شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تاکسیدرمی پرندگان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تاکسیدرمی (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- موضوع: تاکسیدرمی پرندگان (/showthread.php?tid=229)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

RE: تاکسیدرمی پرندگان - Don Corleone - 2011-12-22 08:38 PM

دوستان یه سوال فوری داشتم.من یه پرنده رو میخوام تاکسی درمی کنم الان گوشتش کاملا جدا شده ولی پودر بوراکس پیدا نکردم ایا چیز دیگه ای که دم دست باشه به جای پودر بوراکس نمیشه استفاده کرد.مثل نمک.خواهشا راهنمایی کنید.

RE: تاکسیدرمی پرندگان - arash30 - 2011-12-23 12:54 PM

سلام مجدد خدمت دوستان.امروز قصد داشتم فصل سوم کتاب که شامل فرمولها میشه رو توضیح بدم.ولی یکم تردید کردم.چون در این فصل طرز تهیه انواع اسیدها و موادی که در تاکسیدرمی استفاده میشه رو توضیح داده.حدودا 18 فرمول,که احتمالا کاربری حرفه ای داره.و نمیدونم مورد توجه دوستان قرار میگیره یا خیر.چون مواد ازمایشگاهی هستن که تهیه شون به این راحتی ها میسر نیست.اگر دوستان علاقمند به یادگیری این فرمولها هستند اعلام کنند تا در تاپیک قرار بدم.اگرم نه که برم سراغ فصل بعدی.Khansariha (8)

RE: تاکسیدرمی پرندگان - arash30 - 2011-12-23 02:27 PM

سلام دوست عزیز.استفاده از بوراکس هنگام پوست کنی.هم باعث نرم موندن پوست میشه که نرمی پوست از پارگی اون جلوگیری میکنه..و هم خاصیت چربی زدایی داره.البته در پرندگاه چربی کمی وجود داره بیشتر در انتهای محل اتصال پرها و دم.که شما میتونید ابتده یه پارچه مرطوب رو داخل پوست قرار بدید.پس ازینکه پوست به اندازه کافی نرم شد.غده چربی زیر دم و چربیهای اطرافش رو با یه چاقوی کند کاملا تمیز کنید.چون اگر این چربیها باقی بمونند.بعد از اتمام کار به مرور بصورت مایع از شکافهای نمونه بیرون میزنه و باعث کثیفی و بد شکل شدنش میشه.نمک هم فقط خاصیت گند زدایی داره.و پوست نمونه رو کمی خشک میکنه.بجای بوراکس از ارد سفید استفاده کنید.برای چربی زدایی میتونید 8 ccنفت سفید رو با 2ccالکل تجاری مخلوط کنید.یادتون باشه این کار حتما در محل باز و با تهویه مناسب و دور از هر گونه حرارت انجام بشه وسپس با یک کلاف پنبه از انتهای دم تا زیر سر رو با این محلول به آرومی چربی زدایی کنید.کلا بعد از پوست کنی استفاده ازمواد نگهدارنده خیلی اهمیت داره که ساده ترین و در دسترس ترینش همون پودر بوراکس هست.بقیه فرمولها هم مواد اولیش وهم طرزتهیش به مراتب سخت تر از تهیه پودر بوراکس هست.اگر با کسی که مواد ازمایشگاهی خرید و فروش میکنه در تماس هستید و امکان تهیه انواع اسیدها براتون فراهم هست بفرمایید تا فرمول جایگزین بوراکس رو براتون توضیح بدم.خوش باشیدKhansariha (8)
این مطلبم خدمتتون عرض کنم که پودر بوراکس باید در حین عملیات پوست کنی استفاده بشه.نه پس از کندن کامل پوست.

RE: تاکسیدرمی پرندگان - arash30 - 2011-12-29 11:47 AM

سلام.متاسفانه ظاهرا دوستان علاقه چندانی به تاکسیدرمی و همکاری جهت پر بار تر شدن تاپیک ندارند.در حالیکه دومین مقوله پس از شکار, تاکسیدرمی و جاودانه کردن اون شکار هست.نظر دوستان رو در مورد قرار دادن فرمول ساخت مواد مورد استفاده در تاکسیدرمی جویا شده بودم.ولی هیچ یک از دوستان نظر ندادند.بنده خودمم تاکسیدرمیست حرفه ای نیستم.فقط چند سالی هست که افتخار آشنایی با یکی از اساتید برتر تاکسیدرمی کشور رو دارم.و مطالب عنوان شده هم دقیقا مطالب درج شده در کتاب هست.به علاوه تجربیات محدودی که از راه پرسش و پاسخ و آزمون و خطا بدست آوردم.چنانچه مطالب مندرج مورد پسند دوستان نیست امر بفرمایید تا از ادامه خود داری کنم.با سپاسKhansariha (8)

RE: تاکسیدرمی پرندگان - msh - 2011-12-31 10:33 PM

(2011-12-29 11:47 AM)arash30 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.متاسفانه ظاهرا دوستان علاقه چندانی به تاکسیدرمی و همکاری جهت پر بار تر شدن تاپیک ندارند.در حالیکه دومین مقوله پس از شکار, تاکسیدرمی و جاودانه کردن اون شکار هست.نظر دوستان رو در مورد قرار دادن فرمول ساخت مواد مورد استفاده در تاکسیدرمی جویا شده بودم.ولی هیچ یک از دوستان نظر ندادند.بنده خودمم تاکسیدرمیست حرفه ای نیستم.فقط چند سالی هست که افتخار آشنایی با یکی از اساتید برتر تاکسیدرمی کشور رو دارم.و مطالب عنوان شده هم دقیقا مطالب درج شده در کتاب هست.به علاوه تجربیات محدودی که از راه پرسش و پاسخ و آزمون و خطا بدست آوردم.چنانچه مطالب مندرج مورد پسند دوستان نیست امر بفرمایید تا از ادامه خود داری کنم.با سپاسKhansariha (8)

سلام دوست عزیز و تشکر از مطالب آموزنده شما
من خودم بسیار علاقمند به یادگیری تاکسیدرمی هستم و شاید خیلی از دوستان هم دوست داشته باشند در مورد این هنر بیشتر بدانند ولی متاسفانه به علت عدم آشنائی کار سختی به نظر برسد .
مواد اولیه هم در دسترس همه نیست شاید اگه علاقمندانی باشند در آینده بتوان پک کامل تاکسیدرمی را هم در فروشگاه سایت قرار داد البته این فقط یک پیشنهاد است.
ممنون میشم از نوشتن مطالب خود دلسرد نشویدKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: تاکسیدرمی پرندگان - HITMAN - 2012-01-03 09:40 PM

یه پیشنهاد دارم، با توجه به اینکه فروشگاه سایت هم داره راه میفته دوستانی که در کار تاکسیدرمی وارد هستند میتونن پرنده های تاکسیدرمی شده رو برای فروش در فروشگاه سایت قرار بدن، اینطوری هم اون دوستان کسب درآمد میکنند، هم کسانی که علاقمند به داشتن یک پرنده تاکسیدرمی شده هستند به خواسته خودشون میرسن Khansariha (8)
فکر میکنم در این صورت بعضی از دوستان هم که در این کار مبتدی هستند، کارشون رو با جدیت بیشتری دنبال میکنند تا درآمدی هم کسب کنند Khansariha (20)

RE: تاکسیدرمی پرندگان - arash30 - 2012-01-04 08:45 AM

[quote]سلام.پیشنهاد خیلی خوبیه.فقط مشکل اینجاست که تاکسیدرمی بخاطر مواد مورد استفاده و وقت گیر بودنش کار پر درد سر و پر هزینه ای هست.و نمونه های آماده شده از تاکسیدرمی کامل گرفته تا تابلو های نیم تنه و تابلو پر ها و قالیچه پوست ها قیمت بالایی پیدا میکنند.که اکثریت ترجیح میدن پولشون رو در یک کالای هنری ارزون تر خرج کنند تا کارهای تاکسیدرمی شده.یکی از دوستان بنده از اساتید این هنر هستند.و به همین خاطر اکثر نمونه هایی که درست میکنند سفارشی هست.مثلا شما یه شکاری زدی میخوای یادگاری نگه داریش ایشون به نحو احسنت براتون درست میکنند و برای یه باز شکاری و یا یک اردک کله سبز حد اقل 50 تومن دست مزد ازتون دریافت میکنن.این مبلغ پایین ترین مبلغ هست.در حالیکه همین باز یا اردک رو توی شمال میتونید با 20_25 تومن از مغازه های توی راهی خریداری کنید.و اشکال اصلی کار هم همینجاست.عده ای نا بلد تنها با پوست کندن و پر کردن پوست اقدام به تاکسیدرمی میکنند.و نمونه های ایجاد شده ظرف مدت کوتاهی یا کرم میزاره یا بوی تعفن میگیره یا پرها و موهاش میریزه و یا بر اثر خشکی پوست کم کم خرد میشه.متاسفانه در هنر تاکسیدرمی هم جاعل زیادوجود داره.و این باعث میشه هم ارزش کار استادان واقعی این هنر پایین بیاد.و هم توان ادامه کار در سطح گسترده رو نداشته باشن.Khansariha (8)

RE: تاکسیدرمی پرندگان - arash30 - 2012-01-05 08:44 AM

سلام.با اجازه دوستان فصل سوم رو که در مورد فرمولها هست شروع میکنم .در این فصل مواد مختلفی که برای تاکسیدرمی مورد نیاز میباشد به همراه فرمول ساخت هر کدام آورده شده است.البته اکثر مواد ذکر شده در این فصل از فروشگاههای لوازم دارویی و شیمیایی موجود هستند و اگر یک کانال ارتباطی قوی داشته باشید میتونید به راحتی خریداری کنید و لازم نیست با مشقت اونها رو بسازید.ولی برخی دیگر در بازار وجود ندارند و باید ساخته بشن.[size=medium]
فرمول شماره 1:
محلول اسید کربونیک:آب 4 لیتر.
اسید کربونیک,5/1 قاشق غذا خوری.
فرمول شماره 2 محلول نگه دارنده:
آب 15 قسمت.فرمالئید تجاری 1 قسمت.فقط از فرمالئید تجاری40% استفاده کنید.با آب به نسبت داده شده مخلوط کنید و و محلول را در شیشه یا ظرف در بسته نگهداری کنید.
فرمول شماره 3 محلول چربی زدا:
نفت سفید 8 قسمت.
الکل تجاری 2 قسمت.
این دو را در محیطی باز یا محیطی با تهویه مناسب مخلوط کنید و هرگز در مجاورت شعله این کار را انجام ندهید.این محلول را بدون پوشش نگذارید و حتما در ظزف در بسته و دور از حرارت و در محیط خنک و دور از اشعه خورشید نگه داری کنید.
فرمول شماره 4 محلول محافظت کننده:
آب 4 لیتر.
پودر بوراکس 112 گرم.
فرمالئید 40% فقط 25 قطره.
آب را بجوشانید و پس از خنک شدن به آن فرمالئید و بوراکس را اضافه کنید,سپس هم بزنید تا بوراکس کاملا حل شود.این محلول برای پرندگان و حیوانات کوچک قابل استفاده است.
فرمول شماره 5 محلول نگهدارنده:
آب 4 لیتر.
ارسنیک سدیم 28 گرم.
آب را بجوشانید و پس از خنک شدن به آن ارسنیک سدیم اضافه کنید.و بخوبی هم بزنید تا کاملا حل شود.محلول را یک ظرف شیشه ای ریخته و کلیه موارد ایمنی را در مورد آن رعایت کنید چون این محلول فوق العاده سمی است.
فرمول شماره 6 خمیر تنه:
دکسترین 2 کیلو گرم.
گلیسیرین 168 گرم.
اسید کربونیک 2 قاشق چای خوری.
دو قاشق غذا خوری پودر بوراکس یا آب ارسنیک.
از یک ظرف 8_10 لیتری برای مخلوط کردن استفاده کنید.آب را بجوشانید سپس 2 لیتر آب جوش را در ظرف بریزید و سپس به آن گلیسیرین,اسید کربونیک,و بوراکس یا آاب ارسنیک اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.سپسدکسترین را قطره قطره به آن اضافه کنید تا کاملا یکنواخت شود.مخلوط را آ«قدر هم بزنید تا غلیظ و کشدار شود.در صورت لزوم آب جوش اضافه کنید.
فرمول شماره 7,ترکیب مدل سازی:
ابتدا از فرمول 5 و 6 استفاده کنید.و به ترکیب آنها پنبه نسوز یا الیاف مشابه اضافه کنید.برای بدست آوردن غلظت مناسب در حجم کمتر الیاف را به مخلوط اضافه کنید و پس از رسیدن به غلظت مناسب در حجم وسیع تر عمل مخلوط کردن را انجام دهید.
فرمول شماره8,موم فرم دهنده:
موم زنبور عسل 3 قسمت.
رزین یک قسمت.
فقط از موم خالص استفاده کنید.ابتده هر دو را در ظروف جدا گانه ذوب کنید و پس از ذوب شدن کامل با آنها را با هم مخلوط کنید.
فرمول شماره 9,محلول چرب کننده:
تربانتین 3 قسمت.
روغن تخم پنبه یک قسمت.
هر دو را با هم مخلوط کنید.
فرمول شماره 10 ,محلول آب آلوم:
آب 4 لیتر.
آلوم یک قاشق چای خوری.
هر دو را با یگدیگر مخلوط کرده و محلول را هم بزنید تا آلوم حل شود.سعی کنید با توجه به اندازه مورد نیاز در مورد هر نمونه و با توجه به درصد 4 لیتر آّب و یک قاشق چای خوری آلوم از محلول درست کنید.
8 فرمول بعدی رو در پستهای بعدی قرار میدم.امید وارم مورد توجه علاقمندان قرار بگیره.سپاس.

RE: تاکسیدرمی پرندگان - arash30 - 2012-01-07 09:29 AM

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان عزیز امروز قصد دارم به امید خدا فصل سوم که در مورد مواد و فرمول ساخت آنها هست رو به اتمام برسونم تا هر چه زودتر وارد مقوله تاکسیدرمی بصورت کاربردی بشیم.در پست قبلی 10 فرمول ذکر شد.پس مستقیما میرم سراغ فرمول یازدهم الی آخر.
فرمول شماره 11 چسب قابل انعطاف:
چسب ورقه ای 9 قسمت.
گلیسیرین یک قسمت.
چسب را ذوب کنید و پس از ذوب شدن گلیسیرین را با آن اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود.توجه داشته باشید که در هر بار استفاده آن را خوب مخلوط کنید.
فرمول شماره 12 محلول اسیدی:
آب 4 لیتر.
نمک 600 گرم.
اسید سولفوریک 400 گرم.
نمک را به آب گرم اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا حل شود.سپس اسید سولفوریک را به آن اضافه کنید. بگذارید تا خنک شود.این محلول حتما باید در ظرف شیشه ای یا چوبی نگه داری شود و از نگه داری آن در ظرف فلزی جدا خود داری کنید.
فرمول شماره 13 روغن خالص گوگردی:
روغن سولفونات,یک قسمت.
آب یک قسمت.
روغن را به آب گرم اضافه کرده و بخوبی مخلوط کنید.در هر بار استفاده محلول را گرم کنید.
فرمول شماره 14 محلول آلوم:
آب 4 لیتر.
نمک 600 گرم.
آلوم 700 گرم.
اسید کربونیک 28 گرم.
ابتدا اسید کربونیک را به آب گرم اضافه کنید و خوب هم بزنید.و بعد از آن سایر مواد را اضافه کرده و هم بزنید.همچنین میتوانید محلول اولیه(اسید کربونیک و آب )را در ظرف نگهداری کرده و در هر نوبت استفاده بنا به مقدار نیاز به آن آلوم و نمک اضافه کنید.
فرمول شماره 15,محلول جدا کننده موها:
آب 4 لیتر.
آب لیموی رقیق 700 گرم.(سعی کنید آب لیمو را شخصا تهیه کنید و از مغازه خریداری نکنید)
آرسنیک قرمز,نیم گرم.
آبلیمو و آرسنیک را به همراه با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد.این محلول را به ما بقی آب اضافه کرده و خوب هم بزنید.و در هر بار استفاده مقدار کمی از آن را به روی موهای پوست بمالید.توجه داشته باشید که این محلول سمی است و در نگه داری و استفاده از آن می باید کلیه نکات ایمنی را رعایت کنید.
فرمول شماره 16,محلول خنثی کننده:
آب 4 لیتر.
اسید بوریک 28 گرم.
اسید بوریک را به آب گرم اضافه کنید و خوب هم بزنید تا به کیفیت مطلوب برسد.
فرمول شماره 17 محلول آب لیمو:
آب 4 لیتر.
آّّب لیموی غلیظ,80 گرم.
آب را گرم کرده و آب لیمو را به آن اضافه کنید و هم بزنید.تا حل شود.
فرمول شماره 18 محلول نمک آلوم:
آب 4 لیتر.
نمک 80 گرم.
آلوم کروم,15 گرم.
نمک را به آب گرم اضافه کرده و مخلوط کنید.سپس آلوم کروم را به ترکیب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا حل شود.از محلول حاصل در ظرف شیشه ای نگهداری کنید.
خوب دوستان.فصل سوم که در هنر تاکسیدرمی از اهمیت فراوانی برخوردار هست به اتمام رسید.چنانچه دوستان قصد دارند هنر تاکسیدرمی رو بصورت اصولی فرا بگیرند سعی کنند از هر ترکیب حد اقل یکی را تهیه کنند.وارد مقوله تاکسیدرمی که بشیم فقط شماره فرمول ذکر میشه و دوستان برای مشاهده فرمول باید به همین دو پست مراجعه کنند.در فصل بعدی یعنی فصل 4 وارد تاکسیدرمی میشیم.و چون در تاپیک پرندگان هستیم ابتدا به تاکسیدرمی پرندگان میپردازم.تاکسیدرمی پستانداران رو هم در تاپیک پستانداران بهش خواهم پرداخت.و دو تاپیک دیگه هم تحت عنوان تاکسیدرمی ماهیها و تاکسیدرمی سرهای شکار و قالیچه خز ها ایجاد خواهم کرد..تا در هر مورد بصورت جدا گانه توضیح داده بشه.Khansariha (8)

RE: تاکسیدرمی پرندگان - HITMAN - 2012-01-07 10:30 AM

این فیلم رو ببینید تا بیشتر به ارزش کار یه تاکسیدرمیست پی ببرید Khansariha (8)
انصافا کار سختیه و البته یه هنره Khansariha (8)

اسکرین شات از ویدیو [تصویر: TAXIDERMY.jpg]

لینک دانلود ویدیو دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.