شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mohsen1982 - 2011-08-16 12:34 PM

بچه ها دقت كنيد كه بين صفر اول ودوم محدوه اي وجود داره بنام محدوده صفر دوربين . حالا اين محدوده چقدره ؟ به عواملي بستگي داره كه مهمترين اون اندازه كيل زون يا اون هدفي هست كه شما تعيين ميكنيد.مثلا شما ميخواين دوربينتون با اون ساچمه مشخصي كه دارين ويه سرعت خروجي دهانه لوله بتونه اهدافي رو درحد 3 سانتيمتر بزنه مثل در يه نوشابه مثلا صفردوم شما ميشه 16 متر ووالي 45 متر. حالا اندازه كيل زون رو تغييرميدين به 6 سانتيمتر يعني 2 برابر صفردوم شما ميشه 10 متر ووالي 60 متر . چرا؟ چون بزرگ شدن هدف ميزان بيشتري از قوس مسيرحركت رو پوشش ميده .
حالا ديگه چه عواملي غيراز اندازه كيل زون به فاصله صفر اول ودوم بستگي داره ؟ مهمترينش بالستيك ساچمه وسرعت خروجي دهانه لوله هم هست .فاصله صفر اول ودوم رو چجوري بدست بياريم ؟ با نرم افزار چيرگان ووارد كردن مقادير زير درنرم افزار وبدست اوردن مسير تراژكتوري ساچمه:
1-اندازه كيل زون مورد نظرمون(هرچه كوچيكترباشه فاصله دو صفركمترميشه)
2-بالستيك ساچمه كه تو خود نرم افزار اكثر ساچمه ها موجوده
3-سرعت خروجي ساچمه با استفاده از دستگاه كرونوگراف
4-قطر عدسي شيئي دوربين (نه فقط عدسي بلكه همراه با پلاستيك دورش) تقسيم بر دو + قطر لوله اسلحه تقسيم بر دو +فاصله بين لبه دوربين با لبه لوله اسلحه در محل عدسي شيئي
5-نرم افزار رو از كجا بياريم ؟ لينكش تو سايت هست

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - MEHDI - 2011-08-17 08:29 PM

(2011-08-14 12:42 PM)mohsen1982 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بچه ها اين قضيه پايين زدن معروف هست به barrel droop كه تو مدلهاي 48-52-54 ديانا بيش از بقيه ديده ميشه ومن هم خودم تو 52 خودم شيمگذاري كردم ومشكل حل شد.
اقا مهدي اگه پايه دوربينت لئوپولد 4 پيچ است اون بلنده وبه دردت نميخوره بايد يه پايه كوتاهتر مثلا من گامو 3پيچ انداختم وبايه شيمگذاري مختصرمشكل حل شد چون خودمم لئوپولد4پيچ رو روش امتحان كردم وبا شيمگذاري هم جواب نداد مطمئن باش با يه پايه كوتاهترمشكل حل ميشهKhansariha (8)
محسن جان پایه من همون لئوپولده اما شما میگین بلنده ؟!!پس چرا برایه طوق عقب باید شیم گذاشت اینجوری که بلندتر میشه !!!!!!!!!!
یعنی چی؟
اگه پایه بلنده که با شیم بلندتر میشه ؟؟؟؟
میشه یه توضیحی بدین Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2011-08-17 11:05 PM

(2011-08-17 08:29 PM)MEHDI نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-08-14 12:42 PM)mohsen1982 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بچه ها اين قضيه پايين زدن معروف هست به barrel droop كه تو مدلهاي 48-52-54 ديانا بيش از بقيه ديده ميشه ومن هم خودم تو 52 خودم شيمگذاري كردم ومشكل حل شد.
اقا مهدي اگه پايه دوربينت لئوپولد 4 پيچ است اون بلنده وبه دردت نميخوره بايد يه پايه كوتاهتر مثلا من گامو 3پيچ انداختم وبايه شيمگذاري مختصرمشكل حل شد چون خودمم لئوپولد4پيچ رو روش امتحان كردم وبا شيمگذاري هم جواب نداد مطمئن باش با يه پايه كوتاهترمشكل حل ميشهKhansariha (8)
محسن جان پایه من همون لئوپولده اما شما میگین بلنده ؟!!پس چرا برایه طوق عقب باید شیم گذاشت اینجوری که بلندتر میشه !!!!!!!!!!
یعنی چی؟
اگه پایه بلنده که با شیم بلندتر میشه ؟؟؟؟
میشه یه توضیحی بدین Khansariha (214)
مهدی جان منظور آقا محسن ارتفاع پایه دوربین از بدنه تفنگ هست که لئوپولد شما جزو پایه بلندهاست و انتخاب این پایه ها مربوط به انتخاب دوربین هست اگر دوربین شما با لنز بزرگ 50 mm هست که اصلا پایه بلند میخواهد و هیچ راهی هم ندارد ولی اگر با لنزهای کوچکتر 40 یا 32 باشند میتوان از پایه کوتاهتر استفاده کرد . شیم گذاری هم مربوط به پایه کوتاه یا بلند نیست بلکه بدلیل انحراف بیش از حد دوربین با لوله هست . Khansariha (214)
به این عکس دقت کنید دوربینی که با لنز 50 mm هست حتما باید پایه بلند داشته باشه و راهی ندارد چون دوربین از جلو به بدنه تفنگ برخورد خواهد کرد .
[تصویر: IMGP1184.jpg]

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2011-08-18 12:38 PM

با سلام
دوستان عزیز من در صفحه 17 یه سؤال در مورد استفاده از بور سایتر در صفر کردن دوربین پرسیده بودم که خودم با آزمایش به یه نتایجی رسیدم که اونا رو اینجا می ذارم:
1. استفاده از این وسیله برای اصلاح windage بسیار مؤثر بود
2.برای اصلاح خطای ارتفاع یا همون بالا پایین زدن خودمون برای ساچمه های با بالستیک عالی نسبتا مناسب و برای ساچمه های معمولی غیر قابل استناد در مسافت بالای 15 متر.
توضیحات کامل رو من تو این تایپک هم گذاشتم:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

موفق باشیدKhansariha (256)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - MEHDI - 2011-08-18 07:42 PM

ممنونم علی آقا
اما من برداشتم اینجوری بود که پایه لئوپلد بخاطر بلندیش باعث انحرافه !که با بستن پایه کوتاه میشه اصلاح کرد ..طبق گفته شما چه از پایه کوتاه و چه از پایه بلند استفاده بشه بحرحال این انحراف وجود داره و اینم مربوط به اسلحه میشه و ربطی به پایه نداره ؟/درسته ؟؟؟؟Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mohsen1982 - 2011-08-18 09:38 PM

مهدي جون پايه بلند باعث ميشه خط ديد دوربين با منحني حركت ساچمه فاصله شون زياد بشه وصفر شما تو نقطه دورتري بدست بياد براي رفع اين مشكل يه پايه كوتاه ميبندي كه خط ديد دوربين منحني حركت ساچمه رو زودترقطع كنه وبتوني تفنگت رو تو فاصله كمتر صفركني . الان شما اگه با اون پايه لئوپولد تفنگت توي 30 متر مثلا پايين ميزنه توي 50 متر توخال ميزنه چون منحني تراژكتوري ساچمه تو 50 متر خط سير دوربين رو قطع كرده چون فاصله مركز دوربين تا مركز لوله تفنگ زياد بوده

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - MEHDI - 2011-08-18 09:43 PM

آهان
خیلی ممنون محسن جان پس اگه من شیمها رو بردارم و با همین پایه باید صفر دوربین رو دورتر بگیرم ok
یه سوال دیگه :میشه بجایه اینکه زیر طوق عقب شیم بزاریم بیایم و کمی از زیر طوق جلویی برداریم یعنی طوق جلو رو کوتاهتر کنیم ؟؟؟؟

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mohsen1982 - 2011-08-18 09:52 PM

بله . كلا هر كاري كه عدسي شيئي يا بهتربگم رتيكل دوربين شما رو به لوله اسلحه نزديكتر كنه باعث ميشه صفرتون تو فاصله كمتري بدست بياد ولي استانداردترين كار اينه كه زير طوقه عقب گذاشته بشه يا پايه كوتاهتر استفاده بشه . اگه دوربينت ميلدات داره ميتوني تو فاصله دورتر صفركني وبراي فواصل نزديكتر از ميلداتها استفاده كني

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2011-08-19 01:22 AM

باز هم میگم ممکنه با تغییر پایه به کوتاه باز انحراف داشته باشه (تازه اگر دوربین اجازه انتخاب پایه را بده) یعنی ممکنه باز پائین بزنه
در ضمن دورگرفتن هدف و صفر دوربین کار را بدتر میکنه یعنی بیشتر پائین میخوره تمام این مشکل فقط دلیلش اینه که مقرهای دوربین روی تفنگ کمی شیب به بالا دارند یا صحیحترش اینه که تمام لول سلاحها مخصوصا دیاناها کمی شیب به پائین دارند و اصلا مربوط به کوتاهی یا بلندی پایه نیست . Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mohsen1982 - 2011-08-19 04:06 PM

علي جون ارتفاع پايه 100 درصد تو اين قضيه نقش داره خودم هم امتحان كردم . شما وقتي پشت پايه عقب شيمگذاري ميكنيد چه اتفاقي ميفته ؟ رتيكل دوربين خط ديدش به لوله نزديك ميشه وقتي هم پايه كوتاهتر ميبندي دقيقا همين اتفاق ميفته اگه اين ارتفاع پايه تاثيري نداشت تو نرم افزار چيرگان نميومد فاصله مركز دوربين ومركز لوله رو از ما بخواد!
اين قضيه رو تو بقيه مدلهاي ديانا حداقل 350 و460 كه خودم داشتم نديديم ولي تو 52-54-56 به وفور ديده ميشه

ارادتKhansariha (8)