شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 (/showthread.php?tid=233)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - tinger - 2014-10-16 11:53 PM

فقط باید درمورداین دو کالیبرنظرداد ونمیشه گفت این از اون بهتره همانطور که نمیشه گفتم موتورسیکلت از دوچرخه بهتره یابرعکس.هرکدام ازین دوکالیبرمورد استفاده درشرایط خاص خودشون روداره مثلا ۴.۵مناسب برای گنجشک وسلاح کم قدرت یا برای تیراندازی در مسافت کوتاه یادر سالن و...هرگز یک چیز رو در دوکلاس مختلف باهم قیاس نمیکنن.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - javadchian - 2014-10-21 11:52 AM

سلام دوستان.من خودم از لحاظ علاقه ۴/۵ رو می پسندم.
بدور از علاقه'برای ۵۲ چه کالیبری بهتره.(بیشتر برای شکار یاکریم.گجنشک)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - andytanha - 2014-10-21 11:57 AM

(2014-10-21 11:52 AM)javadchian نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام دوست عزیز من هم مثل شما عشق 5.5 بودم اما با توجه به بالا بودن قدرت 52 بهتره 4.5 بردارین با ساچمه مناسب
چون 5.5 چیزی از گنجیشک سالم نمیمونه

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - peisaz - 2014-10-21 01:23 PM

(2014-10-21 11:52 AM)javadchian نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام
من سالها پیش که سایت straight shooters برقرار بود (شاید الان هم باشد!!!) تقریبا تمام رویوهای آن را مطالعه کردم و با مقایسه اعداد و ارقام به این نتیجه رسیدم که ساچمه سر گنبدی بهتر انرژی را در فواصل دور حفظ میکند. البته نه آن زمان از ضریب بالستیک و نه این چیزها سر در نمی آوردم.(دقیقا مثل الان)
در همان سایت مقایسه هایی بین ساچمه ها با وزن های مختلف و در فواصل مختلف هم وجود دارد. در مقایسه بین 4.5 و 5.5 دیانا 52 نکته جالبی وجود دارد. البته اعدادی که مینویسم دقیق نیست چون آن جدول را الان در اختیار ندارم.
حداکثر انرژی اگر در 4.5 مثلا 18 ف-پ باشد در 5.5 19 است. یعنی اختلاف بسیار کم است.
و در 50 یاردی هم اختلاف به همین نسبت است. نتیجه آنکه با ساچمه حدود 9 یا 10 گرین 4.5 همان انرژی را دریافت و تا 50 یاردی انتقال میدهید که یک ساچمه 5.5 با وزن 18 تا 20 گرین.
البته مزیت 4.5 این است که به دلیل سرعت بیشتر منحنی پرواز مستقیمتری دارد و لذا من خودم برای 52 کالیبر 4.5 را انتخاب کردم.
البته خدا از سر تقصیرات کسی که این اعتیاد ترک شده را دوباره به من برگرداند بگذرد!!!!!
چون کیت تیونینگ ورتک هم تهیه شده و فقط وقت جهت نصب آن وجود ندارد.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - amen - 2014-10-24 09:10 PM

من الان که این تاپیک را میخوندم یه کم گیج شدم . اگه درست فهمیده باشم نظر غالب کاربران اینست که کالیبر 4.5 خط سیر پروازی مستقیمتری دارد ولی در تاپیک دیانا460 صفحه 26 دو جدول هست که خط سیر این دو کالیبر را در را مقایسه کرده و به وضوح دیده میشه که برای فنری 460 کالیبر 5.5 هم حداکثر برد بیشتری داره هم در یک فاصله مشخص افت کمتر ( همین الان دوباره دیدم).!!!!!!
من که سلاحهای متعددی نداشتم ولی مثلا 460 من که 26 ژول هست با ساچمه های 15 گرین به بالامثل پرومگنوم و الماس و کراسمن و اذرخش ( البته نه خیلی بالا) خوب میزنه و یه نوع ساچمه OMAREX( مثلا آلمانی)که براش گرفتم و باید 12 یا 11 گرین باشه را خیلی پرت میزه با اینکه شکل ساچمه ها خوب و همگی فیت جا میرند . حالا فرض کنیم کالیبرش 4.5 بود پس شاید اونموقع باید ساچمه های سنگین و گرون قیمت براش میگرفتم وگرنه هم هدف نمیزد هم خراب میشد؟؟؟.
یه نکته هم را جع به سرعت هست که هرچه جسم متحرک سرعتش بیشتر باشه مقاومت هوا هم (با نسبت بیشتری )افزایش پیدا میکنه ( البته فرمولش را نمیدونم ) پس میشه گفت کالیبر 4.5 در آغاز سرعت بیشتری داره ولی سریعتر از 5.5 سرعتش را از دست میده ؟؟؟

بطور عملی اگه بخوام بپرسم مثلا امروز من دوربین را در35 متر صفر کردم و با کراسمن هالوپینت در 60 متر نزدیک 20 سانت افت ساچمه داشتم به نظر اساتید اگه کالیبر 4.5 بود افت ساچمه تقریبا چند سانت میشد ؟؟؟
با تشکر

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - shahsavar - 2014-10-24 10:47 PM

(2014-10-24 09:10 PM)amen نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من الان که این تاپیک را میخوندم یه کم گیج شدم . اگه درست فهمیده باشم نظر غالب کاربران اینست که کالیبر 4.5 خط سیر پروازی مستقیمتری دارد ولی در تاپیک دیانا460 صفحه 26 دو جدول هست که خط سیر این دو کالیبر را در را مقایسه کرده و به وضوح دیده میشه که برای فنری 460 کالیبر 5.5 هم حداکثر برد بیشتری داره هم در یک فاصله مشخص افت کمتر ( همین الان دوباره دیدم).!!!!!!
من که سلاحهای متعددی نداشتم ولی مثلا 460 من که 26 ژول هست با ساچمه های 15 گرین به بالامثل پرومگنوم و الماس و کراسمن و اذرخش ( البته نه خیلی بالا) خوب میزنه و یه نوع ساچمه OMAREX( مثلا آلمانی)که براش گرفتم و باید 12 یا 11 گرین باشه را خیلی پرت میزه با اینکه شکل ساچمه ها خوب و همگی فیت جا میرند . حالا فرض کنیم کالیبرش 4.5 بود پس شاید اونموقع باید ساچمه های سنگین و گرون قیمت براش میگرفتم وگرنه هم هدف نمیزد هم خراب میشد؟؟؟.
یه نکته هم را جع به سرعت هست که هرچه جسم متحرک سرعتش بیشتر باشه مقاومت هوا هم (با نسبت بیشتری )افزایش پیدا میکنه ( البته فرمولش را نمیدونم ) پس میشه گفت کالیبر 4.5 در آغاز سرعت بیشتری داره ولی سریعتر از 5.5 سرعتش را از دست میده ؟؟؟

بطور عملی اگه بخوام بپرسم مثلا امروز من دوربین را در35 متر صفر کردم و با کراسمن هالوپینت در 60 متر نزدیک 20 سانت افت ساچمه داشتم به نظر اساتید اگه کالیبر 4.5 بود افت ساچمه تقریبا چند سانت میشد ؟؟؟
با تشکر

طبق محاسبات نرم افزار چیرگان سرعت ساچمه شما 240m/s بوده که توی 60 متر میشه 22 سانت افت تیر . این حالت برای ساچمه 4.5 هالوپوینت طبق محاسباتش حدودا" میشه 9 سانت افت تیر !

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - mohsenhr - 2014-10-24 11:04 PM

(2014-10-24 09:10 PM)amen نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با تشکر

سلام دوست عزیز
من خودم دیانا 460 کالیبر 4.5 دارم و واقعا با ساچمه باراکودا فوق العاده عمل میکنه .من اسلحه رو حدودا روی ۳۰ متر صفر کردم و نمی تونم افتش رو با شما مقایسه کنم و در کل افتش رو هم اندازه نگرفتم اما قطعا افتش نسبت به 5.5 کمتره و نرم افزار چیرگان هم افت تقریبا دو برابری 5.5 رو تایید میکنه( البته واسه ساچمه های مختلف یه مقدار تفاوت داره).البته من کرونوگراف ندارم اما سرعت ساچمه رو براساس کرونو ساچمه باراکودا دیانا 460 که تو اینترنت دیده بودم، قرار دادم که قدرت هم همون 26 ژول در می اومد.
امروز هم یه گروپ تفریحی با ساپورت صندلی در فاصله تقریبا 25 متر با ساچمه باراکودا گرفتم (البته لرزش دست خودم رو کاملا میدیدم) که حدودا 7 میلیمتر میشد.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - amen - 2014-10-24 11:39 PM

خیلی ممنون دوستان
جناب shahsavar پس جریان این دو جدول صفحه 26 تاپیک 460دیانا چی میتونه باشه؟
دیگه اینکه علیرغم گفته های سایتها و کاتالوگها از کاربران سایتمون کسی تجربه اندازه گیری سرعتهای مدلهای مگنوم 4.5 را داشته ؟؟ یعنی مثلا سرعت بالای 330 متر را بدست آوردند؟
جناب mohsenhr واقعا گروپ 7 میلی برای 460 عالیه (در حد گروپهای خوب وایرخ و 54) و جای تقدیر و آفرین داره.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - shahsavar - 2014-10-25 07:19 AM

(2014-10-24 11:39 PM)amen نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خیلی ممنون دوستان
جناب shahsavar پس جریان این دو جدول صفحه 26 تاپیک 460دیانا چی میتونه باشه؟
دیگه اینکه علیرغم گفته های سایتها و کاتالوگها از کاربران سایتمون کسی تجربه اندازه گیری سرعتهای مدلهای مگنوم 4.5 را داشته ؟؟ یعنی مثلا سرعت بالای 330 متر را بدست آوردند؟
جناب mohsenhr واقعا گروپ 7 میلی برای 460 عالیه (در حد گروپهای خوب وایرخ و 54) و جای تقدیر و آفرین داره.

دوست عزیز در اون جدول مقادیر اشتباه وارد شده . انرژی ساچمه 4.5 رو تقریبا" 15.50 ژول داده و 5.5 رو 30 ژول !!!! در صورتی که تفاوت کالیبر در یک اسلحه مشابه فقط چند ژول ممکن هست باشه نه دیگه این همه تفاوت !!! به همین دلیل افت تیر کالیبر 4.5 با 15.50 ژول انرژی برابر شده با افت تیر ساچمه 5.5 با 30 ژول انرژی در فاصله 60 متری !!! در صورتی که در واقعیت این امر محال هست !
به جداول زیر توجه کنید :

دیانا 52 کالیبر 0.22 ( 5.5 ) :

[تصویر: 14142087222.png]

دیانا 52 کالیبر 0.177 ( 4.5 ) :

[تصویر: 14142087221.png]

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - ALIANA-54-T06 - 2014-10-26 12:58 PM

(2014-10-25 07:19 AM)shahsavar نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز در اون جدول مقادیر اشتباه وارد شده . انرژی ساچمه 4.5 رو تقریبا" 15.50 ژول داده و 5.5 رو 30 ژول !!!! در صورتی که تفاوت کالیبر در یک اسلحه مشابه فقط چند ژول ممکن هست باشه نه دیگه این همه تفاوت !!! به همین دلیل افت تیر کالیبر 4.5 با 15.50 ژول انرژی برابر شده با افت تیر ساچمه 5.5 با 30 ژول انرژی در فاصله 60 متری !!! در صورتی که در واقعیت این امر محال هست !
در خصوص اون مقایسه الان بررسی کردم و درست میفرمائید اون مشخصات برای 4.5 تفنگ 460 عدد سرعت شلیک با ساچمه جی اس بی اشتباهی درج شده بود که اصلاح کردم قدرت تفنگ 4.5 مدل 460 حدود 23 ژول میباشد .
البته جهت اطلاع دوستان عرض شود که اطلاعات تست ساچمه های هر دو کالیبر در بخش Our Take از این منبع دریافت شده بود . فعلا Khansariha (8)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.