شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
در مورد ضریب بالستیک ساچمه - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: در مورد ضریب بالستیک ساچمه (/showthread.php?tid=331)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - Don Corleone - 2012-04-01 06:51 PM

به این تاپیک مراجعه کنید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - severus snape - 2012-08-17 11:51 PM

سلام ضریب بالستیک ساچمه های پرو مگنوم و باراکودای 21 گرینی و ج یاس بی 18.1 گرینی با دیانا 52 میخواستم (ضریب بالستیک نه تراژکتوری مسیر حرکت)

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2012-08-18 10:49 AM

(2012-08-17 11:51 PM)severus snape نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام ضریب بالستیک ساچمه های پرو مگنوم و باراکودای 21 گرینی و ج یاس بی 18.1 گرینی با دیانا 52 میخواستم (ضریب بالستیک نه تراژکتوری مسیر حرکت)
شاهین جان ضریب بالستیک که ثابت نیست
هر تفنگی یه رفتاری با ساچمه داره و ضریب بالستیک مختلفی از یک ساچمه در تفنگها را شما شاهدین (مربوط به قدرت سلاح و طول لوله و نوع خانکشی و موارد دیگه میشود)‌
برای اینکه میانگین ضریب بالستیک هر ساچمه ای را داشته باشید باید در دو یا سه نقطه این ساچمه کورنو بشه تا میانگین ضریب بالستیک ساچمه شلیک شده از اسلحه شما بدست بیاد مثلا علاوه بر کرنوگراف سرلوله در 50 متری هم کرنو بشود.
برای ساده تر شدن کار میتوانید از ضرایب بدست آمده در بعضی سایتها استفاده کنید .
مثلا این سایت
مدل 48 هست که با 52 یکی میباشد
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

پنجره Our Take را انتخاب کنید و در ستون آخر تستهای انجام گرفته در هر کالیبر نتیجه میانگین بالستیکهای بدست آمده را ( Ballistic Coefficient) برای خودتان برداشت کنید . Khansariha (256)
بجای باراکودا از نتیجه ساچمه کودیاک (Kodiak) استفاده کنید هردو یک نتیجه را دارند.
در ضمن اگر مورد خاصی بود که پیدا نکردید یا از تستهای مشابه (از نظر شکل و وزن)‌ استفاده کنید و یا برید به برنامه چیرگان در قسمت انتخاب نوع ساچمه و کالیبر (محلی که با دایره قرمز مشخص کردم )‌

پنجره مورد نظر باز میشه و شما میتوانید از نوع و کالیبر انتخابی از ضریب بالستیک ( پیش فرض ) نیز استفاده کنید این اعداد فقط بصورت پیش فرض میباشد و درصورتی که شما از تست سلاح خود ناتوان هستید و یا ضریب بلستیک واقعی را بدست نیاوردید استفاده میشوند در بخش پائین پنجره انتخاب ساچمه گزینه اد ( add) برای افزودن ساچمه و بالستیک جدید در این جدول نیز وجود دارد در ضمن اعداد نیز قابل ویرایش هستند . Khansariha (256)

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - Mercury - 2012-10-01 10:31 AM

با عرض سلام خدمت دوستان
بنظر اساتید بهترین ساچمه از نظر ضریب بالستیک برای مگنوم 350 چه ساچمه ای هست ؟

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - Don Corleone - 2012-10-01 10:45 AM

ساچمه باراکودا تو ساچمه های بازار بیشترین ضریب بالستیک رو داراستKhansariha (8)

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - KRALMAGNUM - 2013-12-10 12:02 AM

سلام. حیف نیست این تاپیک بدون استفاده باشه؟
دوستان یه مسئله واسم پیش اومده هرچی فکر میکنم بفهمم جریانش چیه نمیدونم لظفا راهنمایی کنیدKhansariha (8)

چرا خظ مسیری که ساچمه تفنگ بادی ظی میکنه کمانیه؟ اما گلوله مستقیم میره؟

یا علی.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2013-12-10 10:20 AM

(2013-12-10 12:02 AM)KRALMAGNUM نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام. حیف نیست این تاپیک بدون استفاده باشه؟
دوستان یه مسئله واسم پیش اومده هرچی فکر میکنم بفهمم جریانش چیه نمیدونم لظفا راهنمایی کنیدKhansariha (8)

چرا خظ مسیری که ساچمه تفنگ بادی ظی میکنه کمانیه؟ اما گلوله مستقیم میره؟

یا علی.
حتما دوستان این تاپیک هم دنبال کردند Khansariha (256)
اما جواب
هیچ کدام خط مستقیمی ندارند فقط نسبت آنها باهم متفاوته
درگلوله زنی بخاطر اینکه جرم مرمی و انرژی همراه ده ها برابر بیشتر از یک ساچمه بادی هست لذا کمان یا مسیر پروازی (تراجکتوری)‌ مرمی بسیار بلندتر هست .
مثلا شما در تفنگهای بادی تا 10 متر را میگید ساچمه داره مستقیم میره و بعد از اون هست که ساچمه افت خودش را نشون میده اما درگلوله این مقدار خط مستقیم به 100 متر شاید برسه و بعد از اون گلوله مسیر رو به پائین داره و افت خودش را نشون میده تنها تفاوتشان در همین هست Khansariha (214)
برای درک بهتر به این تصاویر دقت کنید
در این تصویر تا 100 یاردی تقریبا مسیر گلوله مستقیم هست
[تصویر: sighting_in_rifle.jpg]

در این تصویر مسیر تراجکتوری یک گلوله را در طی مسافت بیشتر از 100 متر بخوبی نشون میده
[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcQY1C_l_QV2zNp6QJuVOuu...UUfxl7eEaw]
لینک عکس بزرگتر

دقت کنید که وقتی روی 300 یارد صفر هست در 350 یاردی 40 اینچ پائینتر میزنه

این تصویر هم بخوبی نحوه تلاقی خط دید دوربین با دو نقطه کمانی مسیر گلوله را با نامهای صفر اول و دوم بخوبی بیان میکند . فعلا Khansariha (256)

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - KRALMAGNUM - 2013-12-10 11:47 AM

ممنون از پاسختون.پس هرچه قدرت بیشتر مرمی سنگین تر باعث پرواز بیشتر گلوله میشه.پس نتیجه میگیریم اگر گلوله ی با قدرت 2000 ژول در 400 متری حدود 50 متر افت داشته باشه این باعث نمیشه گفت گلوله قدرتش تموم شده دیگه از این بیشتر نمیره.Khansariha (8)

بازم ممنون یا علی

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2013-12-10 12:29 PM

(2013-12-10 11:47 AM)KRALMAGNUM نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون از پاسختون.پس هرچه قدرت بیشتر مرمی سنگین تر باعث پرواز بیشتر گلوله میشه.پس نتیجه میگیریم اگر گلوله ی با قدرت 2000 ژول در 400 متری حدود 50 متر افت داشته باشه این باعث نمیشه گفت گلوله قدرتش تموم شده دیگه از این بیشتر نمیره.Khansariha (8)

بازم ممنون یا علی
بله درسته و هنوز گلوله کمی انرژی داره
برای بادیها هم همینطوره و در نهایت برد حدکثری مثلا 400 متر هنوز یکی دو ژول ممکنه انرژی مانده باشه (برای کالیبر5.5)‌ بهترین زاویه شلیک برای بدست آوردن بیشترین برد در تفنگهای بادی بین 20 تا 26 درجه رو به بالا هست (طبق برنامه های گرفته شده از چیرگان)‌ Khansariha (8)
[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcQCyLD3CFKwFWYz731VhJL...RtHj-KyzVA]

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2014-10-15 10:51 AM

با سلام دوستان
برای اینکه وارد بحث اخیر دوستان بشوم نیاز دیدم تمام گفته های اخیر دوستان را از تاپیک فروش ساچمه به این بخش نقل قول کنم Khansariha (8)
(2014-10-14 10:28 AM)tinger نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این ساچمه های airarmباضریب بالستیک.032ووزن 15.9گرین در نوع خودشون بالاترین ضریب بالستیک رو دارن و دقیقا با ساچمه 15.89jsb jumbo cxactکه اونم .032هست برابر هست وجالبه ساچمه 18jsb ضریب بالستیکش.027هست،کلا ساچمه های محدودی در کالیلر 22دارای ضریب بالیتیک بالای.03 هستند مخصوصا در محدوده وزنهای 15تا16.

(2014-10-14 11:36 AM)tinger نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-10-14 11:14 AM)erfan401 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز از کدام منبع این عدد رو گذاشتین؟جی اس 18گر .027 bc؟یخوردره خنده دار نیست؟شما برین تو نرم افزار چرگان یا کلیپ های تد رو ببینین عدد درست رو متوجه میشین....این عددی که شما گفتین مال ی ساچمه در حد پرومگنومهKhansariha (8)

دوست عزیزتر شما فکر میکنید ضریب .0027برای کالیبر22کمه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!Khansariha (367) بهترین ضریب بالستیک در کالیبر6.35 که سنکینتر از کالیبر22هست.0038هست والبته باروکودا هم درکالیبر25 دارای ضریب .oo42 هست پس ضریب.0027و.0032 برای کالیبر22و وزن متوسط خیلی خوبه!

(2014-10-14 12:16 PM)tinger نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-10-14 11:58 AM)erfan401 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
برا جی اس بی کمه اولا دوما من میگم اطلاعات درست بذارین چرا ناراحات میشی؟من الان مسافرتم وگرنه عکس ضرایب بالستیکو میذاشتم.....سوما تو کالیبر 5.5 ساچمه بیمن کودیاک مستر داریم با ضریب بی سی .038 .

خب بنظر شما کمه ولی خب چاره ای نیست جی اس بی 18 ضریب بالستیکش همینه! در مورد بیمن کودیاک هم ضریبش.0036هست اونم باوزن 22گرین تقریبا چون میدونیم وزن ساچمه با ضریب بالستیک معمولا نسبت مستقیم داره البته استثناهایی هم وجود داره ومن هم درمورد لین ساچمه های ایرآرمز گفتم باتوجه به وزنشون ضریب بالستیک خوبی دارن،درضمن ناراحت نشدم بیشتر متعجب شدم!

(2014-10-14 12:38 PM)erfan401 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در مورد بیمن درسته .036 اما جی اس بی 18گر .033 ضریب بی سی هست اینم مدرک .......شمام مدرک بذار واسه حرفت.
[تصویر: Screenshot_2014_10_14_12_21_49.png]
[تصویر: Screenshot_2014_10_14_12_22_08.png]
به ضریب BC توجه کنین(بالا سمت راست)....منبع نرم افزار چرگان پرو.
در مورد بیمن درسته .036 اما جی اس بی 18گر .033 ضریب بی سی هست اینم مدرک .......شمام مدرک بذار واسه حرفت.
[تصویر: Screenshot_2014_10_14_12_21_49.png]
[تصویر: Screenshot_2014_10_14_12_22_08.png]
به ضریب BC توجه کنین(بالا سمت راست)....منبع نرم افزار چرگان پرو.

(2014-10-14 12:40 PM)behnamhunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Calibre 0.22", Weight 16.0gn, Length 7.50mm, Skirt Dia. 5.67mm, Head Dia. 5.48mm, BC 0.031

(2014-10-14 03:15 PM)tinger نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باعرض معذرت از بازکننده تاپییکKhansariha (8)

(2014-10-14 08:03 PM)erfan401 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
عزیزم نمیخوام بحثو ادامه بدم اما لینکو سایت که نشد منبع نسبت به ی نرم افزار معتبر مثل چرگان که تمام ایرگانرای جهان باهاش کار میکننو میشناسن....اگه سایت ،منبع حساب بشه فلان وبلاگم ی لیست مینویسه یا من بی اطلاع ی چیزی مینویسم یا سایتای همسایه ، اینجوری که نمیشه بعدم بقیه بیان بهش استناد کنن.....منبع باید قابل اطمینان و مورد تایید کسایی که تو اون رشته فعالیت میکنن باشه و شخصشو شرکتیم که اون منبعو مینویسه خیلی مهمه مثلا آقایان چاپمن، کاپلو و تد تماما ضریب بالستیکو .033 تو آموزشاشون در نظر گرفتن مثل چرگان منم به شخصه ترجیح میدم از این منابع استفاده کنم دیگه بیشتر از اینم ادامه نمیدم موفق باشین...قضاوت با خود کاربرای محترم.Khansariha (8)

(2014-10-14 10:07 PM)salaeddin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
عرفان و میثم عزیز بهتر می بینم که بحث بالستیک این چند نوع ساچمه را در تاپیک مرتبطی مثل تجربیات از ساچمه های مختلف ادامه بدهید و تونستم خود من هم وارد بحث بشم. عرفان جان این مورد رو نه در این سایتی که میثم عزیز لینک کرده اند بلکه در یک سایت دیگه هم دیده بودم ، ولی عدد 0.033 در بیشتر موارد ذکر شده و برای من هم مستند همین عدد هستش! میثم جان اتفاقا پیرو صحبت امروزمون در رابطه با ساچمه RWS و مدل Superdome که ضریب بالستیک 0.014 در همین لینکی که گذاشته بودی ذکر کرده بود ولی برای مدل Superfield که من دیروز تست کردم نوشته بود که هنوز اطلاعاتی نیست و Unknown هستش! ولی در یک منبع دیگر ضریب 0.014 رو گفته بود. بهر صورت از عزیز دل برادر صاحب تاپیک فروش هم عذرخواهی می کنم که این پست را در تاپیک ایشون ارسال می کنم. دوستان بهتره کمی در بحث ها منطقی تر و البته با لحن حکیمانه تری با یکدیگر برخورد کنیم. به هیچ وجه لحن جملات پست های قبلی مناسب دوستان آگاه این انجمن نبود! در تاپیک مرتبط منتظر ادامه بحث بالستیک ساچمه های JSB ، beeman ، Air Arms و اخیرا RWS Super Field هستم.
Khansariha (8)