شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2014-07-11 12:01 PM

(2014-07-10 05:42 PM)Vicxtor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-07-10 11:16 AM)hozdal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آیا استفاده از پایه دوربین کوتاه یا بلند توی تنظیم صفر دوربین تاثیر داره؟اگه داره ممنون میشم اگه بفرمائید با تغییر پایه از پایه کوتاه تر به پایه بلندتر چه اتفاقی میفته؟Khansariha (8)

استفاده از پایه های بلند (high profile) در فنری های مگنوم و پی سی پی های قدرت متوسط و بالا باعث میشه که شما بتونید صفر اول (صفر دور) رو در فاصله های بیشتر تنظیم کنید ولی طول کیل زون (فاصله ی ای رو که میتونید یک کیل زون رو بدون hold-over یا hold-under کردن مورد اصابت قرار بدید) در این صورت کاهش پیدا میکنه... Khansariha (8)

ممنون از دکتر حنان عزیز که به نکته درستی اشاره کردند Khansariha (8)
البته طول کیلزون که در برنامه چیرگان بنام طول خط PBR شناسانده میشود با بلندتر شدن پایه خیلی کوتاه نمیشود مثلا با بالا رفتن 1 اینچی پایه (2.5 سانت) این طول کیلزون کمتر از یک متر بیشتر کاهش پیدا نمیکند که ناچیز و قابل اغماض هست . Khansariha (8)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بطور مثال وقتی تمام پیش فرضها را یکسان در نظر بگیرید و پایه دوربین را تنها یک اینچ افزایش دهید (2.5 سانت) اونوقت نمودار زیر حاصل خواهد شد
...................................................
استفاده از پایه دوربین کوتاه
طول خط کیلزون (PBR) حدود 25.1 یارد میباشد که از نقطه 6.7 یاردی شروع و به نقطه 31.8 یاردی میرسد
[تصویر: 14050646782.png]

درحالت دوم
استفاده از پایه دوربین کمی بلندتر(متوسط)
طول خط کیلزون (PBR) حدود 24.7 یارد میباشد که از نقطه 10.6 یاردی شروع و به نقطه 35.3 یاردی میرسد
[تصویر: 14050646783.png]
پس نتیجه اختلاف بین طول کیلزون اول و دوم یعنی بین 25.1 یارد و 24.7 یارد به کمتر از یک یارد یا یک متر میرسد ولی حدود 5 متر به جلوتر میرود که آقا حنان عزیز بدرستی به این نکته اساسی اشاره کردند Khansariha (256)
من میخواهم سعی کنم این قضیه فرق پایه ها بلند و کوتاه را یکبار دیگر با توضیحاتی مختصر و مفید اینگونه خطاب کنم .
اول عرض کنم که بصورت ساده انتخاب پایه برای ما ممکنه بناچار بخاطر تنظیم سر و یا دهانه لنز دوربین صورت گیرد ولی برای تفنگهای حرفه ای با داشتن چیک پیس(جای گونه قنداق) این بهانه برداشته میشود و بر اساس نیاز به فواصل اهداف پایه ها نیز انتخاب میگردد
[تصویر: steyrlg100zft1.jpg]
در این تصویر انتخاب پایه کوتاه دوربین برای زدن مسافتهای کوتاه مناسب میباشد
................................................................................​.
برای توضیح خودم از سه مسافت
کوتاه (زیر 30 متر)
متوسط (بین 30 تا 70 متر)
بلند (بیشتر از 70 متر)
استفاده میکنم

در این تصویر این پایه متوسط میباشد
[تصویر: FTOB2009.jpg]

و در این تصویر تیرانداز پایه بلند را انتخاب کرده اند
[تصویر: Fieldtarget.jpg]
برای رسیدن سر ببین چیک پیس را تا کجا بالا آورده خخخخخ
امیدوارم این تبادل اطلاعات مفید واقع شود . فعلا Khansariha (256)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Vicxtor - 2014-07-11 12:15 PM

علی آقای عزیز خیلی ممنون که عرایض حقیر رو به زیبایی تکمیل کردید... Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - farzin122 - 2014-07-11 12:48 PM

(2014-07-11 02:46 AM)kingzax نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-07-11 01:12 AM)farzin122 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بهترین راه برای تنظیم اینه که تو یه فاصله ای مثلا 20 متر صفر کنی بعد تو چند فاصله متفاوت هدف بزاری افت ساچمرو حساب کنی بعد یه منحنی براش رسم کنی اونوقت خودت میتونی بهترین فاصله برای صفر کردنو بدست بیاری و اینکه تو جه فاصله ای چقد بالا تر یا پایین تر بگیری، روش دوم استفاده از نرم افزار چیرگانه که همه این کارارو خودش انجام میده ولی روش اول بهتره چون اسلحه ها و ساچمه های یک مارک و مدل با هم متفاوتند یه نمونه از نمودارایی که من واسه ساچمه دیابلو مچ که تو بازار ایران زیاده و ساچمه نسبتا ارزان قیمتی هم هست تهیه کردم اما تو چیرگان هم موجود نیست اینجا اسلحمو با یه ساچمه دیگه تنظیم کرده بودم که با این ساچمه صفر اول شد 15 متر صفر دوم 34 متر اسلحه هم دیانا 52

اعداد درشت فاصله سیبل و اعداد کوچیکتر فاصله محل برخورد ساچمه از خط دید دوربینه.

خب حالا که این نمودارو کشیدی یعنی مسیر حرکت ساچمرو میدونی بهترین فاصله برای صفر کردنو خودت باید پیدا کنی بسته به نمودار و فاصله ای که شکار میکنی و فاصله ای که خودت راحتی...

ببخشید دوست عزیز من مفهوم صحبتی که کردین و نمی فهمم. خب شما نمیتونید همینطوری عددی را بعنوان صفر قرار دهید.چون قوس بالستیک رابطه مستقیم با زاویه اولیه داره. یعنی با تغییر زاویه شلیک قوس بالستیک تغییر میکنه. در اصل بهترین صفر کردن دوربین در فاصله ای انجام میشه که کمترین قوس بالستیک وجود داشته باشه.

مثلا در همین مثال شما که صفر دوم در 15 و صفر اول در 34 متر هست را بجای 15 10 قرار دهیم قوس انقدر زیاد میشود که صفر اول در 52 متری خواهد افتاد. (صفر اول محل تلاقی دورتر میباشد)
البته بنظر من عدد مناسبی را برای صفر 52 انخاب کردید. من در 35 متر صفر میکنم.

بهترین کار استفاده از برنامه چیرگان است و محاسبه حدودی صفر دوربین با تمام پارامترهای صحیح و پس از صفر کردن شلیک در فاصله های متغر و تعیین دقیق فاصله ها و تصحیح چارت شلیک میباشد.

نکته : قبلا هم گفته شده که صفر دوربین بستگی به استفاده کننده از اسلحه داره. کسی اکثرا در فاصله کوتاه شلیک میکنه صفر دومش به خودش نزدیک تر هست و بلعکس.
توصیه شخصی : اگر در محیط جنگلی و پر درخت تیر اندازی میکنید صفر را در نزدیک مثلا 35 و اگر در محید باز و دشت هستید صفر را در 45تا 50 متری بستگی به مهارت 60 متری صفر کنید.

بله حرف شما صحیحه منظور من از اینکه گفتم همینطوری یه عدیدی رو به عنوان صفر قرار بده در مرحله اوله برای رسم منحنی بلاستیک ساچمه هست بعد از اینکه این منحنی بدست اومد میتونی با توجه به منحنی ،فاصله هدفت و به قول علی آقا با توجه به اندازه هدف صفر کنی،در مورد زاویه شلیک که شما میفرمایید تاثیر داره کاملا بر این قضیه واقفم ولی تو این روشی که من گفتم زیاد تاثیر نداره اینجا حداکثر 0.01 درجه زاویه شلیک تغییر میکنه که نامحصوصه و شاید فقط یه چیز تئوریه و تو عمل تاثیرش در حدیه که نمیشه این تغیررو احساس کرد این زاویه جاییه تاثیر داره که مثلا میخای بالای درخت به پرنده شلیک کنی و شما که میفرمایید تو این منحنی 35 و 15 خوبه من نمیتونم نظر بدم چون هدف اندازه هدف و فاصله مورد نظر تیر اندازو نمیدونم فرض کنید هدف من اندازه یه سکه هست تو فاصله 20 تا 30 متر ،اونوخت صفر 20-30 بهتره و برای اهداف به ابعاد 5*5 تو فاصله 10-40 همون 15-35 خوبه البته با ای ساچمه و اینکه میفرمایید چیرگان بهترینه من مخالفم چون تو چیرگان اسلحه ای نوشته یه اسلحه نو و قدرتش 26 ژول و ساچمه هم نمیدونم دقیقا چی بوده مثلا ای جی اس بی که یکی از بهترینهای دنیاس یه خط تولید ساچمش با خط تولید دیگه فرق میکنه و ساچمه 2 سال پیش با ساچمه امروز به نظر من تو مواقع ضروری چیرگان بد نیست. من همشو امتحان کردم بهترین راه همینی که یکم وقت بزاری چند تا ساچمه هدر بدی خودت منحنیو بکشی...

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - kingzax - 2014-07-11 05:49 PM

(2014-07-11 12:48 PM)farzin122 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بله حرف شما صحیحه منظور من از اینکه گفتم همینطوری یه عدیدی رو به عنوان صفر قرار بده در مرحله اوله برای رسم منحنی بلاستیک ساچمه هست بعد از اینکه این منحنی بدست اومد میتونی با توجه به منحنی ،فاصله هدفت و به قول علی آقا با توجه به اندازه هدف صفر کنی،در مورد زاویه شلیک که شما میفرمایید تاثیر داره کاملا بر این قضیه واقفم ولی تو این روشی که من گفتم زیاد تاثیر نداره اینجا حداکثر 0.01 درجه زاویه شلیک تغییر میکنه که نامحصوصه و شاید فقط یه چیز تئوریه و تو عمل تاثیرش در حدیه که نمیشه این تغیررو احساس کرد این زاویه جاییه تاثیر داره که مثلا میخای بالای درخت به پرنده شلیک کنی و شما که میفرمایید تو این منحنی 35 و 15 خوبه من نمیتونم نظر بدم چون هدف اندازه هدف و فاصله مورد نظر تیر اندازو نمیدونم فرض کنید هدف من اندازه یه سکه هست تو فاصله 20 تا 30 متر ،اونوخت صفر 20-30 بهتره و برای اهداف به ابعاد 5*5 تو فاصله 10-40 همون 15-35 خوبه البته با ای ساچمه و اینکه میفرمایید چیرگان بهترینه من مخالفم چون تو چیرگان اسلحه ای نوشته یه اسلحه نو و قدرتش 26 ژول و ساچمه هم نمیدونم دقیقا چی بوده مثلا ای جی اس بی که یکی از بهترینهای دنیاس یه خط تولید ساچمش با خط تولید دیگه فرق میکنه و ساچمه 2 سال پیش با ساچمه امروز به نظر من تو مواقع ضروری چیرگان بد نیست. من همشو امتحان کردم بهترین راه همینی که یکم وقت بزاری چند تا ساچمه هدر بدی خودت منحنیو بکشی...

خب باز هم نشد دوست من.
با یک مثال توضیح میدم. یک اسلحه داریم من و شما. شما تو فاصله 20 متر صفرش میکنید و منحنی شلیک و بدست میارید.
من در فاصله 10 متری. شما میگید این دو منحنی یک شکل هستند و به عنوان یک منحنی واحد برای تنظیم دوربین بکار میبریدش. در حالیکه من میگم نه. این قانون بالستیک هست. هر چقدر زاویه لوله اسلحه با خط افق بیشتر بشه قوس منحنی بیشتر میشه.
در شرایط کاملا مساوی فقط با تغییر صفر دوربین منحنی شلیک بدین صورت تغییر کرد.
[تصویر: 11_14140508899987481.jpg]
منحنی بالا صفر در 20 متری
منحنی پایین صفر در 10 متری

در مورد چیرگان هم من با شما کمی مخالفم. اگر همه ورودیها به برنامه درست باشه شما خورجی درستی هم ازش خواهید گرفت. من این کار را انجام دادم.

در مورد اینکه هدف شما در فاصله ثابت باشه مثل تارگت زنها که اصلا این مقوله بکار نمیاد. چون تارگت زنها در فاصله ثابتی تیر اندازی میکنند و صفرشون هم همونجاست.
امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - dorika - 2014-07-12 09:56 AM

سلام، ديروز رفتم طبيعت برا تست تفنگ. همونطوري كه قبلا گفته بودم تفنگم تو فاصله 9 متري روي ميلدلت ششم پاييني تو خال ميزد. تو فاصله 25 متري روي ميلدات 5.8(نزديك6) با فاصله كمتر از 1 سانت حوالي خال ميزد(منظورم از خال دايره اي توپر به قطر 2 سانت). تو فاصله 40متري رو ميلدات 5.2(نزديك5) با فاصله 1 سانت حوالي خال ميزد. جالب اينه كه اگر بخوام از فاصله نزديك مثلا 3 متري هدف بزنم بايد تمام ميلداتارو رد كنم و از اون خط ممتد + استفاده كنم. فاصله خودم تا هدف روهم بصورت تقريبي با قدم حدس ميزدم. در حين هدفگيري يه زاغ تو فاصله تقريبا 40متري روي ديوار نشست كه من گذاشتمش بين ميلدات 5و6 و زدم خورد تو سينش رفتم بالاسرش تموم كرده بود. حالا بنظر اساتيد روشي كه من استفاده ميكنم علمي و مورد تاييد هست يا خير؟ پيدا كردن صفر اول و دوم نسبت به اين روش چه برتري داره؟(تفنگ ديانا56كاليبر4.5ودوربين ليپرز 40*4*16).

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2014-07-12 11:11 AM

(2014-07-12 09:56 AM)dorika نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام، ديروز رفتم طبيعت برا تست تفنگ. همونطوري كه قبلا گفته بودم تفنگم تو فاصله 9 متري روي ميلدلت ششم پاييني تو خال ميزد. تو فاصله 25 متري روي ميلدات 5.8(نزديك6) با فاصله كمتر از 1 سانت حوالي خال ميزد(منظورم از خال دايره اي توپر به قطر 2 سانت). تو فاصله 40متري رو ميلدات 5.2(نزديك5) با فاصله 1 سانت حوالي خال ميزد. جالب اينه كه اگر بخوام از فاصله نزديك مثلا 3 متري هدف بزنم بايد تمام ميلداتارو رد كنم و از اون خط ممتد + استفاده كنم. فاصله خودم تا هدف روهم بصورت تقريبي با قدم حدس ميزدم. در حين هدفگيري يه زاغ تو فاصله تقريبا 40متري روي ديوار نشست كه من گذاشتمش بين ميلدات 5و6 و زدم خورد تو سينش رفتم بالاسرش تموم كرده بود. حالا بنظر اساتيد روشي كه من استفاده ميكنم علمي و مورد تاييد هست يا خير؟ پيدا كردن صفر اول و دوم نسبت به اين روش چه برتري داره؟(تفنگ ديانا56كاليبر4.5ودوربين ليپرز 40*4*16).
راستش این روش خیلی علمی نیست...ولی خوب غلط هم نیست.فقط نیاز به تجربه و شناخت کامل عملکرد تفنگ داره.شما باید نقطه برخورد ساچمه های مختلف رو با تفنگتون در فاصله های متفاوت پیدا کنید و اون ها رو مبنا قرار بدین.
خودم هم در حال حاضر از این روش استفاده می کنم.یعنی طبلک عمودی رو اصلا انگولک نمی کنم چون صفر اولم حدود 60 متر هست و صفر دومم حدود 8 متر.بقیه رو هم با میلداتها حساب می کنم.فقط گاهگاهی خطای افقی رو جبران می کنم که برای من خوب جواب داده.
ولی همون طور که عرض کردم اصلا روش علمی و صد در صد درستی نیست...

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - yahya.r - 2014-07-12 11:39 AM

با سلامKhansariha (8)
از دوستان عزیز بابت پاسخشون ممنون.
متاسفانه یکی دو روز به سیستم دسترسی نداشتم و نشد که از گفته های عزیزان استفاده کنم ولی خودم یه جورایی دوربین رو صفر کردم ممنون میشم اساتید بنده رو از نظریاتشون بی بهره نذارنKhansariha (48)
سلاح 52 کالیبر4.5 (تازه خریداری شده خخخخ) ساچمه هم کراسمن 8.44 اول تو 40متری دوربین رو جوری تنظیم کردم که خالی به قطر 2سانتیمتر رو بزنه به فاصله رو 5متر 5متر کم کرده توی 30و35 متری نیم میلدات پایین میزد که نیم میلدات رو وسط خال میگرفتم و درست میزد بعد بازم فاصله رو کم کردم و تو20و25 متر یک میلدات پایین میزد که با بالا گرفتن یک میلدات روی خال مشکل حل شد و به همین ترتیب تو 15متری یک و نیم میلدات پایین میخورد که با بالا گرفتن یک نیم میلدات درست شد.
بعد از تنظیم ساچمه آذرخش2 رو هم تست کردم که تو 15و20 متری نیم میلدات پایین و نیم میلدات راست میخورد و تو 25 متری یک میلدات پایین میخورد و یک میلدات راست که باتوجه به مراحل فوق تنظیمش کردم و شلیک هام تو فواصل 15متر و20و25متر به خال میخورد.حالا ممنون میشم اساتید بفرمایند که این روش صحیح هست یا نه و ایرادات بنده رو بفرمایندKhansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - farzin122 - 2014-07-12 11:50 AM

(2014-07-11 05:49 PM)kingzax نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-07-11 12:48 PM)farzin122 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

خب باز هم نشد دوست من.
با یک مثال توضیح میدم. یک اسلحه داریم من و شما. شما تو فاصله 20 متر صفرش میکنید و منحنی شلیک و بدست میارید.
من در فاصله 10 متری. شما میگید این دو منحنی یک شکل هستند و به عنوان یک منحنی واحد برای تنظیم دوربین بکار میبریدش. در حالیکه من میگم نه. این قانون بالستیک هست. هر چقدر زاویه لوله اسلحه با خط افق بیشتر بشه قوس منحنی بیشتر میشه.
در شرایط کاملا مساوی فقط با تغییر صفر دوربین منحنی شلیک بدین صورت تغییر کرد.
[تصویر: 11_14140508899987481.jpg]
منحنی بالا صفر در 20 متری
منحنی پایین صفر در 10 متری

در مورد چیرگان هم من با شما کمی مخالفم. اگر همه ورودیها به برنامه درست باشه شما خورجی درستی هم ازش خواهید گرفت. من این کار را انجام دادم.

در مورد اینکه هدف شما در فاصله ثابت باشه مثل تارگت زنها که اصلا این مقوله بکار نمیاد. چون تارگت زنها در فاصله ثابتی تیر اندازی میکنند و صفرشون هم همونجاست.
امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

آقا شما با چیرگان دست در دست هم دادی منو خراب کنیKhansariha (290)!!!! آقا قبول حق با شماس من تسلیم!!! Khansariha (102)ولی من تو فواصل کم نتایج درستی از روش خودم گرفتم یعنی مثلا اول تو 20 متر صفر کردم بعد با همون منحنی تو فاصله 23 متر صفر کردم نتیجش تو عمل درست بود Khansariha (172)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2014-07-12 12:17 PM

(2014-07-12 09:56 AM)dorika نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام،
.....
پيدا كردن صفر اول و دوم نسبت به اين روش چه برتري داره؟(تفنگ ديانا56كاليبر4.5ودوربين ليپرز 40*4*16).

خب من فقط جواب این قسمت را میدم چون باقی را آقا مهدی عزیز جواب دادند
ببینید تمام روشهای اصولی و تجربی و حتی برنامه ی مثل چیرگان برای دوربین از این منظر اهمیت دارد که عملا شما در مسافت بیشتری قادر باشید با بعلاوه روی هدف ثابت بمانید (طول بیشتر خطی PBR یاکیلزون) بعبارتی پیشنهاد این برنامه برای حداکثر بهره از مسیر حرکت قوسی شکل ساچمه است در غیر اینصورت این محدوده را با دستان خود کوچکتر میکنید و کار را برای هر نقطه از فواصل به محاسبه میکشانید . Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - kingzax - 2014-07-12 01:50 PM

(2014-07-12 11:50 AM)farzin122 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا شما با چیرگان دست در دست هم دادی منو خراب کنیKhansariha (290)!!!! آقا قبول حق با شماس من تسلیم!!! Khansariha (102)ولی من تو فواصل کم نتایج درستی از روش خودم گرفتم یعنی مثلا اول تو 20 متر صفر کردم بعد با همون منحنی تو فاصله 23 متر صفر کردم نتیجش تو عمل درست بود Khansariha (172)

نه داداشم. اصلا قصد خراب کردن کسی نیست. اینجا یک انجمن علمی هست و علم به بحث و تبادل نظر و آزمون و خطا احتیاج داره تا پیشرفت کنه.Khansariha (8)

در مورد کاری که کردین و نتیجه ای که گرفتید خب کاملا منطقیه. چون 3 متر اختلاف زیادی نیست برای اینکه منحنی شلیک تغییر قابل مشاهده ای داشته باشه. نهایتا در محل برخورد باید کمتر از 1 میلیمتر اختلاف برخورد دیده بشه که با توجه به قوانین تیر اصلا قابل مشاهده نیست. از طرفی تقریبا عدد مناسبی برای صفر کردن انتخاب کردید و نتیجه خوبی گرفتید.

ولی مساله استفاده من از چیرگان به این صورت هست که اون عدد مثلا 20 متر که اولین بار شما برای صفر کردن انتخاب میکنید از کجا اومده؟ چرا شما بجای 20 15 یا 10 انتخاب نکردین؟ مطلبی که من نتونستم درست بگم را علی آقا خالزن در جواب به dorika کاملا خوب توضیح دادند.

یک مساله دیگه هم که گفتم و فکر کنم بهش توجه نکردین اینه که بعد از اینکه صفر مطلوب بدست آمد باقی جدول تیر را با تیر اندازی در فواصل مختلف تصحیح میکنیم. این میشه همون مساله عدم تطابق دوربین با استاندارد برنامه و تفاوت ساچمه با استاندارد و یا با ساچمه هم نوع و علل دیگر که شما هم بهشون اشاره کردین.