شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
گام و تشریح علمی حرکت ساچمه - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه (/showthread.php?tid=312)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RE: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه - mhrSB - 2013-10-20 03:27 PM

یک موضوعی را چند وقت پیش با یک استاد فیزیک بحث کردم.
و موضوع بحث این بود که چرا ساچمه(مرمی)سر گنبدی برد بیشتر داره و ایشون گفت:
توی پرتابه های چرخشی،حالا اگه تفنگ هست به خاطر خان مرمی میچرخه همون سرگنبدی پرواز بهتری داره.ولی توی پرتابه های بدون چرخش مرمی باید نوک تیز باشه تا برد بیشتری داشته باشه و هوا را بهتر بشکافه.Khansariha (226)
حالا توی همون ایرصافت ها که لوله خان کشی نشده ساچمه نوک تیر عمل کرد بهتری داره!!!
البته یک مورد دیگه ای را هم گفتن که من متوجه نشدم!!!و این بود که وقتی مرمی از لوله خارج میشه شتابش تلورانس داره و هی کم و زیاد میشه!!! و هر چقدر اون موقع فکر کردم متوجه منظورشون نشدم که چرا باید شتاب کم و زیاد بشه!!!
البته یک موردی را هنوز قانع نشدم و علتش را درک نکردم.که چرا بعد از شلیک ساچمه به سمت بالا میره و به اوجش میرسه.اون شخص گفت خوب پرتابه قانونش همین هست،اما اون مورد برای پرتابه با زاویه هست در صورتی که ما لوله تفنگ را با زاویه 0 درجه در نظر میگیرم.Khansariha (256)
هم سوال بود و هم سوال خخخخخخخخخ
متشکرKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه - DAGGER - 2013-10-20 03:30 PM

آقا مرتضي عزيزKhansariha (8)
دستتون درد نكنه كل كل مفاهيم اصلي و اصول مبناي air guns رو بصورت يه كنفنرانس جمع و جور بيان كرديد
واقعا عالي بود و در ادامه فرمايشاتتون عرض كنم شخصي بنام آقاي : Stephen J. Compton
در سال 2007 مدل رياضي براي تفنگ بادي فنري بيان كرده كه بسيار جالبه و تا يه جايي كه تونستم سر در بيارم تمام پارامتر هاي دخيل و تاثر گزار ( مثل طول فنر حجم هوا طول لوله و...) بررسي كرده , اينجا قرار ميدم دوستان هم استفاده كنند :
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Khansariha (256)

RE: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه - kingmkh - 2013-10-20 03:51 PM

(2013-10-20 02:34 PM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون بهروز جان و همچنین دیگر دوستان که باعث میشند همگی یه تکونی به سلولهای خاکستریمون بدیم و یکم ورزش کنندKhansariha (48)
منظور از نیروی دورانی اگر همان مقدار چرخش باشد ؛ بازهم بنظرم یک لوله 10 اینچی با یک لوله 30 اینچی که گردش خان یکسان دارند فرقی نمیکنه البته اگر با سرعت یکسان ساچمه ها از دهانه خارج بشند.
آقا مرتضی ممنون از مطالب مفیدتون اما من با هضم این قسمت از فرمایشتون مشکل دارم

اصولا غیر ممکن هست که سرعت خروجی پرتابه در لوله 10 و 30 اینچی با یک نیروی پیشران ثابت یکی باشه ( یعنی در یک سلاح ثابت) مگر اینکه اصطکاک رو 0 فرض کنیم پس اگر قرار بر سرعت یکسان بشه باید پیستون یا فنر یا ... که نیروی پیشران پرتابه لوله 30 اینچی رو فراهم میکنه بیشتر کرد مثالش هم AT معمولی و لانگ که لانگ از مخزن بزرگتر بهره میبره و به نظر من به طبع اون تنظیمات فنر و والو هم طوری هست که از نیروی بیشتری برای شلیک استفاده بشه تا سرعت و قدرت بیشتری بده یعنی به نظر بنده اگر این تغییرات نباشه منطقا باید مدل لانگ سرعتش کمتر هم باشه به علت اصطکاک بیشتر چون قطعا در طراحی. طول لوله اپتیمم رو با توجه به جمیع فاکتورها محاسبه کردند حالا اگر اعمال تغییر جدید فقط در مورد طول لوله باشه منطقی نیست.
یک مثال عینی دیگه شما شیر آب رو که معمولا تو حیاط ساختمان هست در نظر بگیرید با یک خروجی ثابت بدون اینکه مثلا 20 متر شلنگ بهش وصل باشه سعی کنید با انگشت جلوی خروج آب رو سد کنید بعد با اضافه کردن شلنگ مجددا تست کنید خواهید دید با انرژی کمتری میشه خروج آب رو سد کرد چون مقداری از انرژی خروجی آب از سر شیر صرف اصطکاک با شلنگ شده
البته این نظر من هست منتظر اصلاحات شما و دیگر اساتید هستم

با تشکر