شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو (/showthread.php?tid=364)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Ali - 2011-05-02 12:44 PM

سلام.بالاخره وقتشه که به همه بگم،از بچگی عاشق تیراندازی بودم،اول کمان رو دوست داشتم،بعد بادی.توی دانشگاه ازونجائی که تربیت بدنی بودم درس تیراندازی با کمان رو هم داشتم که اون موقع عشق تیراندازی در من قوی شد،چون کمان گرون بود رفتم سراغ بادی چینی،که بقیشم دوستان میدونن،حالا میخام یه عشق دیگمو هم عملی کنم،اونم ساخت تیر کمان قوی هست که از این کمانهای بزرگ آرش اینا خیلی قویتره!
نقشه رو جاوید جان داده و خودشم قبلا یکی ساخته.طفلک خیلی وقت گذاشت تا به من یاد بده و از همینجا ازش تشکر میکنم،این کمان طبق گفته طراحس 50 پوند نیرو داره در حالی که این کمانهای ارش 40-45 تا بیشتر ندارند،در اصل این کمانه شکاریه منتها ریکرو.این نیرو کافیه تا بدن یه گراز رو سوراخ کنه و ازونورش دربیاد!!!!
خوب اول قیمت حدودی این کمان بگم که حدود 50 تومن درمیاد.
مواد لازم:
-یک تکه چوب محکم بدون گره در طول 50 سانت عرض 6 سانت و ضخامت 6 سانت.
-دو تکه ورق فایبر گلاس قابل تهیه از تهران،اردس بخاید میدم بهتون،در طول 60 سانت،عرض 5 سانت،ضخامت 8 میلیمتر الی 10 میلیمتر.
-دو عدد پیچ آلن نمره 6 همراه با چند عدد واشر مناسب.
-یک عدد زه کمان بر حسب سلیقه خودتون میتونید خوب یا متوسطشو بگیرید.
همین!
====
حالا اول میریم سراغ بازوها که از جنس فایبر گلاس هستند،یک طرف رو A (سمت بالا)و یک طرف رو B(سمت پائین) نامگذاری میکنیم.
از طرف A
3 سانت بیاید پائین و اندازه پیچ آلن شماره 6 رو با دلر سوراخ کنید.
از بالاترین نقطه دوباره 10 سانت بیاید پائین و یه علامت بذارید.
عرض طرف B
رو تقسیم به چهار کنید و هر چهار قسمت رو علامت بزنید.
حالا باید آخرین قسمت چپ و راست طرف B رو شیب دار ببرید بیاید به سمت بالا تا برسید به طرف A.یعنی بالای بازو عرضش 5 سانته و پائین باز عرضش 2.5 سانت.شکل رو ببینید متوجه میشید.(تصویر 1-front side)
حالا بازو رو از بغل نگاه کنید،از طرف A
10 سانت اومده بودید پائین و علامت زده بودید درسته؟حالا یه علامت هم در 7 میلیمتریه ضخامت بزنید.از اون نقطه 10 سانت ببرید بیاید پائین تا برسید به نقطه 7 میلیمتری.یعنی ضخامت بالا میشه 10 میلیمترو ضخامت پائین میشه 7 میلیمتر.(تصویر 2-leftside)
خوب بازو آمادست فقط باید براش یه شیار زه درست کنید.توی تصویر سوم هم شیار زه رو کشیدم که باید مثل اون دربیارید.
[تصویر: 01.jpg]
ادامه دارد(فقط فعلا پستی نزنید تا کامل شه بعد میتونید پست بزنید)

خوب حالا میرسیم به ساخت دسته کمان.
برای این کار این شکل زیر باید بسازید:
[تصویر: 02.jpg]
سوراخ ها باید در 7.5 سانتی متریه دوسر باشند،چوب رو زیاد نازک نکنید تا توی فشار بشکنه،زاویه دو سر رو جوری باید برش بدید که جا برای کشش زه باشه،نه زیاد باید باشه نه کم،اینی که توی شکله کمه و باید یه کم بیشتر شیب بدید بهش.

اینم شکل نهائی منتها گفتم یه کم شیب دسته بیشتر باشه انتهای بازوها بهتر عمل میکنه.
[تصویر: 03.jpg]
اگر کسی میخاد فایبرگلاس بخره توی خصوصی اعلام کنه،من تا یه هفته حداکثر میخام بخرم،اونموقع کلی میخریم و ارزون تر میشه،عوضش اگه یکی از بچه ها توی تهران بیکار بود و وقت داشت کار خریدشو میکنه و ما هم از خجالتش درمیایم اگه هم نتونستند که فدای سرشون،میگیم طرف پست کنه.در ضمن این طرح مال اقا جاویده و من باید بیشتر مطرح کننده هستم و این شکلائی رو که میبینید با فلش کشیدم همین.
کپی برداری با ذکر منبع مجازه Khansariha (8)
تمام.هرکی مخاد حالا پست بزنه.از اقا جاویدم دعوت میشه اگه جائیش جا افتاده بگند!ایشون اوستااااد گوگلی مگولیه من هستند(شوخی)
یا علی

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - mbt - 2011-05-02 03:35 PM

سلام
نمیشه کاری کرد این پونداژ کمتر بشه
چون 50 پوند رو کشیدن بازو میخواد خداییش من بخاطر اینکه دستام موقع کشیدن کمان میلرزید از کلاس آموزش کمان در رفتم

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - masih.hunter - 2011-05-02 03:46 PM

50 چیزی نیست پس اونهای که 80 پندو میکشن چی بگن

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - majid59 - 2011-05-02 04:10 PM

نظرتون در مورد این شکل برای قطعه وسط چیه؟
پیچهاشم جالبه به جای اون پیچ آلن...میشه راحت باز و بسته کرد و جمع کرد کمان رو

[تصویر: ambidextrous-universal-bow-%5B2%5D-1636-p.jpg][تصویر: ambidextrous-universal-bow-1636-p.jpg]

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - Ali - 2011-05-02 04:11 PM

چرا نشه کمش کرد؟شما طول بازو هارو کمتر کن چند سانت،مثلا دوسانت از بازوها کم کن دوسانت از گیره و شیب دسته رو هم زیادتر کن ضعیفتر میشه...کاری نداره!همه دنبال قویترن...من که مشکلی نداشتم با کمانهای قوی تازه این کمانهای ارش خیلی بچه بازی بود برامون!یه کم اگه تمرین میکردی قوی میشدی عزیز.
شما هم میتونی بجای ساخت دسته کمان یه حاضریشو مثل همین بخری.بازوی امریکائی هم 90 تومنه!خیلی کارا میشه کرد برای ساختش و طرح زیاده.این ساده ترین شکله ممکنه!
یکی شاید منبت کاری هم بکنه...
تراش چوب به این شکل هم کار خیلی مشکلیه و نیازی هم نیست برای اینکار...چه فرقی داره مهم قدرتشه!

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - majid1157073 - 2011-05-02 08:30 PM

سلام دوستان
اول خودم را معرفی کنم من2ساله که تو رشته تیروکمان بصورت حرفه ای فعالم ومقامهای استانی زیادی دارم
رشته تیروکمان شامل2بخش است 1-ریکرو 2-کامپوند
50پوند برای کمان ریکرو واقعا زیاده وباعث لرزش زیادمیشه چون تمام نیروراشخص تحمل میکنه ونرمال ان38تا42پونداست
امابرای کمان کامپوند50تا80نرمال است.وقتی انرامیکشیم فشاراولیه زیادولی بعدازکشش کامل بازوهاقفل میشوندوفشاری معادل 20پوندبه ادم واردمیشود
درضمن هرچه بازوهاکوچکترشودپونداژبالاترمیرود

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - SOHEIL-GUNSMITH - 2011-05-03 02:32 AM

(2011-05-02 08:30 PM)majid1157073 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
اول خودم را معرفی کنم من2ساله که تو رشته تیروکمان بصورت حرفه ای فعالم ومقامهای استانی زیادی دارم
رشته تیروکمان شامل2بخش است 1-ریکرو 2-کامپوند
50پوند برای کمان ریکرو واقعا زیاده وباعث لرزش زیادمیشه چون تمام نیروراشخص تحمل میکنه ونرمال ان38تا42پونداست
امابرای کمان کامپوند50تا80نرمال است.وقتی انرامیکشیم فشاراولیه زیادولی بعدازکشش کامل بازوهاقفل میشوندوفشاری معادل 20پوندبه ادم واردمیشود
درضمن هرچه بازوهاکوچکترشودپونداژبالاترمیرود

با این بند اخر کاملا موافقم
باید بازو هارو بلند تر کرد تا با نیروی کمتر هم بشه کمی اونها رو جمع کرد

در ضمن دم علی مشهدی و جاوید هم درد نکنه
یادش بخیر یه زمانی چقدر این در اون در زدم تا بتونم یه کمان بسازم

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - craftsman - 2011-05-03 07:42 AM

سلام به همه دوستان عزيز
در مورد ضعيف كردن كمان چن تا راه حل داريم
1:پهناي ليمب يا بازوها رو كمتر بگيريم
2:ضخامت ليمبها رو كمتر بگيريم
3:طول ليمبها رو بيشتر بگيريم
4:زاويه ليمب نسبت به راستاي عمودي كمان رو بيشتر كنيم(يعني بازوها خميده تر بشن)
در مورد اين قبضه كه عكسش رو آقا مجيد زحمت كشيدن گذاشتن بايد گفت اين قبضه ها با آلومينيوم آلياژي ساخته ميشن امكان ساختش با تراش سي ان سي از يه بلوك آلومينيومي يا به روش ريخته گري و قالبگيري هست.
كمپاني hoyt از ايم مدل قبضه ها براي كمانهاي كامپوند و ريكروش هم استفاده ميكنه
كامپوند يكم پيچيده تره نياز به camيا قرقره داره كه ساختنش هرچند خيلي سخت نيست اما نياز به دقت بالايي داره حد اقل دو بلبرينگ يا بوش برنجي بايد داشته باشه تا اصطكاك تا حد ممكن كم بشه بعد بايد طوري طراحي بشه كه لت آف و دراو لنث قابل تنظيم باشه كه بنظرم براي كساني كه تا بحال اينكارا رو نكردن نمي ارزه و بهتره از همون ريكرو شروع كنن
اگه دوستان مايل باشن در كنار تاپيكهاي ديگه اين تاپيك رو بعنوان يه تاپيك متفرقه هم ادامه ميديم.درسته كه سايت تفنگ باديه اما بقيه سايتها در كنار خط مشي اصلي خودشون مطالب و تاپيكهاي متفرقه هم دارن
در مورد پونداژ كمان بايد بگم+ 70 پوند كشش براي شكارهاي در حد بوفالو مناسبه!!كمان مناسب كمانيه كه بتونيد در طول روز بارها باهاش شليك كنيد ضمنا روزهاي اول بايد تحمل ويبره و درد شونه هاتون رو داشته باشيد براي مسابقات نميشه از كمانهاي ريكرو 50 پوندي استفاده كرد براي خانمها فكر ميكنم حدود 30 پوند كافي باشه اما در بحث شكار بايد كمي قدرت داشت!اما با همين 30 پوندي به راحتي ميشه حيواناتي مثل غزال يا شغال و حيوونايي در اين حد رو زد 60 پوندي براي اغلب شكارهاي ايران قابل استفاده ست حتي گوزن و گراز اما يه نكته بسيار مهم!
تير كمان بر خلاف گلوله تفنگ نميتونه شوك بده و با پاره كردن بدن حيوون اونو ميكشه.كمانهاي كامپوند خوب سرعتي حدود300+-10فوت بر ثانيه دارن

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - ahp2009 - 2011-05-03 08:24 AM

سلام كمانو گفتيد چطور درست كنيم از همه دوستان تشكر ميكنمKhansariha (8)
ولي تيرشو چطوري درست كنيم؟؟؟؟؟؟؟

RE: ساخت تیر کمان دست ساز ریکرو - craftsman - 2011-05-03 10:57 AM

تير رو ميشه ساخت اما نه به اين راحتي ها!شايد بهتر باشه تيرهاي آماده رو بخريد چون خوبيش اينه بارها قابل استفاده ست و تا نشكنه يا كج نشه يا گم نشه ميتونيد ازش استفاده كنيد
اگه تير ارزون ميخوايد نوع فايبر گلاس كه خودم چهار تا رو خريدم10 تومن يا چوبي كه جايي ديدم دونه اي 5 تومن مناسب هستن انواع آلومينيومي بهترينها هستند و ماركهاي ايستون معروفن و گاهي قيمتهاي دونه اي 30 هزار تومن رو هم دارن خوبيش اينه اگه كج بشه قابل صاف كردن هست. و نوع كربنيش ديگه آخرشه كه خيلي محكم و سبكه ولي اگه ترك بخوره ديگه بدرد نميخوره بايد بندازيدش دور يا كوتاش كنيد تو كراس بو مصرف كنيد
تيرهاي چوبي رو دقيقا نميدونم با چه جنس چوبي ميسازن از نزديك ديدم ساخت كانادا بود اما بايد مثل چوب توت اليافش راست باشن بدون گره من تو فكرشم كه با چوب بامبو تير بسازم كه متاسفانه بامبويي كه بندهاش حد اقل بايد 80 سانت باشه پيدا نكردم شما بايد براي بامبو از هر طرف چهار پنج سانت رو نديد بگيريد و با اره ببريد بخاطر كج بودن در نزديكي بندهاش.بامبو فوق العاده محكمه و سبك اگه بشكل تير در بياد و يه لايه سيلر كيلر يا پليستر روش زده بشه ديگه محشر ميشه.بامبويي كه فاصله بندهاش 80 سانت باشه حد اقل حدود يكسانت ضخامت ديواره داره كه براي تير 7-8 ميليمتري مناسبه.فقط يادتون باشه تير چوبي اگه در كنار آتيش قرار بگيره يا يه طرفش خيس بشه ممكنه كج بشه كه البته باز هم قابل تعمير هست!طرفي كه باد كرده رو گرم كنيد مثلا با سشوار