شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو (/showthread.php?tid=364)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - aslaan - 2013-07-06 02:24 PM

(2013-07-06 11:46 AM)Marksmann نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2013-07-04 03:37 PM)aslaan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
5 ماه قبل چوب درخت اکاسیا رو بریدم و گذاشتم تا کاملا خشک بشه.بعد امروز به وسیله پوست کن پوست چوب رو تراشیدم وحالا آماده کار هستش
میخوام کمال لانگ بو رو بسازم و فعلا طرحی ندارم و نمیدونم طول کمان رو چند سانت ببرم. قد خودم 174 هستش
دوستانی که تجربه ساخت کمان رو دارن راهنمایی بفرمایند.

به به... لانگ بو کمان مورد علاقه منم هست.Khansariha (8)
بهترین سایز با توجه به قدتون بین 160 تا 180 هست.
آکاسیا چوب خوبیه ولی قسمت درون چوبش برای کمان بهتره. شما می تونید جوری بتراشیدش که قسمت بیرونی چوب به سمت بیرون کمان باشه و درون چوب شکم کمان رو بسازه. موقع تراشیدن به گره ها دقت کنید و همچنین پشت کمان رو جوری بتراشید که هیچ کدوم از خطوط رشد قطع نشه.البته برای تقویت پشت می تونید از رشته های تاندون هم استفاده کنید ولی کمی کار باهاشون سخته.اگه عکس چوبی که آماده کردید رو با کیفیت بذارید ممنون می شم.
اگه سوال دیگه ای بود در خدمتم و خوشحال می شم از تجربه های شما هم استفاده کنم.Khansariha (8)

سپاس از شما دوست گرامی
در اولین فرصت عکس رو قرار میدم :)
رشته تاندون چیه؟ و کجا پیدا میشه و اگه طرز استفادش هم بگی دیگه عالی میشه ;)
سعی میکنم از مراحل کار هم عکس بگیرم و اینجا قرار بدم

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2013-07-06 06:04 PM

خواهش می کنم.
تاندون یا همون زردپی از بافتهای حیواناتی مثل گوسفند و گاو قابل تهیه هست.مخصوصا تاندون پشتی گاو خیلی عالیه.ولی باید بذارید که کاملا خشک بشه بعد بکوبیدش تا رشته رشته بشه.بعد این رشته ها رو به صورت طولی و با چسب استخوان روی قسمت پشت کمان (بیرونی) می چسبونن.با این کار کمان به خوبی تقویت می شه.Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - mhrSB - 2013-07-06 06:09 PM

(2013-07-06 06:04 PM)Marksmann نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خواهش می کنم.
تاندون یا همون زردپی از بافتهای حیواناتی مثل گوسفند و گاو قابل تهیه هست.مخصوصا تاندون پشتی گاو خیلی عالیه.ولی باید بذارید که کاملا خشک بشه بعد بکوبیدش تا رشته رشته بشه.بعد این رشته ها رو به صورت طولی و با چسب استخوان روی قسمت پشت کمان (بیرونی) می چسبونن.با این کار کمان به خوبی تقویت می شه.Khansariha (8)

اقا دکتر با اجازه شما منم یکم اطلاعات درباره زرد پی دارم.Khansariha (226)
در قدیم به عنوان زه کمان استفاده میشد و هرچقدر که خشک تر میشد،خواصیت کشش بیشتری پیدا میکرده و در ساخت منجنیق(به عنوان زه) هم کاربرد داشته است.Khansariha (8)
البته فکر کنم برای اون موارد باید اول بپزیم و بعد خشکش کنیم و نخ درست کنیم برای زه(و یا برعکس یعنی:اول رشته رشتش کنیم و بعد بپزیم و بعد نخ)چون خیلی وقت پیش بوده،الان حظور ذهنم ندارم.
شرمنده پریدم وسط حرف.Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2013-07-07 09:46 AM

محراب جان درسته.زردپی برای ساخت زه هم استفاده می شه.ولی اگه خشک و بعد رشته رشته بشه بهتر از پختنش هست.Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - aslaan - 2013-07-07 11:30 AM

این عکس چوب اکاسیا که قولش رو داده بودم :

عکس اول
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عکس دوم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2013-07-07 11:36 AM

چوب خوبی انتخاب کردی رفیق.از اون بزرگه دو تا کمون در میاد.منتها باید با احتیاط به دو قسمت تقسیمش کنی. آوندهاش که پیچ خورده نیست؟تو عکس به نظر میاد راست رگه باشه؟Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - aslaan - 2013-07-07 03:11 PM

(2013-07-07 11:36 AM)Marksmann نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چوب خوبی انتخاب کردی رفیق.از اون بزرگه دو تا کمون در میاد.منتها باید با احتیاط به دو قسمت تقسیمش کنی. آوندهاش که پیچ خورده نیست؟تو عکس به نظر میاد راست رگه باشه؟Khansariha (8)

نظر لطف شماست دوست عزیز
اوندها یک طرف چوب همین طرف که عکسش رو گرفتم تقریبا راست رگه هست. چوب رو باید ببرم نجاری تا از وسط برام 2 قسمت کنه تا اگه شد 2 کمان از توش دربیاد.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2013-07-07 03:20 PM

اگه ترجیحا با گووه و یا تبر بتونید یک قسمت که رگه های راست داره جدا کنید بهتر از برش با اره هست. به هر حال اره راست میره جلو و ممکنه در مسیرش اوندها رو قطع کنه که بعدا باعث ضعف کمان در اون نقطه خواهد بود.Khansariha (8)
تا یبادم نرفته بگم بهترین جا اون جایی هست که گره کمتری داره.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - ali-karaji - 2013-07-07 03:35 PM

(2013-07-07 11:30 AM)aslaan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عکس اول

عکس دوم

این نوع چوب همون چوب سیاه (قره آغاج)هست که تو روستاها باهاش دسته ادوات کشاورزی درست میکنن؟

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - aslaan - 2013-07-26 08:46 AM

(2013-07-07 03:35 PM)ali-karaji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2013-07-07 11:30 AM)aslaan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عکس اول

عکس دوم

این نوع چوب همون چوب سیاه (قره آغاج)هست که تو روستاها باهاش دسته ادوات کشاورزی درست میکنن؟

نه دوست عزیز این چوب درخت آکاسیا هست که بیشتر تو پارک جنگلی ها و کنار خیابون هستش بیشتر منطقه جنوب کشور از این درخت میکارن.
چوبی هم که برای دسته ادوات کشاورزی تو منطقه ما (فارس) استفاده میشه اسمش گز (gez) هست.