شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو (/showthread.php?tid=364)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - sadra9496 - 2012-01-29 04:18 PM

(2012-01-29 01:17 PM)کوهنورد نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان .اقا ما کلی با کارها تون حال کردیم من هم قبل از جمع کردن کارگاهم از اینکار ها زیاد میکردم ولی الان یه خورده دست وبالم بسته شده ....... بگذریم .اول از Marksman بپرسم که کمان یک تکه ات را با چه چوبی ساختی من چیز های متفاوتی را امتحان کردم ولی به دلم نشست میدونی سرعت بازگشتتشان خوب نبود تصمیم گرفتم این بامبو هایی را برای پرده میفروشند امتحان کنم تسمه هایی به غرض یک اینچ را روی هم وکنار هم بچسبانم و پرس کنم تا به اندازه دلخواه برسد بعد ان را شکل دهم فکر میکنی جواب میدهد ؟ اقای کرافت من خسته نباشی در وبلاگت کامنت گذاشتم جوابی ندادی اتفاقی اینجا پیدایت کردم این ورقه های فایبر چطوره ؟ سرعت برگشتش چطوره ؟ قیمتش چنده وتکه ای هم میدن؟اصلا ماله چه کاریه تابلو سازی ؟ اگه چند لایه به هم چسبونده شه سرعت بر گشت کم نمیشه ؟ چطور تقویت بشه ؟ 3-4 سال پیش یه کراس بو ساختم حیف الان پیشم نیست عکسشو بزارم واسه بازو ها هیچی پیدا نکردم از اهن ساختمو از لاتکس به جای کش استفاده کردم انقدر تمیز از اب درامد که هنوز رنگ ولعابش خشک نشده از زیر دستم کشیدند و بردند !! انقدر قوی شده بود که بزور مسلح میشد همینقدر بگم سر کری خونی شرط بستیم تیرش از 20 قدمی 8 سانت تو در رنو فرو رفت !! البته سر تیر های خوبی هم ساخته بودم .دیگه از اون نساختم چون کش واینچیزا بدرد نیزه انداز های زیر ابی میخوره و حرفه ای نیست . شما چی پیشنهاد میکنی ؟
جناب کوهنورد برای اینجور موارد من یه روش میدونم.موادی هست به نام فیبر کربن.در چند حالت مختلف وجود داره.یکی به حالت الیاف نازک هست که برای این کار بدرد میخوره.این الیاف رو باید درون یک قالب بصورت دسته ای قرار دارد و سپس با رزین اپوکسی پر کرد.مقاومتی در حد آهن داره و بخاطر الیافی بودنش حالت ارتجاعی بالایی داره.فیبر کربن به حالت بلوک و پارچه هم موجود است.فقط مشکلش تهیه اون هست که جزء مواد خاص هست و مصارف نظامی داره.برای ساخت هواپیماهای بدون سر نشین برای سبکی و مقاومت همراه با چوب بالسا(سبکترین چوب دنیا) استفاده میشه

در ضمن در مورد بامبو کار کمی سخته.بامبو باید به نوارهای کوچیک برش داده بشه.بعد این نوارها به حالت 3 گوش در بیاد با حالت کنیک.سپس به هم چسبونده بشه تا تنش های مختلف رو خنثی کنه.من برای ساخت قلاب ماهیگیری استفاده کردم.اگر بشه طرح مناسبی برای شکل کنیکش پیاده کرد قابل اجراست

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2012-01-29 06:56 PM

صدرا جان اميدوارم در اولين فرصت بتونم شما رو ملاقات كنم و از تجربياتتون تو اين زمينه(و همه موضوعات ديگه) استفاده كنم.در خدمت هستم.

جناب كوهنورد اينرو من از چوب آزاد شمال ساختم كه خواص ارتجاعي عالي داره.همينقدر بگم كه تو تست اولم از يه در كاملا رد شد.طوري كه ما اولش دنبال تير مي گشتيم بعد سوراخ رو ديدم و اونور در تير رو تو اتاق پيدا كرديم.Khansariha (219)
بامبوي ضخيم براي اين كار فوق العاده هست ولي مهمترين قسمت قضيه خشك كردن چوب كه اصول خاص داره.فايبر گلاس هم به صورت صفحه نازك اگه پيدا كني نه به تنهايي ولي در تركيب با چوب فوق العاده هست با چسب اپوكسي تحت فشار و حرارت به صورت لايه اي بايد به هم بچسبن و بعد روش كار بشه.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - craftsman - 2012-01-30 08:58 AM

جناب كوهنورد سلام
اگه جواب ندادم احتمالا پيام رو نديدم.
ورق فايبر گلاس رو خودم بارها ساختم اما چيزي كه ميخواستم در نيومد رزين داره مثل عسل و يه هاردنر كه فكر كنم پراكسيد هيدروژن باشه و اين تركيب طوريه كه مثلا توي يه ليوان رزيم 5-10 قطره پراكسيد باعث ميشه بعد از يكساعت خشك بشه و با افزايش هاردنر اين يمان كم ميشه و اگه هاردنر از يه حدي بيشتر باشه چنان سريع خشك ميشه كه كاملا حرارت متصاعد شده از اين واكنش رو ميتونيد ببينيد!!
ساخت فايبر گلاس اينجوريه كه ورقهاي شيشه(فيبرهاي نازك شيشه كه ميتونه مثل حصير بافته شده باشه يا اينكه مثل نمد بدون شكل خاص فقط بصورت يك ورق درومده باشه اين ورق رو با يك لايه تركيب رزين و هاردنر خيس ميكنيم و يه لايه ديگه فيبر شيشه رو روي اون قرار ميديم.بهميد ترتيب لايه لايه رويهم قرار ميديم تا مثل لايه هاي كيك بشه اونوقت تو هواي آزاد و ترجيحا زير نور آفتاب قرار ميديم بعد از چن دقيقه حالت شيره اي رزين تبديل به ژله ميشه و بعد از حدود نيمساعت خشك ميشه.و با كمك سنگ (فرز) ميشه به هر شكلي اونو بريد
اشكالات كار:مكان خشك شدن فيبر بايد دمايي حدود70 درجه سانتيگراد داشته باشه.
حبابهايي در بين لايه ها ايجاد ميشه كه همين حبابها پاشنه آشيل كار ميشه و با اولين فشار روز همون حبابها ترك ميخوره
راه حل:ورقهاي آماده در بازار وجود داره بدون حباب و ورقهاي بسيار يكنواخت با ضخامتهاي از 1-2 ميليمتر الي 30-40 ميليمتر تو بازار هست ورق حدود-8 6 ميليمتري براي ريكرو كافيه طول بازوها رو حدود 60 سانت و عرضش در يكطرف حدود5 سانت و سر ديكه اين بازو حدود 2.5-3 سانت و برار كامپوند ضخامت حدود 10 ميليمتر ومورد نيازه
ميشه ورقهاي نازك رو خريد و با چسب بصورت ساندويچي چسبوند اما چسبهايي كه من تست كردم بدرد اينكار نميخورن و فقط چسبهاي سيانو اكريلات يا همون 123 ميتونه جواب بده البته در خمش نيروي وارد شده باعث تورق لايه ها ممكنه بشه بهترين كار همون ورق با ضخامت6-8 ميليمتره.
حالت ارتجاعي اين ورقها عاليه هرچند به پاي ورقهاي فيبر كربن كه از دو طرف به لايه مركزي از افرا چسبونده شده نميرسه اما واقعا نميدونم از چه چسبي براي چسبوندن فيبر كربن به چوب افرا استفاده كرد.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - masih.hunter - 2012-01-30 09:49 AM

مشگل اساسی جاوید جان همون حبابهاست بنظرت چجورمیشه ساخت که حباب داخلش ایجاد نشه ؟

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - craftsman - 2012-01-30 10:10 AM

آقا مسيح من حتي با پرس هم تست كردم نشد درست كه نشد خخخخ
شايد حرارت 70 درجه بعلت اينكه خود واكنش حرارت زا هست و افزايش دما اگه اشتباه نكنم باعث كندي فرايند ميشه و حبابها با وارد كردن فشار بشه اين حبابها رو از بين برد.اما كماكان من استفاده از ورق آماده رو توصيه ميكنم

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2012-01-30 11:25 AM

استاد کرافتسمن عزیز حق با شماست من تو تموم منابعی که دیدم از صفحه آماده استفاده می کنن.برای فشار وارد کردن هم از پرس استفاده نمیشه بلکه یه سیستم شیلنگ که روی کل کار قرار می گیره و بعد هوا با فشار بالا واردش می شه و بعد از باد شدن فشار رو به صورت یکنواخت وارد می کنه.یه راه سنتی هم پیچیدن طناب کتان با طناب پیچ مخصوص هست که باز فشار رو به شدت بالا می بره.برای ایجاد حرارت هم از یه چیزی شبیه به یک اتاقک از جنس پشم شیشه و یک لایه عایق استفاده می شه که با روشن کردن چند تا لامپ داخلش حرارت لازم تامین میشه.سعی می کنم شکل اینایی که گفتم رو پیدا کنم و بذارم تا بهتر منظورم رو برسونم.
چسب هم چند نوع مختلف در این کار استفاده می شه که من دو تاش رو پیدا کردم.ولی سیانو اکریلات اصلا به درد این کار نمی خوره.چون بعد از چند تا تیر می شکنه.یه نوع چسب پلی اورتان هم برای چسبوندن فیبر به چوب استفاده می شه که الان اسمش یادم نیست اونرو نتونستم پیدا کنم هنوز.Khansariha (226)
دوستانی که به ساخت کمان سنتی علاقه دارن حتما این سایت رو ببینن:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - MHshoot - 2012-03-02 10:32 PM

(2012-01-29 06:56 PM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
صدرا جان اميدوارم در اولين فرصت بتونم شما رو ملاقات كنم و از تجربياتتون تو اين زمينه(و همه موضوعات ديگه) استفاده كنم.در خدمت هستم.

جناب كوهنورد اينرو من از چوب آزاد شمال ساختم كه خواص ارتجاعي عالي داره.همينقدر بگم كه تو تست اولم از يه در كاملا رد شد.طوري كه ما اولش دنبال تير مي گشتيم بعد سوراخ رو ديدم و اونور در تير رو تو اتاق پيدا كرديم.Khansariha (219)
بامبوي ضخيم براي اين كار فوق العاده هست ولي مهمترين قسمت قضيه خشك كردن چوب كه اصول خاص داره.فايبر گلاس هم به صورت صفحه نازك اگه پيدا كني نه به تنهايي ولي در تركيب با چوب فوق العاده هست با چسب اپوكسي تحت فشار و حرارت به صورت لايه اي بايد به هم بچسبن و بعد روش كار بشه.

سلام خدمت اساتید.میشه بپرسم چرااز چوبهای اسکی شکسته کههم میشه ارزون گیرآوردوهم حاله ارتجاعی ودرعین حال سختی و مقاومت عالی داره استفاده نمیکنید؟

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2012-03-03 12:35 PM

سلام بر شما همشهری عزیز Khansariha (8)ورودتو ن به سایت رو تبریک می گم.
عرضم به حضورتون من استفاده کردم .چند تا مشکل هست: در چوب اسکی حساسیت در مورد یکراه بودن رگه ها به اندازه کمان مخصوصا قسمت پشت اون بالا نیست و همین می تونه به آسونی باعث شکستن ناگهانی بشه دوم اینکه چوبهای اسکی کاملا صنعتی خشک شدن که باز برای کمون خیلی خوب نیست سوم سوراخهایی که روی چوب اسکی برای جای فیکس ها و اتصالات دیگه وجود داره مقاومت اونرو کم می کنه..به غیر از این موارد حق باشماست در چوبهای اسکی هم چوبهای خوبی استفاده می شه.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - MHshoot - 2012-03-28 08:30 PM

(2012-03-03 12:35 PM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام بر شما همشهری عزیز Khansariha (8)ورودتو ن به سایت رو تبریک می گم.
عرضم به حضورتون من استفاده کردم .چند تا مشکل هست: در چوب اسکی حساسیت در مورد یکراه بودن رگه ها به اندازه کمان مخصوصا قسمت پشت اون بالا نیست و همین می تونه به آسونی باعث شکستن ناگهانی بشه دوم اینکه چوبهای اسکی کاملا صنعتی خشک شدن که باز برای کمون خیلی خوب نیست سوم سوراخهایی که روی چوب اسکی برای جای فیکس ها و اتصالات دیگه وجود داره مقاومت اونرو کم می کنه..به غیر از این موارد حق باشماست در چوبهای اسکی هم چوبهای خوبی استفاده می شه.

سلام وعرض تبریک سال نو.ممنون از راهنمایی تون.امیدوارم هم مارو درساخت سلاح وکمان یاری وراهنمایی کنید وهم باطراحی وساخت سلاحها وکمانهای کاربردی وموثر باعث افتخار هممون بشید. ارادتمند شماو همه ی اساتید...مهدی

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - wolfer - 2012-04-07 12:36 PM

کسی در باره کراس بو اطالاعاتی داره ؟ این که در چه رنج قیمت هست و کجا گیر میاد ؟ احتیاج به مجوز داره یا نه؟ قدرت اون در چه حد هست؟