شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 (/showthread.php?tid=233)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - garro - 2013-01-31 11:56 AM

(2013-01-31 11:44 AM)mehranaram نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
البته باید این رو هم در نظر گرفت که 4.5 به صرفه تر هم هست چون قیمت ساچمه هاش نصف 5.5 هست.{تا اونجایی که من اطلاع دارم و خریدم.}
من هم هر دو کالیبر رو دارم ولی وقتی با 4.5 شلیک میکنم تا حالا پیش نیومده که تیر رو تو بدن حیوون پیدا کنم چون ازش رد شده و به شخصه برام مهمه که شکار خودشم نفهمه که کی تیر خورده و راحت تموم کنه.ولی وقتی با 5.5 میزنم یه مشت پر زود تر از خود پرنده میریزه.این در مورد پرنده ها بود.
اینم نظر شخصیم بود .Khansariha (8)Khansariha (8)
دقیقا .تو انتخاب ساچمه نسبت به جیب مبارک کمبود 4.5 نسبت به 5.5 جبران میشه

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - Romel - 2013-01-31 12:58 PM

به نظر حقیر باید هم 4.5 داشت و هم 5.5 .
صرف نظر از دلایلی که دوستان مطرح کردند و کاملا" هم درست گفتند این انتخاب تا حدی مربوط به سلیقه و بودجه خرید ساچمه هم میشه .
ضمنا" من با این نظر که 4.5 برای هدف زنی و 5.5 برای پرنده مناسبتره هم زیاد موافق نیستم چون بعضی اوقات زدن هدف با ساچمه بزرگتر هم لذتبخشه ..... صدا هنگام خروج و ضرب نشستن روی سیبل یا هر تارگتی را با 5.5 نباید ندید گرفت .

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - tinger - 2013-01-31 03:21 PM

درتفنكهاي فنري 4.5 البته در pcpهاي زير 40زول هم 4.5 ولي كسي كه به تفنك بادي علاقه داره بايد هردو كاليبر رو داشته باشه يه تفنك Magnumمثل 350 ديانا,هانتر1250 يا ايكستريم,رنجر,كومتا فيوزن,باتريوت كاليبر 5.5 رو ميشه تحمل كرد ولي من تا حالا هرجي فنري داشتم 4.5 بوده حتي بنجامين تريل هم 4,5خريدم ودر اخر هر كاليبري كه داريد بايد بدونيد داريد جيكار ميكنيد!!!!!

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - garro - 2013-01-31 03:35 PM

سلام
یه چیز دیگه که واسه من خیلی مشکل درست کرده نبود قانون مشخصی مبنی بر آزاد بودن کالیبر 5.5 در کشورمان هست
من هر وقت میخواستم جایی برم همیشه ازم پرسیدن کالیبر تفنگم چیه؟
گفتم مگه فرقی میکنه؟گفتند 5.5 ممنوعه
من یه جایی تو همین سایت خوندم که از سال فکر میکنم 76 تفنگ بادی 4.5 و 5.5 آزاد کردن
گفت شما ببر (من بهت نشون میدم آزاد یا ممنوع .یعنی جرات داری ببرش تو اتوبوس خخخخخخخخKhansariha (367))
منم دیدم اگه بخواد تو راه بمونه کلی دردسر دارم تا دوباره بخوام پس بگیرمش (به فرض اینکه زیر بار آزاد بودن حمل تفنگ بادی 5.5 برن)
ولی بازم پرچم کشورمون بالاستKhansariha (256)Khansariha (256)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - mehranaram - 2013-01-31 03:47 PM

دوست عزیز هیچ ابلاغیه یا اطلاعیه برای هیچ ارگان دولتی و انتظامی در خصوص جلب یا توقیف تفنگ بادی 5.5 صادر نشده.از این موضوع مطمئنم.
مگر اینکه با اون تفنگ موجب ازار و اذییت برای دیگران شده باشه که در اون صورت مشکل ساز میشه.یا اینکه در مکان های عمومی اسلحه را بدون کاور
حمل کنید . یا در منطقه حفاظت شده یا پارک ملی با تفنگ ظاهر بشید . تا این حد میدونم که ممنوعیت شامل اینها میشه.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - garro - 2013-01-31 04:41 PM

من میخواستم از زاهدان برم بندر عباس
تفنگ هم دیانا 36 کالیبر 5.5 بود.توی کارتن گامو گذاشته بودمش ولی قبل از اینکه ببرم از نیرو انتظامی ترمینال پرسیدم که همچین جوابی بهم دادن
مجبور شدم لولشو جدا کنم بزارم تو کیف که اونم اگه میگرفتنش کلی درد سر داشت بخوام پسش بگیرم
در ضمن این حرف رو من وشما میزنیم.من حتی یه عکس از نامه ای که از انبار مهمات مبنی بر آزاد بودن کالیبر 5.5(در حمل و نقل) بود داشتم بهشون نشون دادم قبول نکردن
مثل اینکه واقعا فکر میکنند حمل تفنگ بااین کالیبر واقعا غیر مجازه
بهونشونم اینه که میگن میشه خفیفش کردKhansariha (8)Khansariha (256)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - smart - 2013-02-19 04:26 PM

سلام دوستان من حتما بخونیدKhansariha (8)Khansariha (8)
اگه اجازه بدید میخوام رابطه علمی بین سرعت و جرم(به قول خودمون وزن)و انرژی و نفوذ در یک فرمول ساده ریاضی توضیح بدم:(بازم ریاضییییییی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!)
میزان نفوذ هر جسم متحرکی از ضرب سرعتش در جرمش بدست میاد.میگید نه؟خب برید آمار گلوله ها مقایسه کنید و حساب کنید ببینید درسته یا نه.حتما میگید سطح هم تاثیر داره!!!!!انه اونقدر که اثر بذاره(به نظر خودم) چون پرنفوذ ترین گلوله از فرم رینگ هستش که سطح تماسش از همه بیشتره و جرمش هم بیشتره چون کره توپر هستش(اینم دلیل من).
حالا از تقسیم تغییرات اندازه حرکت نسبت به زمان انرژی بدست میاد.حالا زیاد اینو توضیح نمیدم پیچیده نشه فقط بدونید هرچه اندازه حرکت بیشتر باشه انرژیش هم بیشتره(چون اندازه حرکت در صورت کسر فرمول قرار داره).

همه اینایی که گفتم نیوتون حدود 350 سال پیش کشف کرده و به عنوان قانون سوم نیوتون معروف شده.

نتیجه گیری کلی:
در صورت یکسان بودن سرعت گلوله ای که سنگینتره بیشتر انرژی داره و نفوذش بیشتره
گلوله 5.5 بیشتر نفوذ میکنه
اگه اشکالی دیدید بنویسید تجربم زیاد بشهKhansariha (48)
پایان

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - Marksman - 2013-02-19 04:58 PM

والله تا جایی که ما یادمون می آد جرم ضربدر سرعت میشه اندازه حرکت!! میزان نفوذ به خیلی چیزا بستگی داره که یکیش اندازه حرکته.انرژی هم حاصل ضرب جرم در توان دو سرعته. اندازه حرکت بیشتر دلیل بر توان حفظ بیشتر انرژی اولیه توسط یه جرم مشخص هست.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - ALIANA-54-T06 - 2013-02-19 11:10 PM

(2013-02-19 04:26 PM)smart نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان من حتما بخونیدKhansariha (8)Khansariha (8)
اگه اجازه بدید میخوام رابطه علمی بین سرعت و جرم(به قول خودمون وزن)و انرژی و نفوذ در یک فرمول ساده ریاضی توضیح بدم:(بازم ریاضییییییی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!)
میزان نفوذ هر جسم متحرکی از ضرب سرعتش در جرمش بدست میاد.میگید نه؟خب برید آمار گلوله ها مقایسه کنید و حساب کنید ببینید درسته یا نه.حتما میگید سطح هم تاثیر داره!!!!!انه اونقدر که اثر بذاره(به نظر خودم) چون پرنفوذ ترین گلوله از فرم رینگ هستش که سطح تماسش از همه بیشتره و جرمش هم بیشتره چون کره توپر هستش(اینم دلیل من).
حالا از تقسیم تغییرات اندازه حرکت نسبت به زمان انرژی بدست میاد.حالا زیاد اینو توضیح نمیدم پیچیده نشه فقط بدونید هرچه اندازه حرکت بیشتر باشه انرژیش هم بیشتره(چون اندازه حرکت در صورت کسر فرمول قرار داره).

همه اینایی که گفتم نیوتون حدود 350 سال پیش کشف کرده و به عنوان قانون سوم نیوتون معروف شده.

نتیجه گیری کلی:
گلوله 5.5 بیشتر نفوذ میکنه
اگه اشکالی دیدید بنویسید تجربم زیاد بشهKhansariha (48)
پایان
خب بعضی توضیحات تکمیلی را دکتر عزیز آقا مهدی اشاره کردند Khansariha (8)

در خصوص رخنه و یا نفوذ گلوله چند شرط اولیه لازم هست
1- سرعت گلوله
2- جرم و یا وزن گلوله
3- سختی گلوله (نوع آلیاژ)
البته شکل مرمی و مقدار چرخش و همینطور تولید امواج محوری با حرارت بالا (شبیه امواج ماکروویو) ناشی از چرخش هم مطرح هست که اونم باید لحاظ شود .

اما فرمودید((چون پرنفوذ ترین گلوله از فرم رینگ هستش که سطح تماسش از همه بیشتره و جرمش هم بیشتره چون کره توپر هستش(اینم دلیل من).))
خب دلیل نفوذ رینگهای گلوله نیستند و اینها بخاطر جنسیت سخت گلوله و یا سنگینی مرمی برای عدم تماس بیش از حد با خانها تعبیه شده و نفوذ یک مرمی همان چند شرط اول را لازم داره شکل کره هم دلیلی بر پر بودن نیست و میتونه تو خالی هم باشه و الان دیگه بیشتر مرمیها شکل دوکی شکل دارند و این نوع شکل الان حرف اول را میزند .

و باز فرمدید ((نتیجه گیری کلی:
گلوله 5.5 بیشتر نفوذ میکنه )
بله این حرف بشرطی درسته که هر دو کالیبر یعنی 4.5 و 5.5 یکسان سرعت داشته باشند (مطابق فرمول زیر)
[تصویر: 704a0cf40d2a2848258c05eb4d7745d8.png]
اما مشکل اینجاست که منبع تولید انرژی (انرژی یک تفنگ بادی) ثابت هست و هردو کالیبر بخاطر اختلاف جرمشان یکسان سرعت ندارند ولی سرجمع تقریبا یکسان انرژی خواهند داشت .
البته با توجه به توضیحاتی که در تاپیک مقایسه دو کالیبر هم بهش اشاره کردیم که چرا تفنگهای کالیبر 5.5 بنسبت 4.5 در تفنگ بادی مقدار کمی انرژی بیشتری دارند یا بهتره بگیم این انرژی را ساچمه بیشتر دریافت میکنه و اگر در جائی نفوذ و قدرت 5.5 بیشتر دیده شود دقیقا مربوط به همین موضوع دریافت بیشتر انرژی بنسبت کالیبر 4.5 آن سلاح بوده است . Khansariha (8)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - smart - 2013-02-20 09:32 AM

(2013-02-19 04:58 PM)Marksmann نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
والله تا جایی که ما یادمون می آد جرم ضربدر سرعت میشه اندازه حرکت!! میزان نفوذ به خیلی چیزا بستگی داره که یکیش اندازه حرکته.انرژی هم حاصل ضرب جرم در توان دو سرعته. اندازه حرکت بیشتر دلیل بر توان حفظ بیشتر انرژی اولیه توسط یه جرم مشخص هست.

منظور من همون اندازه حرکت بود حواسم نبود نفوذ نوشتم(اواسطش نوشتم تغییرات اندازه حرکت نسبت به زمان . . .)

اما انرژی انواع مختلفی داره و هر نوعش از روش های مختلفی محاسبه میشه.فرمول شما برای محاسبه انرژی جنبشی هست که اگه از دوتا فرمول محاسبه کنید به یک نتیجه می رسید.

من اولش عرض کردم میخوام رابطه بین متغیر ها توضیح بدم بخاطر همین از فرمول اندازه حرکت استفاده کردم.
Khansariha (48)

[/quote]
خب بعضی توضیحات تکمیلی را دکتر عزیز آقا مهدی اشاره کردند Khansariha (8)

در خصوص رخنه و یا نفوذ گلوله چند شرط اولیه لازم هست
1- سرعت گلوله
2- جرم و یا وزن گلوله
3- سختی گلوله (نوع آلیاژ)
البته شکل مرمی و مقدار چرخش و همینطور تولید امواج محوری با حرارت بالا (شبیه امواج ماکروویو) ناشی از چرخش هم مطرح هست که اونم باید لحاظ شود .

اما فرمودید((چون پرنفوذ ترین گلوله از فرم رینگ هستش که سطح تماسش از همه بیشتره و جرمش هم بیشتره چون کره توپر هستش(اینم دلیل من).))
خب دلیل نفوذ رینگهای گلوله نیستند و اینها بخاطر جنسیت سخت گلوله و یا سنگینی مرمی برای عدم تماس بیش از حد با خانها تعبیه شده و نفوذ یک مرمی همان چند شرط اول را لازم داره شکل کره هم دلیلی بر پر بودن نیست و میتونه تو خالی هم باشه و الان دیگه بیشتر مرمیها شکل دوکی شکل دارند و این نوع شکل الان حرف اول را میزند .

و باز فرمدید ((نتیجه گیری کلی:
گلوله 5.5 بیشتر نفوذ میکنه )
بله این حرف بشرطی درسته که هر دو کالیبر یعنی 4.5 و 5.5 یکسان سرعت داشته باشند (مطابق فرمول زیر)
[تصویر: 704a0cf40d2a2848258c05eb4d7745d8.png]
اما مشکل اینجاست که منبع تولید انرژی (انرژی یک تفنگ بادی) ثابت هست و هردو کالیبر بخاطر اختلاف جرمشان یکسان سرعت ندارند ولی سرجمع تقریبا یکسان انرژی خواهند داشت .
البته با توجه به توضیحاتی که در تاپیک مقایسه دو کالیبر هم بهش اشاره کردیم که چرا تفنگهای کالیبر 5.5 بنسبت 4.5 در تفنگ بادی مقدار کمی انرژی بیشتری دارند یا بهتره بگیم این انرژی را ساچمه بیشتر دریافت میکنه و اگر در جائی نفوذ و قدرت 5.5 بیشتر دیده شود دقیقا مربوط به همین موضوع دریافت بیشتر انرژی بنسبت کالیبر 4.5 آن سلاح بوده است . Khansariha (8)

[/quote]

ممنونم استفاده کردم

شرکت ها برای معرفی یک مدل از تفنگشون در دو کالیبر،برای هرکدام یک سرعتی بیان می کنند.حالا اگه با اون سرعت ها و جرمی که از یک نوع ساچمه برای دو کالیبر 4.5و5.5 داریم برای محاسبه انرژی استفاده کنیم اشتباهه؟