شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - HALFMAN2010 - 2012-01-17 10:44 AM

سلام علی جون به نظرت پایه کوتاه چه مزیتی نسبت به بلند داره و بلعکس؟
به نظر من پایه کوتاه چون به مسیر حرکت ساچمه نزدیکتره پس بهتر عمل میکنه و دیگه اینکه به نظرت موقع شیم گذاری پایه کوتاه کمتر از پایه بلند نیاز داره یاه فرقی نمی کنه؟Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2012-01-17 11:49 AM

(2012-01-16 11:36 PM)Hossein-AT44 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا علی ممنون، پس در اینصورت اندازه پایه دوربین من شد : 17 میلیمتر
[تصویر: 483677855_o.jpg]
[تصویر: t1Caratteristiche.jpg]
حسين جان الان نگاهي به نرم افزار چيرگان كردم ديدم نحوه محاسبه اندازه پايه را بر مبناي center to center دو خط LOD(خط ديد لوله) و LOS (خط ديد دوربين) قرار داده كه معلومه علاوه بر ارتفاع گوشته پايه ( C ) نياز به محاسبه تا مركزيت نقطعه (A) هم هست و همچنين حدود فاصله LOD لوله تا كف پايه كه مال شما حدودا ميشود
فاصله C=17mm
فاصله مركزيت يا شعاع منطقه A = 12mm
فاصله مقر دوربين تا لوله (LOD) حدودا 9mm
جمعا ميشود 38 م م كه طبق جدول پنجره پيش فرضها ارتفاعي پايه دوربين مال شما ميشود 1.5 اينچي
البته روش محاسبه برنامه هاي اين نرم افزار چيرگان براي اونهاي كه ارتفاع پايه را نميتونند محاسبه كنند طريقه ديگري هست كه خيلي دنگ و فنگ داره خخخخخ
خلاصه اش اينه
تفنگ را توسط گيره يا وسيله اي مشابه كاملا مهارش ميكنند و پيچهاي طوق را شل ميكنند تا چرخش به طرفين يا دوركامل دوربين امكان پذير باشد سپس براي اينكه طبلكها در وضعيت كاملا وسطي باشد با چرخش دوربين به طرفين مركزيت بعلاوه يا ريتايكل نبايد با چرخش جابجا شود اينطوري دقيقا خط ديد چشمي و دوربين يكسان ميشود و بعد پيچها را سفت كرده و روي يك فاصله نزديكي به سيبل شليك ميكنند طبق يكي از برنامه هاي جانبي نرم افزاري در چيرگان (فاصله با سيبل و فاصله بين نقطه برخورد با بعلاوه دوربين ) يك عددي بشما معرفي ميشود كه بيانگر دقيق فاصله خط ديد دوربين (LOS) با خط ديد لوله(LOD) ميباشد كه ميشود ارتفاع پايه دوربين شما براي نرم افزار اصلي
البته من امروز اين نرم افزار را كمي مطالعه كردم و راسيتش خيلي اهل اين محاسبات كاغذي و سيستمي نيستم (بدلم نميشينه) ولي بهر صورت بعنوان تمرين براي خودم هم كه شده با اطلاعات و داده هاي شما با ساچمه فالكون و كيل زون يك اينچي توانستم حدودا مناسبترين صفر (اول و دوم) را براتون در بيارم كه بعدا اگر لازم شد تصويرنمودار و جداول حاصله را بنمايش خواهم گذاشت (چون اولين آزمايش خودم هست احتياط ميكنم خخخ )
فقط اين نتيجه را خدمتتان عرض كنم كه PBR (مسافتي كه ساچمه در كيلزون باقي ميماند يا در حال پرواز هست) شده
PBR: 9.5 to 51.7 Yard
و صفر اول 46 و صفر دوم هم 16 ياردي شده Khansariha (214)
بشما اين نويد را ميده كه ميتوانيد از فاصله 9متري تا 47 متري ( 9.5 to 51.7 Yard) با خيال راحت كيلزوني 2.5 سانتي (يك اينچي) داشته باشيد و شكار و يا هدفزني كنيد. Khansariha (256)

البته منتظر ارائه اصل و صحيح نمودار و نتايج توسط استاد خوبمون حاج مسيح باشيد . Khansariha (256)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Hossein-AT44 - 2012-01-17 12:19 PM

علی آقا ممنون
اگه میشه طریقه استفاده از میلدات رو هم بگید.یعنی بعد از 47 متر به ازای هر چند متر فاصله بیشتر باید از میلداتهای پایین استفاده کرد؟

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2012-01-17 12:29 PM

حسین جان با اجازه علی آقا عرض کنم که میلدات ها در هر تفنگی و هر دوربینی با توجه به صفر دور و نزدیک باید یا با آزمایش و یا با نرم افزار و تعیین نقطه برخورد در فواصل مختلف تعیین ارزش بشه.یعنی یک چیز کلی نیست ممکنه تفنگ شما رو میلدات 1 تو 47 متر هدف بزنه مال من رو میلدات 5.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2012-01-17 01:21 PM

(2012-01-17 10:44 AM)HALFMAN2010 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام علی جون به نظرت پایه کوتاه چه مزیتی نسبت به بلند داره و بلعکس؟
به نظر من پایه کوتاه چون به مسیر حرکت ساچمه نزدیکتره پس بهتر عمل میکنه و دیگه اینکه به نظرت موقع شیم گذاری پایه کوتاه کمتر از پایه بلند نیاز داره یاه فرقی نمی کنه؟Khansariha (8)
احسان جان ممنون از شما اين سئوال خيلي از دوستان هم بوده و هست Khansariha (8)
من قبلا هم با دموهاي كه بنمايش گذاشتم توضيح دادم و الان هم كه نمودار تراجكتوري ساچمه با نرم افزار چيرگان را داشتم بررسي ميكردم كه اين نمودار خيلي ساده هست و دوستان هم ميتوانيد ببينند .
معلوم ميشود كه ارتفاع پايه تا يك حد خيلي جزئي تاثير چنداني نداره مثلا مال همين آقا حسين با پايه بلندتر 1.75 اينچي ميشود(PBR: 11.7 to 52.1 Yard) كه نسبت به پايه كوتاه 1.5 اينچي ايشون (PBR: 9.5 to 51.7 Yard) خيلي اختلاف ندارد شايد بتوان نتيجه گرفت كمي Apogee (بالاترين نقطه پرواز يك ساچمه در طي مسير تراجكتوري ) كمي بالاتر رفته درست اندازه افزايش ارتفاعي پايه و PBR آن هم كمي جابجا و البته كوتاهتر شده
اينم بگم اگر ارتفاع از يك حد نرمالي باز كمتر بشه ديگه جالب نيست چون ساچمه از كيلزون حد مجازش خارج ميشه و براي صفر روي مسافت دور مثلا 40 متري ساچمه قوس بلندتري ميگيرد و باعث ميشه PBA به دو بخش تبديل بشه (دو تيكه ميشود) و اين مناسب نيست
البته اين آزمايش براحتي همانطور كه گفتم با نمودار نمايشي تراجكتوري ساچمه در چيرگان قابل ديدن هست .
نقطه پاياني و حرف آخر اينكه شيم گذاري ارتباط زيادي به تغير پايه ندارد و نميتوان با تغير پايه (مثلا 5 ميل كوتاهتر) اين نقيصه را جبران كرد يعني تنها حدود دو تا سه متر به مسافت (كم يا زياد شدن ) صفر شما كمك ميكند كه اصلا براي جبران و جلوگيري از چرخش زياد طبلك بي ارزش هست و نميتواند موثر باشد .
جالب اينجاست كه توي اين سيستم چيرگان يك نرم افزار جانبي دارد كه بشما نشان ميدهد آيا پايه نياز به شيم دارد يانه ؟! و براي شما مقدار شيم گذاري لازم در عقب دوربين را دقيقا محاسبه ميكند مثلا نميگويد طبلكها را بچرخونيد و يا پايه را عوض كنيد ميگويد شيم بگذاريد خخخخ . فعلا Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2012-01-17 03:58 PM

(2012-01-17 12:19 PM)Hossein-AT44 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
علی آقا ممنون
اگه میشه طریقه استفاده از میلدات رو هم بگید.یعنی بعد از 47 متر به ازای هر چند متر فاصله بیشتر باید از میلداتهای پایین استفاده کرد؟
مهدي جان ممنون از كمك شما Khansariha (8)
حسين جان ميلداتها وظيفه خاصي دارند ومهمترينش تقسيمات زاويه شليك هست درواقع زاويه هارا ارزش گذاري كرده كه هرميزان بالا يا پائين و يا چپ و راست (براي اثرات وزش باد ) بعنوان جبران انحراف ساچمه قابل استفاده شوند كه بخشي از اين توضيحات قبلا توي صفحات اول همين تاپيك آورده شده .
البته الان كه بطور آزمايشي اطلاعات لازم از تفنگ و ساچمه شما به نرم افزار چيرگان داده شده چندين جدول براي بهره برداري هم ارائه شده كه من اونها را هم براي اطلاع شما اينجا قرار ميدم
اين جدول نموداري تصوير ريتايكل براي ميلداتهاي استاندارد دوربين شما ارائه شده (با دو زوم مختلف براتون گرفتم)

زوم روي 6X و فاصله ها كنار ميلداتها ارزش گذاري شدند .
[تصویر: 6x.png]
اينم براي حداكثري زوم تفنگ شما يعني 9X
[تصویر: 9x.png]

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Hossein-AT44 - 2012-01-18 11:18 AM

علی آقا اگه هدف بالاتر و یا پایین تر از خود تیرانداز باشه هم میشه یه توضیح بدید که چه تاثیری میذاره و چطور باید نشانه روی کرد؟

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - lockal - 2012-01-18 01:52 PM

لینک هر چی نرم افزار برای حاسبه هست رو میشه بزارید دانلود کنم

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2012-01-18 07:31 PM

(2012-01-18 01:52 PM)lockal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
لینک هر چی نرم افزار برای حاسبه هست رو میشه بزارید دانلود کنم
هرچی ؟!!!!
بابا چه خبره پیاده شو باهم راه بریم خخخخخ (شوخی میکنم )
فعلا این سایت یه 20 تائی دمو و نرم افزار مجاسباتی داره که خیلی ساده و زیباهستند هر کدوم را جداگانه میتوانی ببینی و از نرم افزارهاش و همچنین انیمیشن های آنها استفاده کنید . Khansariha (214)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(2012-01-18 11:18 AM)Hossein-AT44 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
علی آقا اگه هدف بالاتر و یا پایین تر از خود تیرانداز باشه هم میشه یه توضیح بدید که چه تاثیری میذاره و چطور باید نشانه روی کرد؟
حسین جان به نسبت مقدار زاویه شلیک (چه بالا و چه پائین ) کمی قوس و تراجکتوری ساچمه صافتر میشود و در نتیجه کمی بالاتر از هدف شلیکهاتون مینشیند . البته این مقدار برای at44 از روی نرم افزار چیرگان و تجربه عرض کنم در زاویه های 10 تا 30 درجه حدودا 2 تا 3 سانتی میشود .
البته اگر زاویه خاصی مد نظر باشد نرم افزار نمودار و جدول مربوطه خواهد ساخت .
اگر هم مطالب بیشتر از این موضوع را میخواهی تاپیکی برای این بررسی داریم .
اینم برای تجسم موضوع (برای تغیر زاویه کلید را بالا و پائین کنید)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - lockal - 2012-01-19 05:46 PM

کجای سایت هست این نرم افزار
لینک یکیشو بزاری ممنو میشم