شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
کرنوگراف بسازید-کرنوگرافی ساچمه از طریق صدا - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: کرنوگراف بسازید-کرنوگرافی ساچمه از طریق صدا (/showthread.php?tid=349)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

کرنوگراف بسازید-کرنوگرافی ساچمه از طریق صدا - Sniper - 2011-04-24 09:37 PM

سلام به همگی
از اونجایی که تازگی دو سه تا تاپیک افتضاح و فوق العاده ناشیانه فرستادم رو سایت که حسابی سر و صدای همه در اومد و با اعتبار منفی حسابی خجالتم دادنو باز از اونجایی که تو این انجمن آدمای با حال و با معرفت که هوای بچه هارو خیلی دارن و راهنماییشون می کنن زیاد پیدا می شه با راهنمایی یکی از همین دوستان که در صورت گرفتن اجازه بعدا اسمشونو ذکر می کنم این تاپیکو ایجاد می کنم

باشد که مفید واقع شود

یکی از نیازهای همه ما دونستن سرعت ساچمه و انرژی تفنگمونه و با توجه به گرونی و کمیاب بودن کرونوگراف استفاده از روش توضیح داده شده در این پست میتونه کمک شایانی به برطرف کردن این نیازمون بکنه.

شما میتونید بکمک روشی که در این پست توضیح داده میشه کرونوگراف خودتون رو بسازید و برای اینکار تنها به یک کامپیوتر و یک میکروفون و یک برنامه ویرایشگر صدا نیاز دارید.
برای بدست آوردن سرعت ساچمه ، شما صدای شلیک و برخورد ساچمه به هدفی در 1 متری نوک لوله تفنگ رو ضبط میکنید و بکمک برنامه ویرایشگر صدا ، لحظه خروج ساچمه از نوک لوله و لحظه برخورد ساچمه به هدف رو مشخص میکنید و فاصله زمانی بین این دو لحظه رو بدست میارید یعنی زمانی رو که ساچمه طول 1 متر رو طی کرده.
بعد از اینکه فاصله زمانی بدست اومد با تقسیم فاصله نوک لوله تفنک تا هدف بر حسب متر( مثلا 1 متر) بر این فاصله زمانی بر حسب ثانیه سرعت بر حسب متر بر ثانیه بدست میاد.

نکته 1: در مورد نرم افزار می تونید از برنامه Audacity استفاده کنید که قبلا جواب داده

نکته 2: بهترین موقعیت قرار دادن میکروفون در نقطه وسط حدفاصل نوک لوله و هدف هست تا خطای ناشی از سرعت صوت از بین بره

منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کاربر F.D.R

RE: کرونوگراف بسازید - Ali - 2011-04-24 11:20 PM

به به چه عجب Khansariha (219)
دمت گرم.منتها ناقصه.لینک نرم افزار-عکس های آموزش و ... رو هم بذار

RE: کرونوگراف بسازید - SOHEIL-GUNSMITH - 2011-04-24 11:37 PM

سلام دوست عزیز
ایول حالا این شد تاپیک
جایزت هم یه اعتبار تا اون اعتبار منفیت پاک بشهKhansariha (8)

RE: کرونوگراف بسازید - Sniper - 2011-04-25 09:56 PM

به روی چشم اینم لینک دانلود که خودم همین الان دانلود کردم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اما در مورد عکس فکر میکنم اگه بچه های خودمون که تست می کنن عکس بزارن بهتره
تا اگه کسی سوالی داشت بتونه بپرسه و جواب بگیره

RE: کرونوگراف بسازید - Ali - 2011-04-26 05:48 PM

اسنایپر جون عکسهای آموزشی باید باشه!یعنی الگوی کار!مثلا کار یه بار انجام شده و یه نمونه میذارن تا طرف توی موج اصوات گیج نشه!همه که بلد نیستند از اول باید کم کم با مثال یا دبگیرند

RE: کرونوگراف بسازید - Sniper - 2011-04-26 10:04 PM

به روی چشم

تست اول سرعت اندازه گیری شده توسط کرونوگراف : 221.9 متر بر ثانیه ، سرعت محاسبه شده از فایل صوتی : 220 متر برثانیه و خطا : 0.9 درصد
عکس اول کل صدای ایجاد شده:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عکس دوم بخش مربوط به حد فاصل لحظه خروج ساچمه از لوله تا برخورد ساچمه به هدف:

تست دوم سرعت اندازه گیری شده توسط کرونوگراف : 225.0 متر بر ثانیه ، سرعت محاسبه شده از فایل صوتی : 222.2 متر برثانیه و خطا : 1.3 درصد
عکس اول کل صدای ایجاد شده:

عکس دوم بخش مربوط به حد فاصل لحظه خروج ساچمه از لوله تا برخورد ساچمه به هدف:

RE: کرونوگراف بسازید - Sniper - 2011-05-08 10:20 PM

خب خب خب انگار هیچکس از این موضوع استقبال نمی کنه
اشکال نداره خودم امروز یه وایرخ 80 گرفتم تو همین هفته با همین روش گرونو گرافی می کنم ببینم چی میشه یا علیKhansariha (214)

RE: کرونوگراف بسازید - parsian_csp - 2011-05-09 02:25 PM

با توجه به عکس های بالا , بنده هر جور این تقسیم ها رو انجام می دم حدود 110 الی 115 متر در میاد .
نمی دونم شما چطور عدد 222 رو بدست آوردین .
ممنون می شم بیشتر توضیح بدین

RE: کرونوگراف بسازید - Sniper - 2011-05-09 10:27 PM

عزیز مطلب بالا نقل قول از سایت ذکر شده هستش
من خودم هنوز این کارو نکردم ولی ایشالا به زودی زود یه تست میزنم ببینم چی میشه

RE: کرونوگراف بسازید - farzin122 - 2011-06-12 12:51 PM

به نظر من بهتره یه چند سانتیمتر جلوتر از سر لوله یه کاغذ نازک بزاریم چون وقتی ساچمه از لوله خارج میشه که صدایی نداره اگرم داشته باشه زیاد واضح نیست اون صدا مال فنر و برخورد پیستون به پمپه البته این کار شاید کمی رو سرعت ساچمه تاثیر منفی بزاره که به نظر من بسیار ناچیزه و باید زمان بین پاره شدن کاغذ و برخورد گلوله به دیواررو حساب کنیم و فاصله کاغذ تا دیوار 1 متر باشه.....Khansariha (214)
قدرت اسلحه تونم میتونید از فرمول زیر بر حسب ژول بدست بیارید:

K=1/2*m*V^2
m=جرم ساچمه برحسب کیلو گرم ---> گرم*0.001=کیلوگرم
V^2 =سرعت ساچمه به توان 2 که خدمون بدست آورییم m/s
K=power