شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
در مورد ضریب بالستیک ساچمه - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: در مورد ضریب بالستیک ساچمه (/showthread.php?tid=331)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6

در مورد ضریب بالستیک ساچمه - mehrshad - 2011-04-20 05:23 PM

خب حتما کلمه ضریب بالستیک را اکثر دوستان شنیدن ولی گاها میبینم که برداشت نادرستی ازش دارن و بالستیک ساچمه را با تراجکتوری یا مسیر پرواز اشتباه میکنن.
بالستیک گلوله ضریبی هست که نشون دهنده قابلیت نگهداری انرژی توسط گلوله در فواصل مختلف هست.
ضریب بالستیک بیشتر یعنی نگهداری انرژی بیشتر در فاصله معین.
طبق استاندارد یک گلوله خاص ساحت یک کمپانی المانی سالها پیش مرجع بالستیک قرار گرفته و ضریب 1 براش در نظر گرفته شده و بقیه گلوله ها نسبت به اون سنجیده میشن.
البته ضرایب بالای 1 حتی تا 1.2 هم توی گلوله های خاص وجود داره.

تفنگهای گلوله زنی بالستیکهای بالا در حد 0.4 و بالاتر خفیف در حد 0.1 تا 0.3 و ساچمه بادی در رنج 0.008(سر تخت) تا 0.07( رابیت مگنوم)
میبینین که ساچمه بادی فاجعه هست از نظر بالستیک که البته به خاطر وزن کم و شکل خاصش هست.
نکته مهم دیگه این که ضریب بالستیک در هر سرعتی متفاوت هست و در سرعتهای بالا و نزدیک صوت به شدت کاهش پیدا میکنه.
مثلا یک ساچمه با بالستیک ادعایی 0.025 در سرعت صوت ممکنه بالستیک 0.01 داشته باشه و بعد از اینکه به 80 درصد سرعت صوت رسید بالستیک به 0.025 برسه.
برای تعیین بالستیک متوسط از نقطه شلیک تا فاصله مشخص باید سرعت ساچمه در لحظه خروج و همچنین در فاصله معین شده را به نرم افزار بالستیک بدیم و نتیجه را ببینیم.
البته از روی افت ساچمه در فاصله مشخص هم میشه به دست اورد ولی دقتش کمتره چون باید فاصله محور دوربین با لوله و غیره را دقیق بدونین.
برای مثال توی نرم افزار چیر گان سرعت یک ساچمه را هنگام شلیک متر بر ثانیه300 و موقع گذر از 100 متری 200 متر بر ثانیه وارد میکنیم:
BC=0.0334
اگه 220 متر بر ثانیه در 100 متر در نظر بگیریم:
BC=0.0436
با وارد کردن این عدد در نرم افزار چیر گان میتونین مسیر دقیق پرواز ساچمه را ببینین و دوربین را در بهترین فاصله صفر کنین و افت ساچمه تا فواصل دور را پیش بینی کنین.
البته چون این بالستیک با سرعت متغییر هست توی همون رنجی که بالستیک اندازه گیری شده بیشترین دقت را میگیرین.
ساچمه های سر گرد و سنگین تا 0.04 بالستیک پیدا میکنن و سرتخت و هالو پوینت گاها به زیر 0.01 میان و در سرعت زیاد که وحشتناک کاهش پیدا میکنن.
هرچه شکل ساچمه ایرودینامیک تر باشه و نسبت وزن به سطح اون بیشتر باشه ضریب بالستیک بالا تر میره.
ساچمه های سبک به خصوص در کالیبر 5.5 وحشتناک بالستیکشون در سرعت بالا کاهش پیدا میکنه و به همین خاطر توی پی سی پی ها اغلب از ساچمه سنگین استفاده میشه.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2011-04-20 06:18 PM

ممنون مهرشاد جان عالی بود Khansariha (8)
این نکته هم اضافه کنم اکثر شرکتهای سازنده تفنگهای بادی یا بقولی پنوماتیک یک جدول تستی هم از ساچمه های متداول میگذارند تا مصرف کنندگانشون نسبت به انتخاب بهترین ساچمه و بالستیک ارائه شده یا بدست آمده آگاه شوند که بنظرم خیلی مهمه و برای خود من این نکته خیلی جالبتر می باشد که مثلا ساچمه کراسمن(Crosman Premier) با وزن 14.3 گرینی در کالیبر 5.5 دیانا 54 بالستیک خیلی خوبی را از خود نشان داده و کمترین(ft lbs) یا افت انرژی حامل را داشته و ضریب بالستیک این ساچمه هم 026. میباشد یا ساچمه سنگین (Kodiak)با وزن 21.1 گرینی بهترین و بیشترین ضریب بالستیک را از خود بجا گذاشته 036. که نشان از این داره هرچه ساچمه هم سنگینتر باشه ضریب بالاتری بدست میده . Khansariha (214)

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - mehrshad - 2011-04-20 11:02 PM

چاکرم علی جان.
اون ساچمه ای که فرمودین(کراسمن پرمیر) بالستیک 0.019 داره توی لیست چیر گان و اصلا 0.025 نیست.
ولی ممکنه توی سرعت خیلی پایین بالستیکش برسه به این حد ولی در سرعت زیاد اصلا.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - capitan - 2011-04-20 11:15 PM

با این نرم افزار راحت میشه کار کرد
کجا میشه دانلود کرد؟

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - mehrshad - 2011-04-20 11:18 PM

راحت و توپ!
جمعه یه بچه کامپیوتر دارم میارم که ببینین چطوریه.
ولی به مسیح نمیگم چون بعد شاخ میشه واسه خودم!!!!!!!
نوکرات منیزیم.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - masih.hunter - 2011-04-21 09:13 AM

سلام دوستان
ضريب بالستيک پارامتري است که ميزان سرعت از دست دادن انرژي در ساچمه را در طي مسير خود در هوا, بيان مي کند و براي تيراندازي به هدف هاي دورتر از 25 متر, مهم است

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اینم 1 سایت جامع در رابطه با ضریب بالستیک .

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2011-04-21 09:48 AM

(2011-04-20 11:02 PM)mehrshad نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چاکرم علی جان.
اون ساچمه ای که فرمودین(کراسمن پرمیر) بالستیک 0.019 داره توی لیست چیر گان و اصلا 0.025 نیست.
ولی ممکنه توی سرعت خیلی پایین بالستیکش برسه به این حد ولی در سرعت زیاد اصلا.
مهرشاد جان کمی حوصله کن Khansariha (8)
اول اینکه من گفتم در کالیبر 5.5 با تفنگ دیانا 54 که تست گرفته شده هر چند معلوم میشه بیخودی نیست که دیانا مینازه به لوله های تفنگش و میگه فرق میکنه نوع خانکشیش که منحصر بفرده چون مدعی افزایش 6% برد ساچمه با این لوله هاست و شما خوب میدونید این یعنی ضریب بالستیک بهتر از ساچمه گرفتن در ضمن اون ضریب بالستیک ساچمه کراسمن پرمیر 026. هست که من اشتباهی 025. تایپ کردم و این باز ضریبش را افزایش میده و بهتر معرفی میکنه . فعلا عزیز Khansariha (214)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - mehrshad - 2011-04-21 10:04 AM

علی جان لوله تفنگ نمیتونه بالستیک ساچمه را تغییر بده چون واقعا هم ربطی نداره،برای تست بالستیک یک گلوله میشه اون را حتی در مسیر حرکت باد قرار داد بدون شلیک کردن.
دقیقا تو مایه ضریب ایرودینامیکی ماشین یا هواپیما.
البته ضریب بالستیک توی سرعتهای کم بالاتر میره ولی بالستیک متوسط ادعایی برای این ساچمه 0.019 هست.
کراسمن پرمیر سنگین(10.5 گرین) سایز 4.5 بالستیک 0.025 داره در حالیکه وزن به سطح بالاتری از 5.5 داره.
تفاوت اصلی لوله های کاردرست در گام خان و تعداد خان هست و قطر و چوک لوله و همونطور که قبلا عرض کردم هر ساچمه ای ممکنه توی یه تفنگی میزون جواب بده.

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2011-04-21 10:09 AM

مهرشاد جان شما به جدول rws نگاه کردین و ضریب بدست آمده کراسمن را دیدین؟

RE: در مورد ضریب بالستیک ساچمه - esmaeil1356 - 2011-04-21 10:13 AM

اقا مشت اول 1000 تومن علي جان و داش مهرشاد شروع كنيد