شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو (/showthread.php?tid=364)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - NEMESIS - 2014-07-29 02:15 AM

درود Khansariha (8)
دوست عزیز فنر ماشین که دیگه توی هر شهر و آبادی گیر میاد.....و لازم هم نیست که دنبال فنر نو باشی... شما یه سر به تعمیرگاه ها بزن حتما پیدا میکنید.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - BARZOV - 2014-07-29 04:27 AM

(2014-07-28 08:22 PM)tirazhe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان من براي ساخت كراسبو كامپوند به فنر ماشين نياز دارم كسي ميتونه برام تهيه و پست كنه هزينش هم تقديم ميشهKhansariha (8)

از لوازم یدکی ها و تعمیرگاه نگیر ممکنه واسط گرونتر تا 30 40 تومن بیافته.Khansariha (8)
میتونی از اسقاطی ها بگیری.Khansariha (8)
اینطوری هزینه ی کمی برمیداره و به قیمت کیلویی آهن قراضه برات حساب میکنه و با 5 تومن تموم میشه.Khansariha (8)
اگر هم بتونی فنر لند روور پیدا کنی عالی میشه و دیگه نیازی به اصلاحالات طاقت فرسا نداره.Khansariha (8)
موفق باشی.Khansariha (8)
(2014-07-27 02:06 PM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-07-26 11:50 PM)BARZAU نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این پسر بچه عجب کمانی میسازه با لوله pvc !

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

امیر جان ساختش که کاری نداره.مهم پیدا کردن اون نوع لوله هست!! من تا حالا این مدل رو ندیدم.حالا باز دوستانی که تو این کار سررشته دارن یه نگاه بندازن شاید نوع لوله رو بشناسن.ظاهرا روش نوشته الکتریکال و باید برای برق کاری باشه.Khansariha (8)

جناب کوهنورد گفته بودن که لوله مورد نیاز و مناسب لوله آب سرد هست.با این مشخصات من پرس و جو کردم گفتن که قبلا یه نوع از همین لوله سفیدهای معمولی میومد که فقط واسه آب سرد استفاده میشد و جنس خشک تری داشت اون نوع لوله یه مدت بازار اومد ولی بعدا دیگه نیومد.Khansariha (226)
quality BEP PVC
electrical 25 HD P 60
SMKP21873 AS

این مشخصات رو تونستم از روی لوله بخونم.
الان به سایت یکی از شرکت های فعال در زمینه انواع اتصالات و لوله رفتم و بهشون پیام دادم که آیا لوله ای با این مشخصات یا شبیهش دارن یا نه.

[تصویر: image.jpg]

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - کوهنورد - 2014-07-29 11:37 AM

با سلام :
دوست عزیز ، من نمیخواستم زحمت دوست عزیزمون در سایت شکاربان رو هدر بدم پس مجبورم با ذکر نام و منبع اطلاعات رو در اختیارتون بگذارم . اینها رو آقا مسعود در سایت شکاربان ساختن ، آزمایش کردن ، و با دیگران به اشتراک گذاشتن و بنده فقط نقل قول از ایشون میکنم .
لوله باید از نوع نیو پایپ یا لوله سبز باشه ، از انجایی که الان لوله سبز کمتر پیدا میشه ، آقا مسعود زحمت کشیدن و چندین نوع لوله رو در بازار تهیه کردن و تست کردن بهترین اونها لوله آبسرد هست که یک خط آبی کنارشه . لوله آب گرم یا اونهایی که هم آب گرم هستن هم آبسرد بدرد نمیخوره ، لوله هرچی خشکتر باشه بهتره . شناسایی لوله هم همونطور که آقا مسعود گفتن اینطوره که هرچی لوله از رنگ سفید به خاکستری بیشتر بزنه بهتره ولی خب این هم( وحی منزل )نیست پس باید چیز های در دسترس رو امتحان کرد . خود ایشون توصیه میکنن اول با لوله های سایز معمول شروع کنید تا چم وخم کار دستتون بیاد بعد برید سراغ لوله های سایز بالا ، چون خیلی قوی میشه و کشیدنش هم کار هر کسی نیست . امتحان کنید نتیجه اش رو هم به ما بگید ( من هم یواشکی دارم روش کار میکنم خخخخخخخخخخخخ )

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - swat - 2015-02-17 05:45 PM

سلام
من تجربه در زمینه ساختن کمان با لوله پی وی سی دارم
بهترین جنس برای این کار لوله آب سرد sch هست
و حداقل قطر لازم 1 اینچ برای نتیجه قابل قبول
در کل آسون ترین روش برای ساختن کمانه ولی بهترینش نیست
برای سرگرمی مناسبه و شکار کوچیک
بهترین کارم اینه که با این لوله ها و 2تا قرقره معمولی و یه قبظه چوبی
یه کمان کامپواند بسازین که سرعت خوبی پیدا می کنه
چون کمانتونو دارین دست ساز درست می کنین
تیرهاتونم خودتون بسازید

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - rkh.hunter - 2015-02-17 06:17 PM

(2015-02-17 05:45 PM)swat نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
من تجربه در زمینه ساختن کمان با لوله پی وی سی دارم
بهترین جنس برای این کار لوله آب سرد sch هست
و حداقل قطر لازم 1 اینچ برای نتیجه قابل قبول
در کل آسون ترین روش برای ساختن کمانه ولی بهترینش نیست
برای سرگرمی مناسبه و شکار کوچیک
بهترین کارم اینه که با این لوله ها و 2تا قرقره معمولی و یه قبظه چوبی
یه کمان کامپواند بسازین که سرعت خوبی پیدا می کنه
چون کمانتونو دارین دست ساز درست می کنین
تیرهاتونم خودتون بسازید

سلام دوست عزیز
شما که تجربه دارید میتونید بگید sch چیه؟ این لوله با چه برندی تو بازار هست ؟ والا ما که همه جا رو گشتیم چیزی پیدا نگردیم!!! شما یه برند به من معرفی کن که روش نوشته باشه sch و تو بازار هم موجود باشه
پیشاپیش تشکرKhansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - swat - 2015-02-18 11:23 AM

سلام
اینی که من گفتمو من تو انبار پدربزرگم پیدا کردم و معلوم بود جدیدا ساخته نشده
و ایرانی هم نبود یه جاییم خوندم که لوله با این مارک
مناسبه بعد که به لوله دقیق تر نگاه کردم دیدم عجب سفتیه
حیف که اولین کارم بود و بد از اب در اومد
ولی من تو همین رشت خودمون لوله اب سردی پیدا
کردم که کم از اون لوله نداشت
اونایی که ساکن تهران هستن فک کنم کارشون واسه پیدا کردن
لوله مناسب راحتتره
فکر کنم بشه با سفارش دادن پیداش کرد
دوتا نکته هم در مورد حرارت دادن لوله
اولا که اگه لوله رو حرارت ندین و صافش نکنین و
با بستن زه به دو سرش هم میشه کمان ساخت ولی سرعتش کمه
ثانیا برای حرارت دادنش از حرارت غیر مستقیم استفاده کنین
مثل منقل یا اینکه رو شعلع گازتون یه ظرف بدون تفلون بزارین
که بازم میشه غیر مستقیم
هیچ وقت لوله رو روی اتیش مستقیم حتی با فاصله ازش
قرار ندین چون قبل از این که داخل لوله نرم بشه روی
لوله شروع می کنه به سیاه شدن و دود کردن
هم لوله خراب میشه هم نمیشه صافش کرد
یه نکته دیگه هم یادم اومد
بهتره که کمانو یک پارچه نسازین و قبظه کمانو از چوب بسازین و
بازو های پی وی سی رو بهش پیچ کنین
این کار دو تا مزیت داره
اولیش اینکه قابلیت حمل کردنش خیلی بالا میره چون می تونین
بازو ها رو جداکنین
دوم اینکه پنداژ خیلی بالا تر می ره
چون اگه قبظه هم از همون لوله پی وی سی باشه
خیلی راحت خم می شه و در واقع این بازو ها نیستن که خم میشن
فقط قبظه خم میشه و هم پنداژ و هم سرعت افت می کنه

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - BARZOV - 2015-02-18 01:49 PM

دوست عزیز خیلی ممنون از توضیحاتتون.Khansariha (8)
پیرو توضیحتون این رو بگم که من قبلا یه سری تحقیقاتی برای تعیین کردن لوله مناسب انجام دارم که به نتایج خوبی هم رسیدم.
والا اینکه بگن لوله سبز یا لوله نیوپایپ یا پی وی سی و ... کمی گیج کننده هست و در نهایت متوجه شدم هر کدوم یه چیز جداست.
این SCH هم که فرمودید استانداردی برای سایز لوله هست. مثلا لوله sch 40 یک اینچ که بهترین سایز برای ساخت کمان هست دارای فلان زخامت و فلان قطر هست.(دقیق نمیدونم چقدره) اما با گفتن این جمله به فروشنده که من لوله sch 40 یک اینچ میخوام میشه منظورمون رو خوب بهش بفهمونیم.
این لوله های سفید معمولی که در لوله کشی های منازل استفاده میشه زخامتش زیاده و چیز خوبی ازش در نمیاد(قبلا امتحان کردم) از طرف دیگه من ویدئوهای زیادی رو از ساختن کمان با لوله دیدم که توی همشون به خوبی مشاهده کردم که زخامت لوله از این لوله های سفید معمولی کمتره. لوله هایی که در این ویدئوها استفاده میشد خیلی خیلی خیلی شبیه به لوله *پلیکا* با سایز کوچیک(1 اینچ) هستن و اگه اشتباه نکنم لوله پلیکا همون لوله پی وی سی هست که همیشه اسمش رو شنیدیم.(ساخت کمان با لوله پی وی سی و...خخخخخ)
لوله پلیکا هم جنس خشکی داره همینطور حتما باید حرارت داد و صافش کرد و بدون انجام اینکار به هیچ دردی نمیخوره. اما چطور پای لوله آب سرد این وسط کشیده شده,اینکه احتمالا چون دیدن لوله پلیکا با اون سایز و جنس مرغوب پیدا نکردن به دنبال جایگزین بودن که در نهایت لوله آب سرد(نوعی از همین لوله سفیدهای معمولی) چون جنس خوبی داره انتخاب شده و چون زخامتش زیاده میشه بدون حرارت دادن و پهن کردن خمش کرد و بهش زه انداخت یا کمی بهش حالت و انحنا داد و...

درنهایت باید بگم ساخت تیر دست ساز خیلی خیلی سخت تر از کمان دست ساز هست و آخرش هم چیز خوبی نمیشه و بهتره که تیر فایبرگلاسی یا کربنی خرید و کمان رو تست کرد. قیمت تیر فایبرگلاسی هم حدود 15 تومن میشه.
حالا شما که ساکن رشت هستین و لوله ی مناسب هم پیدا کردین لطف کنین آدرس فروشگاه و نوع لوله رو بفرمایید که ما هم در اولین فرصت بریم و تهیه کنیم.Khansariha (8)Khansariha (219)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - swat - 2015-02-18 04:25 PM

با تشکر از توضیحاتتون
بله حرف شما کاملا درسته و اون لوله ای که من داشتم هم همینطوری بود
من خودم لوله آب سرد و همچنین آب سرد و گرم رو برای اینکار امتحان کردم
لوله آب سرد خیلی بهتره و جنس خشک تری داره
قبلا لوله آب سرد خیلی کم بود ولی الان به راحتی پیدا میشه
لوله هایی که من داشتم از دو شرکت لوله زرین یزد
و آذین لوله بود که رو هردو شون یه خط آبی به معنی آب سرد بود
مغازه هم که من رفتم میدان پل عراق مغازه آقای
بهپور تهیه کردم ولی فکر کنم دیگه الان همه جا داشته باشن
برای ساختن تیر هم نیاز نیست برین نجاری تیر چوبی سفارش بدین
یه سر از شهر برین بیرون از این نی ها همجا ریخته
چنتایی جمع کنین که میشه تیر درست کرد از اینا در سطح تیر کربنیKhansariha (215)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

چون خیلی سبکن ولی مشکلشون شکننده بودنشونه که میگم چجوری بهبودش بدین
اول تمام نی ها رو یک اندازه ببرین بعد روی گاز آروم حرارتش بدین تا مثل همون لوله نرم و
حالت پذیر شه.حالا که شکل پذیر شده نی رو به حالت کاملا صاف در میارین و میزارین
آروم خنک شه بعد یه مدت که خنک شد رهاش می کنین و میرین سراغ نی بعدی
حالا چنتا نی کاملا صاف دارین .براش پر بزارین که بهترین پر پر عقابه و چون در دسترس نیست
در درجه بعدی پر کلاغ هست که مثل پر عقاب صافه و مثل پر کبوتر کج و منحنی نیست
برای سر تیر هم میشه از میخ استفاده کرد که تمام میخ ها باید از یه مدل باشن
تا تیر ها هم وزن بشن و دقت در تیر اندازی افزایش پیدا کنه
حرارت دادن نی ها مزیت دیگه ای هم داره اونم محکم تر شدن نی هاستKhansariha (214)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - rkh.hunter - 2015-02-18 08:06 PM

سلام دوست عزیز هم شهری اسم شریف شما رو نمیدونم
شما میفرمایید که قبضه چوبی باشه پنداژ بالا میره تو فیلمی که تو یوتوب هست این شخص خلاخ با قضفه یک سره پنداژ معادل 80 پوند گرفت تو کمان مغولی معال 40 پوند ولی این نکته که قابل توجه هست که میشه به راحتی تو قبضه متحرک کمان رو حمل و نقل کرد
نکته بعدی ساخت تیر از نی هست که فک نکنم جواب بده چون تو پنداژ بالا امکان این داره تیر هنگام کشیده شدن یا رها شدن بر اثر قدرت زیاد کمان از وسط بشکنه و به شما صدمه بزنه بهترین کار همون خرید تیر هستKhansariha (8)

تو تمام این روشهایی که گفته شد یک روش به نظر من از همه راحت تر و بهتر بود و اونم ترکیب لوله پی وی سی و میله های کربنی هست که برای آنتن والیبال استفاده میشه که متعصفانه قیمت زیادی داره هر جفتش فک کنم حدود 200 تومن باشه خخخخخخخ

Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - swat - 2015-02-18 10:13 PM

با تشکر از شما همشهری عزیز
اسم من علی هست کوچیک شما
در مورد قبظه باید بگم که یه اصل کلی هست
اونم اینکه قبظه باید قطور تر از بازو ها باشه تا خم نشه و کار اصلی انعطاف
رو دوش بازو ها باشه تا سرعت بیشتر شه
حالا اون طرف که کمان 80 پوندی درس کرده یک سره احتمالا یه تغییراتی تو قبظه داده
مثل مثلثی کردن قبظه که سر تیزترش به سمت داخل و محل قرار گرفتن دست باشه
با این کار هم همون وضعیت یعنی خم نشدن قبظه پیش میاد
در مورد تیر هم چنتا نکته رو بگم
اینی که من گفتم برای کمان های دست ساز و با قدرت کم مناسبه
در صورتی شما برای کشیدن زه،تیرو بگیرین اگه تیر کربنی هم باشه میشکنه
طرز صحیح گرفتن زه مثل تصویر اینه که تیر باید با انگشتا تماس کمی داشته باشه
[تصویر: finger-tab.jpg]
درسته که این تیرا زیاد قابل اعتماد نیستن ولی من خودم از اینا ساختم واسه تمرین بدک نیست
برای تقویت بازو ها توی یه فیلمی دیدم یه بابایی توی لوله ها،میله از جنس پی وی سی
میزاشت بعد لوله رو حرارت میداد قدرت خیلی بهتر میشد
نمی دونم از اون میله ها گیر میاد یا نه
شاید بشه از چوب هم استفاده کرد ولی دیگه نمیشه لوله ها رو صاف کرد
اگه خواستین تیر هارو بخرین من تو رشت یجا رو میشناسم که تیر داره از نوع فایبرگلاس
به قیمت 17 تومن البته آخرین باری که ازش پرسیدم