شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 (/showthread.php?tid=233)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - alisalimi - 2013-04-14 02:23 PM

با سلام خدمت کاربران عزیز سایتKhansariha (8)

من تازه واردم و زیاد نظر نمیدم و راهنمایی هم نمیکنم بیشتر سوال می پرسم. Khansariha (214) من صحبت های جناب airking را خواندم و یک سوال از ایشان دارم با توجه به چیز هایی که شما گفتید باید وایرخ 100 کالیبر 5/5 بهتر از 5/4 این تفنگ باشد پس چرا بیشتر 5/4 را ترجیح می دهند حتی در کلیپ هایی که دیدم.Khansariha (48)
.
.
ببخشید اگر سوال زیاد یا نابجایی می پرسم هنوز تازه واردیم دیگهههههه...........Khansariha (219)
.
با ارزوی موفقیت برای دوستانKhansariha (256)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - kamil - 2013-04-14 02:47 PM

به نظر من کارایی هر کدوم متفاوته 4.5 برای هدف زنی راحت تر و مقرون به صرفه هست و 5.5 واسه شکار

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - flower - 2013-04-14 02:47 PM

من 4.5 رو انتخاب کردم . چون قیمت ساچمه ارزونتره در ضمن وقتی تفنگ قدرتش زیاد باشه همون 4.5 هم اثر خودشو رو شکار میزاره
و اگر برا هدف زنی باشه (که فکر کنم بیشترین کاربردش همینه) خوردن تیر به هدف مهمتر هست تا اثرش روی هدف

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - kamil - 2013-04-14 02:54 PM

صحبت شما کاملا متین البته که قدرت اسلحه هم مهمه

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - flower - 2013-04-14 03:03 PM

یه دلیل دیگه اینه که اگه با 5.5 پرنده ای به اندازه گنجشک بزنی واقعا بهش ظلم کردی و تفنگ بیشتر به درد شکارهای بزرگتر میخوره
ولی از 4.5 برا گنجشک هم میشه استفاده کرد

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - yahya.r - 2014-08-09 10:26 AM

با سلامKhansariha (8)
دوستان بنده تجربه چندانی ندارم و باعث افتخارم هست که از تجربیات شما سروران استفاده کنم.همچین تایپیکی در این سایت واقعه حیفه که خاک بخوره این تایپیک هم میتونه همانند سایر تایپیک هاش یکی از بهترین و پر بازدیدترین تایپیک ها بشه چرا که یکی از مهمترین مقوله های فکری در واقع میشه گفت هر تفنگ به دستی دونستن کالیبر مورد استفاده برای اهداف مورد نظر خود هستش برای همین دوستان میتونن با تجربیات خودشون عزیزان تازه کاری همانند بنده رو کمک کنند تا بتونند انتخاب درستی داشته باشند تا خدایی ناکرده بعدا از انتخاب و خرید خودشون پشیمون نشم(بخاطر مشکلاتی مثل عدم قبول بازگشت جنس توسط فروشنده-ضرر روی خرید انجام شده به علت فروش و خرید مورد مناسب بعد از راهنمایی گرفتن و....)
مطالبی که عرض میکنم نظر شخصی بنده هستش و امیدوارم اساتید و دوستان بنده رو از نظرات خوبشون بی بهره نذارن و اشتباهات بنده رو بفرمایند تا برای رفع آنها اقدام کنم.
به اعتقاد من اول از هر چیز هر شخص باید هدفش از استفاده سلاح رو مشخص کنه.بنده همیشه از کالیبر 4.5 استفاده کردم چون با داشتن دلایلی اینکارو انجام دادم که ذکر خواهم کرد اول اینکه با کالیبر 4.5 میشه شکارای متوسط و بزرگی هم کرد ولی با 5.5 نمیشه شکارای کوچک کرد چرا که درواقع چیزی ازش باقی نمیمونه دوم اینکه از نظر اقتصادی خرید ساچمه کالیبر 4.5 بصرفه تر خواهد بود البته برای سلاح های با قدرت متوسط به بالا یه مقدار مشکل انتخاب ساچمه برای 4.5 نسبت به 5.5 وجود داره مورد بعدی سرعت 4.5 نسبت به 5.5 که واقعا نمیشه ازش چشم پوشی کرد مخصوصا برای کسایی که عشق سرعت هستن مورد بعد خط سیر صاف تر کالیبر4.5 نسبت به 5.5 تا مسافت 45-50متر نسبت به 5.5 هستش مورد بعد یه جورایی شکار با 4.5 رو حرفه ای تر میدونم(البته نظر شخصیه بنده هستش)چراکه برای شکارای از متوسط به بالا باید فقط سرو گردن و قلب و ششهارو هدف قرار بدی که این مستلزم تمرین در فاصله های مختلف هستش و...
یه توضیح درباره مورد اول بدم و اون اینکه من با 52 کالیبر4.5 از گنجشک و سار و توکا و قمری و کبوتر چاهی و کبوتر جنگلی(خر کفتر خخخخخ)و کبک شکار کردم تا بزرگترینشون که پری روز بود که یه روباه بود که تو یه هفته 6تا از مرغ و خروسامون رو برد و به علت مسکونی بودن منطقه نمیشد از ساچمه زنی استفاده کنم این مطلب رو به این خاطر گفتم که برای دوستانی که برای تهیه کالیبر 4.5 سلاح های با قدرت متوسط به بالا مردد هستند شفاف سازی بشه دوستان برای کالیبر 4.5 ساچمه هایی در بازار هستش(هرچند کم یاب)که در موقع شکار شک بیشتری به شکار وارد میکنه و باعث کشندگی بیشتر میشه این خصلت بعضی از ساچمه ها تا حدودی تفاوت قدرتی بین 4.5 و 5.5 رو جبران کرده.
با این وجود منتظر نظرات و تجربیات دوستان و اساتید درباره این موضوع هستیم.ببخشید طولانی شدKhansariha (8)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - سید علی - 2014-08-09 11:28 AM

سلام
من هردو کالیبر رو می پسندم
4/5 رو برای هدف زنی
5/5 روبرای شکار
این درست نیست که بگی فقط کالیبر 4/5 یا 5/5 هردو کالیبر خوب هستند و هرکدوم استفاده خودشو داره

موفق وپیروز باشیدKhansariha (8)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - MehdiNiyati - 2014-08-09 12:11 PM

آقا یحیی پیرو صحبت شما باید بگم ما یک از مشکلاتمون این هست که دقیق نمیدونیم از سلاح چه خواسته ای داریم یه مگنوم 350 میگیریم و میخواهیم باهاش توی 50 متر گروپ بگیریم اونم کالیبر 4/5و در عوض یک وایرخ 80 میگیرم با کالیبر 5/5 اون وقت این تفنگ ها میخواهیم هر هدف یا هر شکاریم بزنیم
به نظر من اگه کسی یک سلاح میخواد که فقط و فقط باهاش شکار بزنه باید بره سراغ کالیبر 5/5 و اگه میخواد هدف بزنه باید بره سراغ 4/5 دلایلشم توضیح میدم شما برای یک روز شکار شاید 20 تا تیر بزنی (البته این قسمت بیشتر مربوط به خودم هست) ولی برای یک روز هدف زنی 200 تا تیر بازم نظر شخصی منه و سلاح شکاری باید بسیار قوی و دقیق به نصبت خودش مثل 350 مگنوم باشه که زمستان گذشته من به جرات میتونم بگم توی هر سفر شکار بیشتر از 10 بار مسلح نشد و که حداقل 3 تا تیر هم برای قلق بوده ولی وایرخ 80 برای روزهای تمرین معیار بسته ساچمه بوده که اغلب تا آخرین دانه ساچمه رو شلیک کردم برای هر دو کالیبر هم ساچمه پرومگنوم گامو بوده
در کلا کالیبر 5/5 برای شکار خیلی خیلی بهتر و جوانمردانه تر هر چند که با کالیبر4/5 هم پرنده زیاد زدم ولی 5/5 خیلی خیلی بهتر هست اما در مورد شکار باید بگم نوع شکار خیلی مهمه سلاح 4/5 برای شکار های کوچک مثل گنجشک و سار و حتی قمری خوب هست و گوشتشون رو کمتر خراب میکنه و 5/5 برای سایز پرنده از قمری بزرگتر مثل کبوتر و کبک و حتی خرگوش و ....
و در آخر توصیه من دوستان اینه که نوع کاربردشون رو مشخص کنن بعد اقدام به خرید سلاح و بحث در مورد کالیبر سلاح کنن
شرمنده اگر طولانی شد
با تشکر

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - saburi - 2014-08-09 12:24 PM

باسلام
پیرو صحبت های دوستان
4.5 برای هدف زنی
5.5 برای شکار مناسب ترهست Khansariha (214)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - mmdsniper - 2014-08-10 08:41 AM

سلام
دوستان عزیز به نظر من با توجه به قدرت سلاح باید کالیبر رو انتخاب کرد.
مثلا برای یک تفنگ چینی با قدرت پایین کالیبر 5/5 سنگینه و خط سیر ساچمه خمپاره ای میشه و در ضمن بیشتر باعث زخمی شدن شکار میشه تا کشتنش ولی در عوض با همون سلاح با کالیبر 4/5 چون سرعت و در نتیجه توان و قدرت بیشتر به دست میاریم هم خط سیر صافتری داریم هم نفوذ و تخریب روی شکار بیشتر میشه و باعث زجر کش شدن شکار نمیشیم.
اما در مورد سلاحی مثل 350 در هر دو کالیبر تخریب و قدرت شکار زیادی وجود داره و در اینجا انتخاب کالیبر به مورد کاربرد بستگی داره و سلیقه. برخی ها دوست دارن ساچمه سریع به شکار برسه بعضی دوست دارن شکار و هدفزنی مقرون به صرفه داشته باشن و دلایل دیگه.
اما به نظر من این که چه کالیبری رو انتخاب کنیم به قدرت سلاح بستگی داره. برای مثال من خودم از 460 کالیبر 5/5 برای شکار استفاده میکنم و از قدرت و تخریب و بالستیک ساچمه راضی هستم اما به طور قطع سلاح بعدی که استفاده خواهم کرد کالیبر 4/5 خواهد بود فقط به این دلیل که میخوام خط سیر صافتر و سرعت بیشتر در اختیار داشته باشم.
یا حقKhansariha (8)