شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو (/showthread.php?tid=364)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - esijoon - 2012-11-25 09:47 AM

علی جان به نظرت میشه به جای چوب از تفلون استفاده کرد؟؟؟؟؟

تفلون شکننده هست به نظرت؟؟؟؟؟

اگه بشه با تفلون ساخت خیلی بهتره...چون هم سبکتره هم مقاومتر.....فقط نمیدونم میتونه ارتعاش رو دوام بیاره یا نه....

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Ali - 2012-11-25 12:13 PM

شما میتونی بجای چوب از فلزیجات هم استفاده کنی!شکنندگیشم کمتره...یا اصلا میتونید یک دسته از بازار خریداری کنید...فقط باید جا پیچی های بازوهارو متناسب با اون بسازید

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - mkmk - 2012-11-25 02:09 PM

سلام.
من 1 هفته برای پیدا کردن چوب وقت گذاشتم،که یک نوع چوب خیلی خیلی خوب که از روسیه آورده بودند و میشد برای بازو هم از این چوب استفاده کردو از فایبرگلاس هم بهتر بود پیدا کردم،ولی ابعاد 50 در 5 در 5 سانت حدودا (120 هزارتومن!!)قیمتش میشد که چند جا از این چوب پرسیدم،گفتند این چوب قاچاقی میات ایران.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2012-11-26 12:40 PM

(2012-11-25 09:47 AM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
علی جان به نظرت میشه به جای چوب از تفلون استفاده کرد؟؟؟؟؟

تفلون شکننده هست به نظرت؟؟؟؟؟

اگه بشه با تفلون ساخت خیلی بهتره...چون هم سبکتره هم مقاومتر.....فقط نمیدونم میتونه ارتعاش رو دوام بیاره یا نه....

احسان جان تفلون؟؟؟Khansariha (219) فقط فایبر اونم با یه شرایط خاص به درد این کار می خوره.اگه گیر بیاری فیبر کربن هم بدک نیست. تفلون اصلا خواص کشسانی لازم رو نداره.
(2012-11-25 02:09 PM)mkmk نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.
من 1 هفته برای پیدا کردن چوب وقت گذاشتم،که یک نوع چوب خیلی خیلی خوب که از روسیه آورده بودند و میشد برای بازو هم از این چوب استفاده کردو از فایبرگلاس هم بهتر بود پیدا کردم،ولی ابعاد 50 در 5 در 5 سانت حدودا (120 هزارتومن!!)قیمتش میشد که چند جا از این چوب پرسیدم،گفتند این چوب قاچاقی میات ایران.
دوست عزیز طرح کمان رو خوب پیاده کردین.ولی اگه بخواین از چوب بسازین یا باید چوبی پیدا کنید که راست رگه باشه(در همه جهات) یا با فایبر گلاس به طور لایه ای ترکیبش کنین. اون چوب احیانا سرخدار نبود؟ اگه اون باشه که برای کار عالیه. از چوبهای ایرانی ون،آزاد و بامبو هم می تونید استفاده کنید.Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - mkmk - 2012-11-26 12:55 PM

آره،فکرکنم یه همچین اسمی داشت ولی خیلی گرون بود.
در ضمن من کمانو وقتی ساختم بردم نشون یک مربی تیراندازی با کمان دادم،
همچینی زد تو ذوقم Khansariha (118) که نزدیک بود عقده ای بشم!! Khansariha (94)
البته بگم خیلی از کارم خوشش اومده بود،ولی میگفت اگر زهی که ما استفاده میکنیم بندازی زوش یه خورده که بکشیش بازو ها میشکنه.میگفت بازو های کمان ها از یه آلیاژ که فقط (فک کنم آلمان و چند کشور دیگه) تکنولوژی ساختش رو دارن استفاده میشه.
راستی یه چیزدیگه هم گفت:
گفت که این کمان خیلی کوچیکه و فقط برای بازی خوبه Khansariha (290) .باید حد اقل 20-30 سانت بلندتر باشه.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2012-11-26 01:31 PM

رفیق شما بازوها رو با چوب ولی روی اصول بسازی فست فلایت هم بندازی نمی شکنه.من کمان ساختم تا 60 پوند کشش رو تحمل می کرد ولی دادم دست یه احمق!!! دو سه بار خالی باهاش زد کمون رو ترکوند...Khansariha (367) راستی اینم موضوع مهمیه.کمون رو خالی شلیک کردن هم مثل تفنگ بادی خالی شلیک کردنه. ولی اگه بخوای کمون رو کامل از چوب بسازی مهم تر از همه داشتن چسب خوب و مقاوم هست که بتونه اون خمش و باز شدن ناگهانی رو تحمل کنه. برای ریکروی که می خوای از چوب بسازی از پیچ استفاده نکنی بهتره.Khansariha (8)
البته طولش رو ایشون درست گفتن.کوتاه به نظر میاد.معمولا باید بالای 5 فوت طول داشته باشه.بسته به قد تیرانداز داره.Khansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - leopard - 2012-11-26 01:31 PM

دوستان این cross bow ها چه چیزیه یه سر به اینجا بزنید دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - mkmk - 2012-11-26 02:39 PM

ممنون از راهنماییتون،ولی من قصد ندارم از چوب درست کنم.فقط جهت اطلاع گفتم.من بازوها رو به بهترین نهو و با کیفیت خیلی بالا دادم یه شرکت برام درست کرد.
فقط تهیه ی تیرخیلی برام سخته که اونم بعدهااا یه فکری براش میکنم.

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - ahp2009 - 2012-11-26 03:33 PM

(2011-08-15 03:41 PM)ganymede74 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه دوستان، این یه کمون یه تیکه با طول 135 سانتیمتر و کشش تقریبا 25 کیلو(با نیرو سنج اندازه گرفتم) ساخت خودم با تیر وزه دست ساز.ولی پروزه بعدی رو گذاشتم برای کمان مرکب (کمپوزیت) ایرانی اگه بتونم مواد لازمش رو جمع کنم. التماس دعا!Khansariha (48)
[تصویر: s_1_.jpg]
[تصویر: selfbow.jpg]

میشه در مورد ساختش کمی توضیح بدیدKhansariha (8)

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Marksman - 2012-11-26 04:16 PM

راستش با جزییات اگه بخوام بگم ریزه کاری زیاد داره.ولی سختترین قسمتش پیدا کردن یه شاخه صاف و کم گره و ضخیم(حداقل به قطر 5 سانت) از یه درخت با چوب این کاره هست.من این رو از یه درخت آزاد بریدم.بعد از بریدن چوب باید شکل اولیه رو روش دربیاری بعد به مدت حداقل 3 ماه به یه جایی با پیچ دستی یا سیم فیکسش کنی تا راست و درست خشک بشه.دو سر بریده رو هم با چسب اهن می گیری تا ترک برنداره.بعد از خشک شدن کامل میشه روش کار کرد.روش تراشیدن چوب به این صورته که از وسط کمان به سمت دو سر بازوها باید نازکتر بشه.ولی این نازکی هم نباید به جایی برسه که چوب مقاومتش رو از دست بده.این برای طرف شکم کمان هست.پشت کمان باید بسیار با دقت کار بشه تا در هیچ کجا خط های رشد بریده نشن.چون بعدا از همون جا می شکنه.بعد از تراشیدن کمان تا یه شکل قابل قبول دو سرش رو با بخار اب جوش کم کم خم کردم.یه کم اصلاح هم ممکنه لازم بشه.در تمام طول کار باید خمش و بالانس بازوها با قرار دادن کمان رو زانو و کشیدن دو سر اون به سمت خودتون چک بشه .پشت کمان رو هم با یه نوار فایبر گلاس و چسب اپوکسی مگا پلاس در حرارت خشک 90 درجه تقویت کردم.Khansariha (8)