شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو (/showthread.php?tid=364)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - omidyaran - 2011-10-16 02:46 PM

دوست عزیز ممنون از عکسهایی که گذاشتین.واقعا اگه قدرت خریدمون بالا بود اون کمانهای بالا رو می خریدیم مخصوصا اونی که جمع میشه.ولی چه کنیم که هر چه می نالیم از جیب خالی-بازم دستتون درد نکنه اگه کسی بازوی دست دوم خبر داره قیمتش چنده بگه شاید بخریم

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - leopard - 2011-10-16 06:46 PM

چند ماه پیش که رفته بودم توپخانه از این کمان های زنبورکی یا صلیبی دیدم قیمت گرفتم طرف گفت 450 تومن ، چسبیدم به سقف ولی خیلی کارایی های متفاوتی داشت

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2011-10-17 12:49 PM

دوستان عزیز این زه دست ساز کمان ساخته شده از الیاف پلیمری تقویت شده با ابریشم خام.
[تصویر: string.jpg]

این هم پیچهای مخصوص کابینت سازی که به اصطلاح به پیچ کش معروفه و برای ساختن نوک تیر گزینه مناسب و ارزونیه.کافیه سرش رو ببرین و با سنگ چرخ شکل بدین قسمت پیچی اونرو با چسب قوی به نوک تیر فیکس کنین وحالشو ببرین.
[تصویر: arrow_4_.jpg][تصویر: arrow_6_.jpg]

این جوری:
[تصویر: arrow_1_.jpg]

قسمت عقب تیر رو هم این جوری می شه ساخت با سه تا پر با زاویه 120 درجه.

[تصویر: arrow_5_.jpg]

امیدوارم به کارتون بیاد.Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - abbasi - 2011-10-17 01:48 PM

واقعا عالی بود ... مخصوصا اون پیچ ها ...

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - omidyaran - 2011-10-17 05:27 PM

دمت گرم خیلی باحال بود-راستی نمی دونی چه جور چوبی برای بازوهاش بهتره؟؟چوب سرخدار میگن قدیمها استفاده می کردند-واقعا باید چوبی بوده باشه که کمان رو ازش درست میکردند.مثل الان نبوده که کامپوزیت و از این مواد ترکیبی استفاده کنن-اگه کسی اطلاعاتی داره اینجا بگه

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2011-10-17 05:43 PM

دوست عزیزم سلام.Khansariha (8)
بله سرخدار شاه چوبهای ساخت کمان بوده و هست ولی من توصیه اش نمیکنم به این دلایل:
1.قیمت بالا2.کمیابی3.عدم پروسه مناسب برای خشک شدن جهت ساخت کمان4.کار کردن باهاش فوقالعاده سخته و درآخر سرخدار در ایران گونه حفاظت شده است وخرید وفروشش جرم.
ولی به خاطر خصوصیات الاستیک فوق العاده، LONGBOW معروف انگلیسی منحصرا از این چوب ساخته می شده که 400 سال سلاح غالب در جنگهای اروپا بوده.
چوبهای مناسب دیگه اینا هستن:
آزاد فوقالعاده خوب جواب می ده.
افرا ،درون چوب توت،سیب ،گیلاس ،ون،بامبوی ضخیم
مهمتر از چوب، خشک کردن اونه شما باید چوبی استفاده کنی که خودت به طور طبیعی خشک کرده باشی نه کارخونه ای.این کار حداقل 3 ماه زمان می بره.

مطلب دیگه در مورد کمانهای مرکب:به طور سنتی در ایران از جوب افرا یا توت برای هسته اصلی و تاندون برای پشت(قسمت بیرون) و شاخ برای شکم(روبروی زه ) استفاده می شده. این مواد تحت فشار بالا با چسب پوست یا استخوان(همون چسب کله پاچه) به هم می چسبیدن . شما میتونی از فایبر گلاس برای شکم و پوست خام یا ابریشم هم برای پشت استفاده کنی ولی چسبی که این فشار رو تحمل کنه فقط اپوکسی مگا پلاس هست که زمان کیورینگ بالا در حرارت 120 درجه داره ولی بعد اون 3000 نیوتن فشار رو تحمل می کنه.هر سؤالی باشه من در خدمت هستم.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - omidyaran - 2011-10-17 07:09 PM

ممنون از توضیحاتتون دوست عزیز

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - کوهنورد - 2012-01-29 01:17 PM

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان .اقا ما کلی با کارها تون حال کردیم من هم قبل از جمع کردن کارگاهم از اینکار ها زیاد میکردم ولی الان یه خورده دست وبالم بسته شده ....... بگذریم .اول از Marksman بپرسم که کمان یک تکه ات را با چه چوبی ساختی من چیز های متفاوتی را امتحان کردم ولی به دلم نشست میدونی سرعت بازگشتتشان خوب نبود تصمیم گرفتم این بامبو هایی را برای پرده میفروشند امتحان کنم تسمه هایی به غرض یک اینچ را روی هم وکنار هم بچسبانم و پرس کنم تا به اندازه دلخواه برسد بعد ان را شکل دهم فکر میکنی جواب میدهد ؟ اقای کرافت من خسته نباشی در وبلاگت کامنت گذاشتم جوابی ندادی اتفاقی اینجا پیدایت کردم این ورقه های فایبر چطوره ؟ سرعت برگشتش چطوره ؟ قیمتش چنده وتکه ای هم میدن؟اصلا ماله چه کاریه تابلو سازی ؟ اگه چند لایه به هم چسبونده شه سرعت بر گشت کم نمیشه ؟ چطور تقویت بشه ؟ 3-4 سال پیش یه کراس بو ساختم حیف الان پیشم نیست عکسشو بزارم واسه بازو ها هیچی پیدا نکردم از اهن ساختمو از لاتکس به جای کش استفاده کردم انقدر تمیز از اب درامد که هنوز رنگ ولعابش خشک نشده از زیر دستم کشیدند و بردند !! انقدر قوی شده بود که بزور مسلح میشد همینقدر بگم سر کری خونی شرط بستیم تیرش از 20 قدمی 8 سانت تو در رنو فرو رفت !! البته سر تیر های خوبی هم ساخته بودم .دیگه از اون نساختم چون کش واینچیزا بدرد نیزه انداز های زیر ابی میخوره و حرفه ای نیست . شما چی پیشنهاد میکنی ؟

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - sadra9496 - 2012-01-29 01:58 PM

دکتر جان فکر کنم باید یه قرار بگذاریم دست به کار ساخت یه کمون حرفه ای بشیم..چوبشم مشکلی نیست.هرچی لازم باشه من توانایی تهیه رو دارم

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - berno - 2012-01-29 03:49 PM

با سلام دوستان مبحث خوبي را مطرح كرديد ولي ساخت كمان بدرد بخور كار سخت و اطلاعات زيادي رو طلب ميكنه همانطور كه ميدونيد كمان را از چوبهاي خاصي چون سرخدار و ملچ ميساختند چون هر چوبي به خاطر نداشتن ضريب ارتجاعي قابل قبول به درد اين كار نمي خورد ممكنه نيرويي برابر با 50 پوند براي كشيدن لازم داشته باشه ولي در موقع پرتاب ميبينيد كه اندازه كمان 20 پوندي سرعت پرتابه ندارد.مورد بعدي اينه كه جاي قرار گرفتن تير در كمان (ريكرو كه من تحقيق كردم)در مركز كمان نيست واندكي به سمت بالا ي كمان هست و موقع بستن بازوهاي كمان بايد به اين قضيه توجه شود چون بازوي بالا با پايين با هم فرق دارند اين مورد را دوستان ميتوانند از مربيان اين رشته سوال كنند مورد مهم ديگر كمان خصوصا ريكرو بايد از لحاظ طول و پونداژ با بدن تير انداز همخواني داشته باشه وگرنه صدمات بدي را در دراز مدت به مفاصل كتف وارد ميكند.بعد از تير اندازي بايد زه را از كمان ريكرو جدا كنيد و زه را با مواد خاصي كه شبيه پي هست چرب كنيد.حتما هم از دستكش هاي مخصوص ريكرو استفاده كنيد.