شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 (/showthread.php?tid=233)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - DAGGER - 2014-10-26 04:27 PM

دوستان Khansariha (8)
با عرض این نکته که تاپیک برای بررسی دو کالیبر موجود و قابل دسترسی برای ما یعنی 4.5 و 5.5 تعریف شده ولی بعنوان بررسی تئوری مدتهاست روی عملکرد کالیبر 5 یا 0.20 ذهنم رو مشغول کرده
با توجه به در دسترس بودن دو کالیبر 4.5 و 5.5 اکثریت عملکرد این دونوع ساچمه رو تجربه کردن ولی اگر اینجا به کالیبر 5 یا 0.20دسترسی داشیم مطمئنن اونرو انتخاب میکردم چون بالطبع از 4.5 بهتر انرژی رو حفظ میکنه و کشنده تره ولی تراجکتوری بهتری از 5.5 داره
بعنوان مثال اگر همین محدوده رنج انرژی (25 ژول) رو برای کالیبر 5 به عبارتی 0.20 JSB Exact با وزن 0.87 و bc 0.03 محدوده تیر اندازی بهتر از 5.5 و حفظ انرژی مطلوبتری از4.5 طبق نمودار ارائه میده که تا رنج طولانی انرزی باقیمانده ساچمه برای تیرانداز کفایت میکنه ( پایه دوربین بلند لحاظ گردیده است)
[تصویر: 14143269431.jpg]
شکل زیر هم میتونه گویای خیلی از مسایل دخیل در مورد قدرت تخریب که جناب علی اقا (ALIANA-54-T06) فرمودند و انتخاب کالیبر مورد نظر باشه (منبع تصویر از اینترنت)
[تصویر: 14134810631.jpg]

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - Neo - 2015-09-13 06:57 PM

سلام ...
با تشکر از بحث های فنی و علمی و بسیار مفید اساتید .. من سالهاست ۲ تا تفنگ 4/5 دارم و یه تفنگ 5/5 و هردوش رو تجربه کردم
به نظر من خیلی خیلی بستگی به ذات افراد داره .. ببینید کسی که میره تفنگ بادی میخره ۱۰۰٪ از یه چیزایی مثل شلیک -تخریب -صدای تیراندازی -کشتن - بی جان کردن - هدف گیری - نگاه از دوربین - کمین کردن - ترکوندن هدف سیبل یا شیشه یا هر هدفی و .. و یه چیزایی مثل اینا لذت میبره یا از همش یا بعضیاش کاری نداریم ..
علاقه به 4/5 و 5/5 هم به همین چیزا بستگی داره .. مثال میزنم : یه نفر از اینکه از ۲۵ متری بزنه وسط سیبل یا بتونه در یه شیشه نوشابه رو بزنه اونم تو ۳۰ متری احساس غرور بهش دست میده و یا یه گنجشک که همش داره ورج و وورجه میکنه رو با دقت هد شات کنه
و حالا یه نفر از اینکه کلاغ رو از بالای یه درخت ۳۰ متری بندازه و بعد ببینه که تیر از بدنش رد شده احساس لذت میکنه و همین فرد اگه با 4/5 بزنه و ببینه کلاغه فریز نشده یا حتی زخمی بشه و بپره خیلی حالش گرفته میشه و کاری به چیزای دیگه نداره ...
واقعیت موضوع 4/5 و 5/5 بحثهای علمی هستش که اساتید فرمودند ولی حقیقت موضوع بر میگرده به ذات و علاقه فرد که ضمیر خودآگاهش از چه چیزی لذت کافی میبره و ارضا میشه .. آثار قدرت یا آثار دقت

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - Imanshadow - 2016-09-26 11:07 PM

من فقط ۴.۵ عشق سرعتم دقتم و سوراخ کردن
میزنی به ....نمیفهمه رد شده یه لحظه قفل میکنه انگار سکته میکنه و میوفته سرعت به این میگن کلا با ۴.۵ حال میکنم

Sent from my HUAWEI Y530-U051 using Tapatalk

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - mirhashemi - 2018-08-27 09:37 AM

من بحث تخریب بیشتر تو 5.5 نسبت به4.5 رو عملاً فقط تو شلیک به گنجشک دیدم .بزرگتر از اون مثل توکا و بالا تر از اون فقط تفاوتش همون یک میلیمتر اختلاف قطرشون هست، خودم دیانا 54 کالیر 22 دارم .بارها تیر به سینه کبوتر اصابت کرده و حیوون فرارکرده یا 40،50 متر اونورتر افتاده پس عملاً تفاوتی با 4.5 نداشته در تخریب ،تیر از بدن حیوان رد شده فقط.ساچمه ها هم بارکودا مچ 21 گیرین و جی اس بی 15.89 گیرین.
پس در بحث تخریب باهم فرقی ندارند و هردو کالیبر بدن حیوان رو سوراخ کرده و رد میشند.
بحث بعدی میزان حفظ قدرت در تأثیر باد هست .دوستان دوکالیبر رو با ساچمه هم وزن تاحالا مورد مقایسه قرار ندادند. جی اس بی 16 گیرین کالیبر 4.5 تو بازار هست .همین وزن ساچمه کالیبر 5.5 از همین شرکت هم هست . اگه این دو ساچمه با یک سرعت از اسلحه شلیک بشه اونوقت میشه مقایسه خوبی داشت که فکر کنم بازم 4.5 بخاطر قطر کمتر تو مسافت بیشتر خط سیرش صاف تر باشه.هرچند اساتید حرفه ای نسبت به سایت کم لطفی می کنند اگه پاسخی فنی به ما بدهند که ما هم استفاده کنیم ممنون میشم.درکل بنظر من تو فنری ها 4.5 بخاطر سرعت بیشتر و خط سیر صافتر(بسته به قدرت تفنگ بادی رنج ساچمه 8تا10گیرین و بیشتر) و تو پی سی پی هم 5.5 بخاطر سرعت بالاتر ساچمه مثل 4.5 در فنری رفتار میکنه.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - MohammadEnrique - 2018-09-17 11:02 AM

(2011-03-11 02:54 PM)capitan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کی دوس داره مشت قهرمان بوکس بدونه دستکش بخوره ؟ هر کی بخوره مطمعننا فکش خورد میشه ولی اگه همون ضربه با دستکش زده شه
انرژی پخش میشه و ممکنه بیهوش بشین

تفاوت 4.5 و 5.5 هم همینطوره

4.5 در کل خطرناک تر

چه ربطی داشت دوست عزیز
میگی چونکه 4/5 کوچیک تره پس نفوذش زیاده ؟
وقتی که انرژیش گرفته بشه و وزن نداشته باشه چطور میخاد انرژی منتقل کنه ؟
5/5 نسبت به 4/5 هم بزرگتره و هم گرین ش بالاتره پس باد روش تاثیری نداره و انرژیش رو حفظ میکنه
البته بازم به قدرت تفنگ بستگی داره

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - samani - 2018-09-17 11:32 AM

به نظر من تو فنری ها که قدرت تا 26 ژول دارند کالیبر 4.5 بهتره بخاطر میزان افت تیر کمتر هست و سرعت تیر بالاتر
از 26 ژول بالاتر بهتره کالیبر 5.5 باشه مثلا تو دیانا 350 مگنوم کالیبر 5.5 دقت بهتری داره
مسلما تخریب 5.5 بیشتر از 4.5 هست و وزن ساچمه گویای کل مطلب هست نیروی بیشتر میگیره و زمان برخورد با هدف تخریب بیشتری داره چه بخاطر حفره ایجاد شده چه بخاطر میزان انرژی که در لحظه برخورد به هدف وارد میکنه
اگه من بخوام خیلی صادقانه بگم بهترین کالیبر برای فنری 4.5 هست و محدود فنری هایی هستند که 5.5 بهتر از 4.5 باشند اما برای پی سی قضیه فرق میکنه و مسلما 5.5 خیلی بهتره