شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
گام و تشریح علمی حرکت ساچمه - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه (/showthread.php?tid=312)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

گام و تشریح علمی حرکت ساچمه - Don Corleone - 2011-04-13 07:35 PM

سلام دوستان گرامیKhansariha (8)
به نظرم این بحث میتونه جالب باشه.
1:وقتی که ساچمه شلیک میشود و از دهانه ی لوله خارج میشود ابتدا حرکتی رو به بالا پیدا میکند و تا نقطه ی اوج رسیده و شروع به نزول میکند.چرا؟به نظر شما مقاومت هوا باعث چنین حرکتی در ساچمه میشود؟
2:نقش خان در لوله ایجاد چرخش حول محور طولی ساچمه میباشد.این حرکت چه تاثیری در پرواز ساچمه دارد؟ایا این چرخش برای این هست که ساچمه مسیری مستقم تر را تا هدف طی کند؟یا مثلا دچار حرکات مخرب مثل دوران حول محور عرضی نشود؟نظر شما راجع به ساچمه ی کاملا کروی چیست؟ایا چنین ساچمه ای برای شلیک نیاز به خان دارد؟
3:چرا ساچمه های سر تخت در مسافت های اندک دقت بالاتری دارند؟و چرا عموما ساچمه های سر گرد در مسافت های بالاتر دقت خوبی دارند؟
و سوالاتی از این قبیل.
لطفا دوستان جواب های علمی خود را با ترتیب شماره بنویسند.پیشاپیش از حضور شما در این بحث تشکر میکنمKhansariha (8)

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - mearaji - 2011-04-13 08:06 PM

۱- ساچمه حرکت رو به بالا نداره! بلکه سر لوله به سمت بالا قرار داره...! کلا در همه انواع اسلحه ها لوله با شیب ملایمی به سمت بالا قرار داره تا مرمی حرکت قوسی داشته باشه...
۲- چیزی که مسلمه اینه که خان چیز خوبیه... خیلی روی برد تاثیر نداره! اما روی حرکت مستقیم تاثیر بهتری داری... در ضمن قدرت تخریب رو هم کمی بهبود می بخشه...
۳- چون سرعت کمتری دارن دقت بهتری دارن! و بالعکس...
قسمت سوم نظر شخصیه و هیچگونه توجیهی ندارم براش...

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - Don Corleone - 2011-04-13 08:38 PM

ممنون mearaji جان.Khansariha (8)
من فکر میکردم که ساچمه بعد از شلیک حرکتی رو به بالا پیدا میکنه.

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - craftsman - 2011-04-13 08:58 PM

در مورد سوال شماره 2:
خان مارپيچ باعث ميشه تير وقتي شليك شد گلوله با نوك حركت كنه تا جاييكه به زمين بيفته.اگه دقت كرده باشيد بجز گلوله هاي كاملا گرد بقيه گلوله ها طوري طراحي شدن كه نيازه حتما با نوك به هدف برخورد كنه مثلا هالوپوينت بايد با نوك بخوره به هدف تا قارچ بشه يا انواع مسابقه اي وقتي با نوك حركت كنه آيروديناميك هستند و دلايل مختلف ديگه
بنابر اين يا بايد مثل تير كمان طول تير زياد باشه نوك سنگين و پر در انتها يا اينكه مثل مته بدور خودش بچرخه راه حل اول در تفنگ ممكن نيست پس راه حل دوم انتخاب ميشه وقتي گلوله با ته حركت كنه هم افت بيشتري داره هم دريفت بيشتر
گلوله هاي كاملا كروي بعلت اينكه از هر طرف بچرخن يكشكل هستند و ضريب آيرو ديناميكيش تغيير نميكنه نيازي به خان ندارن( البته اين مورد آخري رو مطمئن نيستم)شايد خان حتي بر گلوله هاي كروي هم تاثير مثبت داشته باشه!
اين خلاصه بود! فقط جواب يك سوال!

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - mearaji - 2011-04-13 09:10 PM

میشه به راحتی مقدار شیب لوله دید!
کافیه با کولیس فاصله بین شکاف درجه و مرکز لوله رو با فاصله بین نوک مگسک با مرکز لوله مقایسه کنید! معمولا ارتفاع شکاف درجه از ارتفاع نوک مگسک تا مرکز کالیبر بیشتره و این باعث میشه تا موقع هدف گیری سر لوله رو بالا تر بیاریم تا شکاف درجه و نوک مگسک در راستای افق قرار بگیرن و این یعنی حرکت ساچمه به سمت بالا....

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - masih.hunter - 2011-04-14 10:36 AM

جاوید جان 100/. خان روی ساچمه های کروی هم تاثیر داره .

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - craftsman - 2011-04-15 12:47 PM

و سوال سوم :
در مورد تيرهاي سرتخت:اولا در مسابقات اين تيرها كاغذ سيبل رو پانچ ميكنن وقتي به جاي تير روي سيبل نگاه كنيد ميبينيد دايره كاملا واضحي روي سيبل ايجاد شده امتياز دهي راحتتره تيرهاي نوك تيز يا نوك گرد كاغذ سيبل رو جر ميدن بنابر اين جاي تيرهاي خيلي واضح نيست.دليل دوم اينه كه تيرهاي با نوك غير تخت اگه كوچكترين تولرانسي داشته باشن ممكنه دقتشون خيلي افت كنه اين تاثير در تيرهايي كه نوك تيزشون دقيقا در وسط محور طولي تير قرار نداره ديده ميشه.دليل سوم اينه كه تيرهاي مسابقه اي براي فاصله 10 متري طراحي ميشن نياز به ايروديناميك بودن و حفظ انرژي ندارن تيرهاي شكاري چون براي فواصل طولانيتري استفاده ميشن بايد طوري باشن كه هم نفوذ بيشتري به هدف داشته باشن و هم انرژي بيشتر و هم افت و دريفت كمتر بنابر اين نوكشون تيز با گرد طراحي ميشه تا اثرات مقاومت در برابر هوا كمتر بشه و همين علت تفاوت قدرت تفنگهاي مسابقه اي سالني و تفنگهاي شكاريه(تو مبحث باديها و پي سي پي)
البته فكر نكنيد نميشه با همين تيرهاي سرتخت شكار هم زد!!

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2011-05-29 07:20 PM

خوب فکر کنم این تایپیک مناسب طرح سئوالم باشه و از آخرین مطلب ارسالی مسیح عزیز توی تایپیک دیانا 27 استفاده میکنم و امیدوارم دوستان نظرشان را بدهند بنظرم جا افتادن و روشن شدن این مسئله کمک شایانی به اطلاعات ما خواهد کرد Khansariha (256)

(2011-05-29 04:07 PM)masih.hunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نوع خانها و (گام خانها )در دقت و نفوذ 100./. نقش داره. ولی طول لول نقش کلیدی در نفوذ و دقت نداره .

ممنون مسیح جان Khansariha (8)

آقا سئوال دارم یکی برام خوشگل توضیح بده گام خان کارش و تاثیرش روی گلوله و ساچمه چیه؟تا بد برسیم به تاثیر بلندی لوله خواهش میکنم نظرتان را بگید

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - craftsman - 2011-05-29 08:36 PM

علي آقا
همه ميدونيم كه گلوله بر فشاري كه از پشتش وارد ميشه در اثر درگير شدن با لبه هاي خان و فرم مارپيچ اون مجبور ميشه مثل فرفره يا مته بدور خودش بچرخه
اين چرخش باعث ميشه خاصيت ژيروسكوپي ايجاد بشه و گلوله با نوك مسير خودش رو ادامه بده و در مقالب تغيير جهت مقاومت كنه.
مثال عيني اين مورد اينه:شما وقتي فرفره اي با محور كوتاه و پره هاي بلند رو ميچرخونيد با سرعت خيلي كم هم ميتونه عمودي وايسته و بچرخه اما اگه طول محور زياد بشه و شعاع پره هاش كم بشه به سرعت چرخش بيشتري نياز داره تا عمودي وايسته
با توجه به نسبت -طول گلوله به كاليبر -تعداد چرخش بر هر دقيقه براي گلوله تعريف ميشه يعني گلوله بلندتر در يك كاليبر خاص نياز به دوران بيشتري براي حفظ تعادل داره يك تفنگ بادي 0.22 با سرعت اوليه 300 متر بر ثانيه گام خانش حدود 18 اينچه ولي در يك تفنگ كاليبر 223 يا 224 يا 5.56ناتو بعلت طول زياد گلوله و كاليبركوچيك گام خان ميرسه به حدود 8 اينچ چون طول گلوله هاي شكاري كه گفتم بيشتر از تيرهاي بادي 5.5 هست بنابر اين نياز به گردش بيشتري هست تا تعادل حفظ بشه.اين مورد توي تفنگهاي فوق دقيق بنچ رست هم به وضوح ديده ميشه اونجا فقط با يه فشنگ خاص با گلوله خاص شليك ميكنن بنابر اين لوله تفنگ طبق گلوله مصرفي خان زده ميشه
يه تفنگ كاليبر12(گيج 12)اسلاگي كه شليك ميكنه طولش نسبت به كاليبرش خيلي كمه مثلا دو سانت طول گلوله ست و 18.5 ميليمتر كاليبرش پس نياز زيادي به چرخش نداره تا تعادلش حفظ بشه گام خان اين تفنگها تا 30 اينچ هم ميرسه!!اما اگه طول گلوله برسه به 3 سانت گام خان ميرسه به 20-25 اينچ و اگه طول گلوله كمتر بشه و مثلا بشه 18.5 و مساوي با كاليبر بشه شايد گام برسه به 35-40 اينچ
بنابر اين گلوله هاي بلند مانليخر كاركانو در تفنگي با گام خان زياد بدليل عدم ايجاد خاصيت ژيروسكوپي كافي وقتي به سيبل ميخورن ممكنه گلوله از بغل به هدف خورده باشه
اين مسئله توضيح اختلاف گروپهايي كه با يه تفنگ خاص با گلوله هاي كوتاه و بلند بدست مياد رو ميتونه توجيه كنه وقتي يه تفنگ با گلوله هاي 150 گريني گروپ 0.5 اينچي ميده و يا گلوله 130 گريني گروپ 0.7 اينچ يا برعكس پس هر تفنگ با گام خان ثابت با گلوله با طول خاصي بهترين نتيجه رو ميده شايد اين موارد تو فاصله كم نشون نده خودشو اما در فواصل زياد بخوبي تفاوت ديده ميشه
شايد همه حرفام درست نباشه از دوستان خواهش ميكنم اين بحث رو ادامه بدن و اشتباهات رو تصحيح كنن
در مورد بلندي لوله
زمانهاي قديم كه باروت سياه تو تفنگ ميريختن بعلت كندسوز بودن باروت سياه بايد لوله رو بلند ميگرفتن تا كل باروت بسوزه و نيروي ماكزيمم ايجاد بشه و اين تصور هنوز هم با وجود باروت بي دود يا سموكلس در اكثر افراد وجود داره مثلا ميگن تفنگ با لوله نود سانتي عاليه يا حتي سرپرهايي با لوله بالاي يك متري هم وجود داره!در صورتي كه پوكه 70 ميلمتري استفاده ميكنه!!طول زياد لوله فقط باعث سنگيني تفنگ ميشه و لنگر انداختنش موقع نشونه گيري !توي گلوله زني هايي كه از دوپايه استفاده ميكنن شايد خيلي مهم نباشه اما براي تفنگ ساچمه زني خيلي تاثير داره
در تفنگ بادي هم بايد بگم كه:
تفنگ بادي طول لوله ش بايد اندازه اي باشه كه فشار هوايي كه در پشت تير ايجاد شده هدر نره يعني نقطه اپتيمم در گلوله زنيها طول لوله استاندارد24 اينچيه در تفنگ ژ-3 طول لوله حدود 50 سانته چيزي كه من متوجه شدم اينه كه 10 برابر طول پوكه رو براي طول لوله در نظر ميگيرن مثلا همين ژ-3 طول پوكه 51 ميليمتره و طول لوله ده برابرش يعني 51حدود سانت!در كلاش طول لوله كمتره و در ام يك طول لوله بيشتره!(البته شايد اين حدسم اشتباه باشه!)
ارفورس تالون سرعت تيري حدود 850 فوت بر ثانيه با لوله فابريكش داره و با لوله آپشنال 24 اينچي سرعت اوليه ش به بالاي 1000 فوت بر ثانيه ميرسه توي كاتالوگ كندور فكر ميكنم ديده بودم كه نوشته بود حتي با طول لوله 24 اينچي مقداري هوا هدر ميره!!!يعني لوله بايد باز هم بلندتر باشه!!همين موضوع در تفنگهاي پنوماتيك بيگ بور ديده ميشه اگه دقت كرده باشيد طول لوله اونا خيلي زياده تا حداكثر استفاده از هواي فشرده آزاد شده رو ببرن دليلش اينه كه مقدار هوايي كه با هر شليك توي اون تفنگها آزاد ميشه خيلي زياده با 5-6 تا شليك مخزن خالي ميشه!هميشه لوله بلندتر نشونه دقيقتر بودن تفنگ نيست
توي يكي تاپيكها يادمه آدرس سايتي رو گذاشته بودم كه رمينگتون 700 رو با كوتاه كردن لوله دقيقتر ميركردن!

RE: تشریح علمی حرکت ساچمه - ALIANA-54-T06 - 2011-05-30 09:09 AM

ممنون جاوید جان بحث پخته ای بود مخصوصا بلندی لوله را خیلی خوب اومدی استفاده کردیم باز اگر مطلبی داری ممنون میشویم استفاده کنیمKhansariha (8)

البته دوستان بعد از درک بهتر از نحوه کار گامها و شکل و حالتهای مختلف استفاده شده آن در خان کشیها (مهمه) و همچنین تاثیرات مختلف گام در لوله های بلند و یا کوتاه بحث و دلایل اختلاف طول لوله های تفنگ را بررسی میکنیم مخصوصا همین تفنگهای متداول دوستان که اکثرا دیانا هستند را با استناد و مدرک شرع میکنیم Khansariha (214)

از دوستان دیگه باز درخواست میکنم نظر بدن من فکر میکنم میتونیم از اطلاعات دوستان استفاده کنیم و به یک جمع بندی عالی برسیم و پاسخ بعضی پرسشها را بدست آوریم Khansariha (256)