شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 (/showthread.php?tid=233)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - ALIANA-54-T06 - 2011-03-12 10:15 AM

به به کاسه همان کاسه و آش همان آش ، ظاهرا این بحث 4.5 یا 5.5 به اینجا هم داره سرایت میکنه ولی خوبیش اینه که هرکسی حرف دلشو میزنه و دست آخر هم نظرش را میگه اونم با یک رای Khansariha (8)
من بنوبه خودم هم 4.5 دارم و هم 5.5 و با اکثر نظر دوستان هم همنظرم خلاصه بگم بیشتر انتظارات از خرید یک تفنگ بادی را چه فنری و چه pcp برای عموم را 5.5 ببار میاره و کلا نه تنها اکثر توانائیهای 4.5 را در خود دارد بلکه بقول دوستان لذت پوکوندن و قدرت و تخریب بالا هم یک چیز دیگه است که در 4.5 نیستKhansariha (214)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - craftsman - 2011-03-12 10:23 AM

به نظر من جواب اين سوال خيلي سختتر از چيزيه كه به نظر ميرسه!!
بطور خلاصه اگه بخوام به هدفهاي بزرگ شليك كنم و سرعت تير بالا باشه5.5
اما اگه هدف كوچيك باشه و سرعت تير هم كم باشه 4.5
و اگه بخوام انرژي بيشتري در فاصله دورتر به هدف برسه 5.5 با سرعت اوليه بالا
در مورد ديانا 350 حتما 5.5 چون سرعتش تو 4.5 بالاست و پرت ميزنه مگر اينكه تير سنگين داشته باشم كه ندارم!!و كميابه
هميشه سرعت اوليه زياد نشونه بهتر بودن نيست
بنظرم تو گزينه هاي بالا يه گزينه ديگه هم بايد وجود داشته باشه و اونم اينه:
بستگي به نوع هدف و فاصله داره!

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - Saeed-AT44-Long - 2011-03-12 10:26 AM

منم هم 5.5 رو تایید میکنم به دلیل قدرت تخریب بالا و توانایی از پا در آوردن شکار در 100 متری گرچه هر دو کالیبر رو دارم ولی سرعت 4.5 یه چیز دیگه هست و به نظر من بستگی به این داره که از تفنگ بادی چه انتظاری داریم

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - major-konig - 2011-03-12 10:27 AM

سلام به دوستان.
به نظر من اين بحث خيلي پيچيده هستش و ميشه در موردش زياد صحبت كرد
به نظر من كاليبر 5.5 برتري كه نسبت به 4.5 داره وزن بالاي اون هست كه باعث ميشه در تفنگهاي قوي سرعت خيلي بالا نره بخصوص بالاي صوت.
از طرفي براي كساني كه دنبال شكار هستن بدليل سطح مقطع بالاتر اين كاليبر شدت جراحت بالاتر هست و زودتر حيوان بيچاره مرخص ميشه
و باز بدليل سطح مقطع بيشتر فشار هوا نيروي بالاتري بهش اعمال ميكنه و ميتونه انرژي بالاتري از تفنگ جذب كنه علي رغم اينكه سطح تماس ساچمه با لوله زيادتر هم هست و اصطكاك بيشتر ولي در عمل 5.5 قدرت بالاتري از 4.5 مشابه داره.
با توجه به همه اينها من 4.5 رو بيشتر دوست دارم . يك جورايي حس ميكنم حرفه ايي تره و بنظرم يك ساچمه 4.5 سنگين و با كيفيت بدليل سطح مقطع كمتر تماس با هوا مقاومت هوا روش كمتره و بهتر هوا رو ميشكافه و پايداري بهتري در مسافتهاي دور داره.
باز هم به نظرم براي مقايسه اين دو كاليبر در كاربردهاي متفاوت بهترين راه ازمايش هردو كاليبر و مقايسه هستش.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - masih.hunter - 2011-03-12 11:44 AM

من کلا" عاشق 177 هستم چون چون لذت به اینه که سرعت ساچمه رو ببینی به محض شلیک بتونی

برخورد رو حس کنی که البطه مشگلاتی هم در کالیبر 4.5 هستش اون اینه که ساچمه خوب توی بازار ایران گیر نمیاد

ولی درکل من 4.5 رو بیشتر ترجیح میدم هم برای هدف زنی هم شکار پرنده در کل برای شکار پرنده هم بهتره چون بهتر میتونه

از دیوار پر گذر کنه و به بدن پرنده بشینه منظورم همون قدرت نفوذ هستش ولی خوب امکان داره به دلیل نبود ساچمه هر زمان که بخوام

پی سی پی بخرم کالیبر 22 تهیه کنم .

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - بهنام تک تیر - 2011-06-29 07:21 PM

5/5 چون این سنگینیه ساچمه همه فاکتورها رو بنفع خودش تموم میکنه. یه مغازه دار که خیلی هم ادعا داشت میگفت هر تفنگی فقط۴/۵ استدلاش هم این بود که فنر و مخزن یکیه و حلا حساب کن این قدرت پشت یه تیر سبک باشه چه میکنه. که من هم از اموخته هایی که از این سایت بدست اوردم بهش گفت.= حساب این رو نمیکنی که همین ساچمه ریز۴/۵ نمیتونه انرژی تو خودش نگه داره نسبت به۵/۵.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - ALIANA-54-T06 - 2011-06-29 09:40 PM

خوب دوستان بنظرم لازمه کمی هم از نظر علمی و آزمایشات واقعی به این مسئله نگاه کنیم Khansariha (214)
در این سایت بسیار معتبر و حرفه ای (آمریکائی ) اومده بصورت کاملا عملی و علمی دو تفنگ معروف دیانا یعنی ایرکینگ این شاهکار دیانا را در کالیبر 4.5 و 5.5 را مقایسه کرده و نتیجه ازمایشاتش خلاصه اش اینه (البته این برداشت من از آزمایشات است)
1- از نظر قدرت و نفوذ به هدف 5.5 بیشتر نفوذ داره
2- از نظر دقت به هدف (گروپها ) در بعضی موارد و مقایسه بین دو نوع ساچمه گاهی 5.5 هست که بهتره (میانگین ) و گاهی هم 4.5 البته ساچمه استثنا مجیک پلیت هم برای 4.5 یکبار بوجود آمده که گروپش از 5.5 بهتر شده
3- از نظر سرعت خب واضح است که ساچمه های 4.5 بدلیل سبکی سرعت بیشتری دارند
به این نتایج دوستان خوب دقت کنند
[تصویر: RWSModel54.jpg]
و همینطور باز به این نتایج از یک سلاح 4.5 دیگه از خانواده 54 یعنی(56)
[تصویر: RWS56ThStats2.jpg]
نكته جالب ميدونيد چيه؟!خود عكس توضيح داده!
زير همون عكس رو ببينيد با خط آبي نوشته
هر تفنگي شخصيت خودشو داره(راندمان متفاوت داره منحصر بفرده)نتيجه ممكنه متفاوت باشه و برای همه یکسان نخواهد بود Khansariha (256)
جا دارد اینجا از دوست خوبم اقا جاوید عزیز هم تشکر کنم که دستی توی اینکار هم داشتند و به من کمک کردند Khansariha (8)
منبع و آدرس:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - arash1324 - 2013-01-31 11:04 AM

ممنون و متشكر از علي آقاي گل و تجربيات گرانبهاي ايشون
در تفنگ فنري بنظر من كاليبر 5/5 براي شكار خوب هست و 5/4 براي هدف زني و شكار در جثه هاي كوچيك . البته نوع ساچمه و وزن هم تاثير داره . كه رفتار تفنگ با انواع ساچمه متفاوت هست .
ولي تفنگ هاي پي سي پي كلاس كارشون با فنري جداست .

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - garro - 2013-01-31 11:35 AM

(2011-03-11 02:54 PM)capitan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کی دوس داره مشت قهرمان بوکس بدونه دستکش بخوره ؟ هر کی بخوره مطمعننا فکش خورد میشه ولی اگه همون ضربه با دستکش زده شه
انرژی پخش میشه و ممکنه بیهوش بشین

تفاوت 4.5 و 5.5 هم همینطوره

4.5 در کل خطرناک تر

سلام
دوست عزیز شما فققط حجم رو در نظر گرفتین در صورتیکه وزن تیر های 5.5 تقریبا دو برابر تیر 4.5 هستش در ثانی هر دو از یک جنس هستن نه مثل دست خالی و دستکشی که خودش حکم ضربه گیر رو داره
به نظر من 5.5 بهتر واسه تفنگ های قوی
4.5 در یک صورت به 5.5 برتری داره(از لحاظ شکار)که واقعا شکار رو با دقت و زدن به کیل زونش بدس میاره ادم و هر چیزی که سلیقه ای تر باشه آدم رو بیشتر خوشحال میکنهKhansariha (8)Khansariha (399)

RE: نظر سنجی در مورد کالیبر 4.5 و 5.5 - mehranaram - 2013-01-31 11:44 AM

البته باید این رو هم در نظر گرفت که 4.5 به صرفه تر هم هست چون قیمت ساچمه هاش نصف 5.5 هست.{تا اونجایی که من اطلاع دارم و خریدم.}
من هم هر دو کالیبر رو دارم ولی وقتی با 4.5 شلیک میکنم تا حالا پیش نیومده که تیر رو تو بدن حیوون پیدا کنم چون ازش رد شده و به شخصه برام مهمه که شکار خودشم نفهمه که کی تیر خورده و راحت تموم کنه.ولی وقتی با 5.5 میزنم یه مشت پر زود تر از خود پرنده میریزه.این در مورد پرنده ها بود.
اینم نظر شخصیم بود .Khansariha (8)Khansariha (8)