شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - kingpaco - 2012-10-28 06:23 PM

با توجه به موردی که برای خودم پیش اومده دوستان یه مطلب درخصوص اهمیت پایه مرغوب دوربین عرض میکنم
مشکلی که گاها پیش میاد (معمولا در پایه دو تکه) به اینصورته که شما در فاصله ای (مثلا 35 متر)دوربین خودتون رو صفر میکنید و با خیال راحت تفنگ رو گردگیری و اماده شکار میکنید
روز موعود فرا میرسد ...
یک شکار توپ در فاصله مثلا 65 متر میبینید و شرایط تیراندازی کاملا نرماله ولی درکمال تعجب تیرتون خطا میره؟Khansariha (290)
هرچند شما هولد اوور (ارتفاع و محاسبه میلدات و افت ساچمه) در اون فاصله رو رعایت کردید و بدتر از اون اینه که ندونید خط سیر ساچمه کدوم سمت شکار بودهKhansariha (226)

الان یه کم واضحتر عرض میکنم
در 35 متر دوربین صفر
65 متر ساچمه حدود 5-6 سانت به سمت چپ منحرف میشه!!!
در فاصله ده متر ساچمه مقداری به راست میزنه و فواصل کمتر این میزان انحراف اندکی بیشتره!!!
اما مشکل کجا میتونه باشه؟؟؟!!!
مشکل خود من با تعویض پایه رفع شد و بدلیل اینکه امتداد لوله با امتداد خط دید دوربین در یک راستا نبودند این مورد پیش امده بود
چیزی که اکثرا هنگام تنظیم دوربین بهش توجه میشه محل اثابت ساچمه در فاصله ایست که برای صفر دوربین درنظر میگیریم و انتظار اینو داریم که با تغییر فاصله بتونیم با محاسبه مسیر ساچمه میزان هولد اوور و هولد اندر به هدف بزنیم
اما در اینصورت حتی اگه ابن محاسبه دقیق هم باشه باز هم خطا اجتناب ناپذیر خواهد بود

پس دوستان عزیز میتونند سعی هنگام خرید پایه دوربین رو از نوع مرغوبتر انتخاب بفرمایند
تشکر میکنم از اساتید چنانچه این مطلب رو با دانش خودشون تکمیل بفرمایندKhansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Don Corleone - 2012-10-28 07:05 PM

ممنون حبیب جان کاملا حق با شماست انتخاب پایه دوربین استاندارد به اندازه خود دوربین مهم هست.Khansariha (8)
دوستان شاید بدونند که احتمالا مهمترین نقص تفنگهای دیانا ریل دوربینشون هست که برای غالب دوربینها نیاز به شیم گذاری داریم.جایی خوندم که ریل دوربین و لوله تفنگهای دیانا دقیقا در یک راستا نیستند و در حد 2 یا 3 درجه لوله تفنگ سرش پایین هست که البته دلیلش رو هم استفاده بهتر از شکاف درجه و مگسک نوشته بودKhansariha (226)اگه منبعش رو پیدا کردم براتون میزارمKhansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - kingpaco - 2012-10-28 07:14 PM

امین جان ممنونم از لطفتونKhansariha (8)

حالا اینکه لوله با دوربین در راستای عمودی اختلاف داشته باشن رو میشه حل کرد ولی انحراف در خط افق دیگه خیلی نوبره
مخصوصا برای هدفزنی در فاصله های بالا که خودشو بیشتر نشون میده واقعا یک غذابه
اگه بخواهیم با تبلک دوربین این نقص رو جبران کنیم در مسافتهای پایین عکس این موضوع ظاهر میشه میده و باید باز هم دست به کار تبلک شویمKhansariha (290)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - DAGGER - 2012-10-28 07:34 PM

سلام دوستان
یه سوال برم پیش اومده ولی جواب منطقی براش پیدا نکردم ما عمومآ برای دوربین از پایه یک تکه استفاده میکنیم و دو تکه رو قبول نداریم ولی تو فرومهای خارجی 50/50 از هردو مدل استفاده میکنند وراضی هم هستند!Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2012-10-28 08:35 PM

(2012-10-28 07:34 PM)DAGGER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
یه سوال برم پیش اومده ولی جواب منطقی براش پیدا نکردم ما عمومآ برای دوربین از پایه یک تکه استفاده میکنیم و دو تکه رو قبول نداریم ولی تو فرومهای خارجی 50/50 از هردو مدل استفاده میکنند وراضی هم هستند!Khansariha (8)
دوست من به نکته ظریفی اشاره کردید Khansariha (8)
پایه دو تیکه قدرت مانور بیشتری داره و سبک و کمی حرفه ای تره (البته با کیفیتاش) ولی بهمان نسبت احتمال لغزش و بهم خوردگیش هم بالاست لذا بصورت عادت و عرف برای اینکه از بعضی خطاهای احتمالی پایه جلوگیری کرده باشیم و یا دچار شبهات و پارادوکسهای چند مجهولی نشیم بیشتر دوستان پایه یک تیکه را توصیه میکنند . Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - DAGGER - 2012-10-28 08:44 PM

(2012-10-28 08:35 PM)ALIANA-54-T06 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-10-28 07:34 PM)DAGGER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
دوست من به نکته ظریفی اشاره کردید Khansariha (8)
پایه دو تیکه قدرت مانور بیشتری داره و سبک و کمی حرفه ای تره (البته با کیفیتاش) ولی بهمان نسبت احتمال لغزش و بهم خوردگیش هم بالاست لذا بصورت عادت و عرف برای اینکه از بعضی خطاهای احتمالی پایه جلوگیری کرده باشیم و یا دچار شبهات و پارادوکسهای چند مجهولی نشیم بیشتر دوستان پایه یک تیکه را توصیه میکنند . Khansariha (214)
متشکرم Khansariha (8)
پس اینطور باید نتیجه گیری کنیم که چون برای ما از نظر دسترسی به نوع با کیفیتش مشکل هست اکثرآ سعی میکنیم اون گزینه رو که توش احتمال بروز خطا بیشتره حذف کنیم
با سپاس از شماKhansariha (256)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - kingpaco - 2012-10-29 01:31 AM

در ادامه مطالبی که بالا خدمتتون عرض کردم آیا ممکنه خود بستن پایه و صفر کردن دوربین بطرق غیر اصولی موجب خطای افقی در دوربین شود؟

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2012-10-29 11:01 AM

(2012-10-29 01:31 AM)kingpaco نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در ادامه مطالبی که بالا خدمتتون عرض کردم آیا ممکنه خود بستن پایه و صفر کردن دوربین بطرق غیر اصولی موجب خطای افقی در دوربین شود؟
بله ممکنه و احتمال بالائی براش متصور هست .
بیشتر به نامیزونی گیره های بست پایه مربوطه و ممکنه بنوعی تاب به بدنه دوربین بده بخشی از این مربوط به نحوه قرار گرفتن لبه گیره در داخل شیار هم میشه و بخشی هم مربوط به هم اندازه نبودن دقیق سایز گیره با ریلهای مربوطه هست. Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2012-10-29 12:10 PM

آقا بهروز عزیز با فرمایش شما درباره پایه دو تیکه شدیدا موافقم.ولی باید توجه داشت که گزینه "پایه دوتیکه مناسب" تو ایران زیاد در دسترس نیست.مثلا یکی از مسایلی که به بستن پایه دو تیکه کمک می کنه وجود ریل پیکاتینی روی سلاح یا مبدل اون و یا استپ مناسب هست که من موردی تو بازار برای ریلهای 11 میلی متر ندیدم. برای تفنگی مثل تریل ان پی که خودش ریل پیکاتینی داره قطعا دو تیکه گزینه بهتری هست.الان شما تو فرومهای خارجی می بینید راحت ریل معمولی 11 میل با پیکاتینی که جای پیچ هاش کاملا مناسب برای تفنگهای بادی ساخته شده تعویض میشه. یه نکته دیگه هم اینه که اونا پایه هایی دارن که راحت قابلیت تنظیم ارتفاع دارن و نیاز به شیم گذاری رو کاملا منتفی کرده.دریغ از این وسیله در بازار داخلی. در مورد انواع پایه تو این تاپیک اطلاعات مناسبی هست:

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - taktirandaz - 2012-10-29 11:03 PM

من یک دوربین سنتر 4-16-40 دارم که روی pcp بسته شده ولی تنظیمش تند تند به هم میخوره یعنی وقتی صفرش میکنم در خانه میمونه و دو باره که شلیک میکنم تنطیم دوربین به هم میریزه در ضمن همه پیچهای ممکن رو هم تا حد امکان سفت کردم کمی بهتر شد ولی رفع نشد دوستان راهنمایی کنند ممنون میشومKhansariha (256)