شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Vicxtor - 2012-09-28 11:58 PM

(2012-09-28 10:00 PM)meraj-hunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
واییییی.راست میگید.خنگ شدما.انقدر عجولم .حق با شماست.یه سول اومده تو ذهنم.در حالت عادی دوربین و لوله تفنگ با هم موازی هستند.وقتی شیم بزاریم دیگه دوربین و لوله در یک راستا نیستن.با این وجود اگه تفنگ تو 40 متری خال بزنه با کم و زیاد شدن فاصله تفنگ خیلی فاحش بالا پایین نمیزنه؟تفنگ با شیم حکم تفنگ بدون شیم با لوله کج رو نداره؟؟؟!!!!امیدوارم منظورمو رسونده باشمKhansariha (8)

معراج جان، فلسفه ی شیم گذاری اینه که وقتی سلاحتون با دوربین مقدار زیادی بالا، پایین، راست، چپ و یا ترکیبی از دو تای این ها میزنه در فاصله ی نسبتا دور، میاید تغییری اندک در زاویه ی بدنه ی دوربین ایجاد می کنید تا جبران او انحراف در فاصله ی دور بشه؛ مثلا وقتی سلاحتون پایین میزنه، باید به نحوی مازل بالاتر بیاد تا جابجایی گروه تیرها به بالا انجام بشه و این کار به صورت زیر انجام میشه :

وقتی شما عقب بدنه ی دوربین رو با وسیله ای (شیم) بالا میارید، دیگه محور دید شما دقیقا در راستای محور اپتیکی دوربین قرار نمیگیره (با این فرض که گونه ی شما روی قنداق ثابت باشه)؛ به همین دلیل شما باید کاری کنید که این خطای انطباق محورها جبران بشه و در این لحظه هست که شما جلوی سلاحتون رو کمی (در حدود چند میل) بالا میارید و این یعنی همون جابجایی مازل به بالا و انتقال گروه تیرها به وسط خال سیاه!

امیدوارم تونسته باشم خوب برسونم مطلب رو... Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - حسین - 2012-10-08 06:48 PM

سلام

من دوربین 4-16*50 لیپرز دارم و میخوام روی 30 متری صفرش کنم

یه سوال اینکه با چه زومی روی 30 متری صفرش کنم تا بتونم مثلا تا 60 متری دقیق بزنم برای مثال اگه روی زوم 10 تو 30 متری صفرکنم میشه با زوم 16 تو 60 متری مثل 30 متری دقیق زد؟

ساچمه هم ts22 و باراکودا هست
اگه میشه یه توضیح بدید ممنون میشمKhansariha (8)
راستی اسلحه 350 هست

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - airgunner - 2012-10-08 08:44 PM

با سلام به همه
میزان زوم برای صفر کردن در یک فاصله خاص برای دقیق زدن در یک فاصله دیگر هیچ تاثیری نداره.
بلکه برای شلیک دقیق اندازه هدف مورد نظر را باید داشته باشید و طبق آن فاصله بهینه برای صفر کردن را به دست آورید. تا در یک محدوده مشخص تمام تیرها داخل اون هدف بخوره.
اما برای ساچمه تی اس 22 و دیانا 350 با نرم افزار ChairGun pro یه تحلیلی انجام دادم که امیدوارم مفید باشه.
اطلاعات داده شده به نرم افزار:
ضریب بالستیک ساچمه :0.0309
وزن ساچمه: 1.399g
انرژی سر لوله طبق کاتالوگ دیانا(البته مشخص نیست برای چه ساچمه ای ولی تقریبی در نظر گرفتم):30ژول
ارتفاع دوربین (که توی محدوده موثر تاثیر زیادی داره و هرچه بالاتر باشه محدوده موثر بیشتر میشه): پیش فرض 4.45 سانتیمتر
اندازه kill zone: پنج سانت
اما نتیجه:
با این مشخصات و با بهینه کردن نقطه صفر برنامه 35.9 متر را اعلام میکند و از 3.6 تا 41.3 متری میتواند هدفی به اندازه 5 سانت را مورد هدف قرار دهد.
من دقت میل دات دوربین شما رو نمیدونم ولی اگه اونم بود بهتون میگفتم توی 60 متری با هر زومی روی کدوم میل دات به هدف میخوره.
ولی اگه توی 35.9 متری صفر بشه توی 60 متری باید 19 سانت بالاتر بگیری.
در کل با این آمار نمیشه قضاوت کرد و تفنگ باید کرنوگرافی بشه و اطلاعات کامل توی نرم افزار وارد بشه تا به جواب درست برسیم.
اینم دو تا عکس از شکار خرگوش با زوم 4 و 10 توی 60 متر خخخخ
[تصویر: Visual-0001.bmp]
[تصویر: Visual-0002.bmp]

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - حسین - 2012-10-08 09:29 PM

ممنون دوست عزیز
برای من فکر کنم هر میلدات 1 میلی متر با هم فاصله دارد لیپرز4-16*50 هستش و تفنگ 2 ماه خریداری شده و قدرتش در بهترین موقعیت هست بازم اگه به نتیجه ای رسیدی ممنون میشم راهنمایی کنی

بازم مرسی Khansariha (48)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - airgunner - 2012-10-09 12:14 AM

سلام مجدد
سرعت اولیه ساچمه ts22 با دیانا 350 رو که حتما باید دقیقش رو داشته باشیم تا نظر بدیم.
راستی واحد دقت میل دات هم Moa هستش که براحتی میشه با نرم افزار ChairGun pro محاسبش کرد.
کافیه دوربین رو روی یه زوم ثابت بزاری (مثلا 10x) بعد از یه فاصله ثابت (مثلا 30 متری) به یه سیبل دوتا شلیک کنی(یکی با نشانه گیری مرکز رتکیل روی یه نقطه ثابت روی سیبل و یکی دیگه رو با یک یا چند دات پایین تر که بدونی دقیقا چند دات هست روی همون نقطه قبلی) که یه فاصله ای به دست میاد از این دو شلیک. و با دادن این اطلاعات(فاصله دقیق با حدف، فاصله ایجاد شده و تعداد میل داتی که توی شلیک دوم اومدی پایین) دقت هر میل دات رو محاسبه میکنه نرم افزار.
نمیدونم کسی کرنوگرافی کرده 350 رو یا نه.
خودم یه خورده گشتم تو اینترنت ولی فعلا چیزی به اون صورت پیدا نکردم.
شما فعلا این کار رو انجامش بده تا دقت میل دات دوربینتو به دست بیاری منم میگردم تا یه کرنوگرافی از 350 پیدا کنم(البته تو سایت pix07 یه پست بود ولی به صورت pdf که لینکشم کار نمیکرد)
با تشکرKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (48)
راستی یادم رفت، توی شلیک ها گروپ بگیری خیلی خیلی بهتر و فاصله رو از مرکز دوتا گروپ حساب کنی.Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - حسین - 2012-10-09 12:39 PM

خیلی خیلی ممنون دوست عزیزKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - THUNDER - 2012-10-15 09:51 AM

سلام دوستان... دوربین 6*42 روی شادو هزار رو در چه فاصله ای صفر کنم؟ با توجه به اینکه محدوده استفاده بنده 10 تا 30 متر هست...تو 20 متری خوبه؟

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Vicxtor - 2012-10-15 10:14 AM

(2012-10-15 09:51 AM)THUNDER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان... دوربین 6*42 روی شادو هزار رو در چه فاصله ای صفر کنم؟ با توجه به اینکه محدوده استفاده بنده 10 تا 30 متر هست...تو 20 متری خوبه؟

۲۵ متر امیر جان، کالیبر ۵.۵ بود دیگه؟ Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - said - 2012-10-15 10:23 AM

با سلام . سيد جان بايد بگم كار خوبي كردي كه از دوربين زوم ثابت 42*6 استفاده كردي و از زوم بالاتر و متغير استفاده نكردي گرچه زوم 6 هم براي محدوده 10 تا 30 متر بسيار زياد هست و ميدان ديدت رو كم ميكنه .
در مورد صفر كردن اون هم در 20 متري منطقي به نظر مياد چرا كه تا 30 متري هم افت خاصي نمي كنه مشروط بر اينكه از ساچمه 15 گرين بيشتر استفاده نكني .

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mster - 2012-10-16 11:46 PM

اساتید اگه من لیپرز رو با پایه های کوچیک 6 تومنی همون دوتایی های جدا جدا روی دیانا 52 ببندم خراب کاری میشه ؟