :
Leupold VX2 3-9x40 Duplex
و
Zeiss Terra 3-9x42 RZ6
کدوم رو پیشنهاد میدید ؟ و به چه علتی ؟
قیمت لئوپولد 1679000 تومان و زایس ترا 1999000